TJ Spartak Vlasim
19
Kvě

Jánky 2013

Patrik Pýcha

Ten den jsme dorazili do cíle a museli vystoupit z auta, aniž jsem se dozvěděl, jak nakonec dopadne děkan Lautner. Tušil jsem však, že i u něj bude tortura slavit úspěch, stejně jako ostatní skončí sražen na kolena odpornou hrabivou mocí a bude nespravedlivě upálen. Maťovi se vskutku podařilo tímto filmem vytvořit velmi „pozitivní“ atmosféru. Jakmile jsem ale vstoupil na známou krkonošskou půdu, chmurné myšlenky o lidské krutosti mě rychle opustily a už jsem se opět mohl těšit ze skutečnosti, že začíná další skvělý turnaj.

Uviděl jsem ošklivé jezírko, rozblácenou cestu, dvě idylické budovy, cítil cigaretový kouř pocházející od lidí postávajících před vchodem a slyšel křik Vildy Neubauera. Na celém světě je jen jedno takové místo. A tím místem jsou Janské Lázně.

 
Typická postavička turnaje Vilda Neubauer

Pokud bych měl do výpravy zahrnout všechny účastníky přihlašované Maťou a všechny je sem vypsat, strávil bych tím mnoho času a navíc bych na někoho zapomněl. Nechť se svědectvím o účasti lidí přímo nezmiňovaných v tomto článku stanou fotografie, kde se najde snad úplně každý.

Nyní se už pusťme do víru turnaje.

Šachy

Již 12. ročník otevřeného přeboru Královéhradeckého šachového svazu, jednodušeji Open Janské Lázně, byl zahájen 7. května. Vítěze poznal svět po 8 kolech 12. května. Hrálo se tempem 90 minut na partii s přídavkem 30 sekund za každý provedený tah.

Výše uvedené informace nejsou ničím novým. Novinkou pro letošní rok se stalo šest elektronických šachovnic, z nichž byly partie přenášeny na internet. Navíc si v každém kole mohli účastníci tipnout, jak tyto partie skončí a vyhrát cenu. Jednou v tipování vyhrál například i Maťa, když poníženě vsadil na vlastní prohru.

Turnaj A

Turnaje A se zúčastnilo 49 šachistů. Boje byly velice vyrovnané. Hned tři hráči dosáhli 6 bodů a rozhodnout muselo pomocné hodnocení. Nečekaným vítězem se tak stal Jakub Haman (2134) z ŠK Kladno před FM Janem Jüptnerem (2338) z TJ Slavia Hradec Králové a FM Lubošem Roškem (2332) z ŠK Rapid Pardubice.

 
Petr Havelka měl letos jen 5 remíz.

Po několika úspěšných ročnících se letos nedařilo FM Tomáši Vojtovi (2356), který hned ve třetím a čtvrtém kole zaznamenal nepříjemné prohry, čímž mohl na usilování o vítězství zcela zapomenout. Nakonec obsadil s 5,5 body 8. místo.

(1946) jsem se po zpackaném startu obával loňského scénáře, nakonec však mohu být spokojen. Cením si samozřejmě vítězství nad Robinem Hrdinou (2050) z předposledního kola, díky kterému jsem se navíc dostal s výkonem na své. To jsem mohl ještě vylepšit v posledním kole, kdy jsem dal bohužel s Adamem Čápem (2038) remízu ve vyhrané pozici. Zprvu jsem byl naštvaný, ale když mi bylo oznámeno, že za 12. místo dostanu speciální finanční cenu, tolik jsem se už nezlobil.

Pěkného výkonu dosáhl i Ondřej Matějovský (1989), který se 4,5 body obsadil 15. příčku. Po celou dobu se pohyboval na předních šachovnicích a zaznamenal zde také svou první výhru v životě na online šachovnici.

 
Maťa ve druhém kole správně vsadil na svou prohru.

Na vynikající výkony z Karlových Varů navázala Nela Pýchová (1884), o čemž svědčí její výkon 2031. Ten mohl ještě o mnoho stoupnout, kdyby s FM Tomášem Vojtou (2356) nezkazila výbornou pozici s pěšcem navíc, kterou nakonec prohrála. Nela uhrála 4,5 bodu a skončila na 17. místě.

Důvod ke spokojenosti nemá Robin Hrdina (2050). Přestože byl ve všech partiích papírovým favoritem, uhrál jen 4 body a patří mu 24. pozice.

Nejméně se dařilo Mirkovi Laloučkovi (1851), který okusil i kontumační bod a s celkovými 3 body obsadil 47. místo.

Turnaj B

Turnaje B se zúčastnilo 48 šachistů. Jeho vítězem se stal s 6,5 body Lubomír Novotný (1956) zvaný Botnovotnik, třebaže byl po celou dobu pod značným vlivem alkoholu. Stříbrnou příčku obsadil se stejným bodovým ziskem, avšak horším pomocným hodnocením Petr Hroník (1964) z TJ Jawa Brodce. Třetí skončil s 5,5 body Petr Šimon (1733) z TJ Lokomotiva Liberec.

Útok na medaile jsme čekali od „podblanické bestie“ Lukáše Vonderky (1735). Pan inženýr vybojoval sice 5,5 bodu, ale vinou špatného pomocného hodnocení způsobeného rozpačitým vstupem do turnaje obsadil až 7. místo.

 
Strašlivý pohled podblanické bestie při strategickém koncertu s Honzou Sadilem.

Excelentní hru opět předvedl talentovaný Ríša Mládek (1250), který uhrál 5 bodů a skončil na 11. místě. Jako komentář postačí pouze jedno číslo a tím je výkon 1810!

Velice nadějně rozehrál turnaj Standa Vávra (1769). V druhé polovině turnaje mu už však trochu došel dech a nakonec zahrál na své, když získal 4,5 bodu a obsadil 14. příčku.

Nespokojený bude Jarda Pazdera (1702). S padesátiprocentním ziskem dosáhl pouze na 27. místo.

Pěkný výkon předvedl Jaromír Snížek (1461), jemuž se povedl především začátek turnaje, kdy si připsal cennou výhru nad Milanem Burdilákem (1784). S 3,5 body mu patří 30. pozice.

Doprovodný program

Pokud vím, první den, tedy v úterý 7. května, se nestalo vůbec nic, ač se mohlo samozřejmě stát něco, o čem nevím. Například ve sklepě v dívčím doupěti se dělo v průběhu týdne všelicos a ani by mě to nikterak nepřekvapilo.

Následující den se hrála dvě kola. Mezi nimi se většina vypravila na bowling. Mně se hra velice dařila, a pan inženýr Vonderka mě proto neustále nazýval hovadem. Nenechal jsem se příliš rozptýlit, naházel jsem 155 bodů a zvítězil.

 
Bowlingová společnost

Dvě kola byla i ve čtvrtek. Počasí nám stále ještě přálo, a tak jsme se vydali k Modrokamenné boudě, poté na kolonádu a nakonec do jedné příjemné restaurace kvůli sledování hokeje. To už však tak příjemné nebylo.

 
Vítejte v Janských Lázních!

V pátek ráno mě probudil veliký hluk. Hledání příčin typu předčasné demolice objektu či pádu Vildy ze schodů jsme zavrhli a příčina mi byla objasněna až na snídani. Ve sklepě vybuchl bojler. Jitku Jánskou dokonce prý kouř unikající zpod dveří vyděsil natolik, že si sbalila zavazadla a začala se chystat na evakuaci. Nic závažného se však nestalo a ještě onen den už normálně tekla teplá voda.

Odpoledne se většina účastníků výpravy vydala pod Maťovým velením na Černou horu po pravoúhlé černé sjezdovce, zatímco já a Robin jsme jeli s Tomášem Vojtou do Pece pod Sněžkou. V polovině cesty začalo pršet. Nejprve jsme šli dál podle mého rozhodnutí, ale nakonec jsme se nejkratší cestou vrátili zpět. Tomáš projevil cit pro tyto situace a zachránil nás od strašlivého promoknutí, jež potkalo skupinu na Černé hoře.

 
V Obřím dole

 
Promočená černohorská expedice

 
Každý se před deštěm chrání jinak.

Předposlední den už nebylo hezky ani ráno, a proto byl na odpoledním programu opět bowling. Tentokrát jsme se do Svobody nad Úpou vydali autem. Naprosto jasně dominoval Robin, který naházel neuvěřitelných 186 bodů, čímž Štěstěna kompenzovala jeho neštěstí v turnaji. Ostudu dělala Nela, která byla málem vyhozena za příliš hlasité napodobování krůty. Bohužel možná ani nešlo o napodobování, nýbrž holý fakt.

 
Bowlingový hrdina Hrdina

Tento den jsem měl po dlouhé době opět tu čest poznat nepříjemnou obsluhu. Nemyslím však na bowlingu, ale v cukrárně na kolonádě. Téměř všichni si objednali palačinky, načež kyselá paní odvětila: „To tady zas budem dlouho…“ Paní se však chytře zachránila. Počkala si a čtvrt hodiny před zavírací dobou přišla s tím, že se něco rozbilo a palačinky nebudou. Opět došlo na slova pana inženýra Vonderky, který tvrdil už při objednávce, že palačinky nikdo neudělá.

Stejné odpoledne se hrál turnaj ve Fischerových šachách, kde zvítězil FM Tomáš Vojta stejně jako ve večerním bleskovém turnaji. Určitě si tak aspoň trochu spravil chuť z nepovedeného hlavního turnaje.

video Ríša x Vilda

Závěr

Nastala neděle 12. května. Nastalo balení zavazadel. Nastalo vyhlášení. Nastalo loučení. Nastal odjezd domů, kam se z tak skvělého turnaje snad nikomu nechtělo.

 
Štěstěna při losování cen přála Středočeskému kraji – Robin Hrdina, Míra Šťastný, Zdeněk Heger.

Na tomto místě chci poděkovat všem, díky kterým byly opět Jánky tolik pohodovým a skvělým turnajem. Věřím, že se příště opět tohoto turnaje, který se má už poněkolikáté uskutečnit naposledy, zúčastním.

A děkan Lautner opravdu dopadl špatně.

Kompletní výsledky všech turnajů

Fotky

20 komentářů na “Jánky 2013”

 1. 1
  Tom píše:

  Já bych ještě upozornil na pěkný výsledek Jardy Pazdery ve fischerkách. Jarda skončil na 7.místě a předstihl několik hráčů s elem přes 2000, což je pro něj vynikajicí výsledek. Nejsem si tedy úplně jist, zda porazil pana Kadeřábka ve 2.kole normálně nebo kontumačně.
  http://www.chess-results.com/tnr100792.aspx?art=9&lan=5&fed=CZE&wi=821&snr=27

  Jinak se mi na obrázku líbí pěkná šachová vesta Vildy. :-) Jo, a ještě k videu Ríši s Vildou: Ríšo, příště v koncovce V+S proti V nedávej hned remízu. Teoretická remíza to sice je, ale obrana slabší strany není snadná, takže to příště alespoň chvilku zkoušej hrát na výhru.

 2. 2
  Ríša píše:

  Já se bál času:).

 3. 3
  Čenda píše:

  Občas se to vyhrát podaří – http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1070866 , i když zde to bránila jen nějaká holčička ;-)

 4. 4
  visvi píše:

  Čenda: Jenže ta holčička proti sobě měla věž a JEZDCE – to je na obranu ještě mnohem snazší, což tónu tvého příspěvku vlastně přizvukuje :-)

 5. 5
  Čenda píše:

  Nějak se mi ty znaky pomíchaly no – S a J si totiž jsou strašně podobný :-D. Ok, tak alespoň jedna vyhraná blicka k V+S proti V – http://www.youtube.com/watch?v=HY3SM3GKjd8

 6. 6
  Maťa píše:

  Jo, Kasparov je holt jiná liga než třeba Vítek Moravec – ten s tou koncovkou proti Ondrovi Mejzlíkovi za 30 tahů nepohnul :-) .

 7. 7
  Vojta M. píše:

  Ondra u nás na táboře na Seči nejčastěji na přednáškách má tyhle nejrůznější koncovky. A za poslední roky si je docela užil. Minulou sezonu ubránil s Vítkem V proti V+J a letošní sezonu zas měl V proti V+S s Bramborem. Taky říkal, že to bylo výrazně nepříjemnější. Ale obojí půlčička. A mat J+S dával tuším minulý rok v září na rapidu opět na Seči.

 8. 8
  Jarda P. píše:

  Patriku, opět pěkně čtivý článek. Mě se hlavně líbí ta „podblanická bestie“ :-) .

 9. 9
  Maťa píše:

  Výstižná přezdívka „Podblanická bestie“ se ujala natolik, že ji minimálně jednou použil i pan rozhodčí :-) . Pravda je, že pozici na snímku Honzovi Sadilovi asi nikdo na sále nezáviděl – Lukáš v materiálně vyrovnané koncovce svým lepším figurkám doslova vdechl život a Sáďu ve více než 4hodinové partii postupně utýral. Při odchodu z budovy se pak Lukáš dočkal pochvaly od jednoho z tradičních sympatických starších účastníků turnaje: „Lukáši, úplně jsem slyšel tikot švýcarských hodinek!“

 10. 10
  Maťa píše:

  Ještě doplním několik svých postřehů k Patrikovu článku.

  Ad „strašlivé promoknutí“: Na Černé hoře jsme zmokli tak nějak normálně, pořádně se rozpršelo až těsně pod vrcholem a pak už jsme se šli rychle schovat do bistra. Bohužel nebyla otevřená naše oblíbená hospůdka přímo na Černé hoře (ve které je vždy útulně), tak jsme museli popoběhnout o zhruba 500 metrů dál na Černou boudu. Tam bylo docela chladno, zase ale měli pro hosty k zapůjčení šachy, čehož Ríša okamžitě využil a ve volných partiích zkoušel své schopnosti proti Jitce Jánské (mám dojem, že úspěšně). Zpět na Protěž už jela většina expedice autem – do Jánek dorazil předseda Stamatu, který riskl zákaz vjezdu a přijel pro nás až nahoru na horu :-) – tímto mu ještě jednou děkuji. Trojice dospělých (Lukáš Vonderka, Pavel Sadil a Standa Vávra) lákavé nabídce odolala a tentokrát už v hodně prudkém dešti sešla (seběhla) dolů po svých…

  Ad Nela na bowlingu: „Byla málem vyhozena“ je přehnané tvrzení, servírka jí jen řekla: „Nejsi tady sama. Nedělám si srandu!“ Místo slova „sranda“ vlastně použila ostřejší slůvko, ale to je jedno. Možná to bylo od té mladé paní či slečny zbytečné, protože sama tam Nela sice nebyla, ale na všech dráhách hráli její kolegové šachisté… :-)

  Ad Nelina partie s Tomášem Vojtou: Byl to čistý pěšec navíc a lepší pozice jako bonus (comp hlásí +2,2), ale do výhry s tak silným soupeřem bylo pořád ještě poměrně daleko – Tomáš to pak pěkně „vyšejdil“. Ještě o dost lepší pozici ale Nela zahodila v posledním kole, tam stále jasně na výhru, bohužel to však pokazila a nakonec se štěstím remizovala…

  Ad moje výhra v tipovací soutěži: Dával jsem, že ve 2. kole nebude na prvních šesti deskách žádné překvapení. Že jsem tam zrovna hrál i já, byla jen shoda okolností. Samozřejmě jsem bojoval naplno, lázeňské oplatky za tipovačku bych klidně oželel ;-) .

 11. 11
  Ríša píše:

  S Jitkou Jánskou jsem hrál 3-3.

 12. 12
  Tom píše:

  Aktualizoval jsem sekci PARTIE K PŘEHRÁNÍ, kde naleznete všechny partie hráčů Vlašimi z Openu“A“. Udělal jsem i pár diagramů z turnaje v Jánkách, článek bude zveřejněn v neděli večer.

 13. 13
  Maťa píše:

  Na http://khss.chess.cz/wp-content/uploads/2014/02/KPJKHSS2014propozice.pdf najdete propozice oblíbeného turnaje v Janských Lázních. Letos proběhne ve dnech 6. – 11. 5. (úterý – neděle). Turnaj pravidelně doporučuji zaměstnaným i mládeži – ve čtvrtek 8. 5. je státní svátek (a některé školy asi dají na pátek ředitelské volno), a tak v práci ani ve škole tolik nezameškáte … navíc cena je velmi příznivá (mj. nocleh za 140 Kč). Šéf turnaje Jarda Šmíd mi blokuje cca 20 míst v „naší“ tradiční budově Bukový háj, takže kdo chce být součástí výpravy, ať se hlásí mně – já budu Jardu průběžně informovat. Hlásit se můžete i zde v diskuzním okénku.

 14. 14
  Maťa píše:

  Dnes jsem v první várce přihlásil tyto hráče:

  1)Ondřej Matějovský (A) Vlašim
  2)Nela Pýchová (A) Vlašim
  3)Patrik Pýcha (A) Vlašim
  4)Lukáš Vonderka (B) Vlašim
  5)Karel Jukl (B) Brodce
  6)Petr Havelka (A) Sedlčany
  7)Jan Sadil (B) Vlašim
  8)Štěpán Feldstein (B) Sedlčany
  9)Jan Kučera (B) Sedlčany
  10)Roman Šimák (B) Sedlčany
  11)Ivo Šimák (B) Sedlčany
  12)Jakub Moulík (B) Sedlčany
  13)Tomáš Vojta (A) Turnov
  14)Jakub Vojta (B) Vlašim
  15)Michaela Hatašová (B) Buštěhrad
  16)Radim Hataš (B) Buštěhrad

  Vojtové s Jakubem Moulíkem a Radim s přítelkyní žádají o ubytování v Protěži, my ostatní budeme v oblíbeném Bukovém háji, který – světe, div se – stále stojí :-) . Případní další zájemci ať mě informují.

 15. 15
  Maťa píše:

  Tak už jsme ve startovních listinách: http://www.chess-results.com/tnr128069.aspx?lan=5&art=0&wi=821. Jinak jsem rád, že se po „pauzičce“ (jak to sám nazval) do šachové arény vrací PODBLANICKÁ BESTIE!

 16. 16
  Anežka píše:

  Ahoj Maťo, hlásím se taky. Díky

 17. 17
  Maťa píše:

  Už jsi tam, Anež: http://www.chess-results.com/tnr128070.aspx?lan=5&art=0&wi=821. Jarda Šmíd je dnes velmi pohotový… :-)

 18. 18
  Míra píše:

  Napiš mně taky,dík.

 19. 19
  Maťa píše:

  Tak ti píšu, že tě přihlásím ;-) . Áčko, nebo béčko?

 20. 20
  Maťa píše:

  Aktuální stav přihlášek do Jánek: http://www.chess-results.com/tnr128069.aspx?lan=5&art=0&wi=821. Komentář č. 14 doplňuji o Míru Laloučka (A), odhlášena byla Míša Hatašová. Časem by se tam měl objevit ještě Martin Vašák (B). Další borec z Brodců (Petr Hroník) se přihlásil sám a v současné době vévodí startovní listině béčka. Co další zájemci?

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist