TJ Spartak Vlasim
10
Čvn

K vítězství nebylo daleko

Tomáš Vojta

Jako rodinný výlet jsme pojali sobotní turnaj v rapid šachu v Chotěboři. Martina strávila den u příbuzných a my s Kubíkem jsme si zašli zahrát turnaj v rapid šachu do místního kulturáku. Je škoda, že se k nám z Vlašimi ještě někdo nepřidal, turnaje v Chotěboři jsou vždy kvalitně obsazené,navíc s výborným cenovým fondem pro všechny účastníky. A nejinak tomu bylo i letos.

V 9 hodin ráno se v hracím sále sešlo 82 hráčů, z nichž se hned 5 mohlo pyšnit titulem Mistr FIDE. Hrálo se švýcarem na 7 kol tempem 2×25 minut na partii. Dopolední kola nepřinesla žádné velké překvapení. Já jsem 3x bez větších komplikací vyhrál a Kubík naopak 3x prohrál (těžko mu ale něco vyčítat, když hrál se soupeři s elem 1900, 1800, a když měl 0 ze 2, tak dostal hráče s elem 2060 :-) ). 

Po polední pauze, ve které jsme stačili zaběhnout na zmrzku na náměstí a podívat se na místní zámek, se Kubík ale vzchopil a v následujících dvou kolech porazil hráče s elem 1582 (Bohdana Trčku) a 1781. Na závěr sice zase 2x prohrál, ale vzhledem k síle soupeřů jsou pro něj i 2 body a celkové 71. místo dobrým výsledkem. Kuba se v průběhu dne skamarádil se stejně malým Rudou Jůnem a přišlo mi, že víc než nějaké šachy je zajímá soft tenis, který venku mezi koly mastili. :-) Já jsem po obědě po hodně nepovedeném zahájení snadno prohrál s Lukášem Karáskem a zdálo se, že na útok na vítězství v turnaji mohu zapomenout. V 6. kole jsem si ale připsal cenný skalp Františka Vrány a při souhře ostatních výsledků tak rozhodovala o vítězství v turnaji má partie s Marianem Sabolem.

Zahájení sice nebylo z mé strany nic moc, ale pak jsem Mariana ke svému překvapení přehrál a dosáhl (při)vyhrané koncovky s pěšcem více, navíc s výrazně lepším časem. Bohužel jsem koncovku zazdil a Marian dokázal vybojovat remízu, která pro něj znamenala 3. místo a pro mě až páté. Jediný, kdo dokázal získat 6 bodů, byl nejvýše nasazený Martin Červený, který v poslední době vyhrává jeden rapid za druhým. Hráči na druhém až sedmém místě získali shodně 5,5 bodu a vzhledem k tomu, že na turnaji v Chotěboři rozhoduje o umístění zcela nepochopitelně progres (toto zastaralé pomocné hodnocení se používalo před nástupem počítačů), obsadil 2. místo Jiří Gregor (kdo umí číst mezi řádky, tak se určitě dovtípil, kdo by jinak skončil druhý, kdyby rozhodoval klasicky buchholz :-) ).

Po vyhlášení jsem si ještě na 2 hodinky zajel do nedaleké přírodní rezervace Údolí Doubravky, které je označováno jako nejhezčí kaňon České republiky.

Po této příjemné procházce a večeři u tety jsme se vydali k domovu, kam jsme dorazili před půl desátou. Byl to prima den! :-)

Stránky pořadatelů s výsledky a fotografiemi

11 reakcí na “K vítězství nebylo daleko”

 1. 1
  Maťa píše:

  Tomáši, při korektuře jsem ve větě „o polední pauze, ve které jsme stačili zaběhnout na zrzku“ opravil poslední slovo na „zmrzku“ … byl to překlep, ne? ;-)

 2. 2
  Lukáš Vonderka píše:

  Podle mě si dali normálně pivo, takže zrzku…. :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  Na nejedno pivo si určitě zašel Vladimír Mrňa, viz odkazovaný článek pořadatelů.

 4. 4
  Tom píše:

  Opravil si to správně :-) Jinak Mrňa dal v průběhu turnaje nejen jedno pivo /nehledě k tomu v jakém stavu již přijel …/. Je to absolutní troska a dělá šachistům jen ostudu.

 5. 5
  martin píše:

  mrna to je starej machr v zime sem ho zahlid ve fortuna baru u novaku kousek od vaclavaku a byl strizlivej…

 6. 6
  Marian64 píše:

  Taky mě Tomáši překvapilo, jak jsi mě přehrál ve střední hře! :) Škoda jen, že se pořadatelé bojí přidávacího tempa. Mnohé závěry partií by měly vyšší šachovou hodnotu.

 7. 7
  Petr Ďoubal píše:

  Turnaj byl řízen stařičkým TURem, a tomu odpovídalo i letitě stejné pomocné hodnocení. Od příštího ročníku bude vše jinak! Nastoupí chotěbořské „mládí“, které si turnaj upraví podle svého.Již teď je domluveno se světelským Zd.Fialou opětovné zapůjčení hracího materiálu včetně dig.hodin.Takže příští ročník určitě na 9 kol/asi 15min+přídavek za tah.

 8. 8
  Marian64 píše:

  Re Petr: Tak to je výborná zpráva. Pokud chcete zachovat stejný časový plán, tak platí jednoduchý vztah: odebrat 5 minut a přidat 5 sekund za tah. Potom turnaj trvá plus minus pár minut stejně.

 9. 9
  Marian64 píše:

  A co se týče šachového programu, tak včera to pořadatelé z Heřmanova Městce zvládli se SwisManagerem napoprvé a úspěšně. A hádejte kdo vyhrál! Samozřejmě Martin Červený! :)

 10. 10
  Maťa píše:

  No, on totiž Martin Červený přišel na to, jak se vyhnout nástrahám různých pomocných hodnocení: dělá pokaždé víc bodů než ostatní… :-) http://www.chess-results.com/tnr104110.aspx?art=1&lan=5&wi=821

 11. 11
  Tom píše:

  V sobotu vyrážíme s Ivem na rapid do Chotěboře:
  http://chotebor.chesspce.cz/view.php?nazevclanku=quoto-putovni-poharquot-chotebor-10-06-2017-propozice&cisloclanku=2017040003

  Kdyby jste se chtěl někdo přidal, tak se mi ozvěte (máme 2 volná místa v autě).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist