TJ Spartak Vlasim
09
Zář

Jak bylo pod Lysou aneb Mistrovství EU 2013

Jarda Pýcha

Po loňské české pořadatelské premiéře evropského mistrovství mládeže v Praze zavítala do naší země i v roce letošním poprvé další významná mezinárodní šachová mládežnická akce. Po 10 letech konání u našich jižních sousedů v Rakousku se pořadatelství Mistrovství EU mládeže do 14 let chopil tým pod vedením ing. Zdeňka Fialy, který jeho 11. pokračování uspořádal v termínu od 27. 8. do 5. 9. 2013 v šachově mnohokrát prověřeném hotelu Petr Bezruč v Malenovicích, nacházejícím se v klidném horském údolí Beskyd přímo pod jejich nejvyšším vrcholem, Lysou horou. Samotnému MEU předcházely některé ne úplně příjemné dohady a diskuse, patrně uražení Rakušané dokonce uspořádali jakési neoficiální mistrovství s o rok posunutou věkovou hranicí, nic z toho naštěstí nakonec úspěšnému MEU v Čechách nezabránilo.

Do šachových klání se tak mohlo ve čtyřech samostatných turnajích (do 8, 10, 12 a 14 let) pustit 107 hráčů a hráček z 15 šachových federací, kde domácí Češi zaujímali vzhledem k svazem nastaveným podmínkám samozřejmě většinu. V devítikolovém turnaji hraném tempem 90 minut s 30vteřinovou bonifikací, kdy dívky hrály společně s chlapci a vyhodnoceny byly zvlášť, nechyběly ani dvě vlašimské mladé dámy Nela Pýchová (14) a Julie Vilímová (11), jimž jsme společně s Ondrou Matějovským (dále jen Maťou) během jejich pobytu dělali bodyguardy. Pod naším vlivem se na čas turnaje ocitla též Jitka Jánská z Plzně, která nám byla svěřena do péče a rozšířila řady našich puberťaček.

Do místa dění jsme dorazili po překvapivě pohodové cestě po naší stále vehementně udržované D1 v úterý v podvečer, absolvovali jsme nezbytné procedury, jako je prezentace a ubytování, prostě vše probíhalo v pohodě až do chvíle, kdy jsme museli začít řešit záhadu ztracených stravovacích lístků. Pro Maťu to byl po případu nenalezeného rohlíku na MČR žen už druhý případ hodný Hercula Poirota, který se ale naštěstí podařilo zdárně rozluštit. Štěstí, že technické služby právě nevyvážely odpadky, lístky byly totiž nalezeny v odpadkovém koši před hotelem.

Co se týče samotného ubytování, tak jelikož nejsme nijak zvlášť nároční, se špatně se otvírajícími dveřmi, prasklou sprchou či stále kapající vodou jsme se popasovali, myslím, v pohodě.

Druhý den už se začalo bojovat zostra o nové přeborníky Evropské unie. Po dopolední osvěžující procházce po okolí usedli v 15 hodin všichni aktéři k šachovnicím. Obě naše děvčata, stejně jako Jitka Jánská, patřily ve svých kategoriích mezi medailové adeptky. Jak to ale u mládeže často bývá, na čísílko za jménem se nedá ještě tak úplně spoléhat. Buď jak buď, v úvodním kole uhrály holky 100% bodový zisk, bohužel to bylo také kolo poslední, kdy se jim toto povedlo. Já se zde nebudu zabývat jednotlivými koly a podíváme se, jak to vypadalo po polovině turnaje, tedy v neděli. V nejstarší kategorii posbírala v úvodních pěti kolech Nela 3 body s bilancí 2-2-1, když podlehla jen pozdějšímu suverénnímu vítězi Peczelymu z Maďarska, což stačilo na prozatímní 8. místo. U Julie to bylo o poznání horší, po úvodní výhře na její konto přibyl v dalších čtyřech kolech pouhý bodík, což určitě nebyl důvod k radosti.

V rámci doprovodného programu jsme ve čtvrtek navštívili hotelový bazén se slanou vodou, v pátek si zahráli bowling a v sobotu nás čekal vrchol pobytu, plánovaný výstup na Lysou horu.  V bowlingu jsem, myslím, zvítězil já, naše výkony snad ale raději zanecháme v propadlišti dějin. Přesto by možná některé pokusy za zaznamenání stály, hlavně díky rozmanitosti dráhy dostávaly hody zvláště ladně vrhající Jitky takovou trajektorii směru, že jsme až do poslední chvíle v napětí očekávali, kam vlastně koule dojede. Na sobotní, sluncem prozářený výstup na nejvyšší vrchol Beskyd se s námi nevydala Jíťa, která těsně před odchodem předložila sms omluvenku od rodičů a prý se raději věnovala přípravě na dalšího soupeře. Přesto naše čtveřice tvořila většinu z 13členné horské expedice, které se podařilo zdárně dosáhnout vrcholu. Během výstupu probíhala partie nazvaná „všichni proti IM Piskovi“, těsně pod vrcholem pak vůdce Pavel Benčo vypsal prémie za pořadí na vrcholu. Na Lysé hoře po nezbytném občerstvení sehrály Nela a Julča ve dvojicích s Pavlem Benčem a Petrem Piskem vrcholovou blicku na dvě vítězné partie, v které zvítězila dvojice Pisk, Vilímová 2:1. Po sestupu a odpoledních partiích se Maťa a holky vydali relaxovat do hotelové solné jeskyně, kde na ně později paní lázeňská zapomněla a za cenu 45 minut jim dopřála v podstatě neomezeného pobytu (možná by je vyhodila až ráno :-) ). 

Dalšími doprovodnými programy, kterých jsme se ale nezúčastnili, byly simultánky s IM Piskem, IM Biolkem ml., pěší výlet na vrch Ivančena a bleskový turnaj. I když se naše výprava bleskového klání nezúčastnila, přesto jsme z vítězství tajemného muže s šátkem odněkud z Polabin profitovali i my s Maťou, když ten se s námi o svou výhru v podobě šesti plechovek Plzně v nočních hodinách ochotně rozdělil. Michale, díky :-) ! V druhé polovině pobytu už počasí tolik nepřálo, pěší výlety tak vystřídaly aktivity uvnitř hotelu, kde si hlavně obíhačka v pinpongu získala u holek velkou oblibu. Ještě větší zájem ale začal u našich slečen budit jiný objekt. Blonďatý Estonec s jizvičkami na tváři sice šachového umění zase tolik nepobral, přesto se stal nepochybně největší celebritou v Malenovicích, která byla našimi děvčaty obletována při každé příležitosti. Ještěže se tento sympaťák pohyboval v pořadí turnaje v dostatečném odstupu od Nely, jak by totiž dopadla jejich vzájemná partie, si opravdu netroufám odhadnout. Je ale pravda, že i my s Maťou jsme tak trochu pod vlivem holek zblbli a partie mladého Estonce občas sledovali, jako by byl členem naší výpravy.

Ale vraťme se k tomu důležitějšímu, čímž nepochybně byly šachy. Nela v 6. a 7. kole sehrála pravděpodobně své nejlepší partie na turnaji. V 6. kole přehrála svou polskou soupeřku černými v dračí variantě sicilské, i když v ní udělala stejnou chybu jako v nedávno dvou hraných partiích, za což byla nazvána Vítkem Moravcem „káčou“ (asi po právu). Za vítěznou dlouhou a napínavou partii 7. kola s Oliverem Špačkem jí byla dokonce udělena cena za partii kola, která obvykle příliš štěstí svým držitelům nepřinášela.

To se bohužel potvrdilo i u Nely v kole následujícím, kdy naopak sehrála nepovedenou velmi důležitou partii, ve které se v souboji s letošní mistryní republiky Natálií Kaňákovou v podstatě rozhodlo o přebornici EU do 14 let. V posledním kole tak bylo pro jistotu medaile třeba bodovat, což se pomaloučku hrající Nele proti bleskově hrajícímu Slovákovi Karasovi podařilo a remízou si zajistila stříbrnou medaili mezi dívkami a s ní i cenu v podobě šachových digitálních hodin. Celkové 7. místo pak přesně okopírovalo Nelino nasazovací číslo. Myslím, že Nela podala slušný výkon, i když lepší to samozřejmě být mohlo :-) . Určitě potěšilo i 3. místo Jitky Jánské, jakožto členky naší výpravy. U Julie v kategorii do 12 let už to taková sláva nebyla, v rozmezí 6. -9. kola připsala ke svému skóre jen půlbodík a musela se spokojit jako nasazená 13 až s 24. místem. Julča zahrála určitě pod své možnosti, ale holt někdy se turnaj, kde se prostě nedaří, vyskytne. Nevadí, příště to bude určitě lepší.

Co napsat závěrem? Pořadatelská premiéra MEU se, myslím, vydařila, i když chybičky se samozřejmě najdou. Tou hlavní byly pravděpodobně počáteční problémy s internetem, které se v posledních dvou kolech vrátily. Celkově však myslím spokojenost. Pořadatelský tým si zaslouží poděkování, stejně jako personál hotelu. I když tady bych jednu výtku přeci jen taky měl. Pohledy mnou dané na recepci k odeslání hned druhý den pobytu stále ještě svého adresáta nenašly. Tak třeba přijdou alespoň na Vánoce :-) .

Výsledky na chess-results

Fotky a videa

Stránky pořadatelů

7 reakcí na “Jak bylo pod Lysou aneb Mistrovství EU 2013”

 1. 1
  martin píše:

  ja se ani rakusanum nevidim ze byli nastvany kdyz to 10 let za sebou poradali oni a pak nejaky cesi jim sampionat ukradli,byt rakusak sem taky urazenej….

 2. 2
  Maťa píše:

  Jen pro pořádek upřesním, že „Češi“ (tedy pořadatelé) šampionát neukradli, ale normálně vyhráli konkurz :-) .

 3. 3
  bohouš z buše píše:

  i v Rakousku žijí martinové

 4. 4
  AdolfR píše:

  sem zapomnel Nele pogratulovat, timto tak cinim -dobre vona, ta Nela, a zdravim

 5. 5
  martin píše:

  mozna ze vyhrali nejakej konkurz,ale 10 let se to porada v jedne zemi a najednou to prendsaji jinam… v tom urcite je zase nejaka korupce ,jako v ceskym fotbale

 6. 6
  Maťa píše:

  Martine, vím, že je to jen tvůj svérázný styl humoru, ale být tebou, tak se mírním. Není vhodné takto psát a možná bys s tím mohl mít problémy…

 7. 7
  Maťa píše:

  Ještě dlužím Jardovi poděkování za článek, který zmiňuje vše podstatné. Nelino druhé místo v kategorii D14 je určitě úspěchem – samozřejmě škoda prohry v 8. kole, ale soupeřka byla v té partii lepší a v podstatě si tak kolo před koncem zajistila titul. Obráceně by to tak asi nefungovalo – kdyby Nela Natálii Kaňákovou porazila, musela by možná v posledním kole vzhledem k horšímu buchholzu ještě půlbod přidat. Každopádně se potvrdilo, že dívčí ročník 1999 je na české zvyklosti mimořádně silný, kompletní stupně vítězů jsme neobsadili v žádné jiné kategorii (všude jinde maximálně jedna medaile). Julče se tentokrát nedařilo, snad se jednalo jen o nepovedený turnaj a příště to bude lepší. Pořadatelé turnaj určitě zvládli a za rok nejspíš přijede víc účastníků!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist