TJ Spartak Vlasim
29
Led

Začíná dětská olympiáda s Nelou Pýchovou

Ondřej Matějovský

Dnes odpoledne byla v ostravské ČEZ Aréně zahájena V. Zimní olympiáda dětí a mládeže ČR. Na této pompézní akci mezi sebou soutěží reprezentace všech krajů v mnoha sportovních odvětvích (lední hokej, lyžařské disciplíny, krasobruslení, rychlobruslení…). Pořadatelem je letos Moravskoslezský kraj, jenž k naší radosti zařadil do programu i šachy – ty se na zimní olympiádě objevují vůbec poprvé, v minulosti se hrály jen dvakrát na té letní (2005 v Brně a 2007 v Ústí nad Labem).

Celá olympiáda potrvá do pátku 3. února, šachový turnaj bude na pořadu od pondělí do čtvrtka v Domě kultury Akord v Ostravě – Zábřehu. Hrát budou 4členná družstva švýcarským systémem na 7 kol, tempem 45 minut na partii + 30 sekund za tah se zápočtem na národní elo. V pondělí, úterý a středu proběhnou vždy dvě kola (od 9.15 a 15 hodin), ve čtvrtek dopoledne se turnaj dohraje. Nepříjemností je, že Liberecký kraj šachisty nenominoval, a tak startuje lichý počet 13 týmů. Bodovat se bude zápasově – za výhru 3 body, za remízu 1 bod. Družstva tvoří starší žák a starší žákyně (1997 a mladší), mladší žák a mladší žákyně (2000 a mladší). Pořadí na šachovnicích je přesně dané podle kategorie, tzn. starší žák nastoupí vždy proti staršímu žákovi atd.

Středočeský výběr budou reprezentovat Adam Čáp z Kladna, naše Nela Pýchová, Josef Rastočný z Dobrovice a Anna Zlámaná z Říčan. Tým povede paní Táňa Zlámaná. Nominaci provedl začátkem října předseda středočeské KM Jaroslav Říha podle národního ela. Podmínkou účasti je trvalé bydliště na území kraje, který hráč reprezentuje, proto například říčanští šachisté Pastrnek s Řeřábkovou jet nemohli (oba bydlí v Praze).

Doufejme, že se výběru našeho kraje bude dařit a že k tomu Nela pomůže co největším bodovým příspěvkem! Jinak přejme Nele, ať si celý pobyt včetně doprovodného programu užije a odveze si ty nejlepší vzpomínky. Akce je to opravdu významná, o čemž svědčí například pravidelné informace na Radiožurnálu nebo účast na dnešním slavnostním zahájení – za všechny jmenujme třeba sportovní legendy Danu Zátopkovou, Květu Jeriovou, Jiřího Králíka nebo Davida Moravce. Slavnostní oheň zapaloval skokan na lyžích Jan Mazoch, vnuk nedávno zesnulého olympijského vítěze z Grenoblu 1968 Jiřího Rašky. Program moderoval známý sportovní komentátor Štěpán Škorpil.

Takže držme palce a Nelu prosím, ať sem občas hodí nějaký ten postřeh, případně ať tím pověří paní Zlámanou ;-) .

Oficiální stránky olympiády

Šachový turnaj na chess-results

Propozice šachového turnaje

Článek na říčanském webu

290 reakcí na “Začíná dětská olympiáda s Nelou Pýchovou”

1 8 9 10
 1. 1
  Táňa Zlámaná píše:

  Anička vyhrála.

 2. 2
  Maťa píše:

  Tak Anička vyhrála, čímž pojistila 4. místo, v případě její remízy by se před nás dostal Moravskoslezský kraj, který vyhrál 3:1 (za soupeře z Plzeňského kraje čestný bod Jitka Jánská – 7/7).

 3. 3
  Maťa píše:

  Na http://www.chess-results.com/tnr64189.aspx?art=0&rd=7&lan=5 už jsou téměř konečné výsledky – chybí jen v tuto chvíli nepodstatná partie Němcová – Dumková, kde asi černá nasazením 4 věží (viz Nelin komentář) porouchala onliny :-) . 4. místo je pro 9. nasazené určitě úspěch, jen škoda, že to nebylo ještě o místo lepší.

 4. 4
  Maťa píše:

  Ještě k anketě: Nela uhrála 5 bodů, ale hrála jen 6 partií (volno ve 2. kole). Objektivně jsem vyhodnotil, že tu případnou sedmou by určitě neprohrála, a tak správně hlasovali ti, kteří spolu se mnou zaškrtli více než 5 bodů! :-)

 5. 5
  Tom píše:

  Pěkný výsledek Nely, blahopřeji!

 6. 6
  Maťa píše:

  Divím se, že Nela není mezi trojicí nejlepších na své desce: http://www.odm2012.cz/online-vysledky/1/clanek/sachy . Má stejně bodů jako druhá a třetí, ale na rozdíl od Rojíkové o partii míň: http://www.chess-results.com/tnr64189.aspx?art=4&lan=5 .

 7. 7
  Jarda P. píše:

  Maťa: O pořadí rozhodoval počet bodů,dále počet vítězství a jako další umístění družstva,takže měla bohužel smůlu.

 8. 8
  Maťa píše:

  Mně to došlo, byla to jediná možnost, jak by neskončila druhá nebo třetí. Jen mi ta kritéria nepřišla nejlepší.

 9. 9
  Jarda P. píše:

  Taky by mi přišlo spravedlivější,kdyby to bylo podle procent, ale ten kontumák trochu ovlivnil celou soutěž. Na druhou stranu mohla místo plichty vyhrát a bylo to jasný :-) .

 10. 10
  Maťa píše:

  Dostal jsem vyjádření od předsedy KM ŠSČR Zdeňka Fialy. Ani on nepovažuje zvolený systém vyhodnocování šachovnic za nejlepší (ostatně nebývá zvykem počítat za volný los nulu), každopádně prý bylo dohodnuto, že příště (pokud se šachy na olympiádu znovu dostanou)v případě lichého počtu přihlášených družstev postaví pořádající kraj béčko, jehož výsledek se nebude započítávat do celkového pořadí krajů. To je, myslím, dobré řešení.

 11. 11
  Maťa píše:

  Ještě dodávám, že šachisté z Liberecka se zúčastnit chtěli, ale měli smůlu – pan Fiala píše: „Liberecký šachový svaz udělal kritéria pro nominaci a snad i nominoval lidi do družstva. Pak ale Krajský úřad Libereckého kraje rozhodl, že se zimní olympiády nezúčastní šachy a disco tance. A přes to vlak nejede.“

  Za 2 roky bude prý olympiáda na Vysočině. Protože z tohoto kraje jsou významní funkcionáři a organizátoři, zmiňovaný Zdeněk Fiala a Václav Paulík, tak docela věřím, že se jim tam podaří šachy protlačit. Necháme se překvapit! :-)

 12. 12
  Jarda P. píše:

  Na říčanském webu je krátké vyjádření všech členů družstva k právě skončené olympiádě: http://www.sachyricany.cz/?q=node/730#comments

 13. 13
  Maťa píše:

  Další články o olympiádě: http://www.nss.cz/index.php?modul=zpravodajstvi&akce=aktual&orderby=4869&strankovani=0&zobrazeni=ano
  http://www.63plus1.cz/2891/
  V diskuzi pod tím na Novoborském šachovém serveru je i info ohledně několikrát zmiňované neúčasti Libereckého kraje.

 14. 14
  Maťa píše:

  A pro nás nejzajímavější článek napíše Nela – akorát musíme počkat, až se za týden vrátí z hor.

 15. 15
  Táňa Zlámaná píše:

  Ráda bych zde napsala svůj názor na téma – Ostrava je hnusné město,jak se vyjádřila Nela ve svých dojmech.
  Byli jsme ubytováni opravdu v dost ošklivé čtvrti,plné starých šedivých činžovních domů, nikde ani žádný obchod.Fotka našeho ubytování na stránkách ODM je velký omyl!Naše ubytovna byla stará 4patrová budova bez výtahu.Pochopitelně jsme bydleli ve 4.patře.A vylézt
  z budovy do ulice plné smogu v -20,běžet na autobus a v podobě sardinky pozorovat místní architekturu bylo zcela nemožné!A abych pravdu řekla,nebylo se ani na co koukat!Nela nikdy v Ostravě nebyla a představila se jí pouze v této podobě.Na nic jiného čas nebyl, jen na cestování a hraní šachů.A proto musím souhlasit s Nelou,i když znám Ostravu i z té lepší stránky.

 16. 17
  Maťa píše:

  Zevlování v čajovně – na to Nelu užije… :-D

 17. 18
  Maťa píše:

  Jinak Nela i její spoluhráč z Ostravy Adam Čáp mají dnes narozeniny (Nela 13. a Adam 15.), takže všechno nejlepší oběma! (To to letí, že jo? ;-) )

 18. 19
  Vláďa píše:

  I když s drobným zpožděním, ale o to srdečněji, přeji oběma k jejich narozeninám vše nej…

 19. 20
  Maťa píše:

  Nela splnila svůj slib (viz kom. 284) a hned druhý den po návratu ze školního lyžáku poslala článek o olympiádě. Zveřejněn bude nejspíš zítra.

1 8 9 10

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist