TJ Spartak Vlasim
18
Úno

Páté pravonínské rodinné dvojice jsou minulostí

Marie Filipová

V sobotu 16. 2. 2013 vítal zasněžený Pravonín účastníky 5. ročníku ZIMNÍHO TURNAJE, který má jako hlavní Turnaj rodinných dvojic (hrají spolu dva rodinní příslušníci) a pak souběžně probíhá Turnaj jednotlivců. Hlavní pozornost věnujeme Rodinným dvojicím. Je to turnaj, který máme všichni velice rádi. Považujeme za velký úspěch, že se nám v poměrně velké míře podařilo zapojit „dospěláky“, aby si jedenkrát za rok přijeli zahrát se svými dětmi. Dost dobře nejde věrně vypsat atmosféru v průběhu turnaje, kdy jsou na sebe rodinní spoluhráči pyšní za každý získaný bodík. Navíc se nám podařilo sehnat vynikajícího generálního sponzora, a to paní Hanu Janoušovou z Křížova, která štědře podporuje tuto naši aktivitu. Přidáme něco málo od menších sponzorů a pak si můžeme dovolit hodnotný a lákavý cenový fond. Bereme to i jako poděkování všem dětským šachistům a jejich rodičům a prarodičům, kteří jim věnují v průběhu celého roku hodiny a hodiny času. Je to poděkování všem pilným a pracovitým dětem, které odvádějí obdivuhodné výkony nad 64 černobílými políčky. Je to turnaj oddychový, ale nikdo neponechává nic náhodě a bojuje se o co nejlepší umístění a o co nejlepší ceny. Na takovémto turnaji se sejdou i starší šachisté, kteří se třeba celý rok nevidí, zavítají i funkcionáři, rozhodčí, trenéři a probere se víc jak na nějaké „plénárce“.


Ceny do turnaje

Letos jsme měli po prvním kole návštěvu. V naší obci probíhal Masopust, a tak k nám průvod, vedený paní starostkou Janou Lapáčkovou, také zavítal a pozdravil všechny pár písničkami a zhlédli jsme spoustu zdařilých masek. Smrťák si dokonce zahrál bleskovku, než paní starostka „provětrala“ hlavního rozhodčího, a jedné z masek neunikl František Innemann a také si dal taneček, dokonce přidal i písničku. Bylo to hezké zpestření našeho rodinného turnaje. Musím poznamenat, že i Obec Pravonín, tedy paní starostka a zastupitelstvo, nás velice podporují a sledují děti z našich šachových kroužků.


Návštěva masopustního průvodu

A nyní k vlastnímu turnaji Rodinné dvojice. I když je chřipkové období, za šachovnice zasedlo 102 šachistů, tedy 51 dvojic. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 2×20 minut na partii podle pravidel FIDE pro Rapid šach. Hlavním rozhodčím byl Vladimír Horák a pomáhal mu Petr Havelka, který bezchybně prováděl „bleskové“ nalosování a vyhodnocení. U jednotlivců působil rozhodčí Ondřej Matějovský. Pro vítěze byl připraven putovní pohár, pak pro všechny tři první dvojice poháry, diplomy, medaile, stejně tak i v turnaji jednotlivců. Byla oceněna spousta dvojic podle předem stanoveného součtu ela, nejstarší i nejmladší šachisté, nejlepší dva junioři, žáci a tak dále. Ceny věru pěkné: šunkový patrový dort pro vítěze, dále šunková selátka, kapříci, srdíčka, ale i sladké dorty ve tvaru šachových figurek a pak i spousta věcných cen pro všechny účastníky obou turnajů. Je nutné zhlédnout naši fotogalerii.


Nabitý hrací sál

Vítězem se již podruhé stali otec a syn Doležalové z Říčan, kteří uhráli 12 bodů, druhé místo obsadili naši kolegové z Vlašimi bratři Tomáš a Pavel Vojtové (Tomáš byl shodou okolností ředitelem turnaje), rovněž s 12 body, ale horším pomocným hodnocením, třetí příčku pak otec a syn Pospíšilové s 10,5 body, rovněž z Říčan. Následovali sourozenci Patrik a Nela Pýchovi z Dolních Kralovic s 10 body a za nimi domácí bratři Lukáš a Vojta Filipovi, rovněž s 10 body a horším pomocným hodnocením. První kolo Vojta „vypustil“, ztratil bod, který ho nakonec „mrzel“, mohla to být možná i medaile! Hned za nimi na 6. místě otec a syn Rýdlovi s 9 body, třináctou příčku obsadili otec a syn Helebrandovi s 8,5 body. Další z vlašimské líhně na 16. místě Jakub Vojta s maminkou a jejich 8 bodů, 19. místo otec a syn Laloučkovi také s 8 body a pak 21. Robin Hrdina s dědečkem a 7,5 bodu, 26. manželé Mejzlíkovi (nejstarší rodinná dvojice), hned za nimi otec a syn Houdkovi 7 bodů, otec a syn Voldánovi 7 bodů, bratři Petr a Pavel Laňkovi 6,5 bodu, Petra Píšová s babičkou 6,5 bodu, 38. Lukáš Smetana a Viktor Čapek 6 bodů, 40. otec a syn Kůrovi 6 bodů a 44. bratři Jirka a Martin Hejní 5 bodů. Vyhodnocováni byli i šachisté jednotlivě podle bodů uhraných na jednotlivých šachovnicích a zde se „blýskl“ domácí Miroslav Lalouček, který uhrál 6,5 bodu na první šachovnici, a Nela Pýchová rovněž 6,5 bodu na druhé šachovnici. Po 6 bodech uhráli svorně bratři Vojtové. Dále stojí za zmínku 16. místo domácího Filipa Vojtěcha (1. šachovnice), 19. místo Robina Hrdiny (1. šachovnice), 21. místo Jirky Mejzlíka (1. šachovnice), 23. místo Jakuba Vojty (2. šachovnice), 24. místo Lukáše Filipa (2. šachovnice) a 28. místo Filipa Kůry (2. šachovnice), kteří všichni uhráli 5 bodů.


Vítězná dvojice


Nejmladší účastníci

Turnaj jednotlivců vyhrál Zdeněk Hába, druhý skončil Michal Horáček a třetí skončil Štefan Koper, všichni po pěti bodech a rozhodovalo pomocné hodnocení. Dokonce i další tři šachisté uhráli 5 bodů. Z našich byl nejlepší František Innemann – 9. místo a 4 body, 16. Richard Mládek 3,5 bodu (jeden kontumační, který měli i všichni naši další šachisté), 21. Julie Vilímová 3 body, 22. Daniel Ždych 2,5 bodu a 24. Anežka Vlková se 2 body. V tomto turnaji hrálo 25 šachistů.


Rozhodčí byli odměněni prásatky :-) .

Celá akce byla, z mého pohledu, úspěšná, určitě splnila účel, za kterým ji pořádáme. Je to hodně práce, ale ani já ani moji spolupracovníci (děti z našich kroužků a dorostenci, kteří naším šachovým klubem prošli a stále se vracejí, ale především tatínkové a maminky domácích šachistů a věrné spolupracovnice – nešachistky) nelitujeme ani jedné minuty, které této volnočasové aktivitě věnujeme, a ani jeden z nás přitom nepomýšlí na prospěch a děti vedeme ke hře v šachy rádi nezištně, spravedlivě a poctivě. Myslím, že se nám naše úsilí vyplácí. Pravonínská pohostinnost je tradiční a pokud se nestane nic mimořádného, tak za rok 15. února 2014 se těšíme na shledanou!

Kompletní výsledky obou turnajů

225 fotek

Webové stránky ŠK Pravonín

14 reakcí na “Páté pravonínské rodinné dvojice jsou minulostí”

 1. 1
  Maťa píše:

  Myslím, že to byl jako obvykle vydařený turnaj. Tradičně vysoký počet účastníků je důkazem, že se šachistům v Pravoníně líbí. Velké poděkování paní Filipové a všem jejím spolupracovníkům!

  Tomáš Vojta: Předpokládám, že text pod fotky jsi psal ty. Až bude čas, zkusím ti vysvětlit rozdíl mezi prasetem a kaprem, jo? ;-)

 2. 2
  bohouš z buše píše:

  :-) v druhé lekci proč rozhodčím kapříky

 3. 3
  Marie F. píše:

  To se povedlo, že? Ale věřte, že to nebyl úmysl.

 4. 4
  Maťa píše:

  Bohoušův komentář vysvětluje, proč se Tomáš snažil přijaté kapříky zamlžit… :-)

 5. 5
  Tom píše:

  Já se nesnažil nic zamlžit, já si do teďka myslel, že to jsou čuníci :-)

 6. 6
  Marie F. píše:

  Tomáši, tys měl opravdu čuníka a ten společný byl také čuník, ale páni rozhodčí byli opravudu obdarování kapříky.

 7. 7
  Franta Innemann píše:

  Vždyť to patří u nás k tradici,rozhodčím se dávají kapříci…

 8. 8
  Vláďa píše:

  Jojo, priznani je pry polehcujici okolnost. Ke mne priplul kaprik a ne cunik :-)

 9. 9
  Marie F. píše:

  V dnešním Benešovském deníku (na 8. straně) byl dnes zveřejněn mírně zkrácený článek z Pravonínských rodinných dvojic. Poslala jsem tam více jak 10 foteček k výběru a oni zvolili zrovna tu, na které jsou všichni „domácí“ a pak pohled do hracího sálu. Dostala jsem zprávu, že i Jiskra otiskne zkrácený článek tento čtvrtek.

 10. 10
  Maťa píše:

  Potvrzuji, že i v dnešní Jiskře článek paní Filipové vyšel. Na barevných fotkách jsou v něm bratři Filipovi a záběr do zaplněného sálu. V prodeji do středy například v naší trafice :-) .

 11. 11
  martin píše:

  ze bych jeste ted si dojel osobne pro jiskru z vlasimi?

 12. 12
  Maťa píše:

  Klidně doraž – 17 Kč s sebou. Dokonce ti ji prodám osobně, čtvrtek je jediný den, kdy nevedu žádný trénink … budu tu minimálně do 20 hodin.

 13. 13
  Maťa píše:

  Tak kde je ten Vnouček? Už bych rád šel domů… ;-)

 14. 14
  martin píše:

  tak ja tam dorazil a ty uz mas zavreno tak sem jel zbytecne zitra si ji koupim v tynci.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist