TJ Spartak Vlasim
13
Srp

Ohlédnutí za Mistrovstvím Evropské unie mládeže

Julinka Vilímová a Bára Bittnerová

Ve dnech 1. 8. 2012 až 9. 8. 2012 se ve městě Mureck v Rakousku pořádalo Mistrovství Evropské unie mládeže v šachu. Pro nás dvě s Julinkou všechno začalo už den před zahájením mistrovství, kdy nás v ranních hodinách táta dovezl na dálnici k Humpolci, tam jsme nasedly do auta k panu Fialovi, kde už seděla Simča Suchomelová. Cestou jsme ještě v Brně nabrali Elišku Kalinovou. Tím byla posádka našeho auta kompletní a mohli jsme vyrazit.

Po dlouhé a únavné cestě jsme cca ve 3 hodiny odpoledne dorazili na místo, kde jsme čekali na zbytek české výpravy. Postupně dorazily i posádky dalších českých vozidel. Celkově byla česká výprava druhá nejpočetnější, s 13 hráči na MEU a jedním hráčem v openu, doprovody hráčů a reprezentačními trenéry – Pavel Benčo a Petr Pisk. Pavel Benčo šel nejprve hráče zaregistrovat a pak už jsme všichni společně odjeli do 13 km vzdáleného penzionu Schischek ve vesničce Oberpurkla.


Výprava České republiky

Ubytovali jsme se, vybalili věci a čekala nás první večeře. Mile nás překvapilo, že jídlo bylo moc dobré, bylo ho hodně – někdy až 4 chody :-) . Tak tomu bylo po celou dobu našeho pobytu. Po večeři jsme se všichni navzájem seznámili, kromě dětí, které se již znají z dřívějších turnajů a soustředění. Dozvěděli jsme se podrobnější informace o všem, co nás bude čekat :-) . A už první večer se začal hrát fotbal (tak jako pak skoro každý večer). A protože večerka byla ve 21.30 hod., tak se fotbalisti museli i přes protesty umýt a jít včas spát.

Všechny následující dny probíhaly skoro stejně: ráno mezi 7.30 hod až 8 hod. snídaně v podobě švédských stolů, což bylo moc fajn, každý si mohl dát, na co měl zrovna chuť, což ocenily hlavně děti.

Po snídani byl připraven vždy jiný program. Třeba procházka po městě Mureck, návštěva cukrárny, hraní minigolfu s odměnou pro všechny hráče nebo jsme trávily volný čas na hotelu hraním společenských her. Ale asi nejvíce a nejradši jsme všichni trávili čas v místním „mini“ aquaparku, kde se mohli hráči vyblbnout a zchladit, měli jsme štěstí a po dobu našeho pobytu jen zřídka teploměr naměřil teplotu pod 30 stupňů :-) . S sebou se samozřejmě braly i šachy a u bazénu probíhala částečně příprava k následující partii.


Relax v aquaparku

Po daném programu jsme se vraceli zpět na hotel, kde nás čekal v 12.30 oběd. Na výběr bylo ze 2 rozdílných hlavních jídel, takže si každý mohl vybrat, na co má zrovna chuť, a pořádně se posilnit před partií.

Po obědě následovala další příprava nebo odpočinek. A v půl třetí jsme nasedli všichni do aut a jeli do Murecku vždy na dané kolo mistrovství.  Hrací sál otvírali vždy maximálně 15 minut před zahájením partie. Hrálo se ve dvou sálech, v prvním mistrovství a v druhém open. Z obou sálů byl částečně klimatizovaný pouze jeden, a to ten, kde se hrál open :-( , to bylo někdy pro hráče až nepohodlné, když venkovní teplota byla i 36 stupňů a v plném sále se vzduch hned vydýchal. Ale dostatek studeného pití a otevřená okna vše trochu kompenzovaly. Někteří hráči velké teplo vyřešili hraním partie bez trička a naboso :-)   (pouze chlapci).

Od pořadatelů bylo zakázáno pro ty, co nehráli, chodit mezi stoly a sledovat partie, všude měli přístup pouze hráči. Diváci, trenéři a rodiče se mohli přiblížit pouze na přiměřenou vzdálenost k první šachovnici, dál do uličky však už nesměli. Byla tu však možnost hráče, reprezentanta, vyfotit při hře, a to pouze prvních 10 minut po zahájení partie. On-line šachovnic bylo tento rok na mistrovství ve všech kategoriích (kromě kategorie U8) dvanáct, což umožňovalo pohodlně zpovzdálí sledovat průběh hry, i když někdy se zde vyskytla chyba a sledování bylo až moc napínavé.


Rozbor partie s mezinárodním mistrem Petrem Piskem

Všichni hráči dostali nové reprezentační dresy v tmavě modré barvě. Díky nim bylo po rozhlédnutí se sálem vidět krásně celý český tým :-) . Všichni stáli při sobě a navzájem si fandili, před každou partií si přišli vzájemně popřát hodně štěstí.

Po každé partii šel každý z hráčů za trenérem na rozbor partie a vyslechl si cenné rady do dalších kol. A po rozboru partií jsme se znovu vraceli na hotel a mířili celí hladoví na večeři. Každý den určovali trenéři počet bodů, kolik by mohli hráči splnit, a odměnou byla zmrzlina. Počet bodů se asi až na 2 dny splnil a někdy i hodně limit přesahoval :-) . A po vydatné večeři byl na programu již jednou zmiňovaný fotbal. Také bych všem chtěla poděkovat za fandění a povzbuzování na vlašimských stránkách. Když Julie unavená po celém dni a třeba i prohrané partii přišla na pokoj a přečetla si všechny zprávy, určitě měla lepší náladu a prohra, kvůli které byla zklamaná, už nebyla tak velká :-) .


Julinka s diplomem za 6. místo v kategorii dívek do 10 let

Všech 10 dní jsme si všichni pořádně užili. Bylo to určitě i zásluhou Pavla a jeho vymýšlení programu pro ostatní, zajištění skvělého ubytování a vytvoření doslova domácí atmosféry bez jakýchkoli problémů. Česká výprava byla tento rok nejúspěšnější, domů si naši hráči přivezli několik pohárů, diplomů a hlavně zkušeností minimálně do dalšího turnaje :-) , také spoustu skvělých zážitků a nových přátelství.

Podrobné výsledky

Fotky

Stránky pořadatelů

Partie Julinky k přehrání

14 reakcí na “Ohlédnutí za Mistrovstvím Evropské unie mládeže”

 1. 1
  Tom píše:

  Díky za pěkný článek a blahopřeji Julince k hezkému umístění.
  Na fotkách mě pobavila lavička s dýněmi :-)
  http://bittnerjana.rajce.idnes.cz/Mureck_2012#DSCN2574.jpg

 2. 2
  Maťa píše:

  I já děkuji za článek, který nám hezky vykreslil atmosféru z místa konání. Umístění přesně v polovině celkového pořadí (17. z 33) a 8. místo mezi děvčaty je určitě dobrým startem do podobných turnajů. Osobně věřím, že se Julča na nějakém jiném významném podniku dostane i nad 50% bodů: první pokus začíná již tento pátek na ME v Praze! :-)

 3. 3
  Jana B. píše:

  Jenom malá oprava – Julča skončila na 6. místě mezi děvčaty :-)

 4. 4
  bohouš z buše píše:

  Nezbývá než pogratulovat k získání posily nejen hráčské, ale i novinářské!
  A mimo téma: tak trochu bez dovolení jsme si „půjčili“ krásnou fotku Míši Hatašové z článku „Zikuda Turnov dovršila mistrovský hattrick“ – dodatečně děkujeme (jaký je opak „děkuji předem“? :-)

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Předběžné startovní listiny ME v Praze : http://chess-results.com/tnr79015.aspx?art=0&lan=1&fed=CZE&flag=30

 6. 6
  Maťa píše:

  Jana B. (kom. 3): To jsem se jen upsal v komentáři, v článku je to naštěstí dobře. Asi chyba z únavy způsobená tím, že letos na rozdíl od jiných ročníků vinou okolností doháním spánkový deficit z tábora tím, že doma spím ještě méně ;-) .

 7. 7
  Maťa píše:

  Bohouš z buše: Z našeho webu si půjčuj, co chceš, předem dovoleno :-) .

 8. 8
  Maťa píše:

  Zdravím z dějiště ME mládeže v Praze! Už jsme akreditováni a ve 20 hodin nám začíná slavnostní zahájení. První kolo je na pořadu zítra v 15 hodin. Ještě před spaním plánuji sepsat stručný úvodní článek.

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Tak konečně jsou známy startovní listiny MEU v Malenovicích (27.8.-5.9.2013), bude to takové otevřené MČR : http://chess-results.com/tnr108793.aspx?art=0&lan=5&turdet=YES&flag=30&wi=984

 10. 10
  Maťa píše:

  To jsem očekával víc hráčů. Pro fanoušky bude ale dobré, že by měly být onliny ze všech partií…

 11. 11
  Tom píše:

  Nela nebo Jíťa Mistryní EU – nic jiného fanoušky při pohledu na startovní listinu nemůže napadnou … ;-) Jinak účast je tedy opravdu bídná.

 12. 12
  Anonym píše:

  A cože chybí Kubík Vojta? Ty osmičky jsou na MEU dost silné, tolik elistů v Murecku nikdy nebylo, ale bez Kuby to není pořádný turnaj! :D

 13. 13
  Tom píše:

  No, myslím, že Kubíkovo nastavovaní figur by úroveň osmiček nijak nepozvedlo. :-)

 14. 14
  Maťa píše:

  Ad 10 + 11: Když to ale srovnám s loňským MEU v Rakousku, tak taková účast je celkem standardní, v Malenovicích bude jen o trochu méně účastníků. A celkově to asi bude silnější než vloni v Murecku (alespoň papírově).

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist