TJ Spartak Vlasim
18
Čvc

Open Vsetín 2013

Patrik Pýcha

Stejně jako v loňském roce podnikli vlašimští šachisté první prázdninový týden mohutnou invazi na Valašsko. První část útoku proběhla už v pátek 28. června, kdy Jan Starec ve večerních hodinách dopravil do Vsetína mě, Nelu Pýchovou a Ondřeje Matějovského. Manželé Zádrapovi se nijak nebránili, přivítali nás vynikající slivovicí a svou tvrz si nechali dobrovolně obsadit.


Do útoku!

Ač turnaj ještě ani nezačal, o interesantní události nebyla nouze. Oba předsedové hnáni chutí na pivo v noci omylem vstoupili do zajímavého podniku prodávajícího „lásku“, avšak nestrávili v něm patrně ani minutu a vystrašeni zjevem některých pracovnic rychle utíkali pryč.

Maťa zpívá Včelí medvídky (video) 

V sobotu jsme navštívili zimní stadion Lapač a malý trh na náměstí, kde Maťa postupně ochutnal vše, co se dalo, a přitom udržoval prodejce v naději slovy, že se ještě možná vrátí.

Mezitím už se k Zádrapům dobýval Petr Havelka, s nímž dorazili Jan Sadil, František Helebrand, Petr Procházka a Anežka Vlková.

Vrchol invaze se uskutečnil až odpoledne těsně před zahájením turnaje, kdy s mohutným hukotem lokomotivy stanula na vsetínské půdě podblanická bestie Lukáš Vonderka. Vlašimská výprava byla kompletní.


Obávaný inženýr Vonderka

Šachy

Turnaje A i B se hrály švýcarským systémem na 9 kol, avšak rozdílným časovým tempem. Zatímco v béčku se účastníci mohli po spotřebování 90 minut spolehnout už jen na přidávaných 30 sekund, v áčku se po čtyřicátém tahu přidávala ještě půlhodina. Po dlouhých letech tak pořadatelé přešli jako na jiných turnajích na bonifikované hrací tempo, což ředitel turnaje pan Straděj odůvodnil dostatkem digitálních hodin.

Národní Open

Ve slabším turnaji se představilo 51 hráčů, z nichž byl nejúspěšnější Zdeněk Románek (1649) z TJ Sokol Valašská Bystřice se 7 body následovaný Norbertem Mičkou (1753) z TJ Mořkov s 6,5 body a Jaroslavem Lukaštíkem (1760) ze Sokola Ústí se stejným bodovým ziskem, ale horším pomocným hodnocením.

Z naší výpravy nejlépe skončil Honza Sadil (1577) ze Sedlčan, jenž získal 5,5 bodu a obsadil 8. místo. Sáďa předvedl vynikající, ale hlavně velice bojovný výkon a ukázal, že se stále hodlá zlepšovat. Jeho oběťmi se stali například Martin Sedlačík (1775) a Martin Sovadina (1724).


Jan Sadil

O jedinou pozici za Sáďou se s 5,5 body umístil Lukáš Vonderka (1735) nebo chcete-li, tak Montérka, jak ho Amálka Zádrapová pojmenovala. Luky se po vlažném začátku, kdy prý dával možnost slabším hráčům zahrát si se silným šachistou, dotáhl na čelo, avšak poslední nepovedená partie ho odsunula daleko od stupňů vítězů. V celkovém součtu zahrál přibližně na své.

Skvělé výkony ve Vsetíně podával Fanda Helebrand (1572), který vybojoval 5 bodů a skončil na 15. příčce. Asi nejcennější je jeho vítězství z prvního kola nad Jaroslavem Lukaštíkem (1760). Fanda by měl více bojovat, protože mezi jeho šesti remízami se zcela jistě nachází partie, jež nemusely končit tak brzy a možná by potom také dokázal častěji k zisku celého bodu dotahovat lehce vyhrané partie, což se mu často nedaří.

Anežka Vlková (1429) podala ve Vsetíně průměrný výkon, když získala 4 body a obsadila 37. pozici. Určitě si u ní umím představit i lepší výsledek.

FIDE Open

Do silnějšího turnaje se přihlásilo 40 hráčů. Vítězem se stal zcela jasně FM Alexandr Sergeyev (2364) z Ruska, když vybojoval 8 bodů a získal celý bod náskok na své dva pronásledovatele, jimiž byli stříbrný IM Stanislav Jasný (2298) z Beskydské šachové školy a bronzový IM Jan Sosna z ŠK Slavoj Poruba.

Ve famózní formě se v turnaji představila Nela Pýchová (1941), jež nasbírala 5,5 bodu a dosáhla na 6. místo. Nela zaznamenala mnoho remíz, které však byly bojovné a mnohdy se snažila se silnějším soupeřem přetavit výhodu v celý bod právě ona. O její výborné hře svědčí výkon 2134.


Nela Pýchová

Přesně podle nasazení dopadl Ondřej Matějovský (2007). Získal 5 bodů a obsadil 15. příčku.

Průměrně jsem ve Vsetíně zahrál i (1976). Uhrál jsem 4,5 bodu a usadil se na 17. místě. Dá se říci, že jsem porazil slabší soupeře a prohrál se silnějšími. Velmi vyrovnanou partii jsem sehrál s vítězem turnaje FM Alexandrem Sergeyevem (2364), nicméně jsem bohužel rovnou koncovku nakonec pokazil a prohrál.

Po dlouhé době se opět konečně pěkného výsledku dočkal Petr Havelka (1878) ze Sedlčan, který skončil s 4,5 body na 20. místě. Skvěle začal v turnaji Petr Procházka (1961), když získal z prvních 4 kol 3 body a připsal si krásné vítězství nad Martinem Beilem (2219), avšak po odmlce v pátém kole, které musel z osobních důvodů vynechat, se mu už nevedlo a v dalším průběhu připsal pouze jednu remízu. Nakonec skončil na 30. místě.

Doprovodný program

V neděli 30. června byla na pořadu dne dvě kola, a proto jsme se ničemu zajímavému kromě šachu nevěnovali. Samozřejmě se mohlo stát i něco šokujícího, ale bylo by divné, kdybych o tom zrovna já nic nevěděl. Tento den opustil Vsetín Honza Starec, který měl v plánu na Valašsku strávit pouze víkend.

Týden jsme začali velmi rozvláčně a například pan inženýr Vonderka navrhoval, abychom vždy před partií leželi a odpočívali. Bylo by však mylné se domnívat, že zrovna Lukáš zůstal svému návrhu věrný. Naopak narozdíl od řady dalších vždy všude šel a volil nejnáročnější varianty. Pokud mám říci, jaký je můj největší zážitek z tohoto turnaje, je to asi skutečnost, že jsem bydlel v jedné místnosti právě s podblanickou bestií, jež jako vždy zasypávala své okolí svými úžasnými poznámkami všemožného rázu. Ne všichni však byli tímto spolubydlícím nadšeni. Například Fanda Helebrand po celý týden tvrdil, že mu Lukáš pojídá koblihy, což však bylo svědky jasně vyvráceno.


Amálka se snaží vyhnat okupanta z postele.

V pondělí 1. července jsme se vydali na toulky Vsetínem. Hlavním cílem byla pravděpodobně od začátku restaurace a pouze Petr Havelka vycházel do města kvůli kešce.


Všichni úzkostlivě sledují šachistu v červeném tričku lezoucího k nebi. Vzadu pan inženýr Vonderka velice záporně ohodnocuje bezpečnost podivné atrakce.

Ani úterý nepatřilo k nejnáročnějším. Pan Zádrapa nám velkoryse nabídl možnost poledního grilování, kterou jsme neodmítli. Ještě předtím nás však pozval do svého fotoateliéru. Počáteční rozpaky z nás rychle opadly, a tak jsme si užili spoustu legrace a hlavně se poté mohli pokochat úžasnými fotkami. Zábavu jsme si poté užili ještě u hry Activity, kde nám Maťa ukázal při kreslení psa své neuvěřitelné výtvarné nadání, což čtenář musí chápat ironicky.


Obývaná místnost se v mžiku změnila ve fotoateliér.


Často používané spojení „seriózní Petr Havelka“ považuji za oxymóron.

Klid byl utnut ve středu, kdy se větší část výpravy vydala na Čertovy a posléze Půlčínské skály. Vyšší fyzické námahy se zděsili pouze Fanda a Anežka, kteří dali přednost pohodlnější simultánce s IM Stanislavem Jasným, s nímž Fanda dokázal remizovat, a Petr Procházka, který zamířil do antikvariátu. Půlčínské skály jsme museli kvůli odjezdu autobusu zdolat v rekordním čase. Třebaže někdo jako já až sprostě nadával, že raději nešel na simultánku, a pan inženýr Vonderka dokonce málem dostal infarkt, našeho cíle jsme dosáhli.


Čertovy skály


Severní pól je dobyt!

Ve čtvrtek jsme se vydali vyslechnout si přednášku pana Jasného na téma „Je špatný střelec opravdu špatný?“. Myslím si, že všichni byli nadšeni, jelikož pan Jasný dokáže posluchače opravdu zaujmout. Jen z Lukyho nadšení brzy vyprchalo a po odpolední partii řekl, že už nikdy na žádnou přednášku nepůjde, jelikož přemýšlel pořád jen nad střelci a nezbyl mu čas na nic jiného. Na programu dne byl i bowling, z jehož kvality byli někteří velmi zklamáni. Nicméně se našla i pozitiva. Například mně se několikrát podařilo shodit všechny kuželky díky hodu do žlabu, z něhož na konci koule vyskakovala.


Na bowlingu byl nejlepší Petr Havelka (148). Na můj výkon příliš nehleďte, v dalším pokusu jsem se polepšil.

V pátek jsme si já, Fanda a Anežka šli zahrát bleskový turnaj. Nutno říci, že nikdo velkou díru do světa neudělal, nicméně Fanda s Anežkou uhráli pěkný výsledek. Zato polovina mých partií skončila nemožným tahem, ať už jsem ho udělal já nebo soupeři. Ostatní navštívili vsetínský aquapark. Na poslední dny do Vsetína také dorazili moji milí rodičové.


Prochy, Maťa a Sáďa ve víru vody

A nakonec bohužel přišla dne 6. července i druhá sobota a konec turnaje.

Závěr

V závěrečné děkovačce bych chtěl kromě všech, kteří se podíleli na příjemném týdnu stráveném na Valašsku a krásném turnaji, poděkovat hlavně manželům Zádrapovým. Člověk opravdu nepotká mnoho tak úžasných, hodných a ochotných lidi, jakými jsou právě oni. Určitě se budeme vždy rádi vracet.


Báječní lidé

A pokud se týká „soutěže“ o nejupovídanějšího člověka, troufám si tvrdit, že zvítězil podle mého očekávání pan oddílový předseda. Nezastírám však, že jsem nebyl o mnoho pozadu.

Výsledků všech turnajů

Fotky

Stránky pořadatelů

15 reakcí na “Open Vsetín 2013”

 1. 1
  Vojta M. píše:

  Na té třetí fotce, kdo z nich je Jan Sadil? :)

 2. 2
  Tom píše:

  Ten Petr se nezdá … Dělá to co si myslím a nebo si jen upravuje brýle? :-)

  Závěr /a vůbec celá/ partie Petra je opravdu pěkný.

 3. 3
  Vojta M. píše:

  Patrik v článku lže. Kdo odhalí kde? :)

 4. 4
  Maťa píše:

  Vojta M.: Protože jsi deformovaný matematik, tak určitě myslíš tu polovinu partií v 9kolovém blicáku… :-)

 5. 5
  Vojta M. píše:

  Maťa: Ano i ne. Máš jen částečnou pravdu. Kdo odhalí proč? :)

 6. 6
  Radek Zádrapa píše:

  Za domácí nemůžu než zopakovat loňský komentář: s tak bezvadnou partou kdykoli zas…

 7. 7
  Jarda P. píše:

  Já jsem spolu s Ivetou strávil na Valašsku jen necelé dva dny, ale i za tu krátkou dobu jsem poznal, jak vstřícní a ochotní lidé v těchto končinách žijí. Taky děkuji Radkovi, že nám poskytl azyl a pohodlí jejich domu, bohužel manželku s jeho ratolestmi jsme nezastihli. Snad někdy příště.

 8. 8
  Tom píše:

  Míša s dětma raději utekla? Vzhledem k tomu, jaká zvěř se jí nastěhovala do baráku, se jí ani nedivím. :-D :-D

 9. 9
  Maťa píše:

  Patrikovo pěkné povídání bych v jednom bodě upřesnil – „Montérka“ neříkala 4letá Amálka Lukášovi, ale Petru Havelkovi – a v druhém doplnil: navzdory mému výtvarnému „talentu“ jsem v Aktivitách skončil daleko před ním ;-) . A kdyby Nela poznala psa, mohli jsme obhájit první místo z pondělka :-) .

 10. 10
  Maťa píše:

  Jarda P. (7): To, co píšeš, mě vždy ve Vsetíně dostane – lidé jsou tam opravdu vesměs úžasní. A ten turnaj se mi taky moc líbí, takové domácí prostředí, letos navíc se skvělým bufetem ve stylu „vše za deset korun“ (např. domácí slivovice či nejoblíbenější jídlo současného prezidenta republiky – chleba se sádlem posypaný cibulkou). A nejúžasnější ze všech jsou samozřejmě Zádrapovi! :-) .

  Tom (8): Myslím, že to bylo naopak – Míša tam původně neměla být vůbec, ale když zjistila, že na Valašsko (respektive k nim domů :-) ) zavítá opět parta Středočechů, rozhodla se, že odjede k babičce na Ostravici až na prodloužený víkend. Radek ať mě opraví, pokud píšu bludy :-) .

  Co se týče šachové části, Patrik vše zhodnotil dobře. Asi bych jen doplnil, že Lukáš měl ve 2. kole zcela na lopatě pozdějšího vítěze Románka (věž navíc, nakonec prohra na čas v remízové pozici). A samozřejmě chválím Nelu, 6. místo v takovém turnaji je hodně dobrý výsledek!

 11. 11
  Radek píše:

  Ano, potvrzuju, že s Míšou se to mělo tak, jak popisuje Maťa v komentáři 10.

 12. 12
  Maťa píše:

  Náš „pan domácí“ ze vsetínského turnaje Radek Zádrapa hraje v těchto dnech Open Tábor. Do turnaje vstoupil skvěle – po 3 kolech má na svém kontě 2,5 bodu, když jedinou remízu ztratil s IM Hausnerem. Tak mu držme palce, ať se daří i dál! http://www.chess-results.com/tnr107338.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&wi=821&snr=37

 13. 13
  Tom píše:

  Dobře Radek! Je vidět, že se při vašem pobytu u něj doma na Vsetíně, od vás něco přiučil. :-D

 14. 14
  Maťa píše:

  Partie Zádrapa – Hausner (a nejen ona) je k přehrání na http://www.sachy-vsetin.cz/302-tabor-2013.html – možná mohl Radek chvilkama pokukovat i po celém bodu…

 15. 15
  Maťa píše:

  Kdo má rád hokej a město Vsetín, má dnes možnost sledovat na ČT sport přímý přenos z play off 1. ligy mezi domácím Vsetínem a Vrchlabím. Stadion Na Lapači, který při našich účastech na Openu Vsetín pokaždé navštívíme (někdy jen zvenku, občas vlezeme i dovnitř), zažil úžasné časy v letech 1995-2001, kdy Vsetín získal 6 extraligových titulů a jedno druhé místo. Poté, co jim zavřeli hlavního mecenáše, následoval postupný pád, nicméně nejvyšší soutěž valašský kolos udržel i v mizerných finančních podmínkách díky dobré práci s mládeží (například odchovanec Jiří Hudler) ještě 6 sezon a vyřazen byl až administrativní cestou kvůli dluhům od sezony 2007/2008, kdy nehrál vůbec žádnou soutěž. V dalším roce pak museli Vsetínští nastoupit až ve 2. lize (třetí nejvyšší soutěž), odkud se časem prokousali do 1. ligy a nyní se už druhým rokem pokouší o návrat mezi elitu. Slavie už vypadla, tak Vsetínu přeju, ať to vyjde! :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist