TJ Spartak Vlasim
04
Říj

Open Tatry ovládli Češi

Tomáš Vojta

Minulý týden proběhl v Tatranských Zrubech největší turnaj Slovenska a jeden z nejstarších turnajů v Evropě (již 58. ročník) Open Tatry. Na startu se sešlo celkem 204 hráčů (z 9 zemí), z nichž se hned plná třicítka mohla pyšnit mezinárodním titulem.

Turnaj se hrál klasicky švýcarem na 9 kol, ligovým tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut na dohrávku s přídavkem 30s. za každý odehraný tah. Nasazování bylo prováděno takzvaným akcelerovaným systémem, kdy první třetině startovního pole byly přiděleny 2 imaginární body (podrobněji jsem to vysvětloval v článku zveřejněném před turnajem) a tím pádem se silní hráči utkávali již od 1. kola. Pořadatelé časový program turnaje přizpůsobují potřebám turistů a většina kol tak začíná až v 18 hodin. Díky tomu se dají v nádherné tatranské přírodě stihnout i náročné túry.

Naše skromná vlašimská výprava (já a Dan Houdek) vyrazila k našim východním sousedům již o den dříve. Dan si tak ještě před prvním kolem stačil vyběhnout na Koprový štít a já si zašel k Žabím plesům. Ve více (Dan) či méně (já) náročných túrách jsme pak pokračovali před každým kolem. A že na tatranském turnaji nejde jen o šachy, se můžete přesvědčit z následujících Danových fotografií.


Belianky v Černém plece


Kamzík na Svišťovce


Končistá


Kriváňské Zelené pleso


Malý Kriváň


Z Koprového štítu


Z Kriváně

Co se týče šachů, myslím, že jsme nezklamali. Dan uhrál 50% bodů a jako nasazená 141 si oproti nasazení polepšil o 35 míst. Cenná je zejména výhra nad Hanzlůvkou (elo 2032), kde Dan dokázal zvítězit i přesto, že si nechal dát 1tahové vidle. :-)

Mně se dokonce podařilo dostat na „bednu“, čímž jsem zopakoval své umístění z roku 2006.

Když tak teď koukám na výsledky, tak si neskromně říkám, že je to docela úspěch, když je za mnou tolik kvalitních hráčů :-) . Spíš ale než nějakou mojí kvalitní hrou to je díky štěstí a bojovnosti, kterou jsem otočil několik nepříznivě se vyvíjejících partií. Turnaj vyhrál velmistr Talla před mezinárodním mistrem Berezjukem. Na vítězství stačilo pouhých 6,5 bodu, což je v turnaji, kde hrálo přes 200 hráčů, opravdu rarita.


Trojice nejlepších: Tomáš Vojta, Vladimír Talla, Sergej Berezjuk

Velmi dobře si v turnaji vedl i Míla Vanka z Úholiček, který v loňské a i v letošní sezoně hostuje ve vlašimském áčku. Míla se celé dny stejně jako my toulal v horách (například zdolal Východnu Vysoků – 2454 m. n. m.) a pak jako by nic uhrál 6 bodů a obsadil výborné 21. místo. Jeho vitalitu mu můžeme jen závidět – za pár dní oslaví své 71. narozeniny … Oproti nasazení si polepšili i naši kamarádi z Brodců Petr Hroník a Karel Jukl. Za přehrání stojí zejména partie Petra z 8. kola, kde doslova na malé kousíčky rozebral FM Kolesára (taková královská procházka se opravdu jen tak nevidí :-) ).

9 dní v Tatrách uteklo jak voda a díky solidnímu počasí a příjemné atmosféře, která při turnaji vládne, to byla bezvadná dovolená. Už se těším na další ročník!

Kompletní výsledky

Stránky pořadatelů

Partie Tomáše Vojty k přehrání

Partie Dana Houdka k přehrání

8 reakcí na “Open Tatry ovládli Češi”

 1. 1
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluju všem, hlavně Tomášovi! Ta Danova partie je kouzelná, alespoň něco z mých rad si vzal k srdci: „Na vzdání je vždycky dost času!“ :-)

 2. 2
  Jarda P. píše:

  Krásný fotky :-) .
  A taky ještě jedna velká gratulace !

 3. 3
  Vláďa píše:

  Ta Petrova partie je taky kouzelná. Je vidět, že brodecký kulaťák je mocná zbraň :-)

 4. 4
  Dan píše:

  Děkuji Tomovi za článek a příjemnou společnost. V Tatrách bylo parádně. Turnaj vřele doporučuji všem šachovým milovníkům hor. Mé výkony za šachovnicí byly, jak vidno :-), přinejmenším rozporuplné (hrubka téměř v každé partii). Nicméně příznivé počasí a málo sněhu mi dovolilo proběhnou krásné tůry a během týdne nastoupat přes 5700 výškových metrů. Po turistické stránce tedy absolutní spokojenost. Už se těším na příště!

 5. 5
  Míla Vanka píše:

  O turnaji i o Tatrách se můžete rovněž dočíst na stránkách Caissy Úholičky http://www.caissa.cz, že se naší výpravě v Tatrách i letos líbilo, na to může každý vzít jed!

 6. 6
  Tom píše:

  Pěkný článek Mílo. Stáhnu si od vás jednu fotku:
  http://www.caissa.cz/images/content/content/big_img_7333corr_souboj_generaci_m-86x1sk.jpg

  Až bude klučina jednou mistrem republiky, tak se budu chlubit, že jsem ho porazil /v dlouhé partii končící pomalu v půlnoci skoro usnul, jinak bych ho neporazil :-) :-) /.

 7. 7
  Maťa píše:

  Míla: Moc hezký článek, doslova reklama na Open Tatry!

  Tom (6): Vojta Filip to má s Vanem dokonce 2:0, ten se bude jednou chlubit ještě víc :-) .

 8. 8
  Tom píše:

  K 1.11. vyšlo opět nové elo FIDE /aktualizuje se každý měsíc/. Co se týče Vlašimi, tak se změnilo elo asi jen u Dana Houdka za Open Tatry.
  http://ratings.fide.com/

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist