TJ Spartak Vlasim
23
Pro

Nela Pýchová zářila na MČR v bleskovce

Jarda Pýcha

V moravské metropoli  Brně si dali v sobotu 21. 12. 2013 dostaveníčko vyznavači rychlého šachu. Poprvé se zde v pěkném prostředí AS clubu konalo Mistrovství České republiky v bleskovém šachu v kategoriích mužů, žen a mládeže. Turnaj už tradičně hraný tempem 3 minuty na partii s bonusem 2 sekundy rozdělený na základní část (13 kol) a finálovou část, v níž se 4 nejlepší utkávají o mistrovský titul.

Stejně jako v letech minulých, kdy se šampionát hrával v Praze, měl i na jihu Moravy vlašimský šach své zastoupení mezi nejlepšími. Do blicařského klání se totiž pustila hned trojice našich hráčů, Jirka Rýdl a Robin Hrdina mezi mládeží a Nele Pýchové byla nabídnuta možnost utkat se s naší ženskou špičkou.


Vlašimští bojovníci před turnajem

Do bojů za šachovnicí šli naši mládežníci s různými ambicemi, dle nasazení pátý Jirka a desátý Robin určitě mohli pomýšlet na příčky nejvyšší, zato Nela mě před začátkem stále bombardovala sloganem, že bude určitě poslední.

A jaká byla skutečnost? Příliš se nedařilo Robinovi, ten si zajisté dovedl představit lepší výsledek než 23. místo s 6,5 body a výkonem 1913, spokojen asi nebude ani Jirka, který se sice posadil i za online stoly, ale těžký los a 0 bodů v závěrečných dvou kolech ho srazily na 13. místo (7 bodů, výkon 2012). Výsledek tedy takový průměrný, ale rozhodně se nejedná o žádný propadák, u Jirky navíc mohla sehrát svou úlohu únava z dlouhého ranního cestování.

Jirka: „O svém výkonu bych napsal asi jenom to, že jsem tam většinu partií alespoň někde vetší chybou pokazil (naštěstí ne všichni soupeři toho využili), a ty, které jsem vyhrál, jsem vyhrál zase hrubkou nebo hroznou hrou soupeřů, protože jsem nevěděl s tím časem, co tahat a hrál jsem bez plánu.“


Jirka na prvním stole v souboji s Jakubem Půlpánem

Robin: „Se svým výkonem jsem velice nespokojen. 6,5 bodu s papírově slabšími je hodně málo. Nedařilo se mi je přehrát, a když už se mi to náhodou povedlo, tak jsem udělal strašnou hrubku. Jako klíčovou bych označil partii s Jirkou Kozlem, kdy jsem se protrápil ke kontaktu se špičkou. Partii jsem ale nezvládl a dokonce prohrál následující dvě partie. Turnaj se mi jinak líbil. Hrací prostory byly dostačující. Velice mě zaujala myšlenka udělování cen. Škoda, že se nehrálo v Praze.“


Robina dobrá nálada neopouštěla ani po nepříliš povedených výkonech, hlavně, že vyhrál „jeho“ Liverpool
:-) .

Naopak Nele se zadařilo až neuvěřitelně, po první remízové partii s WGM Kulovanou z ní spadla přílišná nervozita a respekt ze silných soupeřek a rozehrála se k výbornému výkonu. Výsledkem bylo pěkných 8 bodů a výborné 6. místo za výkon 2233. Výsledek cennější i v tom, že jen jednou musela Nela sklonit svého krále, a přitom obehrála celou nejvýše nasazenou desítku soupeřek. Někomu se možná nebude zdát Neliných 8 remíz, ale je pravda, že všechny byly tvrdě vybojované a dohrávané většinou na přidávaném čase. Přeci jen, Nela nebyla v pozici, kdy by ji papírově mnohem silnější soupeřky rozdávaly body zadarmo.

Nela: „S výsledkem jsem hodně spokojená. S hrou už to nebude tak horké, ale až na partii s WGM Olgou Sikorovou, kdy jsem udělala obrovskou hrubku, po které jsem se hned vzdala, a partii z posledního kola, to bylo dobré. V několika partiích jsem měla štěstí, např. v předposledním kole mi soupeřka v pro mě myslím si mírně horší koncovce nechala stát figuru. Ale mám dobrý pocit z toho, že jsem udržela ty remízy s tak silnými hráčkami. Když si k tomu přidám ještě skutečnost, že mě vyhlásili jako talenta roku 2013, to byl vynikající turnaj.“


Na onlinu si Nela zahrála s pozdější mistryní Martinou Marečkovou.

Před samotným vyhlašováním přichystal přítomným překvapení předseda šachového svazu Viktor Novotný udělováním Výročních cen ŠSČR 2013. Na stole bylo připraveno 6 krásných skleněných sošek králů jako ocenění za určitý přínos šachu. K našemu milému překvapení si pro jednu sošku, s popisem talent roku, došla i Nela, která posléze s mikrofonem v ruce dokázala, že i v řečnických projevech získává na jistotě, a jak se to dělává na podobných akcích, poděkovala trenérovi Ondrovi Matějovskému a dokonce nezapomněla ani na své rodiče :-) . Možná tak daleko od Vlašimi nebyla ještě jedna cena udělená nakonec za práci s mládeží Beskydské šachové škole. Při jejím předání se ředitel turnaje a generální sekretář ŠSČR Petr Pisk zmínil též o dobré práci s mladými talenty ve vlašimském oddíle, s tím, že i ten byl jedním z aspirantů na ocenění.


Udělování výročních cen ŠSČR


Soška se tvůrcům opravdu povedla.

Pro úplnost na závěr uvedu nové mistry České republiky v bleskové hře 2013 :

Muži:  GM  Navara David 2690   1. Novoborský SK

Ženy:   WFM Marečková Martina  2165  Region Panda Rychnov n. Kněžnou

Mládež:  Blahynka Martin   2120  SK Duras Bvk

Samozřejmě poděkování patří pořadatelům za bezproblémový turnaj, o jehož průběhu se díky přítomnosti televizních kamer budete moci více dozvědět v připravovaném pořadu České televize.

Kompletní výsledky na chess-results

Krátký článeček, partie a fotky na NŠS

10 reakcí na “Nela Pýchová zářila na MČR v bleskovce”

 1. 1
  noELO píše:

  Škoda posledního kola – bylo by asi semifinále na pomocné hodnocení, těšil jsem se. I tak ohromná gratulace.

 2. 2
  Tom píše:

  Ještě jednou gratulace Nele! 6.místo a jediná prohra /těch remíz by tedy mohlo být méně ;-) /je v konkurenci absolutní české špičky výborný výsledek.

  Jirka by mohl příště nějak lépe vyřešit dopravu /třeba jet o den dříve a v Brně přespat/. Po brzkém vstávání a dlouhé cestě se není co divit, že nepředvedl svůj standartní dobrý výkon. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Mně taky Nela dokola říkala, že skončí poslední a že „to bude hrozná ostuda“. Myslím, že mě (i tátu – nevěděl jsem, že mu to říká také) tím schválně zlobila, protože viděla, že mi to vadí :-) . Nicméně na dobrý výsledek si nevěřila, ona vlastně bleskovky téměř nehraje – ani volné, ani na internetu. Ale podle mě jí jdou dobře od ruky, o čemž jsem se přesvědčil i ve středu, kdy jsme si několik partií zahráli a sérii jsem prohrál docela vysoko. Po zveřejnění startovních listin jsem tipoval umístění v první polovině a minimálně 7 bodů, konečný výsledek byl ještě lepší, zvlášť vzhledem k losu – z první desítky pořadí si Nela nezahrála jen s 10. Blümelovou. Vzhledem k síle soupeřek mi 8 remíz nevadí, není snadné takové soupeřky porážet a věřím, že to byly bojovné partie. Já jsem na onlinu viděl tu s budoucí mistryní Marečkovou a tam se Nela po většinu času snažila o aktivitu, silná soupeřka jí ale k rozhodující výhodě nepustila, a naopak Nele v závěru vzala pěšce a naše hráčka musela udržet horší střelcovku. Samozřejmě škoda, že to nevyšlo v posledním kole, semifinále by bylo obrovským úspěchem. Nicméně Eva Pekárková rozhodně není slabou hráčkou a Nela s ní zas tak výraznou favoritkou nebyla. Každopádně je i 6. místo výborné! (A já si začínám cenit výhry 2:0 v pátečním přípravném blicáku ve Sporthotelu ;-) ).

  Robin: Proč je škoda, že se nehrálo v Praze? Jinak Liverpool jede, letos cítím titul! :-)

 4. 4
  Robin píše:

  V Praze se mi to líbilo víc. :D A i se mi tam víc dařilo ! :P
  Uvidí se po těžkých zápasech s City a Chelsea. Každopádně TOP 4 už vypadá celkem reálně. I když i to bude těžký udržet. :D A taky záleží jak dopadnou zimní přestupy. :D

 5. 5
  AdolfR píše:

  Dobre vona, ta holka krasna, uz zacina bejt nejak k nezastaveni. Naramnej vysledek

 6. 6
  Maťa píše:

  Fotky (a jedno video) od Jardy Pýchy: http://mata1.rajce.idnes.cz/MCR_v_bleskovce_2013

 7. 7
  Jarda P. píše:

  Zítra na ČT4 v 15,55h by měl být pořad o MČR v bleskovce.

 8. 9
  Jarda P. píše:

  Předběžné startovní listiny na sobotní MČR v bleskovce : http://www.chess-results.com/tnr154341.aspx?lan=5&art=0&flag=30&wi=821

 9. 10
  Tom píše:

  Tak to je síla. :-) Nejsem moc zvyklý být nasazen ve druhé polovině startovní listiny. :-D

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist