TJ Spartak Vlasim
21
Kvě

Holomajzna 2013

Tomáš Vojta

Tento hanlivý výraz, který při loňském 1. ročníku turnaje vymyslel Honza Šťastný, se překvapivě ujal a letos již figuroval v oficiálním názvu této zajímavé akce. Říčanští totiž vymysleli netradiční turnaj dvojic, ve kterém se hráči jednoho družstva utkávají současně s oběma hráči soupeře. V jednom zápase se tak hrají 4 partie a akčnosti utkání dodává i rychlé hrací tempo: 7 minut + 2 sekundy za tah na partii. Jak přesně vypadá zasedací pořádek, nejlépe vystihuje následující fotografie.

Hrálo se švýcarským systémem na 11 kol (každý tedy odehrál 22 partií). Turnaj byl velmi dobře obsazen, o čemž svědčí fakt, že když vynechám jednoho soupeře s elem 1400 z prvního kola, tak našich zbylých 21 soupeřů mělo průměrný rating 2120! Já jsem hrál ve dvojici s Honzou Šťastným a vstupovali jsme do soutěže z pozice hlavního favorita. Že to ale nebudeme mít lehké, naznačilo hned úvodní kolo. V něm jsme totiž narazili na dvojici Vávra-Chajda, a ikdyž jsme všechny síly soustředili na mezinárodního mistra Pavla Vávru, stejně jsme od něj dostali 0:2 a mohli jsme být hodně rádi, že jsme celkově alespoň remizovali. Mimochodem, Pavel Vávra předvedl v turnaji neskutečný výkon, když vyhrál všech svých 22 partií (se skromným příspěvkem svého mladého spoluhráče to ale stačilo pouze na 7. místo)!!! Ve 4. kole jsme pak hladce podlehli našim hlavním konkurentům FM Štross-Hába a zdálo se, že šance na vítězství v letošním ročníku Holomajzny je nenávratně ztracena. Ovšem ani tato dvojice se nevyhnula ztrátám, a tak po 6. kole diváci nevěřícně zírali na průběžnou výsledkovou listinu, které s jednobodovým náskokem vévodilo duo Moravec-Hrdina! :-)


Dvojice Moravec-Hrdina si užívá svých 10 minut slávy na pódiu. :-)

Toto nedopatření jsme ale s Honzou v 7. kole rychle napravili a porážka 3,5:0,5 s Vítkem a Robinem tak psychicky otřásla, že do konce turnaje nevyhráli již žádný zápas (nakonec skončili na i tak pěkném 6. místě). V 9. kole pak průběžně vedoucí dvojice Štross-Hába prohrává 1:3 s dvojicí Daneš-Černovský a umožňuje nám se tak na ni bodově dotáhnout. A když ještě v 10. kole přichází o další bod za remízu 2:2, dostáváme se tak před posledním kole do čela. Šanci už si vzít nenecháváme a po vydřeném vítězství v posledním kole 2,5:1,5 vyhráváme 2. ročník Holomajzny. :-)  Jako cenu dostáváme hezký diplom a jednoho Palackého do kapsy.

Za pěknou akci, při které je spousta legrace, děkuji organizátorům v čele s panem Čechem a Hegerem. Turnaj vřele doporučuji i dalším zájemcům.

Kompletní výsledky

Fotky od Zdeňka Hegera

Stránky pořadatelů

5 komentářů na “Holomajzna 2013”

 1. 1
  Robin píše:

  Nojono, je to těžký se pak zvednout, když dostaneme takovou tlučku od takovejch patlů. ( A Julča mi pak chodí přát štěstí proto, že jsem pokaždý prohrál když mi ho popřála :D ) :D :P Spíš nás zlomila remíza s týmem Voráček – Vavřinec. Tady jsme dokonce sahali po vítězství 4:0. Bohužel to nevyšlo a i přesto, že jsme do toho dali srdíčko, to nevyšlo. :D
  Jo a nevěřil bych, že to bude takhle náročný. :D Každopádně příště si dáme s Vítkem opáčko, žejo Visvi ? :D

 2. 2
  Maťa píše:

  Kromě Tomáše a Robina reprezentovala náš oddíl i 11letá Julča Vilímová, která ve dvojici s Aničkou Zlámanou obsadila 23. místo.

 3. 3
  visvi píše:

  V první půlce jsme předvedli úchvatný výkon na hranici lidských možností, připadal jsem si naprosto neporazitelně. Porážku od vítězů (gratulace!) jsme bohužel nestrávili, škoda, štěstí nám nakonec příliš nepřálo, bych řekl…

  Robin: Vítek s tím počítá, za rok už to bude vítězná jízda ve stylu šachové filharmonie ;-)

 4. 4
  Honza Šťastný píše:

  Tomáš skromně v článku „zapomněl“ zmínit svých 19,5 bodu ze 22, kterým jsem já s 15 pouze sekundoval, i tak nám to ale nakonec stačilo:-)..Zdeněk Hába by měl možná po průběhu turnaje jiný názor, to druhé místo „skousával“ dost těžce (zvlášť když nás ve vzájemném zápase „díky“ mému doslova katastrofálnímu výkonu v obou partiích vyklepli jasně 3-1), nicméně myslím, že jsme nakonec vyhráli zaslouženě, i na skóre jsme měli o plných 5 bodů víc než dvojice Štross-Hába..Turnaj byl opravdu velmi silný a vyrovnaný a v rámci minimálně prvních 10 dvojic mohl každý porazit každého, takže o to víc platilo tradiční pořekadlo, že zajíci se sčítají až po honu:-))..Jinak pěkně zorganizovaný turnaj, který taky můžu všem jen doporučit, i když, jak už naznačil Robin, na „bednu“ je to opravdu docela „záhul“..

 5. 5
  Tom píše:

  Dnes se dařilo na všech frontách. :-) Výsledky Holomajzny:
  http://www.chess-results.com/tnr129726.aspx?lan=5

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist