TJ Spartak Vlasim
04
Úno

Jawa Brodce A – Dolní Kralovice A 4:4

Vojtěch Mejzlík

Tak se nám stala první nehoda na trati a naše stíhací jízda utrpěla. Ale pojďme pěkně popořádku. Do Týnce nad Sázavou jsme vyrazili dvěma auty v počtu osmi lidí. Tentokráte bez dvou hráčů reálného základu, bez Nely a Dana. Na jejich místa zaskočili Míra Lalouček a Standa Vávra. Papírové předpoklady byly vyrovnané, já sám jsem očekával body vepředu a od Vojty Filipa, který opět dostal jako dárek za dobré výkony bílé figury. Na místo jsme dorazili včas, hrací místnost nám již byla známá, a tak se mohlo začít.

První, kdo otevřel skóre, byl náš Ondra a dle očekávání to byl bod. Jeho soupeř Jirka Feierfeil vložil do holandské obrany novotu. Viděl jsem hodně, ale aby se povedlo bílému vyměnit silného bělopolného střelce za soupeřova mrzáčka a naopak černopoláky nechat ve hře, to jsem ještě nezažil. K tomu stihl za prvních patnáct tahů posunout všech osm pěšců. Strategicky založení hráči po celém světě museli mít ten den svrbění. Výsledek? Strašlivá nevynucená pozice bílými a brzký konec (Ondra Mejzlík 1:0). Bohužel pro nás, jako druhý, kdo hýbe se stavem, je Míra Lalouček. Partie se mu nepovedla, a když přehlíží několik možností, jak zkomplikovat hru a místo toho naopak rozdává materiál, je zde pro náš tým právem nulka (Míra Lalouček 1:1). Třetí dohrává Vojta Filip. A tvoří mi úsměv na tváři, jelikož opět a již tradičně jako většinou v této soutěži připisuje bod. Nejdříve na soupeře získal pěšce, poté kvalitu a následně si bere ve svůj prospěch celou partii (Vojta Filip 2:1).


Ondřej Mejzlík

V tuto chvíli vypadá průběh zápasu všelijak. Ale lepší vyhlídky má určitě náš tým. Obzvláště po skončení následujících dvou partií. U Martina ani jeden z hráčů nechybuje a černými se těžko vyhrává, když soupeř je se smírem spokojen. Partie přes klidné vody doplula až do přístavu s názvem remis (Martin Makeš 2,5:1.5). A další dohrávám já. Původně jsem myslel, že zde bude napsáno: „Postupně jsem stupňoval tlak na královském křídle s kombinačními hrozbami, až jsem získal pěšce, lepší koncovku a v závěrečné hezké taktice i celý bod.“ Bohužel trochu radosti mi sebral pan Procházka, když ukázal tah, po kterém bych ve střední hře stál zřejmě nad propastí smrti. Takže by se dalo říci, že v jednu chvíli mi trošku pomohla i Caissa. Já ani soupeř jsme však klíčový tah neviděli a partie tak proběhla podle výše zmíněného scénáře, ale pro objektivitu jsem to zde uvedl (Vojta Mejzlík 3,5:1,5).

A máme tu v trochu menším podání opakování kolínské remízy. Vedeme výrazně a stačí nám 1 bod k vítězství. Ondra Staněk bohužel před časovou kontrolou promrhává výhodu, kde mohl získat čistou kvalitu. Místo toho si bere figuru, ale nedopočítává následnými vidlemi její zpáteční ztrátu. Poté hraje nepřesně lepší koncovku (zda vyhranou, napoví až soubor partií k přehrání) a s Petrem Procházkou se rozchází smírně (Ondra Staněk 4:2). Zbývají už jen dva poslední mohykáni, Standa Vávra a Ondra Matějovský. U Standy po zvláštně sehraném zahájení byla celá partie ve jménu iniciativy soupeřových černých figur. Už to vypadá, že se Standa dostává z nejhoršího, drží stejný materiál a zbývá pouze dáma a figura na každé straně. Bohužel náš hráč hraje dále nepřesně, ztrácí materiál a po nedobré hře v dámské koncovce se nespasí ani motivy věčného šachu. Musel bych mít partii u sebe, abych měl jasný důkaz, ale vsadil bych se, že remis nám zde pod prsty proklouzla několikrát (Standa Vávra 4:3). A poslední – muž klíčových okamžiků v nevděčné roli – Ondra „Maťa“ Matějovský. Po dobré pozici ze zahájení mi přišlo, že náš hráč moc nevěděl, jaký zvolit plán. Postupně si pomalu pozici zhoršuje, až ztrácí přímo materiál. Nakonec o remis bojuje v koncovce s dvěma pěšci méně. Koncovka se hraje s minimem času a spoustou nepřesností na obou stranách. Dle předběžných informací Ondra míjí remízové možnosti krátce po 40. tahu a následně (za sledování celého sálu) pak i kolem tahu 50., kdy již na minutě a půl nespasí svou pozici motivem oběti věže a hned následných vidliček. Další příležitost si pan Holub vzít nenechá, a tak je konečný stav smírný (Ondra Matějovský 4:4).

AWA Brodce A Dolní Kralovice A
Feierfeil Jiří (K) 1856F 0 1 2233F Mejzlík Ondřej
Fialka Miroslav 2080F 0 1 2052F Mejzlík Vojtěch (K)
Vávra Jan (H) 2040F ½ ½ 2084F Makeš Martin (H)
Holub Milan 2074F 1 0 1991F Matějovský Ondřej
Procházka Petr 1979F ½ ½ 1954F Staněk Ondřej
Procházka Jaroslav 1832F 0 1 1841F Filip Vojtěch
Kovář Karel 2017F 1 0 1884F Lalouček Miroslav
Třebický Jiří 1739N 1 0 1770N Vávra Stanislav (ZK)
4 : 4

Tímto bohužel dochází ke konci naší stíhací jízdy a v tuto chvíli už máme šanci na postup jen při konstelaci minimálně dvou příznivých událostí. Ale jak se říká, naděje umírá poslední a já věřím, že třeba … možná … se štěstím … no, uvidíme.

Tabulka po 8. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Sokol Kolín C 7 1 0 22 43.5 32
2. Sokol Mladá Boleslav B 7 0 1 21 38.0 24
3. Dolní Kralovice A 6 2 0 20 38.0 28
4. Sokol Pečky A 5 1 2 16 37.0 24
5. ŠK Kostelec nad Č.lesy B 5 0 3 15 33.0 21
6. JOLY Lysá n.Labem D 4 0 4 12 34.5 24
7. Šachklub města Dobrovice B 3 0 5 9 30.5 18
8. JAWA Brodce A 2 2 4 8 29.0 20
9. Sokol Sendražice A 2 1 5 7 30.0 15
10. TJ AŠ Mladá Boleslav A 1 1 6 4 25.0 13
11. Sokol Český Brod A 0 2 6 2 23.0 11
12. Klub šachistů Říčany 1925 D 0 2 6 2 22.5 11

Holub tedy dneska zůstal na střeše, uvidíme, jestli příště bude Vrabec v hrsti. Příští zápas nás čeká za 14 dní v domácím prostředí proti silnému celku Kostelce nad Černými lesy. Na první desce nás pravděpodobně potrápí hráč s dosud nejlepším perfo soutěže, pan Vrabec. :-) Držte palce, fanděte a těšte se na reportáž.

Stránky věnované KS

8 reakcí na “Jawa Brodce A – Dolní Kralovice A 4:4”

 1. 1
  martin píše:

  to jsem zvedavej na partii feierfeila, u ktere narikal i vojtech mejzlik.

 2. 2
  Vojta M. píše:

  martin: V té partii šlo hlavně o to, že bílý neměl strategické cítění. Vlastně bez vynucení od soupeře si postupně tvořil další a další slabiny a slabé figury.. Nepochopitelné.

 3. 3
  Maťa píše:

  Dneska mi ukazoval Míra Lalouček svou partii, a kdyby místo svého posledního tahu zahrál ten správný, nemusel by se vzdávat – naopak by se dostal do přivyhrané koncovky (V + J na každé straně) s čistým pěšcem navíc. Malé kombinace nám v neděli moc nešly… :-(

  Jinak nejspíš to nebylo vidět (viz Vojtův článek :-) ), ale já jsem hrál celou partii podle plánu, akorát že v klíčový moment byl ten plán blbej :-) . Oběť pěšce se příliš nepovedla, myslel jsem si, že ho později lehce doberu, ale opak byl pravdou – pan Holub mohl ještě před 40. tahem vyhrát. Po oboustranných nepřesnostech vznikla po časové kontrole zajímavá pozice – tak nějak jsem tušil, že to za mě není prohrané, ale bohužel jsem opět zvolil špatný plán. Kdybych při první příležitosti mazal volným pěšcem, musel by se soupeř hodně snažit, aby našel remízu věčným šachem, protože pěšce by vůbec nezastavil, alespoň počítač to tak tvrdí. No, a když už jsem vše dovedl do jasně prohrané pozice, dal mi pan Holub ještě jednu šanci partii hravě zremizovat, jak píše v článku Vojta. Jsem holt slepej…

 4. 4
  martin píše:

  zverejnite partie z tohoto kola?sem zvedavej na vsechny zapasy

 5. 5
  Vojta M. píše:

  domácí je vypíší vedoucímu soutěže a budou potom na netu. předpokládám že zítra večer.

  a já jsem slíbil článek s některými momenty, ale pujdu postupně od prvního kola….

 6. 6
  martin píše:

  ja myslim tady na prehravaci je mit nebudete?

 7. 7
  Maťa píše:

  Určitě je sem Tomáš dá – vydrž!

 8. 8
  Tom píše:

  Tak tady jsou partie /hlavně pro Martina :-) / ze zápasu Brodce – Kralovice:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/Brodce_Kralovice_130203.html

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist