TJ Spartak Vlasim
17
Čvn

K úplné spokojenosti chyběl krůček

Petr Havelka

O víkendu 14. – 16. června 2013 pořádal ŠACHklub Tábor Mistrovství České republiky družstev mladších žáků. A po roce si účast vybojovalo i družstvo Vlašimi. V sestavě Julie Vilímová, Ríša Mládek, Honza Kučera, Kuba Vojta, Dan Ždych a Péťa Píšová + realizační tým já, Tomáš a maminky Bittnerová a Píšová jsme vyrazili pěkně si zahrát a pokusit se umístit někde kolem desátého místa. Vzhledem k neexistenci předběžných sestav týmů nešlo posoudit, jsou-li naše cíle reálné.

Táborští šachisté věnovali přípravě turnaje hodně času. Na jejich internetových stránkách byly k dispozici veškeré potřebné informace, podařilo se jim zajistit lukrativní hrací prostory (hotel Dvořák) i sestavit zajímavou nabídku doprovodných akcí. I během turnaje jsem nenašel důvod k jediné výtce vůči jejich práci – někdo ve žlutém tričku byl vždy k dispozici. Bohužel se to samé nenechá říct o rozhodčích, kterým se losování prvního kola trochu vymklo z rukou. Příčin zmateného a místy nekorektního nasazení prvního kola jsem se nakonec dopátral, ale při akcích na republikové úrovni by se něco podobného nemělo stávat. Abych jenom nehanil – zbytek turnaje zvládli rozhodčí výborně. Dokonce podmínečně odvolali zákaz přítomnosti diváků v hrací místnosti a my (trenéři, rodiče a další diváci) jsme jim nedali důvod ho znovu vyhlásit.

Tak jsme tedy do prvního kola dostali Polabiny! Nasazený tým číslo 1 na zahřátí :-) . V zápase se plně ukázalo, že v partiích dětí této věkové úrovně je možné skoro vše. O výsledek se museli trochu strachovat soupeři. Za stavu 1-2 jsme totiž postupně Ríšovi i Kubovi zakázali remízy, netuše, že Honzův soupeř vyrobí hrubku, po které partii prohraje. Bohužel oba naši hráči výhodu v partii neudrželi a prohráli. Kdyby alespoň jeden …, ale na kdyby se nehraje. Zvítězila zkušenost soupeře!

Úžasné video na slovenském serveru www.c7c5.com ze závěru partie Mládek-Půlpán

V dalších kolech – dvě v pátek, pět v sobotu a dvě v neděli – jsme občas něco pokazili, občas něco zachránili a před nedělí byli tak nějak na svém (bilance 3-1-3). Asi rozhodující zápas byl ten první nedělní s QCC České Budějovice – bohužel jsme jednu vyhranou partii remizovali a jednu remízovou prohráli, a tak výsledné skóre 3,5-2,5 bylo ve prospěch favorizovaných soupeřů. Naopak bych chtěl družstvo pochválit za výborně zvládnutý zápas 7. kola s výše nasazeným Durasem Brno (4,5-1,5), který nám zachoval šanci do nedělních bojů, a také za zápas posledního kola se Spartakem Chodov, kde nám výhra 5-1 ještě zachovala teoretickou šanci na 13. místo (místo zajišťující další postupové místo pro kraj do dalšího roku). Uteklo nám to o fous, i tak není konečné 14. místo špatné.


V hodnocení jednotlivců se plně ztotožňuji s názorem Tomáše Vojty (cituji) :

„Výborně zahráli Ríša a Dan a i výsledek Julči a Honzy je dobrý. Bohužel se nedařilo těm nejmenším. Kubík i Péťa dělali příliš mnoho jednotahových hrubek, určitě umějí zahrát lépe (na druhou stranu turnaj už byl na ně hodně silný a jejich čas přijde v dalších letech). Když se podíváme rok nazpět, kdy jsme nebyli schopni ani postavit družstvo do krajského přeboru, tak z tohoto pohledu je letošní 14. místo na MČR takřka malý zázrak.

Dost už bylo šachů, během turnaje byl samozřejmě čas i na odpočinek. V pátek navečer jsme díky velkému zpoždění turnaje stihli pouze návštěvu fotbalového stadionu, co by kamenem dohodil od Domova mládeže SOU spojů, kde jsme bydleli. Správce stadionu nechal děti pobíhat po hřišti a nám poskytl v malé hospůdce toužené občerstvení ve formě jednoho Staropramenu. V hracích prostorách se totiž „normálně“ občerstvit nešlo. Pivo za 50, káva a nealko za skoro 40 nás po jednom pokusu natrvalo odradily. Donesené zásoby vody se zase brzy přiblížily venkovní teplotě. A tak jsme děti často mezi koly vzali na zmrzlinu.

V sobotu už bylo volného času více. A navíc do Tábora dorazil vlašimský fanklub, reprezentovaný kompletní rodinou Pýchových. Polední přibližně hodinovou přestávku jsme strávili na Žižkově náměstí a v několika skupinkách navštívili různé atrakce. Já se rozhodl s Honzou, Ríšou a Danem vystoupat na věž s výhledem do širokého okolí. Zbytek družstva si vybral přízemnější atrakce, například strašidelné podzemí Tábora. A tato exkluzivní atrakce zaslouží samostatný odstavec!

Začnu od konce – jako poslední jsem se totiž pod zem vypravil já s Honzou a Ríšou. A díky nim jsem se vůbec nebál :-) . Postrkoval jsem je totiž statečně před sebou dle hesla „vedoucí musí přežít“. A že jsem někdy k postrkování musel použít značnou sílu! Ale chlapci si to určitě užili! Díky strašidelnému podzemí Vlašim objevila své nové Hrdiny.

–         Hrdina číslo 1 – Kubík. Statečně se pod zem vypravil a velmi brzy si zachránil holý život útěkem na zemský povrch. Poté neúnavně uděloval rady dalším odvážlivcům.

–         Hrdina číslo 2 – Dan. Je určitě také hrdinství prohlásit, že tam nepůjdu, a pak nepodlehnout přemlouvání ostatních :-) .

–         Hrdina číslo 3 – překvapivý, zato asi největší – Patrik. Julča si jako průvodce pod zem vybrala právě Patrika, Nela měla vše dokumentovat mým fotoaparátem. Jarda sice prohlásil, že jsem odvážný, když jim ho půjčuji, ale odvaha se vyplatila – jinak by nevznikla následující fotografie rozesmáté Julči a k smrti vyděšeného Patrika. Co ho tak vyděsilo, odmítl povědět :-) .


Možná to byl pohled na tuto obludu.  Smích brzy přešel i Julinku :-) .

Ve zbytku volného podvečerního času jsme absolvovali tříhodinové putování za keškami, po kterém jsme se vyčerpaní odebrali na ubytovnu.

A co ještě dodat – děti byly hodné (většinou), chodily včas spát (ano), dojídali všechno jídlo (jak kdo), a tak jsme si to jistě všichni užili! A o tom to je :-) .

Kompletní výsledky na chess-results

Fotky

Stránky pořadatelů

9 reakcí na “K úplné spokojenosti chyběl krůček”

 1. 1
  AdolfR píše:

  Dobre vy, nejmladsi Vlasimsti. To je fajn, ze uz je zase dalsi varka deticek, ktery muzou hrat vyrovnane i s temi nejlepsimi tymy, pro me opet sance ztracet v praci cas cucenim na bojovne detske sachy

 2. 2
  Maťa píše:

  Děkuji všem, kteří se v Táboře o děti starali, poděkování si určitě zaslouží i pořadatelé za podle všeho celkově vydařený turnaj! V Petrově článku mě zaujal už nadpis – jaký krůček chyběl k úplné spokojenosti, případně kdo ho mohl či měl učinit? A co je to vlastně ta „úplná spokojenost“? :-) Já osobně jsem věřil v umístění v první desítce, po neúspěšném rozjezdu to ale bylo složité. Každopádně 14. místo pro tým nasazený s číslem 18 je solidní výsledek, i když nasazení zkresluje Ríšova III. VT – on hraje o hodně líp, což v Táboře jen potvrdil (8/9 na 2. desce!). Myslím, že v této soutěži máme velkou šanci uspět za rok, většina týmu ještě z věkové kategorie U12 nevyroste.

 3. 3
  Petr H. píše:

  Krůček = jedno místo v konečném pořadí :-) A kdo ho měl udělat – třeba někdo v zápase posledního kola Ostrava – DURAS 3,5-2,5. Kdyby výše nasazený DURAS bodoval, byli jsme 13. MY !!!
  A hlavně jak jsem psal v článku, měli jsme bodovat proti QCC a možná nebylo co řešit …

 4. 4
  Maťa píše:

  Tak 13. a 14. místo je skoro stejné, akorát je tam to ztracené postupové místo pro kraj, to je samozřejmě škoda. Já doufám, že to nebude naše škoda a že ten kraj zase vyhrajeme :-) (postupovat budou díky Říčanům dva). Jinak generace kolem Robina Hrdiny začínala na MČR mladších žáků opakovaným 16. místem a později to ve starších kategoriích dotáhla až k medailím: http://www.chess-results.com/tnr6890.aspx?art=20&lan=5&wi=821&snr=18 . Takže ani tato parta nemá špatné vyhlídky ;-) .

 5. 5
  Tom píše:

  Umístění v první desítce byl nereálný cíl. Tomuto umístění jsme se v průběhu turnaje nikdy ani nepřiblížili. 14.místo je vzhledem k tomu, že jsme byli nasazeni až jako 18., dobrý výsledek. Za zmínku určitě stojí i vynikajicí výkony Říčan, kteří až do posledního kola utočily dokonce na zlato.

 6. 6
  Maťa píše:

  Tom: Soutěže takto malých dětí jsou nevyzpytatelné, a kdyby se hrálo o týden později, mohlo být vše jinak (lepší i horší). Říčany uhrály opravdu výborný výsledek … a podle Evžena Pospíšila jste jim ho moc nepřáli ;-) : http://www.sachyricany.cz/?q=node/1113 .

 7. 7
  Tom píše:

  Nevím co ostatní, ale já jsem Říčanům fandil a přál jim co nejlepší výsledek.

 8. 8
  Maťa píše:

  On byl Evžen hodně nekonkrétní, možná ani nemyslel Vlašim, ale na místě jiní Středočeši nebyli, tak spíš jo. Náš web čte, tak se třeba vyjádří zde.

 9. 9
  Evzen Pospisil píše:

  Ahoj, jsa vyzvan budu konkretnejsi, i kdyz nevim jestli to bude k necemu dobre. Nacal to Herminator, ktery v patek prohlasil – Ricany jsou nasi nepratele. To me u tak mirne a pratelske povahy dost prekvapilo a Petr to pak druhy den korigoval, myslel pry souperi. Zname se leta, asi to myslel jinak, ale citil jsem se divne.
  V nedeli jsem pak nechtene zaslechl dve vety mladych vlasimskych nadeji. Z nich bylo jasne, ze nam nic dobreho nepreji.
  Nejak se nemohu zbavit dojmu, ze ta predchozi generace Martas a spol vers Robin a spol souperila hodne na sachovnici, ale jinak to byli kamosi. To myslim soucasna parta na obou stranach postrada.

  Ale abych jen nehanil, Tomas se choval jako vzdy sportovne, nekolikrat se na nas prisel podivat a zrejme nam i fandil. Mozna zacinam byt ke staru trochu nostalgicky a jen se mi to zda…..

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist