TJ Spartak Vlasim
28
Čvn

Finále KP mládeže 2013

Patrik Pýcha

Minulý víkend už třetím rokem hostila finálový turnaj krajského přeboru mládeže Mladá Boleslav. Přestože ani letos nevyužili všichni vlašimští hráči právo se zúčastnit, sešlo se jich na startu více než loni. Oním počtem bylo šťastné číslo 7.

Kategorie do 16 let

V nejstarší kategorii do 16 let jsme měli jednoho zástupce, jímž byl František Helebrand (1572). Fanda předvedl solidní výkon, avšak pro postupové umístění nebo dokonce medaili bylo třeba během sedmi kol porazit i někoho z favoritů, což se mu nepovedlo. Prohra v posledním kole s Ondřejem Škubalem (1823), který už z Fandovy pasivity zaviněné jeho nedobře rozehrávanou francouzskou obranou vyždímal pomalu celý bod, ho odsunula s 4,5 body na 10. místo. Předpokládám však, že jako první náhradník si Mistrovství Čech na podzim zahraje.

 
Ani s Ondrou Máslem (1573) nevzbuzovaly černé „francouzské“ figury příliš velký obdiv. V klíčových okamžicích se však lépe hrající vůdce bílých figur rozhodl špatně a Fanda nakonec zvítězil.

 
Přímému postupujícímu, českobrodskému Martinu Horákovi (1811), který byl v uplynulé sezóně významnou posilou vlašimského dorosteneckého extraligového družstva, se v turnaji příliš nedařilo. V posledním kole mu uštědřil za jásotu Sedlčan a Petra Havelky smrtící úder Jan Sadil, (1577), jenž byl v sezóně posilou vlašimského týmu o soutěž níže. Honza si díky tomuto vítězství vybojoval postup na Mistrovství Čech.

Kategorie do 14 let

V kategorii do 14 let reprezentovali vlašimský oddíl tři zástupci. Nejlépe skončila Julie Vilímová (1546). Ač hrála starší kategorii, pohybovala se i zde podle očekávání na předních místech, po pěkném výkonu obsadila celkově 4. pozici s 5 body a mezi dívkami vybojovala zlatou medaili. Nemůžu si však odpustit ani trochu kritiky, jež vyplývá z mnoha pasivních tahů, na které Julča mnohdy doplácí.

Výbornou hru předvedla na turnaji Anežka Vlková (1429), která se ziskem 4,5 bodu dosáhla celkově na 8. příčku a získala stříbrnou medaili mezi dívkami. Je škoda, že přehlédla jednoduchý taktický motiv v pěkné partii s pozdějším vítězem Dominikem Civínem (1532), čímž by si nejen zapsala zasloužený cenný skalp, ale také by pravděpodobně rozhodla o úplně jiném složení na medailových pozicích.

 
Anežka nebyla v souboji s pozdějším vítězem daleko od výhry.

Jsem nesmírně rád, že se obě dívky prosazují i mezi chlapci, jelikož nesnáším, když dle diskriminačních zákonů získává nejcennější kovy někdo z chvostu výsledkového pole a ještě má navíc volný průchod až na Mistrovství České republiky.

Velice pěkný výkon podal i Petr Laňka (1250), který obsadil se 4 body 16. místo. Sice nepostoupil, ale se svým výsledkem i hrou může být velice spokojený.

Kategorie do 12 let

Dostáváme se ke kategorii do 12 let, kde bojovali dva naši mladí talenti. V  případě Ríši Mládka (1250) opět nemohu šetřit slovy chvály. Zabijácká pověst malého nadějného šachisty děsila soupeře už před začátkem partií, aby je pod tlakem silných tahů mohla brzy zničit úplně. Ríša ztratil pouhou remízu a s 6,5 body samostatně a zcela zaslouženě zvítězil.

I Kuba Vojta (1250) odehrál velmi pěkný turnaj. Třebaže hrál starší kategorii, obsadil s 4,5 body výborné 7. místo, což mu zajišťuje postup na Mistrovství Čech i ve „dvanáctkách“.

 
Kuba dokázal postoupit i ve starší kategorii.

Kategorie do 10 let

A zklamáni jsme nebyli ani v nejmladší kategorii, kde se statečně bil Filip Kůra (1100). Na rozdíl od vyšších kategorií se „desítky“ hrály kratším tempem a na 9 kol. Filip vybojoval 4 body a obsadil pěkné 18. místo v polovině výsledkové listiny.

Školení rozhodčích

Já a Maťa jsme v Mladé Boleslavi absolvovali školení rozhodčích III. třídy. Oba jsme napsali test se stoprocentní úspěšností. I přes mou radost z dobře odvedené „práce“ si však nemohu odpustit kritiku mířenou na pana Doležala. Rozhodně nejsem sám, kdo si myslí, že školení neměl dostatečně připravené, ba dokonce snad vůbec. Alespoň úroveň přednášky podle toho vypadala.

 
Ve volném čase jsme navštívili koupaliště.

 
Všichni normální lidé jdou na koupaliště kvůli vodě.

 
Unikátní člověk jde na koupaliště kvůli internetu a koktejlu.

Poděkování a závěr

Pořadatelé z oddílů Šachklub města Dobrovice a TJ Auto Škoda Mladá Boleslav zvládli organizaci turnaje opět na výbornou a za hráče i doprovod jim patří veliký dík. Příští rok tuto akci možná uspořádá šachová škola STAMAT.

 
Vlašim získala tři medaile, o které se zasloužili Julča Vilímová, Ríša Mládek a Anežka Vlková.

Myslím si, že z přečtených řádků je patrné, že se Vlašimi velice dařilo. Vybojovali jsme tři medaile a navíc ještě jeden postup. Nyní už nezbývá než doufat, že vlašimské naděje budou pokračovat v úspěšném tažení i na říjnovém Mistrovství Čech mládeže v Hrdoňově, kde by se navíc měli v kategorii do 16 let představit i Vojta Filip a Jirka Rýdl, kteří se z důvodu přímého postupu rozhodli krajský přebor vynechat.

Výsledky všech turnajů

Fotky od Petra Havelky

Stránky pořadatelů

7 reakcí na “Finále KP mládeže 2013”

 1. 1
  Radek píše:

  Ahoj Patriku,
  proc si myslis, ze skoleni rozhodcich bylo nepripravene?
  Myslim si, ze tech hodin pripravy jsem tomu venoval dost a vsechny otazky z testu, mimo jine, jsme probrali. Rad se poucim i od nekterych mladsich nez jsem ja. Diky za odpoved.

 2. 2
  martin píše:

  kritika skoleni rozhodcich,mate papir ze jste prosli skolenim?mate. tak budte radi.v sachach rozhodci neni prakticky vubec dulezitej,ja bych udelal dve skoleni jedno pro cechy druhy mezinarodni a to musi stacit.

 3. 3
  Tom píše:

  Rád bych se přidal k pochvale organizátorů, kteří vše zvládli na výbornou. Perfektní je koupaliště hned vedle ubytovny a samozřejmě i ten nonstop naproti. :-D

 4. 4
  Vojta M. píše:

  Martin: Rozhodčí není důležitý? To od kdy? Podle mne je určitě super znát pravidla, často je i někteří rozhodčí neznají dobře. Takže přeškolování a školení jsou určitě potřeba. A co se týče hráčů, stává se nám každou sezonu, že někde potkám někoho, kdo neumí reklamovat třikrát opakovanou pozici, nechápe že to není jen třikrát po sobě zahrané tahy atd. Já sám si nejsem jistý ve všem maličkostech, ale považuji se spíše za nadprůměrného z hlediska znalosti pravidel.

  Podle mne by jednou za čas bylo dobré i u mladých si tyhle věci probrat. Například takové mobilní telefony už Vlašim asi nezapomene, ale člověk nikdy neví :-)

 5. 5
  Patrik P. píše:

  Radek:

  Dobrý večer,

  po Vašem komentáři nepochybuji o tom, že jste se na školení připravoval. Bohužel při přednášce jsem měl jiný pocit. Rovněž se neopovažuji vyvracet fakt, že jsme probrali všechny informace potřebné pro bezchybné napsání testu. Nicméně musím napsat, že se mi přednáška nelíbila. Nedokážu jmenovat konkrétní věc, kterou bych považoval za vhodné zlepšit, jelikož jsem neměl ze školení příliš dobrý pocit celkově. Můj názor však může být značně subjektivní a pro objektivitu doporučuji se zeptat i jiných účastníků, kteří navíc mají možnost srovnat toto školení s nějakým jiným.

 6. 6
  Radek píše:

  Dekuji za odpoved. Treba to nekdo bude delat lepe. Uz dlouho uvazuji o tom, ze prestanu delat skoleni. Nekteri mladi by to snad zvladi. Mozna ne kazdy si uvedomuje co vse s tim souvisi. Ale at si to zkusi delat jini. Je jen skoda, ze jsi mi to nerekl pri prednasce. Jeste se to dalo napravit, snad. Dosud mi nikdo nic podobneho nerekl.

 7. 7
  bohouš z buše píše:

  Ouha. Je mi hloupé vytahovat (staré) špinavé prádlo, ale stejně hloupé nechat v tom Patrika samotného. Názor na školení trenérů (velmi kritický) jsem přímo na místě vyjádřil v Jizbici 2010 – setkal se souhlasem i nesouhlasem (podobný ohlas jsem slyšel na školení trenérů 2012). Se seminářem rozhodčích 2011 jsem byl v podstatě spokojen, což jsem též přímo na místě sdělil.
  Pavel Buk

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist