TJ Spartak Vlasim
21
Bře

Nela Pýchová přivezla stříbro z MČR!!!

Ondřej Matějovský

Pravidelní čtenáři vlašimského webu nemohli přehlédnout, že ve dnech 7. – 14. března probíhalo v Koutech nad Desnou Mistrovství České republiky mládeže do 16 let. Stejně tak určitě nikomu neuniklo, že zásluhou desetileté Nely Pýchové z Dolních Kralovic putovala z této vrcholné akce do našeho oddílu druhá medaile v historii – tu první vybojoval v roce 1999 ve Světlé nad Sázavou Ondřej Mejzlík (bronz v H 12). Nelinčino tažení za úspěchem i výsledky dalších sedmi reprezentantů Vlašimi jste hojně sledovali prostřednictvím „živých vstupů“ pod článkem Mistrovství ČR mládeže zahájeno, o čemž svědčí mimo jiné i 173 komentářů! V tomto příspěvku bych rád vystoupení celé naší výpravy shrnul.  

Začít musíme pochopitelně kategorií D 10. 17členné startovní pole nejmladších dívek mělo jednoznačnou favoritku – Jitku Jánskou (1435) z Plzně, jedinou hráčku s elem a také úřadující mistryni Čech v kategoriích D 10 i D 12. My jsme s napětím očekávali, jak si povede naše Nela Pýchová. Před rokem totiž skončila na výborném 5. místě a ze soupeřek, které se umístily před ní, zůstala v „desítkách“ jen zmiňovaná Jánská (vloni čtvrtá).  Otázka tedy zněla, kolik dívek se od minulého mistrovství na Nelu výkonnostně dotáhlo. Týden v Jeseníkách nám dal příjemnou odpověď: zatím žádná! Jitka s Nelou utekly zbytku pole o parník a rozdělily si první dvě místa takto: 1. Jánská 8,5/9, 2. Pýchová 8 … s dvoubodovou ztrátou na Nelu skončila třetí Natálka Kaňáková z Frýdku-Místku. Nela podávala v průběhu celého turnaje výkony na hranici svých možností, nedělala hrubé chyby a přehmaty soupeřek většinou trestala. Výrazněji ohrožena byla jen v 6. kole s Kubošovou z Orlové, výrazně horší pozici s pěšcem míň ale po bojovném výkonu otočila. V předčasném finále ve 2. kole potrápila naše hráčka i favorizovanou Jánskou, když v zápletkách střední hry stála před branami vítězství. Partii nakonec bohužel dovedla „jen“ do remízy (kterou bychom ale před začátkem souboje nejspíš brali), což v konečném účtování rozhodlo o rozdělení dvou nejcennějších kovů. Nela totiž ztratila ještě jednu remízu s Kaňákovou ve 3. kole, zatímco Jitka Jánská ve všech dalších partiích zvítězila. Objektivně musíme přiznat, že titul mistryně ČR je ve správných rukou, my se ale moc radujeme z Nelinčina zaslouženého stříbra, díky kterému si v listopadu zahraje na mistrovství světa mládeže v Turecku! Nelo, jen tak dál! :-)

Vicemistryně ČR Nela Pýchová. Foto: J. Pýcha

V mistrovských chlapeckých kategoriích jsme měli dva zástupce. Patrik Pýcha (H 12) postoupil mezi elitu zásluhou nečekaného 3. místa na říjnovém Mistrovství Čech v Seči, David Zvára (H 16) se do hlavního turnaje dostal na poslední chvíli jako náhradník za nemocného Körschnera z Mostu. Pro oba kluky je velkým úspěchem již samotná účast mezi 24 nejlepšími hráči republiky a je potěšitelné, že Davidovi se to podařilo již počtvrté. Letos poprvé si ale zahrál v lichém roce, tedy jako mladší v kategorii. V turnaji podal spolehlivý výkon: se silnějšími soupeři sice prohrával, nad elově vyrovnanými však většinou vítězil. Se 4 body (perf. 1869) skončil 20., velká škoda nedotažené partie v posledním kole, kdy se mu s Luczykem (1782) z Orlové nepodařilo uplatnit v koncovce pěšce navíc a jen remizoval. V případě výhry by totiž skončil 14. a hlavně 3. z ročníku 1994, což by znamenalo přímý postup na příští ročník. Nedá se nic dělat, o svou šanci bojoval David téměř do holých králů a nelze mu tak nic vytknout, naopak si zaslouží pochvalu za dobrou reprezentaci oddílu, a to nejen v této partii!

David Zvára před zahájením posledního kola. Foto: J. Pýcha

Pochvalu si zaslouží i Patrik Pýcha, který na mistrovství republiky startoval poprvé. V úvodu turnaje zaplatil nováčkovskou daň a připsal si tři porážky, když ho především ta s pozdějším bronzovým medailistou Petrem (1717) z Bohemians  hodně mrzela – v koncovce byl jen krůček od výhry… V dalším průběhu se už Patrik chytil, uhrál nakonec 3,5/9 (perf. 1570) a obsadil stejně jako David 20. místo. Patrikovy partie mívaly podobný průběh: ve střední hře ho soupeři zpravidla „ošidili“ o pěšce, v koncovce pak náš hráč i s minimem času pozici zachránil nebo dokonce otočil :-) . Takže aspoň víme, na které části boje máme v tréninku nejvíc zapracovat. Také Patrik mohl mít v konečném účtování o půl bodu víc, když v závěrečném souboji s Mičulkou (1742) podcenil soupeřovy možnosti v remízové koncovce různopolných střelců…

Patrik Pýcha v premiéře na MČR obstál. Foto: J. Pýcha

V doprovodném Národním openu startovalo mezi 76 účastníky 5 našich žáků. Největší ambice měl bezesporu Robin Hrdina, jenž s nasazovacím číslem 8 patřil k širšímu okruhu favoritů. Ovšem vzhledem k tomu, že startovní listinu turnaje tvořili z velké části talentovaní mládežníci, u nichž často relativně nízká ela neodpovídají skutečné výkonnosti, neměli papíroví kandidáti na přední místa lehkou pozici. O tom svědčí i fakt, že z nasazené desítky se mezi nejlepších 10 dostali jen tři šachisté. Nás může těšit, že mezi ně patřil také Robin. Ten se po 7. kole ocitl se 6 body na samostatném 2. místě s půlbodovou ztrátou na svého přemožitele Menšíka (1617) z Brna. Závěr turnaje ale nevyšel ani jednomu z vedoucích hráčů: František Menšík si připsal dvě prohry, Robin bohužel nedokázal využít jeho zaváhání a ke svému dosavadnímu bodovému zisku přidal už jen jednu remízu. Nevadí, 6,5/9 a 5. místo (perf. 1714) můžeme určitě označit za úspěch. Jako body k dobru připočítejme pěknou výhru nad vítězem turnaje Ondračkou (1574 – až 23. nasazený!) z Brna a také bojovnost – ve všech partiích, kde Robin nezvítězil, odmítl v průběhu boje remízu. Tentokrát se mu odvaha nevyplatila, ono se to ale příště vrátí i s úroky!

Odvážný bojovník Robin Hrdina. Foto: J. Pýcha

Velmi dobře zahrál v Koutech také Lukáš Jelínek (5 bodů, 26. místo, perf. 1559), který si polepšil jak výsledkově (proti nasazení), tak i na elo. Hrál tradičně zodpovědně a partie si užíval, často dohrával z naší výpravy jako poslední.

Pravonínští Lukáš Filip (4 body, 51. místo, perf. 1257) a Patrik Studnička (4 body, 52. místo, perf. 1379) skončili v konečném pořadí těsně za sebou, větší hodnotu má ale Patrikův výsledek. Patrik měl totiž o dost silnější soupeře a proti hráčům s elem vybojoval 2 body. Až zpomalí svou zbytečně rychlou hru (zpravidla průměr pod minutu na tah), udělá velký výkonnostní skok – má nesporný talent a jeho zájem o šachy a trénink je příkladný. Lukášovi se tentokrát příliš nedařilo, i on však sehrál některé vydařené partie, například v 1. kole byl v jeden okamžik nedaleko od výhry nad Radimem Hatašem (1616)… Nejmladší z pravonínských borců Vojta Filip (3,5 bodu, 60. místo, perf. 1185) má občas zbytečný strach z papírově silnějších soupeřů, v 10 letech a po roce hraní je to ale docela přirozené a myslím si, že se nám tento „problém“ co nevidět podaří odstranit. Ve vážných partiích mívá Vojta ještě potíže udržet pozornost po celou dobu boje (navíc hraje také příliš rychle), nicméně od říjnového openu v Seči zaznamenal v tomto směru velký pokrok a bude-li pokračovat v nastoupené cestě, možná si jednou zahraje i v hlavním turnaji MČR.

Výsledky na chess-results

Někteří členové naší výpravy neměli šachů dost a dobrovolně se zúčastnili středečního turnaje v bleskovém šachu a také dvou simultánek. V bleskovce se naší trojici dařilo (35. Hrdina, 62. Studnička, 70. V. Filip), všichni tři si polepšili oproti nasazení a připsali si několik cenných skalpů. V simultánkách to už bylo slabší, jediný úspěch zaznamenal Lukáš Filip, když remizoval v pěkné partii s Vladimírem Hadrabou (2261) – škoda jen, že v závěru nedotáhl jasně vyhranou pozici…

Výsledky bleskovky

Myslím, že vystoupení Vlašimi na letošním MČR bylo velmi úspěšné, samozřejmě především Nelinou zásluhou, nicméně i ostatní se snažili a rozhodně nezklamali. Mládežnický šach na Vlašimsku je snad na dobré cestě! Užili jsme si tradičně i doprovodné aktivity: bowling (3x), bazén v Šumperku, bobování, koncert Českého Slavoje (dospělí)… Celý týden se vydařil a utekl jako voda. Za pomoc s hlídáním dětí děkuji Jardovi a Ivetě Pýchovým, bylo to fajn! :-)

Skupinová fotka vlašimské výpravy. Dolní řada zleva: Nela Pýchová, Patrik Pýcha a David Zvára, druhá řada: Ondřej Matějovský, Iveta Pýchová, Patrik Studnička, Robin Hrdina a Lukáš Jelínek, horní řada: Jaroslav Pýcha, Lukáš Filip a Vojtěch Filip. Foto: J. Říha

Na závěr děkuji také pořadatelům ze Světlé nad Sázavou v čele s ředitelem turnaje Zdeňkem Fialou za skvěle zorganizované mistrovství! Vše klapalo, jak má, na čemž měl velkou zásluhu i provozovatel objektu. Hotel Dlouhé Stráně v Koutech nad Desnou se ukázal být pro naši akci ideálním prostředím a já osobně se tam brzy rád vrátím!

A ještě jedna věta na konec: Gratulujeme naší kamarádce Míše Hatašové z Úholiček k titulu mistryně ČR v kategorii D 12 a těšíme se na další spolupráci! :-)

Stránky pořadatelů

Fotky od Jaroslava Pýchy

Fotky od Lukáše Filipa

Reportáž Marka Vlčka z Úholiček

Článek na Novoborském šachovém serveru

5 reakcí na “Nela Pýchová přivezla stříbro z MČR!!!”

 1. 1
  Maťa píše:

  V sekci „ke stažení“ najdete můj článek o MČR v Koutech n/D pro regionální tisk (O. Matějovský pro tisk).

 2. 2
  Maťa píše:

  Článek i s fotkou vyšel v dnešní Jiskře, v prodeji do úterka.

 3. 3
  Maťa píše:

  V lehce zkrácené podobě vyšel článek i v dnešním Benešovském deníku. Od včerejška je k dispozici i v internetové verzi novin na http://benesovsky.denik.cz/ostatni_region/nela-pychova-vybojovala-stribro20090326.html .

 4. 4
  Jirka píše:

  Na tradičním velikonočním Turnaji šachových nadějí ve Frýdku-Místku zazářila Natálie Kaňáková, když za sebou nechala o celý bod Míšu Hatašovou, Jánskou, Fuskovou, Rohovskou. A to Fuskovou porazila, s Míšou a Vendulou Novákovou remizovala. Ještě že takovou formu neměla v Koutech. Pravda, pro určitý typ hráček může být TŠN náročný se svými čtyřmi dvoukoly v řadě. Výsledky na (i další kategorie):
  http://chess-results.com/tnr20542.aspx?art=1&rd=9&lan=5&turdet=YES&flag=30&m=-1&wi=780&lansel=NO&iframe=YES

 5. 5
  Jirka píše:

  A na stejném šachovém festivalu se mimořádně zadařilo i říčanským Pospíšilům. V turnaji H14 Martin jako nasazená trojka uhrál 7,5/9 :-D a skončil na pomocné hodnocení druhý s náskokem 1,5 bodu před třetím v pořadí!!! Evžen pak v Openu jako nasazená 24 skončil 6. (6,5/9), když prohrál pouze s polským IM Mikrutem (2394). Velká gratulace do Říčan!!

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist