TJ Spartak Vlasim
15
Úno

Šachový turnaj na „DOMEČKU“

Marie Filipová

O jarních prázdninách svolal „Domeček“ na pátek 8. 2. 2013 šachisty ze svých šachových kroužků, aby přijeli poměřit své dovednosti. Ředitelem turnaje a hlavním rozhodčím byl pan učitel ze ZŠ Vorlina Ivo Hradecký, který je také jedním z vedoucích šachových útvarů na MěDDM ve Vlašimi.

Bohužel, program dětí byl o prázdninách asi jiný (hory a asi prázdniny u babiček a dědečků), a tak se sešlo jen devět dětí. Do sudého počtu je doplnil jeden z nejmladších trenérů IV. třídy Vojta Filip z Pravonína, kterému jsme „sebrali“ nejdříve jednu věž, pak dvě, pak dámu, ale neměl práci s nikým. Šachisté s ním hráli rádi, protože předem bylo domluveno, že jim za hru s ním bude připsán bod, tak se ho vůbec nebáli.

Právě z Pravonína disciplinovaně dojelo nejvíce šachistů, a to hned šest, zbytek byl z Vlašimi.

Po přivítání a nezbytném shrnutí pravidel šachu Ivem Hradeckým došlo na rozlosování a mohlo se začít. Hrál každý s každým 2 x 10 minut, švýcarem.


Ondra Matějovský a Ivo Hradecký dohlíží na správné vylosování.

Zaznamenali jsme jedinou remízku ze všech partiích, a to mezi Danielem Ždychem a Vítkem Toupalem. Jinak se všechny ostatní partie odehrály „na vítězství“. Pro děti to byla krátká doba na partii, dost padaly na čas a tím pádem se to neobešlo bez slziček. Ono když spadnete na čas a partii máte jeden tah před matem, tak to je „pech“!

Turnaj vyhrál pravonínský Daniel Ždych, druhý byl Vítek Toupal z Vlašimi a z třetího místa se radoval Honza Žirovnický také z Vlašimi. Další pořadí: 4. Martin Hejný (Pravonín), 5. Štěpán Filip (Pravonín), 6. Petra Píšová (Pravonín), 7. Filip Kůra (Pravonín), 8. Lukáš Smetana (Vlašim) a poslední příčku obsadil pravonínský Martin Belada, který měl největší problémy s časem.


Honza Žirovnický obsadil pěkné 3. místo.

Za své výkony byly děti oceněny diplomy, medailemi a plaketkami, každý  si vybral nějakou hračku a od paní ředitelky Pavly Homolkové dostaly i sladkosti. Děti děkují!

My z Pravonína jsme cestovali autobusem, ráno zašli do cukrárny na dortíky, domů jsme cestovali odděleně – „prckové“ autobusem a ti starší jeli autem s paní Hejnou a zašli si na hamburgery.

Turnájek to byl vydařený, škoda, že nepřišlo více dětí. Panu učiteli pomáhali další vedoucí šachových kroužků, a to Ondřej Matějovský a Marie Filipová.

Fotky

15 reakcí na “Šachový turnaj na „DOMEČKU“”

 1. 1
  Maťa píše:

  Bodové zisky na špici turnaje: 1. Ždych a 2. Toupal 7,5, 3. Žirovnický 7 … Boj o první místo byl tedy hodně vyrovnaný a víceméně rozhodlo předposlední kolo, ve kterém stál Honza Žirovnický s Danem Ždychem na výhru, Dan měl navíc na hodinách pod 10 sekund. V tu chvíli se Honza z ničeho nic vydal králem z bezpečí rošády na smrt (4 tahy) a Dan mu s jednou zbývající sekundou dal mat…

 2. 2
  Vojta M. píše:

  Trošku z jiného soudku. Zjistil jsem jaká výhoda je učit na škole a školku mít v té samé budově do minuty pohybu. Aktuálně jsme po dohodě s paní učitelkou zavedli kroužek v mateřské školce třikrát týdně po 45 minutách. Vyplnil jsem si prázná místa v rozvrhu a doufám, že výsledky na dětech budou znát.. Máme za sebou teprve tři hodiny, ale už jsou vidět slušné rozdíly. Některým malým to dobře pálí a ze hry jsou neskutečně nadšení. Doufám, že od příštího roku se budeme moci připojit k podobným akcím pořádaným ve Vlašimi či jinde.

  Otázkou je, jestli to v budoucnu povedu pod Stamatem, DDM nebo stále jinou formou.

 3. 3
  Vojta M. píše:

  A dotaz pro ostatní, jak často vy míváte kroužky u malých dětí? Jedenkrát týdně nebo častěji?

 4. 4
  Maťa píše:

  Většinou jen jednou týdně. Výjimkou jsou pravonínští druháci (Filip Kůra, Filip Vopálka a Péťa Píšová), kteří trénují v pondělí i v pátek, ti už jsou ale trochu pokročilejšími začátečníky. Z dětí ze školky má šachy dvakrát týdně Vojta Vopálka – v pondělí na kroužku a v pátek se mu ještě věnuje paní Filipová.

 5. 5
  Marie F. píše:

  ….v pátek s Vojtíkem chodí ještě Honzík Píša. Ve dvou je to lepší.

 6. 6
  Vojta M. píše:

  Takže 3x týdně pro předškolní a pak 2x týdně pro školní bude časový luxus. To jsem rád. Když jsem se do toho po asi 8 letech zas pustil, snad budou výsledky.

  Maťa: Pak se asi někde domluvíme, od příštího roku bych to s největší pravděpodobností chtěl vést pod STAMATem…

 7. 7
  Vojta M. píše:

  Tak dneska proběhl přebor ZŠ Dolní Kralovice.
  Dle očekávání zvítězila Nela Pýchová před Anežkou Vlkovou a Petrem Laňkou. Celkem se nás tu sešlo 26. Nebýt kapacita omezená, ze školy by se účastnilo možná na 40 dětí. Akce totiž probíhala místo výuky. :-)

  výsledky ne chess-results:
  http://chess-results.com/tnr94383.aspx?art=1&lan=5&wi=984

  několik již organizovaně neativních hráčů by si zde splnilo 4 výkoností třídu.. škoda pro vlašim, že dávají přednost fotbalu před šachama.

 8. 8
  Vojta M. píše:

  Pamětník Ondra Matějovský zde jistě najde mnoho bývalých šachových dětiček :-)

 9. 9
  Vojta M. píše:

  a za dvě hodiny vyrážím na akci od Palučinské šachové školy. Víkend plný magie a fantasy. Opět organizované mou maličkostí, opět v hotelu Immanuel Ždírce nad Doubravou

 10. 10
  Maťa píše:

  Vojta (7): Nela povídala, že v nějaké partii zmizel ze šachovnice i král… :-)

 11. 11
  Vojta M. píše:

  No perliček tam bylo opravdu hodně. Jedna partie byla, že černý měl asi ještě 6 kamenů včetně krále, a bílý neměl na šachovnici vůbec nic… Prostě prázdno. Běžely hodiny a kluci usilovně přemýšleli. Já jsem si této partie všiml až potom, co jsem viděl Nelu, jak doslova brečí smíchy… Podobných perliček se ale na zadních „nešachistických“ deskách dělo hodně. Ale tohle, přímo tohle, to jsem ještě nezažil nikde.. Hlavně jak se hezky oba soustředili a ten bez figurek chudák přemýšlel, čas mu běžel a on neměl čím hrát. :)

 12. 12
  Tom píše:

  Tak jsem se na NŠS dozvěděl, že ve Frýdku navštěvuje 305 dětí kroužky v mateřských školkách. Pak se není co divit, že jsou v republice nejlepší :-)

 13. 13
  Vojta M. píše:

  jo, jo, to jsme věděli už dřív, že oni to tam takhle podchytí. prostě jedou na to, že pokud v jejich regionu nějaký talent je, pod prsty jim neuteče. tohle tam měli už v dobách, kdy jsem ještě hrával extraligu dorostu. a to bude nějaký ten pátek. u nás tohle prakticky ani není možné. jelikož jsme i dost decentralizovaní. objíždět všechny školky v regionu, to by chtělo hodně lidí a hodně cestování. v tomhle má jedno velké město výhodu. nebo města dvě, tedy :)

  jsem přemýšlel že bych přidal čechtice. a prostě už je to hrozně času navc, proti kralovicím, kde mám jen čistý čas na kroužek a přípravu.

 14. 14
  Jirka M. píše:

  No ve Frýdku ty mateřské školky mají snad pod městským domem dětí, pod kterým jsou i trenéři placeni. A prý celkem rozumně, určitě dostávají víc než 40,- na hodinu. Na druhé straně školní děti na šachách podle výkonnosti platí za kroužek 300-600 Kč, ale MĚSÍČNĚ (tu částku si přesně nepamatuju, možná se pletu). Nakonec je tohle jako všechno v současné společnosti na prvním místě o penězích.

 15. 15
  Maťa píše:

  Dnešního prázdninového turnaje v MěDDM se zúčastnilo 7 dětí. Zvítězil Štěpán Filip před Filipem Kůrou a Honzou Žirovnickým. Turnaj organizačně zajistili Vojta Filip (rozhodčí) s babičkou.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist