TJ Spartak Vlasim
17
Říj

Extraliga dorostu na 100%!

Jarda Pýcha

O uplynulém víkendu začaly v Klatovech úvodním soustředěním všech 8 týmů boje nového ročníku Extraligy dorostu – skupiny západ. V lehce pozměněné sestavě, v níž přestárlého Robina Hrdinu nahradil host z Náměště nad Oslavou Vítek Kratochvíl a místo povinného mladšího žáka zaujal po Martinu Horákovi Ríša Mládek, vyrazilo vlašimské dorostenecké áčko v sobotu ráno na západ Čech plnit roli papírového favorita skupiny. Josef Kratochvíl starší naložil do svého Opelu na Veselce Vojtu, Ríšu a Maťu, já jsem cestou do auta ke svým ratolestem „přiložil“ kousek za Prahou Jirku Rýdla a u Žebráku navíc první desku Klatov Michala Bodického, z čehož celý víkend profitovala celá naše výprava (káva a čaj zdarma) :-) . Nechyběl samozřejmě ani celou cestu v kufru si lebedící medvěd Spartakus.

Cesta proběhla bez problémů, a tak mohl osvědčený kapitán Ondra Matějovský úderem 11. hodiny usadit tým ve složení Jirka Rýdl, Vítek Kratochvíl, Patrik Pýcha, Nela Pýchová, Vojta Filip, Ríša Mládek k prvnímu zápasu s Mostem.


Premiéru v extralize si odbyl Ríša Mládek.

Tento zápas by se určitě zamlouval Vítkovi Moravcovi, zvláště partie na sudých šachovnicích, kde se všichni tři naši reprezentanti černými figurami rozhodli pro dračí variantu sicilské. Netrvalo příliš dlouho a na 3. šachovnici se podepisoval partiář s výsledkem 1:0. Patrik nedal „zabijákovi“ vlašimských šachistů Škuthanovi tentokrát žádnou šanci a i s přispěním mosteckého hráče brzy zvítězil. Trochu hořkou premiéru v nejvyšší dorostenecké soutěži zažil Ríša. Po chybě v zahájení bylo udržení věžovky s dvěma pěšci méně nad jeho síly – 1:1. Pozice na dalších stolech nás naplňovaly optimismem. Nela měla kvalitu za pěšce, Vítkova oběť kvality vypadala zajímavě, Vojta mířil do remízového přístavu a Jirka stál dobře s účastníkem letošního ME Honzou Vykoukem.

Výsledky nakonec dopadly tak, jak měly, a do sezony jsme tak vykročili správnou nohou (4,5:1,5), i když Nela si své vítězství vybojovávala v nejdelší partii kola, v níž ji soupeř nesmyslně a hlavně nesportovně vyzkoušel z matu dámou. Na druhou stranu, komu se v extralize podaří matit dámou? :-)

TJ Spartak Vlašim   Chess Most
Rýdl Jiří (Z) 2122F 1 0 2094F Vykouk Jan (Zm)
Kratochvíl Vít (ZH) 2040F 1 0 1802F Kuchař Tomáš (Z)
Pýcha Patrik (Z) 1994F 1 0 1820F Škuthan Jiří (Z)
Pýchová Nela (ZD) 1970F 1 0 1772F Hanzlík Daniel (Z)
Filip Vojtěch (Z) 1864F ½ ½ 1787F Kastl Daniel (Z)
Mládek Richard (Zsm) 1707N 0 1 1542F Polanský Adam Luboš (Zsm)
  :

Kvůli později skončenému kolu musel být o chvíli posunut původně plánovaný začátek našeho odpoledního zápasu s Údlicemi. Před tímto tak trochu prestižním soubojem jsem si říkal, že pokud udržíme na uzdě jejich první tři šachovnice, měl by být i konečný výsledek příznivý. Skóre otevřel a svůj premiérový bodík mezi elitou si připsal Ríša. Škoda jen, že si šachisté nemohou na rozdíl třeba od hokejistů nechat například figurky na památku. :-) Na židli se příliš neohřáli ani Patrik s Vojtou. Patrik získal hned v úvodu pěšce a tuto výhodu přetavil v celý bod a ani pro Vojtu nebylo s figurou víc obtížné zavěsit – 3:0. Když Vítek a Jirka chytili svým soupeřům dámu (5:0), zdálo se, že bychom mohli v Klatovech stihnout přeci jen ještě něco dalšího než jen šachy v místní sokolovně. To bychom ovšem nesměli mít v družstvu Nelu. :-) Jelikož šance potupit družinu „generála“ Kalužného nečekaným kanárem se nenabízí každý den, odmítala Nela nabídky na smír. S přibývajícím časem dvojice u 4. šachovnice v sále osiřela, návštěva oblíbené čajovny byla ta tam a spíš začínala panovat obava z možnosti prázdných žaludků. Ve 20.15 konečně „zpívá kanárek“, večeři také ještě dostáváme a vyhlašujeme sobotu za vydařenou.

TJ Sokol Údlice   TJ Spartak Vlašim
Toman Ondřej (Z) 2080F 0 1 2122F Rýdl Jiří (Z)
Kalužný Matyáš (Z) 1985F 0 1 2040F Kratochvíl Vít (ZH)
Horák Aleš (Z) 1988F 0 1 1994F Pýcha Patrik (Z)
Bobek Daniel (ZH) 1694F 0 1 1970F Pýchová Nela (ZD)
Pech David (Zm) 1525N 0 1 1864F Filip Vojtěch (Z)
Spišjak Jakub (Zsm) 1100N 0 1 1707N Mládek Richard (Zsm)
  0 : 6

 
Ve 2. kole vystřídal na 6. šachovnici Ríšu Maťa :-) .

Žádné velké ponocování se nekonalo, jen rychlý nákup v Tesku, krátké posezení doprovodu a včas spát, přeci jen začátek ranního kola už v 8 hodin a v něm nevyzpytatelná Bohemka.

 
Vítězné pivečko po úspěšné sobotě :-)

V zápase s pražskými klokany to byla tentokrát netypicky Nela, jež otevřela skóre, a dokonce jí bylo dopřáno už podruhé během víkendu dát mat, když si její soupeř nechal dát nevynucený jednotažec. Patrik opět sehrál svůj part svižně a po výborně sehrané věžovce jsme pomalu mířili za vítězstvím – 2:0. Cesta za 3 body se jen lehce zadrhla po Ríšově zamotání se do pozice a následné ztrátě figury – 2:1. Posléze již přiskakovaly jedničky jen na naší straně, kdy postupně zvítězili Vojta, Víťa i Jirka, který si svého vítězství nad svým neoblíbeným soupeřem Honzou Petrem určitě považuje – 5:1.

TJ Spartak Vlašim   TJ Bohemians Praha
Rýdl Jiří (Z) 2122F 1 0 2112F Petr Jan (Z)
Kratochvíl Vít (ZH) 2040F 1 0 1760F Macková Veronika (ZD)
Pýcha Patrik (Z) 1994F 1 0 1726F Škvařil Michal (Z)
Pýchová Nela (ZD) 1970F 1 0 1670F Daňhel Lukáš (Z)
Filip Vojtěch (Z) 1864F 1 0 1584F Staněk Ondřej (Zm)
Mládek Richard (Zsm) 1707N 0 1 1841N Žižka Petr (m)
  5 : 1

Stejně jako v loňském roce ve Vlašimi končilo naše družstvo extraligový víkend soubojem s Libercem. Protože nejen šachy je člověk živ, rozešel se Jirka s libereckým hráčem po pár tazích smírně a spěchal se učit novým tanečním kreacím. Zbylá pětice se musela obejít bez podpory své jedničky. Teprve přibližně po dvou hodinách vyrovnaných pozic se jazýček vah začal pomalu převažovat na naši stranu. Nela dlouho váhala nad nabídkou remízy, kterou přijala až potom, co Patrik přehrál v koncovce svého soupeře a Ríšova pozice se jevila jako snadno vyhraná. Protože Ríša nezaváhal (3:1) a Vojta s Víťou zkušeně přidali po půlbodíku (4:2), zvládli jsme i tento poslední, asi nejvyrovnanější, zápas velmi dobře.

Desko Liberec   TJ Spartak Vlašim
Liška Jiří (ZHm) 1865F ½ ½ 2122F Rýdl Jiří (Z)
Pajerský Michal (Z) 1837F ½ ½ 2040F Kratochvíl Vít (ZH)
Hejduk Miroslav (Z) 1770F 0 1 1994F Pýcha Patrik (Z)
Suchomel Tomáš (Z) 1792F ½ ½ 1970F Pýchová Nela (ZD)
Sýkora Marek (Zsm) 1674F ½ ½ 1864F Filip Vojtěch (Z)
Viták Jiří (Zm) 1579F 0 1 1707N Mládek Richard (Zsm)
  2 : 4

Myslím, že celý šachový víkend byl vydařený, zápasy kluci a holka zvládli ještě suverénněji než v roce loňském. Za odměnu je tu 12 bodů a průběžné 1. místo v západní skupině. Je dobře, že se nevyplnily mé obavy z Neliny únavy po ME, Vojtovy nerozehranosti či Ríšovy nováčkovské nervozity. Nesmíme však usnout na vavřínech. V prosinci nás čeká vzájemný zápas s Táborem a v lednu pak v Praze na Oáze dvojzápas s domácím týmem a šachisty Klatov, kteří po úvodních čtyřech kolech okupují druhou příčku. Troufám si říct, že naše partie sehrané v Praze budou pravděpodobně i o body do finálové skupiny, alespoň já bych si tipnul, že se v ní tato tři družstva sejdou. Ale třeba ne. Tak teď jen, aby se nám vyhýbala zranění a vydržela co nejlepší forma.

Tabulka západní skupiny po 4. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. TJ Spartak Vlašim 4 0 0 12 19.5 17
2. TJ Sokol Klatovy 3 1 0 10 15.5 14
3. TJ Bohemians Praha 2 0 2 6 11.5 9
4. Chess Most 1 2 1 5 11.5 7
5. SK OAZA Praha 1 2 1 5 11.5 6
6. Desko Liberec 1 0 3 3 11.0 7
7. TJ Sokol Údlice 0 2 2 2 8.5 7
8. ŠACHklub SIMOPT Tábor 0 1 3 1 7.0 4

Pro hodnocení jednotlivců zde nechám prostor kapitánovi a trenérovi v jedné osobě, Ondrovi Matějovskému (já osobně bych chválil :-) ):

Myslím, že mohu pochválit celý tým, a to za výkony, přístup i výsledky. V prvních třech kolech se nám podařilo vyhrát bez větších problémů, možná se k nám občas přiklonilo štěstí v jednotlivých partiích, ale celkově jsme vývoj zápasů měli pod kontrolou. Těžší to bylo s Libercem, kde nám trochu chyběl Jirkův bod :-) , tam se jednalo opravdu o těsné vítězství se vším všudy. Ríša byl po utkání s Bohemkou smutný, že prý pokazil kanára, ale právě proti Liberci si vše vynahradil, když v mnohem důležitější partii svou výhrou v podstatě rozhodl o třech bodech. Mám-li se na Jardovu výzvu vyjádřit k jednotlivcům, pak chválím Jirku, Víťu, Patrika (100% jako vloni!), Nelu, Vojtu a Ríšu! :-) A ještě speciálně děkuji Jirkovi za jeho nastoupení k odpolednímu zápasu, přestože tím v případě dlouhé partie riskoval prohru či pozdní příjezd do tanečních. První soustředění se nám vydařilo, nicméně zatím se jednalo jen o potvrzení papírových předpokladů. Jsem rád, že se to povedlo, ale těžší zápasy nás teprve čekají…  

Na závěr se ještě sluší poděkovat pořadatelům, v Klatovech klape vše na jedničku při každé akci a nejinak tomu bylo i tentokrát!

Stránky věnované Extralize dorostu

8 reakcí na “Extraliga dorostu na 100%!”

 1. 1
  Tom píše:

  Ta partie Vítka je opravdu pěkná. To mu říkám soupeře rozstřílet :-) A ani Jirkův úprk „a“ pěšcem není špatný. :-)

 2. 2
  Robin píše:

  Ten úprk je parádní! :D Hezky dát všechno na béčko a pak utéct áčkem. :D :D

 3. 3
  Richard sr. píše:

  Porovnam-li synovu a Nelinu vysku s prumerem jejich spoluvrstevniku a plati-li neprima umera mezi ni a dosazenymi vysledky, tak ho ceka nepochybne uzasna budoucnost. Jsem ted na pochybach, jak moc nutit dite v takovem pripade, do jidla.. Nebo ze by v tom hralo ulohu to pivo? Kolik jich Nela da prumerne denne a v kolika letech je treba zacit? Doufam, ze uz jsme neco neprosvihli :) Jinak dekujeme panu Kratochvilovi za dopravu.

 4. 4
  Jarda P. píše:

  Richard sr. : Tahle fotka je z roku 2008, to už asi Ríša nestihne :-) : http://mata1.rajce.idnes.cz/Kyjov_2008/#Image00011.jpg

 5. 5
  Richard sr. píše:

  Hmm tak to jsme ztraceni. Ale porad je nadeje, ze je to v te vysce a to pivo jen zpusobuje, ze jste na ME/MS jeste nevyhrali :)

 6. 6
  Maťa píše:

  Ad pěkná partie Rýdl – Petr: Jirka to už na začátku vsadil na pěšce „a“ celkem odvážně a za odvahu byl nakonec odměněn bodem. Oba borci se shodli, že Jan Petr prováhal možnost využít vazby tahem 21…Dc7 (s myšlenkou Vb8), z toho by se asi Jirka bez ztráty materiálu nevymotal. Na konci pak vítězný pěšák pochodoval opravdu nádherně :-) .

 7. 7
  AdolfR píše:

  cely to zaclo nak hezky a Risa zacal hezky, tak ted to jeste dostrkat k nejakejm medailim, tenhle tym je hodne silnej

 8. 8
  Maťa píše:

  Článek z pohledu Liberce (našich soupeřů ze 4. kola): http://www.deskoliberec.cz/extraliga-mladeze.html.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist