21
Dub

Letošní rapid v Sedlčanech vyhrál Tomáš Vojta

Petr Havelka

V roce 1990 se sešlo 17 šachistů ze Sedlčan a Příbrami v zasedací místnosti sedlčanského podniku BIOS, aby si zahráli malý přátelský turnájek. Nikdo tenkrát nepřemýšlel o tom, že možná vzniká pěkná tradice – každoroční příležitost pro setkávání šachistů celých středních Čech i občasných návštěvníků z větších dálek.

Letos to dokonce chvíli vypadalo, že z důvodu termínové kolize turnaj vůbec nebude. Nakonec se volný termín našel a ani obavy o slabší účast v pozdějším termínu se nenaplnily. A tak se v sobotu do velkého sálu Kulturního domu v Sedlčanech sjelo 87 šachistů a šachistek. Po precizně provedené prezentaci (Ondra Matějovský – děkuji) a tradičním úvodním proslovu ředitele turnaje (JÁ) mohl turnaj začít. Okruh favoritů byl celkem velký – bratři Vojtové, Ondra Mejzlík, Zdeněk Hába, Vlastimil Vodička, Luděk Meszáros, Evžen Pospíšil i skupina hráčů z pražských oddílů – vše silní hráči s elem hodně přes 2000.

Po úvodních zahřívacích kolech se na prvních deskách zabydleli Tomáš Vojta a Zdeněk Hába. Střídali se pouze hráči, které tito dva někdy lehce, někdy po těžkém boji poráželi. A protože ve vzájemné partii zvítězil Tomáš, bylo konečné pořadí jasné: 1. Tomáš Vojta 8,5 bodu (Spartak Vlašim) a 2. Zdeněk Hába 8 bodů (Gordic Jihlava). Této dvojici zdatně konkuroval 3. Vlastimil Vodička 6,5 bodu (Emerge Mladá Boleslav). Až jeho prohrou v posledním kole s T.Vojtou vznikl zdánlivě velký odstup mezi hráči na 2. a 3.místě.

V posledním kole si Tomáš Vojta poradil s celkově třetím Vlastimilem Vodičkou.

V tomto roce nebyl poprvé oceněn nejstarší účastník turnaje (stále vitální Vlastimil Bouček), ale tři nejlepší senioři (narozeni v roce 1949 a starší) celkového pořadí. O síle této kategorie svědčí i to, že v první dvacítce celkového pořadí bylo hned 8 seniorů. Kategorii seniorů vyhrál Vlastimil Vodička těsně před Jaroslavem Bechyněm a Miroslavem Kamlachem (oba Lokomotiva Praha).

Kategorie juniorů (1994 a mladší) je vyhlašována již tradičně. Souboj dvou největších favoritů rozhodlo tentokrát až poslední kolo. Výhrou si první místo v kategorii zajistil David Zvára (Spartak Vlašim), naopak prohra odsunula Martina Pospíšila (Biomedica Říčany) na místo druhé. Zbývajících 12 juniorů bojovalo „jen“ o místo třetí. To nakonec po zásluze obsadil Lukáš Filip (Spartak Vlašim).

David Zvára přebírá cenu pro nejlepšího žáka. Stejně jako ředitel turnaje je oblečen do nového vlašimského dresu :-) .

Z domácích hráčů letos nikdo velké ambice neměl. Loni úspěšný Milan Šurnický (24. místo, 5,5 bodu) nemohl letos ze zdravotních důvodů hrát, a tak šanci na dobrý výsledek měl Antonín Mandovec, který se k šachům vrací po letech odmlky. 4 body a 50. místo není špatný výsledek. Mě osobně zaujala jedna partie sedlčanských Honzů. Mladší Honza Sadil (bílé) svého oddílového kolegu Honzu Vopata celou partii přehrával, ale nepřesnostmi v přechodu do koncovky „vytvořil“ pozici na diagramu:

Černý na tahu měl na hodinách několik posledních desítek vteřin a zbrkle zahrál prohrávající tah b3+. Nabídl remis, kterou mladší Honza asi z respektu přijal. Naopak po tahu c3 by černý partii vyhrál i za zbývajících 30 vteřin.

Celý turnaj letos proběhl v poklidné atmosféře za podpory Kulturního domu Sedlčany, Povltavských mlékáren Sedlčany a KDS Sedlčany. Nedílnou součástí se už také stala paní Mašková se svým občerstvením v předsálí.

Podrobné výsledky i několik obrázků z turnaje najdete na stránkách pořádajícího oddílu.

Stručný komentář Ondřeje Matějovského:

Děkuji Petrovi za hezký článek a rád bych mu tímto poděkoval za jako vždy skvěle připravený turnaj!

Kromě zmiňovaných borců (1. T. Vojta, 26. D. Zvára, 47. L. Filip) se prosadili i další Vlašimáci. Na špici se po celý turnaj pohybovali Ondra Mejzlík a Pavel Vojta a až Ondrova výhra ve vzájemné partii v předposledním kole jejich cesty rozdělila. Ondra skončil se 6,5 body na pěkném 4. místě se stejným buchholzem jako třetí Vodička, o medailové pozici tak rozhodl až počet výher. Pavel uhrál nakonec 6 bodů (13. – 14. místo), stejného zisku jsem dosáhl i (15. místo), což ze svého pohledu považuji za celkem solidní výsledek.  30. František  Innemann, 37. Daniel Houdek, 49. Jiří Mejzlík, 56. Jaromír Snížek i 67. Vojtěch Filip si polepšili oproti nasazení, a tak by mohli být se svým vystoupením spokojeni. Lehce si pohoršil 69. Patrik Pýcha, ale rapid není jeho parádní discíplínou, takže ani zde nemůžeme mluvit o nějakém zklamání.

Myslím, že jako výprava jsme v Sedlčanech rozhodně uspěli. Nejvíc bych asi vyzdvihl Tomáše, který tentokrát nesnadnou roli favorita zvládl s velkým přehledem, a také Lukáše, jehož 3. místo v kategorii žáků je určitě překvapivé. Nejlepší performanci z pohledu svého ela uhrál David (1951 – tedy +200).

Řeč čísel samozřejmě nemusí být objektivní, proto budu rád, když jednotliví vlašimští hráči (samozřejmě mohou i účastníci z jiných oddílů :-) ), napíší v diskuzi něco ke svému výsledku. Jsem zvědav, kolik z vás mé přání vyslyší! :-) Hodnocení hráčů z Pravonína najdete v článku paní Filipové

Výsledky na chess-results

Fotky od Marie Filipové

9 komentářů na “Letošní rapid v Sedlčanech vyhrál Tomáš Vojta”

1. 1
    Maťa píše:

Když už jsem v článku vyzval hráče ke stručnému komentáři svých výkonů, půjdu sám příkladem :-) . Jak už jsem naznačil, celkově jsem se svým výkonem v Sedlčanech spokojen. Mrzí mě jediná prohra se Šimečkem v předposledním kole, kdy jsem v lepší pozici přehlédl pěkný soupeřův tah s chytáním dámy. Naopak štěstí jsem měl v 5. kole s nasazenou trojkou Mészárosem, se kterým se mi podařilo zvítězit, přestože jsem po chybě v zahájení měl od začátku horší pozici s pěšcem míň. Štěstěna mi byla nakloněna také ve 3. kole se Szárazem, kdy jsem se v koncovce těžkých figur zachránil se 2 pěšci míň věčným šachem. Povedla se mi partie s Evženem Pospíšilem, ale pár sekund mi nakonec k výhře chybělo – oceňuji, že Evžen bez váhání přijal nabídku remízy v době, kdy mi zbývaly 2 sekundy. V pozici D+V proti V bych nejspíš remízu u rozhodčích vyreklamoval, ale se sportovním soupeřem to nebylo potřeba. To samé mohu říct o panu Větrovském, se kterým jsem se dohodl na dělbě bodu v remízové koncovce různopolných střelců, když mi zbývala necelá minuta proti cca 6 minutám. Oběma pánům děkuji! Ostatní mé partie skončily bez větších zvratů tak, jak se od začátku vyvíjely.

2. 2
    Jirka píše:

Na šachovnicích, kde jsem se pohyboval, rozhodují v tomto tempu partie zpravidla hrubé chyby. A prohrává ten, kdo jich udělá víc nebo kdo udělá tu poslední rozhodující. O mém celkově dobrém výsledku tak rozhodli právě mí soupeři v posledních dvou kolech:

Nejprve jsem otočil totálně zdechlou partii s Honzou Vopatem, když si se 2 minutama nechal soupeř ob dva tahy dát dvakrát koňské vidle … v rapidu bývá mnohdy koník silnější než věž :-) .

A v poslední kole Krch s převahou téměř 400 elo bodů hrál partii jednoduše, nic nevymýšlel a měnil a měnil. A nakonec si v pozici se svým králem pod třítahovým matem místo dalšího šachu dámou vzal mého vzdáleného pěšce-partyzána. A mat jsem tam skutečně měl :-D . Konec dobrý – všechno dobré, 4,5 bodu je mé Sedlčanské maximum, i když loni jsem dosáhl stejného bodového zisku s kvalitnějšími soupeři.

3. 3
    Dan píše:

Výzvu předsedy nelze neuposlechnout :-)
    Já jsem podal standartní výkon. Šanci na lepší výsledek jsem prováhal v pátém kole zbytečnou prohrou s hráčem bez ELA a především prohrou v sedmém kole v oddílovém derby s Františkem Innemannem. Františka jsem černými ve střední hře přehrál a při několikatahovém váhání, jak si vzít figuru co nejlépe jsem prováhal vhodný okamžik k rychlému rozhodnutí partie. Poté přehrál František mě a zaslouženě vyhrál. Naštěstí jsem si spravil chuť v kole posledním, kde jsem rozsekal (na šachovnici) pana Smolku. Dobře jsem si zahrál a děkuji Petrovi (a ostatním organizátorům) za pohodový turnaj.

4. 4
    Tom píše:

Já měl kliku ve 2. a 3.kole, kdy jsem vyhrál remízové koncovky, ale pak už to šlo podle scenáře: obětovat nějakého toho pěšáka a soupeř pod tlakem udělá chybu. Za chvilku zveřejním 2 partie, které jsou toho příkladem :-D

5. 5
    Evzen píše:

Zdravim vlasimske pratele. Me se tentokrat turnaj vubec nepovedl, ale vedel jsem to nejak od zacatku, bylo to prilis brzo po Frydku, ktery dal memu staremu telu zabrat. Zato me potesil Martas, ktery byl naopak dobre rozehrany a nakonec mel i poprve lepsi perf nez ja. Jen houst a vetsi kapky! Ostatni ricansti byli v prumeru, ale vsichni jsme si skvele zahrali a turnaj uzili. Organizatorum zdar a diky!!

6. 6
    Maťa píše:

Díky za ohlasy, přidá se ještě někdo? :-)

7. 7
    Tom píše:

Tak jsem se před chvilkou vrátil z krajského přeboru v rapid šachu v Zásmukách a dařilo se nám střídavě. Dobře zahrál František Innemann a ziskem 5 bodů skončil na 28.místě /ze 79 účastníků/. Naopak se příliš nevedlo Pavlovi, který ziskem rovněž 5 bodů skončil 26. Já jsem hrál celkem solidně a skončil jsem na 5.místě /v kraji druhý/. Celkové výsledky: 1.IM Kaňovský 2.Vágner 3.IM Tričkov 4.IM Priehoda 5.Vojta 6.IM Doležal … atd. Článeček o turnaji nápiši v pondělí.

8. 8
    Maťa píše:

Gratuluju k 2. místu v kraji i k zisku finanční ceny 1.100 Kč (jestli jsem se dobře podíval do propozic)! :-) Jinak vítězný David Kaňovský už je na lize dorostu ve Vlašimi v roli trenéra mládeže Náměšti n/O.

Dnes proběhl též rapid ve Vraném n/V, kde hráli naši pravonínští mladíci Vojta Filip (11 let) a Dan Ždych (7 let). Vojta uhrál skvělých 5/9, když porazil dva soupeře s elem přes 1900, a obsadil 38. místo – zároveň získal hodinky pro nejlepšího žáka! Solidních 2,5 bodu a 79. místo si připsal Dan. Celkem hrálo 89 hráčů a turnaj řídil Petr Havelka. Fantasticky zahrál brodecký Milan Holub, který skončil 3. se stejným bodovým ziskem jako vítěz IM Přibyl!