TJ Spartak Vlasim
05
Dub

Strastiplná cesta za medailí

Patrik Pýcha

„Je to tam!“, vykřikl jsem radostně v duchu při pohledu na výsledek partie, kterou sice nehrál nikdo z našeho týmu, avšak která byla pro nás v tuto chvíli nejdůležitější, jelikož měla rozhodnout o tom, zda budeme či nebudeme mít medaili. Tu partii jsme sledovali všichni. Krevní tlak nám stoupal nervozitou vzhůru, aby se poté mohl vyhoupnout radostí ještě výš. Dobře to dopadlo. Medaile jsou naše…

Po přesvědčivých vítězstvích v Okresním i Krajském přeboru jsme se v pondělí 2. dubna vydali ve složení já, Nela Pýchová, David Pikal a Anežka Vlková, za doprovodu pana učitele Roučky, na soutěž nejvyšší, na Mistrovství České republiky školních družstev pro kategorii 6. – 9. tříd. Na místo konání, do rekreačního střediska ve Štědroníně obklopeného krásou Orlické přehrady, jsme dorazili s předstihem. V klidu jsme se zaprezentovali a ubytovali. Následovalo zahájení, které odstartovala státní hymna a pokračovalo nezbytnými proslovy pořadatele a rozhodčího.

Na startu se představilo 26 družstev z celé republiky. Nasazeni jsme byli desátí a jako cíl jsme si dali pokusit se zaútočit na medaile. Já jsem se v tomto ohledu choval velice optimisticky, avšak doopravdy jsem tomu až tolik nevěřil. Přeci jen se sešla velice silná, leč vyrovnaná, konkurence. Před hráči a hráčkami bylo devět kol, pět bylo plánováno na pondělí, zbytek pak na úterý. Systém bodování byl jako v předchozích letech olympijský, tempo hry 20 minut na partii + 5 sekund za každý provedený tah.

S minimálním zpožděním bylo odstartováno první kolo. Los nám přisoudil tým ZŠ a MŠ Hranice, se kterým jsme zvítězili podle papírových předpokladů 4:0. S přimhouřením oka ho přejdu bez komentáře.

V druhém kole jsme se střetli s družstvem Gymnázia Rychnov nad Kněžnou. Na všech šachovnicích proti sobě zasedli vyrovnaní hráči. Já jsem si rychle poradil s Danielem Kožúškem (1893), když jsem dovedl černými úspěšně do konce útok na krále ve výměnném dámském gambitu. V tomtéž zahájení, ale bílými, přehrála Nela Radka Ševčíka (1789). Dobře nerozehrála zahájení Anežka a kvůli tomu také musela záhy kapitulovat. Stav se rozhodoval na třetí šachovnici. David Pikal svého soupeře přehrál, získal pěšce, avšak poté začal hrát příliš pomalu, neohlídal si čas a spadl. Zápas tedy skončil 2:2.

Dostáváme se ke kolu třetímu, ke kolu neuvěřitelnému, ke kolu, ve kterém jsme se utkali s týmem ZŠ a MŠ J. Gočára Hradec Králové. Přehrán jsem byl já a přehrán byl též Nelin soupeř (1:1). Naše oči se upřely opět k zadní polovině družstva. Anežka ztratila figuru a její konec se zdál být neodvratitelný, David sehrál příliš pasivně věžovou koncovku, ztratil pěšce a i zde to vypadalo velice zle. A najednou jako by zasáhla Štěstěna. Anežčin soupeř zmeškal několik možností rychlé výhry, v oboustranné časovce odevzdal figuru zpět a partie skončila remízou. Spáchat sebevraždu se rozhodl Davidův soupeř, který místo několikrát nabízeného přechodu do jasně vyhrané pěšcovky začal zběsile šachovat Davidova krále a doslova ho donutil vysbírat téměř všechny pěšce. A tak David dokonce vyhrál. Místo očekávané prohry 1:3 jsme zvítězili 2,5:1,5. Abychom však nepřipisovali všechno Štěstěně, je třeba říci, že na pěti sekundách a v nervovém vypětí lze vyrobit na naší úrovni téměř jakoukoli hrubku.

Čtvrté kolo na nás seslalo Gymnázium Uherské Hradiště. Po boji jsme zvítězili a stali jsme se tak jediným týmem, který dokázal pozdějšího vítěze turnaje porazit. Tentokrát to dílo Štěstěny nebylo. Anežka si připsala zasloužený skalp Richarda Štefaníka (1617) a svého soupeře přehrála i Nela. David se nachytal v zahájení na fintu a rychle prohrál. Já jsem hrál černými dračí variantu sicilské s Martinou Fuskovou (1728). V ostré pozici jsem se lépe zorientoval a přešel do pro mě velice nadějné koncovky, kde jsem měl dvě figury za věž. Na jednom křídle jsem měl dva spojené volné pěšce já, na druhém soupeřka. Pozici jsem měl bezpochyby vyhranou, avšak naneštěstí se přiblížila oboustranná časovka. Pozici jsem pokazil a ta konečná už byla nejspíš plichta. Soupeřka mi nabídla remízu, když tu jsem zpozoroval, že jí došel čas.  Vyhrál jsem tedy „bohužel“ takto a upravil konečný stav na 3:1 pro nás.

Plni optimismu jsme vstoupili do posledního pondělního kola. Naším soupeřem bylo Gymnázium Lanškroun, které jsme podle papírových předpokladů měli určitě porazit. Opět nezklamala Nela, která pozičně přejela svého soupeře. Davidovi jsem raději přikázal v otevřené vyrovnané pozici nabídnout remízu, protože jsem viděl jeho přicházející časovou tíseň. Mně soupeř hezky pozičně obětoval materiál a zaslouženě zvítězil. Rozhodovalo se u Anežky. Ta si slupla jedovatého pěšce a byla nucena odevzdat dámu za věž, ale poté díky neuvěřitelně pasivní hře soupeře začala stát na výhru. Už jsme se radovali, když tu Anežka zahrála naprosto nepochopitelný tah a jen díky zmatkaření soupeře nakonec dokázala udržet remízu. Zápas skončil 2:2.

Po prvním dni jsme se usadili na „stříbrné“ pozici, ale na jásot bylo ještě samozřejmě moc brzy, což se také následující den ukázalo.

Úterý odstartovalo šestým kolem v čase 7:30, což byl čas Maťou označovaný jako brutální. Celé družstvo však vstávání zvládlo, a dokonce stihlo i snídani.

Prvním soupeřem tohoto dne nám bylo vyrovnané družstvo Gymnázia P. de Coubertina Tábor. Stoprocentní bodový zisk si vítězstvím nad Vojtěchem Jandlem (1783) udržela Nela, což byla však jediná naše výhra v tomto zápase. Mně se sice povedl útok ve střední hře, ve kterém jsem získal pěšce, ale v oboustranné časovce jsem poté v koncovce ztratil pěšce zpět a remíza byla jediným rozumným východiskem nastalé situace. Hezkou obrannou partii sehrála Anežka, avšak na silnějšího soupeře byla nakonec krátká. David se bohužel místo držení o trochu horší věžové koncovky rozhodl přejít do jasně prohrané koncovky pěšcové. Prohráli jsme nejtěsnějším rozdílem.

V 7. kole jsme stejným rozdílem prohráli s Gymnáziem Brno kpt. Jaroše. David nastavil v zahájení figuru a mně se nepovedlo zahájení, a tak jsme oba prohráli. Figury „létaly“ v Anežčině partii, naštěstí to však nakonec byla ona, kdo se radoval z vítězství. U Nely to vypadalo na další bod, v časové tísni však skvělou koncovku naše hráčka pokazila a remizovala.

Můj optimismus se začal pomalu vytrácet. Možná nakonec budeme rádi, když budeme do 10. místa. Předposlední kolo jsme si zahráli se ZŠ Frýdek-Místek, Čs. armády. Své soupeře přehrály Anežka i Nela. Já i můj soupeř jsme se dostali do časové tísně a v šílené smršti tahů, které postrádaly řádný smysl, jsem si nakonec sežral věž a zvítězil. Neuvěřitelné opět dokázal zachránit David. Hned v zahájení si nechal sebrat kvalitu. Tu pak soupeř vrátil za jednoduše vyhranou pěšcovku, kde si však nechal zazdít krále, a partie tak skončila remízou. Zvítězili jsme 3,5:0,5 a vrátili se tak zpět k bojům o medaile.


Výhra 3,5:0,5 nad Frýdkem-Místkem nás vrátila zpět k bojům o medaile.

A bylo tu poslední kolo a soupeři z Gymnázia Orlová. Já jsem po vyrovnaném průběhu dal se soupeřem remízu v koncovce různopolných střelců, stejný pokyn jsem dal raději Davidovi, který se opět blížil do časovky. Anežka už byla v tu dobu jasně prohraná, Nela vyhraná. Věděl jsem, že by nám výsledek 2:2 mohl na medaile stačit. Naše zraky se nyní upíraly k partii Fusková – Dvořák, protože to byla partie, která měla rozhodnout o tom, jestli budeme či nebudeme mít medaile. Po ostrém průběhu nakonec zvítězila vůdkyně bílých figur a náš tým zaplavila vlna radosti. Medaile jsou naše…

Turnaj vyhrálo Gymnázium Uherské Hradiště se ziskem 26,5 bodu následované Gymnáziem P. de Coubertina Tábor s 22 body a námi, ZŠ a MŠ Dolní Kralovice, se stejným bodovým ziskem, avšak horším pomocným hodnocením. Při pohledu na výsledkovou listinu zjistíte, že turnaj byl neuvěřitelně vyrovnaný.

Na vyhlášení jsme ještě kromě poháru, diplomu a medailí obdrželi jako cenu hru pétanque, kterou jsme se rozhodli věnovat školní družině.  Nela Pýchová ještě získala šachovou knihu za nejlepší individuální výkon na druhé šachovnici, kde uhrála neuvěřitelných 8,5 bodu z 9 možných a měla tak vlastně nejvíc bodů ze všech hráčů, kteří se turnaje zúčastnili.

Hodnocení jednotlivých šachovnic už vezmu ve stručnosti. Já jsem uhrál na první šachovnici 5 bodů. Předvedl jsem jak herně, tak i výsledkově průměrný výkon. Mým problémem byl špatný postřeh v oboustranných časovkách. Asi musím začít řešit více diagramů. Neliných 8,5 bodu není potřeba nijak komentovat. Předvedla naprosto úchvatný a bezchybný výkon. Davidovi (3,5 bodu) se turnaj nepovedl. Dělal velké množství hrubých chyb a navíc měl velké problémy s časem. Anežka (5 bodů) střídala katastrofy s moc pěknými partiemi a předvedla průměrný výkon. Bude si už muset začít lépe kontrolovat své figury.

Medaile si nesmírně cením a beru ji také jako důstojné rozloučení se základní školou.

Závěrem bych chtěl poděkovat pořadateli a rozhodčím, kterým se všechno podařilo na výbornou, Štěstěně, jež při nás opravdu asi v některých zápasech stála, a také samozřejmě panu učiteli Roučkovi za dopravu, starost a podporu na místě konání!

Kompletní výsledky turnaje

Stránky pořadatelů

56 reakcí na “Strastiplná cesta za medailí”

1 2
 1. 1
  Patrik P. píše:

  Mladší žáci ZŠ Jiráskova Benešov hrají podle prezenční listiny ve složení Michal Štěpánek, Filip Dráb, Jun Tupík, Anna Horáková, Alžběta Dědová, Lukáš Novák a Simona Filandrová.

 2. 2
  Maťa píše:

  Díky, Patriku. Takže ani jeden žák mého kroužku. Můj návrh nominace byl tedy oslyšen (možná přišel moc pozdě)… ZŠ Karlov asi nehraje, co?

 3. 3
  Patrik P. píše:

  V mladších základkách porazil Načeradec Dolní Kralovice 3:1 a je tak pravděpodobně druhý za Vorlinou.

  Ve starších základkách porazil Načeradec Gy Benešov také 3:1. Bodoval Fany na první. Suverénní jsou zde dle očekávání Dolní Kralovice, o druhé postupové vedou boj Načeradec a Gy Benešov.

 4. 4
  Patrik P. píše:

  ZŠ Karlov nehraje…

 5. 5
  Kuba Vojta píše:

  Tati, brzo přijď.

 6. 6
  Maťa píše:

  A co Ríša? Už ví, jak chutná ztráta v soutěžní partii? Asi ne, co? ;-)

 7. 7
  Patrik P. píše:

  Ve starších základkách jsem úplně zapomněl na ZŠ Sázava s Klárkou Kocourkovou na první. Ta je dvě kola před koncem na druhém místě, avšak čekají ji ještě Dolní Kralovice.

 8. 8
  Patrik P. píše:

  Ríša ještě žádnou ztrátu nezakusil… :-)

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Ono se to tady všechno špatně registruje, našich hráčů je tu moc a když nejsou výsledky na počítači, nestíhá se to všechno sledovat.

 10. 10
  Maťa píše:

  Patriku, ty taky hraješ? :-)

 11. 11
  Kuba Vojta píše:

  Patrik hraje, ale ono jak je středních škol málo (4) tak mají mezi koly přestávky, teď asi hodinu :D Takže patrik je víc novinář než hráč :-)

 12. 12
  Vojta M. píše:

  Sakra, tohle už nebyl Kuba ale já :-)

 13. 13
  Jirka M. píše:

  Jedem, dětičky, jedééém!!!

 14. 14
  Patrik P. píše:

  V mladších základkách je kolo před koncem jasně první ZŠ Vorlina, o druhé místo se vede tvrdý boj, když o něj může v posledním kole zabojovat několik škol včetně ZŠ Týnec vedené dětmi zbožňovaným Karlem Juklem! :-)

  Ve starších základkách je jasná ZŠ Dolní Kralovice, na druhém místě pevně figuruje ZŠ Sázava, která nyní zničila Gy Benešov 3,5:0,5. V posledním kole ji však čeká ZŠ Dolní Kralovice a tak má reálné šance na druhé postupové místo v posledním kole i ZŠ Načeradec.

 15. 15
  Maťa píše:

  Tak já se odmlčím, jinak bych zase nic neudělal… Přeju hodně štěstí do závěru turnaje!

 16. 16
  Karel píše:

  V poslednim kole, Tynec bojuje na dalku s Naceradcem o postup mladsich zaku. Kdo udela vic bodu postupuje.

 17. 17
  Maťa píše:

  Ještě potvrzuji dnešní trénink reprezentantek od 14 hodin ve Sporthotelu.

 18. 18
  Patrik P. píše:

  Ve středních školách je dohráno. Podle předpokladů jasně zvítězilo Gymnázium Vlašim (David Zvára, já, Lukáš Jelínek, Michal Sibal). Ztratili jsme pouhý jeden partiový bod.

 19. 19
  Jirka M. píše:

  Gratulace gymplu!!! Doufám, že v Neratkách dopadnete podobně :)

 20. 20
  Patrik P. píše:

  Ve starších základkách se sice ještě hraje, nicméně o postupech je rozhodnuto. Zvátězí ZŠ Dolní Kralovice, druhá bude ZŠ Sázava, po získání remízy na třetí šachovnici v zápase s Kralovicemi totiž už Načeradci nebude stačit ani výhra 4:0.

 21. 21
  Jarka Z. píše:

  Také gratuluji Gymplu. Ukázali jste všem, že jste opravdu dobří.

 22. 22
  Vojta M. píše:

  Tak do Kralovic povezeme jedno první místo a jedno poslední :-) Holt začátky jsou težké .-)

 23. 23
  M. Kocourková píše:

  Moc děkuji Patrikovi za zprávy. Gratulace vítězům a šťastnou cestu domů všem.

 24. 24
  Patrik P. píše:

  A Vorlina zase zvítězila v mladších základkách a je poslední ve starších základkách.

 25. 25
  Patrik P. píše:

  V mladších základkách tedy zvítězila drtivě ZŠ Vorlina, postupujícím z druhého místa je pak ZŠ Krhanice. Třetí skončila ZŠ Načeradec.

 26. 26
  Marie F. píše:

  Do Načeradce vezeme třetí místa, a to jak v kategorii starších, tak i mladších žáků. S výsledky jsem spokojena. Mladší žáci hráli poprvé v historii školy a vůbec jsem medailové umístění nečekala. Ani u starších žáků jsme na postup nepomýšleli, nelétáme v oblacích, takže taky dobré.

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist