TJ Spartak Vlasim
15
Dub

Čtyři medaile z Neratovic!

Ondřej Matějovský

Za účasti 101 mladých hráčů z celého Středočeského kraje proběhl minulou sobotu v Neratovicích Krajský přebor mládeže v rapid šachu. Hrálo se jako obvykle švýcarským systémem ve třech samostatných věkových skupinách, tempem 25 minut na partii. V kategoriích do 14 a 12 let bylo na pořadu 7 kol, nejmladší „desítky“ stihly podle plánu 9 kol. Kromě krajských titulů a medailí byly ve hře i postupy na finálový turnaj, který proběhne ve dnech 6.-7. září v krásném prostředí hotelu Bezruč v dalekých Malenovicích u Frýdlantu.

Po zralé úvaze jsme se rozhodli vyslat do Neratovic jen ty, kteří podle nás měli šanci skončit v popředí. Na to, abychom akci pojali masověji, jsou pro nás Neratovice příliš daleko, a tak barvy Vlašimi hájila sedmička vyvolených: David Zvára, Lukáš Jelínek a Štěpán Vopěnka v U 14, Robin Hrdina a Patrik Pýcha v U 12 a Nela Pýchová a Vašek Voldán v U 10. Naše výprava byla rozhodně úspěšná, o čemž svědčí především rekordní zisk 4 medailí z této akce! Jak a kdo k tomu přispěl, si rozebereme v následujících řádcích.

Začněme pro nás nejúspěšnější kategorií do 10 let. Nela Pýchová pokračovala ve výborných výsledcích z poslední doby a se ziskem 6/9 skončila na celkovém 4. místě, když obehrála celou špičku, což dokazuje i její suverénně nejlepší Buchholz ze všech účastníků. Zlato mezi děvčaty („desítky“ hrálo 8 dívek) se na krajské úrovni stává pro Nelinku samozřejmostí, příští rok by se ale mohla poprat i o absolutní prvenství – z těch, kteří zůstanou v nejmladší kategorii i v následující sezóně, skončila naše šachistka nejlépe! Zatímco na Nelinčiny úspěchy jsme si už rádi zvykli, v medaili pro Vaška Voldána nevěřil asi ani ten největší optimista. A přesto se stalo – Vašek po výborném finiši uhrál 6,5 bodu a skončil celkově třetí! Snad mu dobrá forma vydrží i ve zbytku sezóny, především v sobotu 19.4. na KP družstev do 12 let by se to hodilo! Krajským přeborníkem se stal Lukáš Boček ze Zvole, druhý skončil největší favorit Jirka Rýdl z pořádajícího oddílu (oba 8 bodů).

Ve „dvanáctkách“ byl vzhledem k účasti hlavního rivala Jakuba Hamana z Kladna ve starší kategorii (Jakub má ve své věkové skupině coby úřadující mistr republiky přímý postup) Robin Hrdina nasazenou jedničkou, přesto si žádné maximalistické cíle nekladl – před turnajem by se spokojil i se čtvrtým postupovým místem. V Neratovicích se totiž Robinovi tradičně nedaří a zatím nikdy se mu postoupit na MČR v rapidu nepodařilo. Naštěstí se mu to tentokrát povedlo zlomit a s 5,5 body obsadil 3. místo! Mohlo to být ale ještě lepší, nebýt porážky s říčanským Jakubem Rathouským v 6. kole, vybojoval by Robin pravděpodobně zlato. Jakub ho tak v krátké době podruhé připravil o prvenství v turnaji, vzpomeňme na poslední kolo žákovské ligy v Benešově. Robinova zaváhání využil fantom neratovického turnaje Tomáš Skalický (Říčany), který se tak se 6 body (prohrál jen s naším hráčem) stal potřetí za sebou krajským přeborníkem v rapidu. Stříbrnou medaili získal díky lepšímu pomocnému hodnocení jinecký Tomáš Zadina (5,5 bodu). Náš druhý zástupce v prostřední kategorii Patrik Pýcha uhrál 4 body a uzavřel první desítku celkového pořadí. Coby loňský bronzový medailista z „desítek“ čekal možná o něco víc, přesto je jeho výsledek velmi solidní, zvlášť když Patrik neměl zrovna štěstí na los – v průběhu turnaje narazil na Tomáše Skalického i Robina Hrdinu…

V nejstarších „čtrnáctkách“ se David Zvára (5 bodů) rozloučil s KP mládeže v rapidu se ctí. Ve 4. kole bojoval s hlavním favoritem Jakubem Hamanem o průběžné vedení, v napínavém závěru partie odmítl nabídku remízy, ale ihned nato nastavil figuru a prohrál. Naštěstí ho „smolná“ porážka nerozhodila a v následující partii přesvědčivě zdolal nebezpečného Jindru Paukerta (Řevnice). V závěru se již rozhodl neriskovat a dvěma remízami si pojistil postup, jako bonus získal navíc bronzovou medaili! Z vítězství se radoval 6bodový Jakub Haman, na stříbrné příčce se umístil stále se lepšící Martin Pospíšil z Říčan, jediný přemožitel vítěze. Z dalších reprezentantů vlašimského šachu musíme pochválit Lukáše Jelínka. Ač je pro Lukáše 25 minut na partii téměř vražedné tempo, prohrál jen s vítězem turnaje a čtvrtým Ondrou Francem z Řevnic a se 4 body obsadil pěkné 9. místo. Naopak v poslední době výborně hrající Štěpán Vopěnka byl jediným naším hráčem, jemuž se v Neratovicích vůbec nedařilo. Po katastrofálním začátku (0/3) se jakžtakž vzchopil, ale 3 body a 19. místo za úspěch považovat nemůžeme. Turnaj se mohl odvíjet jinak, kdyby Štěpán v úvodním kole dotáhl nadějně rozehranou partii s řevnickým Paukertem do konce, bohužel se ale zbytečně rychlou a zbrklou hrou o úspěch připravil. Příště musí zpomalit, umí to!

Naši medailisté

Zleva: Robin Hrdina, Nela Pýchová, David Zvára a Vašek Voldán. Za snímek děkujeme panu Bočkovi ze Zvole.

Všichni naši medailisté si vybojovali postup na zářijové MČR. Do Malenovic ale pojedou jen kluci, Nela bude s největší pravděpodobností s babičkou u moře.

Na závěr poděkujme pořadatelům z TJ a DDM Neratovice na čele s Alenou Černíkovou za dobře zvládnutý přebor. Rádi zase přijedeme předvést sílu Vlašimi a regionu H1, který vybojoval 10 medailí ze 17! :-)

Odkaz na výsledky a fotografie z akce

28 reakcí na “Čtyři medaile z Neratovic!”

 1. 1
  Tom píše:

  Krásný výsledek! Blahopřeji všem a hlavně Vaškovi, pro kterého to je zatím nejlepší výsledek, kterého kdy dosáhl!

 2. 2
  Martina píše:

  Připojuji se ke gratulaci. Vašek mě mile překvapil. Jinak v našich hodinách na šachovém kroužku v poslední době zaznamenávám jeho výrazné zlepšování. Zatím ho známe jako „raubíře“, ale možná se mu hra dostává pod kůži… No uvidíme, třeba nám vyrůstá další šachová naděje.

 3. 3
  Maťa píše:

  Vaškovi v závěru trochu nahrály ostatní výsledky, ale to jeho výsledek nijak nesnižuje – 6,5/9 je hodně (prohrál jen s Nelou a vítězným Lukášem Bočkem). Snad se nejedná o náhodný „úlet“, i v žákovské lize prokazoval v poslední době zlepšení. Necháme se překvapit! :-)

 4. 4
  Jirka Mejzlík píše:

  Taky velká gratulace všem, zejména medailistům. Štěpán si svoje odpracoval na Přeboru škol a holt není každý den posvícení… Vašek teď bude muset na sobě zamakat, konkurence v Malenovicích bude na jiné úrovni než v Neratovicích.

  Jinak když jsem koukal na úroveň U10, tak mi přišlo nakonec škoda, že jsme tam omladinu nedovezli. V kategorii ale mají ještě 2-3 roky rezervu.

 5. 5
  Jirka píše:

  Již tuto sobotu proběhne tradičně v Neratovicích KP rapid žáků. Vysíláme nejpočetnější výpravu v historii, celkem 18 účastníků ze všech tréninkových středisek. A jaké jsou naše vyhlídky?

  Obhajovat titul jede v D10 Nela Pýchová a je velikou favoritkou :-) , tak doufejme, že se nic nepředpokládaného nestane.

  Zopakovat medaili z předchozích ročníků (případně vybojovat postup) budou chtít Robin Hrdina (H14) a Patrik Pýcha (H12), bez šancí na medaili nejsou ani Fanda Helebrand (H10), Vojta Filip (H12) a Anežka Vlková (D10) … u všech záleží na momentální formě, losu v posledních kolech a trošce štěstí :-D .

  Zopakovat loňský výkon z říše snů bude obtížné pro Vaška Voldána ve starší kategorii (H12), formu v poslední RŽL ale potvrdil, tak uvidíme. Stejně jako loni Vašek by mohl „ulítnout“ letos i někdo další, třeba Patrik Studnička (H14) … v rapidu se může stát cokoliv, necháme se překvapit.

  Vedle medailí se hraje také o postup na MČR, postupují první 3 nebo i 4 (jak v které kategorii). Pokud bude fungovat telef. spojení, pokusím se na stránkách zveřejňovat průběžné výsledky. Držte palce.

 6. 6
  Maťa píše:

  Robin má letos poprvé díky stříbrné medaili z Malenovic přímý postup na MČR, a tak se může bez rizika soustředit na boj o nejvyšší příčky. Nelin postup je na 99,9%, tak doufejme, že se k této dvojici někdo přidá. Finálový turnaj (MČR) proběhne ve dnech 12. – 13. září v Hradci Králové.

 7. 7
  Hatašáci z Úholiček píše:

  Ahoj všem, Míša si dá v sobotu už tradičně oddych, ale na MČR s Vaší i naší účastí se těšíme… Budeme držet palce ať Vás do Hradce jede co možná nejvíc.

 8. 8
  Maťa píše:

  Těšíme se na další společnou akci s Hatašáky! :-) Jen škoda, Radime, že na finálovém turnaji bude chybět tradiční parťák pro fandění Pepa, že jo? :-)

 9. 9
  Hatašáci z Úholiček píše:

  To je velká škoda. Pepu mi jen tak někdo nenahradí… Obávám se, že by se to mohlo negativně projevit i na výkonu našich svěřenců. No bude se muset víc snažit Jarda :-)

 10. 10
  Jirka píše:

  Tak jsem dostal první zprávy z turnaje, jsou odehrána 2 kola, v desítkách se dohrává třetí.

  HD14: Robin a Lukáš J. po dvou a ve třetím kole vzájemný zápas :-D … určitě lepší, než v posledním.

  HD12: Vojta F. 2/2, Patrik P. prohrál ve druhém kole se sázavským Ježkem, ve třetím kole je dolnokralovické derby jednobodových Pýcha-Pikal.

  HD10: Nejmladší kategorie už dohrává 3. kolo a neskutečně ji válcují holky :-) !!! 3/3 má vedle Nely i Eliška Řeřábková a bude je mít i vítězka partie Vlková-Kořenová, dále 2/3 Petrášková. Naši kluci mají vesměs 1 bod, tj. Matěj David, Petr Laňka, Dan Ždych,…, akorát Pavlík Laňka je na nule :-( , ale v devítikolovém turnaji je pořadí po třech kolech nepodstatné.

 11. 11
  Jirka píše:

  A zapomněl jsem ve čtrnáctkách na Patrika Studničku, má solidních 1,5/2.

 12. 12
  Jirka píše:

  Žhavé novinky po 5.kole (resp. u nejmladších po 6.):

  H14: Robin ztratil jedinou půlku s Patrikem Studničkou a vede společně s Pospíšilem (4,5/5), Patrik S. je půl bodu zpět. Robin v 5. kole porazil Skalického, držitele 3 krajských titulů v této disciplíně. Teď zřejmě přijde rozhodující partie Hrdina-Pospíšil :-) – držíme palce.

  H12: Vojta Filip pomstil Patrika P. a porazil Ježka. Vojta i Patrik Pýcha mají shodně 4/5, vede zatím beze ztráty Adam Čáp. Partie s ním ještě Patrika čeká. Další z favoritů Lukáš Boček již ztratil 2 body.

 13. 13
  Jirka píše:

  A v nejmladší kategorii již dohrávají 6. kolo, hraje se poslední partie Pýchová-Vystrčil. Nela zatím vedla (5/5), následuje velká smečka čtyřbodových (po 6.kole), kde jsou kandidátky na medaile Majda Kořenová, Eliška Řeřábková a naše Anežka Vlková. Ve stejné skupině je i Matěj David, který právě porazil v derby Dana Ždycha. Matěj tak stále drží šanci na medaili a postup :-) , takže přejeme hodně štěstí do posledních tří kol. Oba Laňkové mají zatím po dvou bodech.

 14. 14
  Jirka píše:

  A ještě dvě doplňující informace z H14: Lukáš Jelínek má 3/5, Patrik Studnička získal svůj čtvrtý bod (v 5. kole) výhrou nad Jirkou Třebickým. Čtrnáctky tak na předních šachovnicích ovládají hráči našeho regionu.

 15. 15
  Jirka píše:

  Po 6.kole:

  H14: Robin s Pospíšilem remizoval a tak o medailích bude dost pravděpodobně rozhodovat pomocné hodnocení. Patrik Studnička pohrál s Francem, i tak má stále v případě výhry šanci na postup (Robin má přímý, takže se postupuje i z 5. místa). Čtyři body má i Lukáš Jelínek a i on má šanci v případě výhry postoupit.

  H12: Vojta Filip má 5/6, je neděleně druhý :-) !!!
  V posledním kole hraje s Čápem, kterému stačí k vítězství remíza. Vojta by mohl postoupit i v případě prohry! V případě remízy má jisté stříbro :-D !!! Držme palce, je šance na medaili.

  Patrik Pýcha s Čápem prohrál, v početné skupině čtyřbodových je průběžně 6., hraje se Sáďou a potřebuje se posunout o 2 místa dopředu. Tady je to dost o štěstí, buchholz je nevyzpytatelný. Patrik by tentokrát byl za „bramborovou“ medaili zajišťující postup hodně rád.

 16. 16
  Jirka píše:

  Po 8. kole vede v HD10 Nela (7/8), s Vystrčilem v 6. kole nakonec prohrála po chybě v časovce. Na druhém místě mezi dívkami je Majda Kořenová(5), o třetím postupovém místě se rozhodne nejspíš mezi Eliškou a naší Anežkou. Takže jako vždy je partie posledního kola tou nejdůležitější. Držíme palce :-) !!!

  V klucích Matěj nešťastně prohrál s Baboučkem, když s kvalitou víc v koncovce si nalezl králem do vazby a přišel o věž bez jakékoliv kompenzace :-( . Z průběžného 6. místa se tak propadl dozadu bez šancí na medaili a postup. Ostatní naši jsou zatím v 2. polovině tabulky.

 17. 17
  Jirka píše:

  Je tu rozhodující poslední kolo!!! Doufejme, že nadpis letošního článku bude znít ještě radostněji než loni, kdy jsme měli bilanci 1-0-3. Zlato má opět Nela vybojované, jakou medaili přidá Robin, Vojta a případně i někdo další se během hodiny dozvíme. Držíme palce :-) !!!

 18. 18
  Jirka píše:

  Je skončeno. Největší náš úspěch zaznamenala Nela, když celý turnaj HD10 vyhrála ziskem 8/9 a stala se tak přebornicí D10 i přeborníkem H10 – opravdu dostala na krk dvě zlaté medaile. Takže dva tituly pro Vlašim.

  Buchholz nakonec přisoudil v H14 Robinovi stříbro, zlato bere Pospíšil. Za bronzovým Skalickým a 4. Francem se raduje z postupu na MČR i 5. Lukáš Jelínek !!! Patrik Studnička po prohře v posledním kole skončil 9.

  Ve dvanáctkách po prohře s Čápem bere bronz Vojta Filip, stříbrný je Ježek, čtvrtý je Lukáš Boček. Na Patrika Pýchu zbylo první nepostupové 5. místo.

 19. 19
  Jirka píše:

  Ještě k D10: Anežka prohrála i v devátém kole, na posledních turnajích holt nezvládá závěry a přichází tak o umístění na špičce :-( . Vedle Nely na MČR postupují druhá Kořenová a třetí Řeřábková.

  V H10 zvítězil Vystrčil, v D14 Budíková. V D12 postupují všechny tři zúčastněné dívky.

  Umístění dalších našich účastníků se dozvíme až z tištěných nebo elektronických výsledků.

 20. 20
  Jirka píše:

  Takže oprava: v H10 byl mezi chlapci nejvýše Babouček a bral stříbro za Nelou, Vystrčil byl pak bronzový. Nakonec se finišem na 6 bodů dotáhl Fanda Helebrand, od medailí i postupu ale zůstal několik míst vzdálen :-( .

  Anežce by nepomohla ani výhra v posledním kole, na pomocné hodnocení by byla stejně čtvrtá.

 21. 21
  Tom píše:

  Blahopřeji medailistům i postupujícím ! :-D

 22. 22
  Jirka píše:

  Kompletní výsledky jsou již i v elektronické podobě:
  http://www.chess-results.com/tnr20662.aspx?lan=5

 23. 23
  Hatašáci z Úholiček píše:

  Blahopřejeme Nelince i ostatním

 24. 24
  Jirka píše:

  Takže nadpis platí: Opět 4 medaile z Neratovic :-D , akorát ta dvojitá zlatá pro Nelu je trošku zvláštní :-) . Takže po loňské bilanci 1-0-3 letos 2-1-1.

  Pár postřehů z výsledkového souboru:

  1. Fanda Helebrand nakonec zůstal dvě místa za postupem. Měl nepříjemný los – dostal Nelu hned v prvním kole. V devítikolovém turnaji by to ale nemuselo tolik vadit, stejně jako remízy s Vrecionem a Růžičkou. Klíčová pro Fandu asi byla prohra v derby s Matějem Davidem :-( .

  2. Pětibodový Dan Ždych prošel turnajem s výsledky 1-0-1-0-1-0-1-0-1, a jelikož i pravidelně střídal barvy, tak 5x bílými vyhrál a 4x černými prohrál.

 25. 25
  Maťa píše:

  Gratuluju všem úspěšným! Myslím, že vlašimská výprava dala o sobě opět pořádně vědět. Škoda nepostupu Patrika Pýchy, ale jako první náhradník si třeba MČR nakonec zahraje. Zkusíme i divokou kartu, jako medailista z M Čech určitě nebude bez šance. Jsem také rád, že svůj vzestup potvrdili Vojta Filip s Patrikem Studničkou – oběma jsem včera říkal, že nejsou bez šancí na postup, což se potvrdilo. Jen Patrikův los v posledních 2 kolech byl krutý – Franc a Skalický… Mile mě postupem překvapil Lukáš Jelínek, že by přicházel svižné hře na chuť? :-) Nelinka dokázala to, co v červnu v Sedlčanech – po klasickém šachu nechala za sebou všechny kluky i v rapidu! :-) Dvě zlata jí samozřejmě přeju, nicméně mi to přijde nelogické – v Sedlčanech jsme dali po jedné zlaté medaili Nele (nejlepší dívka a první celkově) a říčanskému Vystrčilovi (nejlepší kluk a druhý celkově) a myslím, že jsme učinili správně.

  Jinak díky Jardovi a Jirkovi za zprostředkování postřehů a průběžných výsledků z místa konání! Sledoval jsem to mezi koly v Sendražicích na mobilu a držel na dálku palce! :-)

 26. 26
  Maťa píše:

  Článek přislíbil vedoucí výpravy a přímý účastník Jarda Pýcha, jen neví, zda ho stihne napsat během pondělka. Pokud ne, budeme muset počkat na závěr týdne, protože od úterý do středy povede Jarda pro změnu výpravu ZŠ Dolní Kralovice na MČR školních družstev. Zatím nabízím článek paní Filipové s hodnocením pravonínských dětí a odkazem na fotogalerii: http://pravoninsachy.txt.cz/clanky/64220/krajsky-prebor-mladeze-rapid-neratovice-4-4-2009/ .

 27. 27
  Maťa píše:

  Tak Jardův článek už mám v poště, publikován by měl být dnes pozdě večer.

 28. 28
  Filipová píše:

  Milí Dolnokralovičtí, zítra budeme celý den s Vámi, budeme Vám držet všechny palečky, musíte všem ukázat, jak se hrají šachy ve Vlašimi (resp. v Dolních Kralovicích)! Pevně věřím, že nám dáte průběžně vědět, jak si vedete a pevně věřím, že to bude zase na dort, a to pěkně veliký! Tak nebojácně: „DO TOHO!“ A koučovi, přejeme pevné nervy!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist