TJ Spartak Vlasim
08
Dub

Kolín „C“ – Vlašim „B“ v diagramech

Vladimír Horák

Jak se již stalo dobrým zvykem na našem webu, po zprávě kapitána o průběhu zápasu se vždy některý z hráčů ujal rozboru partií a tentokrát opět připadla tato čest mně :-) . Jako první skončila již po dvaceti tazích remízou partie našeho kapitána Tomáše Haška proti Josefu Tykovi. 0,5 – 0,5

Bohužel pro nás druhá skončená partie Patrik Pýcha – Helena Zrůstová, přestože byla vyhraná, skončila nečekanou prohrou. V postavení na následujícím diagramu zahrál náš hráč 17.Jxf6+, což mu zajišťovalo i nadále mírnou převahu, ale výměnou aktivního jezdce za pasivního střelce se připravil o pěkný útok na krále. Zkuste přijít na lepší pokračování, které vyhrávalo partii:

Po správném 17. g5! by následovalo 17…Se7 18.Vah1 Jh5 a nyní se ukazuje, proč bylo lepší si nechat Je4, protože by přišlo 19.Jg3! Jxg3+ (19…Sg4 20.Jxh5 +-) 20. fxg3 Sg4 21.Vxh7 Sxg5 22. Sxg6 Df6 23.Se4 se ziskem pěšce a drtivým útokem na krále. 1,5-0,5

Jak už se stalo dobrým zvykem v zápasech béčka, kdo si vsadil na Davida Zváru, neprohloupil. David sice zvolil proti francouzské obraně soupeře Jiřího Vlasáka nepříliš ambiciózní výměnnou variantu, ale ukázalo se, že to byl dobrý výběr, neboť protihráč si již po pár tazích nevěděl rady. A jak David pěknou kombinací získal kvalitu, zkuste najít v pozici na následujícím diagramu:

Mnozí z vás jistě objevili, že zisk pouhé kvality je tak nějak málo, a máte pravdu, v této pozici se skrývá lepší pokračování, než jaké objevil David, který zahrál: 19.Jh5! Dh4?! (lépe 19…Dh6) 20.Jef6+ Jxf6 21.Jxf6+ gxf6 22.Vxe8+. Kdyby však David nejprve tahem 19.Sxd5!! uvolnil dámě cestu na pole a3, pak by po 19…Jxd5 přišla obdobná varianta: 20.Jh5 Dh6 21.Jexf6+ Jxf6 22.Jxf6+ gxf6 23.Vxe8+ Kg7 a nyní na rozdíl od předchozí varianty je možné zahrát zdrcující tichý tah 24.Da3!! s nekrytelnou hrozbou 25.Df8+ a minimálním ziskem střelce c8, i když útok na krále se zdá být neodvratitelný a tudíž lepší. 1,5-1,5

Za tohoto stavu jsem nabídl v mé partii remis, ale soupeř ji nepřijal, a tak jsem pokračoval ve hře.

Zápas pokračoval a zdálo se, že bychom mohli vyhrát. Ale začaly se dít divy. Robin Hrdina, místo aby se spokojil proti Janu Gabrielovi se ziskem dvou pěšců, začal útokem proti černému králi pokoušet štěstí. Na následujícím diagramu:

místo 24.Dxh4 fxe3 25.fxe3 Dd6+ 26.Kh1 +- zahrál 24.g6 a po 24…Kg7 se útok rozplynul. Zkázu dokonal ještě hrubou chybou 25.Vg4? fxe3 26.Vxh4 Vxf2+ a útok náhle získal černý a Robinovi nezbylo, než se po pár tazích vzdát. 1,5-2,5

Jako další skončila partie Hynek Pech – Ondra Vykouk. Hynek Pech neustále volil slabší tahy a Ondra vybíral ty lepší, a tak celá partie byla vlastně hra na jednu branku. Ondra postupně odevzdanému soupeři odebíral jednoho pěšce za druhým, a když jich nasbíral o čtyři víc než soupeř, tak tuto převahu přetavil v další důležitý bod. 2,5-2,5

Mezitím v  partii, jak jsem již zmínil výše, soupeř odmítl remis. Po pár tazích ji pro změnu nabídl on, a protože jsem měl v tu chvíli cca o půl hodiny lepší čas, šel jsem obhlédnout zbývající dvě partie. Nevypadalo to špatně, Ondra Matějovský měl v koncovce lepší pěšcovou strukturu a zdálo se, že by měl vyhrát, Petr Havelka stál minimálně vyrovnaně, a tak jsem byl rozhodnut nabídku remízy přijmout, ještě chvilku jsem se zahleděl na Petrovu partii a s hrůzou koukal, jak Petr ztratil dvě lehké figury za věž. Nabídku remízy jsem tedy nepřijal a vyčkával jsem, jak se zápas vyvine. Přemýšlel jsem tedy nad svou pozicí a vyčkával. Bohužel pozice vypadala vyrovnaně, nic jsem nevymyslel, čas utíkal a nakonec nezbylo, než remízu přijmout. Oprávněnost přijetí potvrdil i silikonový mozek v mém PC. 3-3

Vzápětí nato skončila partie Kamil Macek – Petr Havelka spravedlivou remízou. V partii se oba hráči „blýskli“ pouze několika hrubými chybami, které si navzájem oplatili. 3,5-3,5

Jako poslední se dohrávala partie Ondra Matějovský – Lubor Franc. Ondra se v následující pozici spoléhal na horší pěšcovou strukturu soupeře. Slabý izolovaný pěšec na d5 a dvojpěšec na f-sloupci by zajišťovali bílému vítězství v případné končící hře. Černý se „blýskl“ pěknou kombinací, ale bohužel tato vedla jen k výhodnému přechodu do koncovky pro bílého.

Po tazích 17…Da6?! 18.Dxa6 Vxe1+ 19.Jxe1 Jxa6 +- náš borec nakonec dlouhou a trpělivou hrou dosáhl následující pozice:

Zde soupeř už v beznadějné pozici spáchal harakiri a zahrál 60…Vxc6. Ukázalo se totiž, že vzniklou pěšcovou koncovku špatně spočítal, zřejmě se spolehl na to, že věžový pěšec proti dámě je remis, jenomže mu chybělo jedno tempo, aby se do této pozice dostal :-) .

Po uvolnění sloupců následoval zběsilý postup pěšci do dámy: 61.Vxc6+ Kxc6 62.Kxf6 Kc5 63.f4 Kb4 64.Ke6 Kxa4 65.f5 Kb3 66.f6 a4 67.f7 a3 68.f8D a černý se vzdal. Kdyby stál pěšec na a2 nebo král na b2 byla by to remíza, černému chybělo jedno tempo, a zápas jsme nevyhráli. Naštěstí toto nehrozilo, protože tyto koncovky má Ondra coby trenér mládeže v malíčku :-) . 3,5-4,5

Všechny partie z utkání v Kolíně k přehrání

16 komentářů na “Kolín „C“ – Vlašim „B“ v diagramech”

 1. 1
  Maťa píše:

  U Davida v pozici na diagramu kromě v partii hraného 19.Jh5 a Vláďou uváděného 19.Sxd5 vyhrává i pěkné 19.Jg5 s motivem slabé poslední řady.

  Jinak barvy se v Kolíně jako obvykle střídaly, neměli jsme všude bílé, jak by se z diagramů mohlo zdát :-) .

 2. 2
  Pavel Vojta píše:

  Souhlasím s Maťou.Jg5 vypadá dosti silně.Černý na to asi musí odevzdat střelce na f5, jinak to po Vxe1+,Vxe1 , g6 Ve8+, Kg7 Jh5+!!vede až do matu.
  Jinak tradičně skvělý článek Vláďo.

 3. 3
  Vláďa píše:

  Jg5 taky stačí, ale zdá se mi, že po Se6, Dxh7+, Kf8, Dh8+, Ke7, Dxg7, Vg8 by černý nestál nejhůř. Ovšem koukám na to jen tak zběžně a je pravděpodobné, že něco nevidím, jako už tolikrát :-((

 4. 4
  Tom píše:

  To byla typická Matějova partie. Všechno vyměnit a soupeře vysušit v koncovce :-)
  David to zahrál dobře. Tah v partii naprosto bezpečně vyhrává, a že vyhrává i něco jiného je celkem nepodstatné. Jo, a výměná francouzská s pokračováním c4, mi přijde docela ambiciózní :-)

 5. 5
  Jirka píše:

  Je to hezké pokoukání: tři žáci v sestavě ambiciózního béčka, i když dva tentokrát před branou úspěchu zaškobrtli :-( . A k tomu jejich v teorii velmi zdatný trenér. Oddíl má budoucnost, zvlášť za podpory „venkovských“ záloh.

  Takže příští rok je cíl jasný – postup do KS :-D . Podle reorganizace schválené na konferenci by měli postupovat první tři, je to tak? Bude to velmi vzrušující sezóna!!!

 6. 6
  Pavel Vojta píše:

  To Vláďa: Po Vg8 přijde Jxe6 ,Vxg7 , Jxf4+ a zůstane bílému figura a 2 piky navíc.

 7. 7
  Jaromír S. píše:

  Jirka: Obsazování soutěží po reorganizaci bude záviset na počtu sestupujících z 2. ligy. Jestliže „spadnou“ dva, obsadí KP 2010/11 kromě nich družstva na 2. až. 6. místě KPA a KPB 2009/10. Do KS 2010/11 (druhé nejvyšší krajské soutěže) půjdou družstva ze 7. až 12. místa KPA a KPB a z 1. až 3. místa RPA, RPB, RPC a RPD. Když však sestoupí z 2. ligy např. čtyři středočeská družstva, dostanou se do KS ze 3. míst současného RP pouze dva s nejlepší bilancí.

 8. 8
  Tom píše:

  Z toho je tedy jasné, že béčko i áčko musí příští sezónu minimálně zopakovat letošní výsledek. Což by tedy neměl být nesplnitelný cíl :-)

 9. 9
  Jirka píše:

  Jaromír: Jasné, pokud z ligy spadnou dva (a dva do ní automaticky postoupí), postupují ze všech skupin RP první tři. V případě jiného počtu sestupujících středočeských týmů z ligy se to vždy projeví na všech úrovních postupů v rámci kraje – např. při jediném sestupujícím z ligy (v ročníku 09/10) je:
  a) v KP zůstane i lepší ze 7. místa KPA a KPB
  b) do KS postupuje nejlepší ze 4. místa ze 4 skupin RP

  Závěr pro příští sezónu:

  V KP bude mj. klíčové rozhraní 6. a 7. místa, včetně toho být z obou skupin na daném místě ten lepší. Naopak jestli bude někdo 8. nebo 12. je jedno.

  V RP to bude rozhraní 3. a 4. místa, a opět být ze všech 4 skupin na tom místě co možná nejlepší. Bude to velmi zajímavá sezóna :-D , daleko víc mužstev bude mít až do konce o co hrát.

 10. 10
  Jirka píše:

  Tom: To šesté místo áčka by bylo „o hubu“, 6. v druhé skupině měl víc bodů a tak při např. sestupu Říčan z ligy by se áčko v KP neudrželo. Chce to být nejhůře 5. !!! A nejlíp samozřejmě 1. :-D !

 11. 11
  Maťa píše:

  Uvidíme, jak se nám v příštím ročníku povede. Já bych to viděl tak, že těžší úkol bude čekat béčko, přece jen letos se dařilo mimořádně dobře a nebude lehké to zopakovat. Tím, že tentokrát žádný středočeský tým z 2. ligy nespadl, samozřejmě hrozí o to víc, že se pár takových družstev za rok najde… Ani nevím, jakou bude hrát áčko skupinu, zda stejnou jako letos, nebo to „Českobrodsko“ :-) . Jaromíre, ví už se to?

  Jinak se přidávám k Tomášovi s názorem na Davidem hranou variantu. Ta Francie s c4 je docela ostrá…

 12. 12
  Jirka píše:

  Maťa: letos spadla z ligy jen Příbram, ale další čtyři týmy byly sestupem bezprostředně ohroženy. Tak uvidíme. Já jsem dost zvědavý na Žebrák v lize :-D .

 13. 13
  Maťa píše:

  Ona vlastně spadla Příbram, to bude silnej soupeř… Proč zrovna na Žebrák? :-) Podle mě spadnou…

 14. 14
  Jaromír S. píše:

  Maťa: Rozdělení KP 2009/10 ještě není známo. STK SŠS připraví rozdělení a jestliže tradičně vyjdou dva rozumné návrhy (sever/jih nebo východ/západ), bude se losovat na schůzi Výkonného výboru SŠS 10. června.

 15. 15
  Vláďa píše:

  Tak jsem se doma mrknul spolu s UI na tu „oběť“ Jg5 a po tazích Se6, Dxh7+, Kf8, Dh8+, Ke7, Dxg7, Kd8 ukazuje UI, že má bílý „pouhé“ 2 pěšce a útok. Ten tlak na krále je sice drtivý, ale kdybych si měl vybrat mezi ziskem kvality (+výměna figur s přechodem do koncovky) nebo dvěma pěšci, určitě bych si zvolil stejně jako David. Navíc varianta s Jg5 se mi zdá hůře „počitatelná“ než ta v partii.

 16. 16
  Maťa píše:

  Jaromír S.: Díky za odpověď!

  Vláďa: Však také nikdo netvrdí, že Jg5 mělo přijít…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist