TJ Spartak Vlasim
19
Led

Sendražice B – Dolní Kralovice A 3:5

Patrik Pýcha

V neděli jsme vyrazili na zápas do malé hospůdky, jež slouží jako základna sendražických šachistů. Sestava nebyla zrovna z těch nejsilnějších, chyběla zejména opora na první desce v podobě Ondry Mejzlíka, a tak proti sobě za šachovnicemi zasedla papírově vyrovnaná družstva.

Zápas pro nás nezačal vůbec dobře, když Standa Vávra ztratil hned v zahájení věž. Soupeř si poté asi myslel, že se partie vyhraje sama, a pokračoval podivně. Standa vyvinul určitý tlak a partie pokračovala. Dobře se nevyvíjela ani partie u Nely, která byla zatlačena do defenzívy, a hrůzu budil především její zavřený střelec.

První skončila partie pana Snížka na poslední (osmé) šachovnici. Ten dal po svolení kapitána remízu v trochu lepší pozici, kde už zbývaly jen těžké figury. 0,5:0,5

Nedlouho poté hájím remízou čest první šachovnice . V pozici hodně podobné Čigorinově variantě španělské jsem jako černý nezískal nic na dámském křídle, a když jsem poté dobře zabezpečil to královské a soupeř se neodhodlal k útoku, partie logicky zaplula do remízového přístavu. 1:1

Mezitím se Jirka Mejzlík ubránil soupeřovu mohutnému útoku, Jirkovi zbyla figura víc a nakonec i přes časovku svého papírově mnohem silnějšího soupeře donutil ke kapitulaci. Vedeme 1:2.

Po delší odmlce končí i partie Vojty Mejzlíka, jenž za přispění soupeře, který byl v časové tísni, vítězí. 1:3

V té době je sice Maťa už na pokraji výhry, nicméně zbylé tři partie pro nás vypadají špatně. Martin Makeš nastavil kvalitu, Nela se řítí do propasti a Standovo kouzlení už asi také dlouhého trvání mít nebude.

I když se Maťův soupeř na konci bez věže ještě pokouší o útok králem za účelem prosazení svého osamoceného volného pěšce, předseda ukazuje, že tohle už ve Vlašimi umíme. 1:4

Standův soupeř přeci jen nakonec uhasí žár pekla, který Standa na šachovnici rozpoutal, a chaos se mění v jednoduše vyhranou pozici s věží víc. Brzy náš hráč kapituluje a stav se snižuje na 2:4.

K naší radosti hraje Nelin soupeř „božskou“ pozici dost divně, osvobozuje strašného střelce a vrací Nelu do hry. Nakonec se stává velmi zvláštní věc, totiž že za stavu, kdy musí sendražický hráč vyhrát, reklamuje on sám třikrát opakovanou pozici a Nelina partie tedy končí remízou. 2,5:4,5

Nakonec ani Martin Makeš neprohrál. Díky měkké hře soupeře získal i s kvalitou méně velkou aktivitu a v rovné pozici podepsal smír.

TJ Sokol Sendražice B Dolní Kralovice A
Poborský Josef H 1966 ½ ½ 1892 Pýcha Patrik V
Novák Jiří V 1914 0 1 2098 Mejzlík Vojtěch
Hamrník Jan 1798 ½ ½ 2072 Makeš Martin H
Vagenknecht Josef 1678 0 1 1996 Matějovský Ondřej
Uhlíř Václav V 1825 ½ ½ 1785 Pýchová Nela
Vančura Milan 1769 1 0 1757 Vávra Stanislav
Lukša Aleš 1719 0 1 1543 Mejzlík Jiří
Křepelka Petr 1613 ½ ½ 1481 Snížek Jaromír
3 : 5

I když to původně vypadalo na zápasovou remízu, zvítězili jsme 3:5. Stále v soutěži neohroženě vedeme s plným bodovým ziskem, avšak v patách nám jsou brodečtí šachisté, se kterými se také asi nejspíš utkáme o první místo. Příště nás čeká Neveklov, jenž patří sice mezi ty slabší týmy, nicméně i tam se dají ztratit body, a tak nesmíme usnout na vavřínech.

Tabulka po 6. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Dolní Kralovice A 6 0 0 18 32.0 25
2. JAWA Brodce B 5 1 0 16 32.0 26
3. Klub šachistů Říčany 1925 E 4 0 2 12 24.0 15
4. ŠK Pravonín 3 2 1 11 25.5 18
5. TJ Sokol Sendražice B 3 1 2 10 25.5 16
6. Sokol Český Brod B 3 0 3 9 23.5 16
7. ŠK Medvědi Zvole A 2 1 3 7 23.0 17
8. TJ Sparta Kutná Hora B 2 0 4 6 25.0 18
9. Sokol Kolín D 2 0 4 6 22.5 15
10. Sokol Neveklov 1 2 3 5 21.0 13
11. TJ Sokol Benešov 1 0 5 3 17.0 10
12. Klub šachistů Říčany 1925 F 0 1 5 1 17.0 9

Stránky věnované RP

Zápas pohledem domácích

29 reakcí na “Sendražice B – Dolní Kralovice A 3:5”

 1. 1
  Vojta M. píše:

  Pěkný článeček. Jen bych poupravil průběh hlavně u tátovy partie. On získal tu figuru při lepším postavení ve střední hře, kde soupeř v horší pozici zahrál špatně a o figuru jednoduše přišel. Nebyla to žádná oběť. Poté s figurou méně začal ještě zkoušet zamotat výsledek, ale už to při dobré hře černého nešlo. A co se týče mne, tak v době kdy soupeř byl v kisně a zahrál opravdu pár zbytečných tahů, si dovolím tvrdit, že ta věžovka už byla vyhraná. I když náš předseda svým moudrým okem, které nad partií strávilo asi 10 sekund tvrdil něco jiného :)))

 2. 2
  Maťa píše:

  Vojto, spíš jsi měl napsat, že Patrikův článek doplníš, výraz „poupravil“ není v této chvíli na místě. Patrik přece nikde nepíše o oběti v Jirkově partii (to tě možná zmátl článek na stránkách Sendražic) a ani nepopírá, že jsi před časovkou stál na výhru :-) . A já jsem neříkal, že koncovka nebyla vyhraná (opravdu jsem na ni kouknul jen letmo), ale že ty bys ji nevyhrál, to je rozdíl ;-) . A řekl jsem to spíš jako vtip ve stylu Lukáše Vonderky, když ses tak naparoval :-) : „To už bych ale stejně vyhrál!“ „Vyhrál bys h….“

 3. 3
  Maťa píše:

  Jinak musím stejně jako Tomáš Hašek před 3 měsíci pochválit sendražickou kuchyni (http://www.sachyvlasim.cz/?p=13171) a na rozdíl od předchozích návštěv hospůdky U Černohlávků byla tentokrát v salónku běžná pokojová teplota, takže útulné a příjemné prostředí…

 4. 4
  Vojta M. píše:

  poupravil bylo myšleno v tom, že na tátu žádný mohutný útok nikdy dle mne veden nebyl. spíš takové poslední záchvěvy bílého s jednoduchými hrozbami. tudíž za slovem poupravím nevidím nic divného. rád bych ale upozornil, že to není myšleno nějak negativně. samozřejmě jsem rád za patrikův článek a za to jak rychle ho dal do kupy. je fajn někoho takové v týmu vždy mít..

 5. 5
  Vojta M. píše:

  ovšem toto mne rozesmálo :D:D

  z článku domácích:

  … „Popravdě řečeno, vůbec netuším, kde se Dolní Kralovice nacházejí“ ….

 6. 6
  Vojta M. píše:

  no a celkově, ten článek je psaný „hezky“. kdo na zápase byl, doporučuji si přečíst komentář soupeřů, u některých partií je až úsměvné, kolika různými pohledy se dá jedna partie vnímat :-)))) tímto tedy souhlasím s patrikem, že jeho pohled je 100% pravda proti tomu co jsem četl jinde :-))

 7. 7
  Jirka Mejzlík píše:

  Ono mnohdy pozici nerozumí ani hráč, který u partie sedí (teď mluvím hlavně za sebe), takže při zběžném pohledu je těžké situaci na šachovnici přesně vyhodnotit. Já sám váhal mezi dvěma způsoby realizace výhody, přemýšlel jsem snad půl hodiny nad jedním tahem, proto taky ta časovka.

  No a soupeř byl prostě líný počítat dostatečně daleko, proto asi svým spoluhráčům tvrdil něco o oběti koně za útok. Ale o toho koně prostě přišel, žádná oběť to nebyla. Už tím spíš, že místo koně jsem si v tu chvíli mohl vzít kvalitu a pěšce s jednodušší pozicí než po braní koně.

 8. 8
  Tom píše:

  Vojto, třeba už teď v Sendražicích konečně vědí, kde Kralovice leží :-D Na druhou stranu by mě zajímalo, kolik kralovických před zápasem vědělo, kde jsou Sendražice :-D

 9. 9
  Vojta M. píše:

  Tak já, táta, Martin Makeš. A myslím si že i Jarda Pýchů. A vlastně i pan Snížek :-)) Takže tentokrát docela dost. A Maťa samozřejmě taky :-))) Hehe, jinak ať si klidně nevědí, když dávají body, tak jejich regionální orientace mi je jedno :-))) No, neveklov ten o kralovicích asi vědět bude. už se těším na další zápas. očekávám slušnou sestavu. cítím šanci na hezký výsledek. což by po několika kolech kde jsme se báli vždy oprávněně o 2 body mohlo být fajn. tak uvidíme. ťuky ťuk.

 10. 10
  Patrik P. píše:

  Taky jsem to věděl, když někam jedu, tak vím kam.

 11. 11
  Maťa píše:

  Mně přijde sendražický článek celkem v pohodě, ale kde leží Dolní Kralovice, se autor podívat mohl – na mapě přece jsou ;-) .

 12. 12
  Maťa píše:

  Po 14 dnech dnes pokračuje 7. kolem Regionální přebor a oba naše týmy hrají okresní derby (viz aktuální anketa). Na obou frontách by se mělo hrát od 9 hodin, takže první tahy už jsou nejspíš provedeny (berte to ale bez záruky – některá družstva zahajují v 9.30 a nechce se mi to teď hledat :-) ).

  Jak jsem zjistil při včerejší návštěvě kuželníku, kde měli dva borci z pravonínského kádru předzápasové soustředění, tým zpod Blaníka by měl v Benešově nastoupit pravděpodobně v nejsilnějším možném složení: Pavel Vojta, David Zvára, Vojtěch Filip, Vladimír Horák, Tomáš Hašek, Miroslav Lalouček, Lukáš Filip, Martina Krejčiříková.

  V případě Dolních Kralovic se kapitánovi podařilo utajit sestavu minimálně do včerejšího odpoledne i pro samotné hráče, a tak nemohu napsat nic víc. Snad jen, že určitě nehraje Nela, která je na cestě do Ostravy na zimní olympiádu krajů, a ani já nehraju :-) (služba v rodinném podniku, odpoledne výlet do Prahy…).

  Tak držíme palce, ať je to dnes za 6 bodů. Jakékoliv průběžné info prosím sem – díky!

 13. 13
  Maťa píše:

  Tak zatím žádné zprávy z Benešova ani od bájných střítežských kamen, snad se někdo časem ozve… Zatím alespoň upoutávka na jedno pozoruhodné video :-) : http://www.sachytynec.cz/news/brodce-b-ricany-f/

 14. 14
  Jarka Z. píše:

  Zprávy z Benešova: Pavel Vojta- Skácel 0,5-0,5,David – Emil 1-0,Vojta – Kubaljak ještě hrají, Horák -Blažek 0,5-0,5, Hašek – Nguyen ještě hrají, Míra Lalouček – neví David jak se jeho soupeř jmenuje, ale ještě hraje, Lukáš – Adéla 0,5-0,5, Martina – Chomický 0-1.

 15. 15
  Patrik P. píše:

  Ve Stříteži vedeme 6:1, dohrává ještě Vojta Mejzlík. Hosté přijeli v oslabené sestavě, vyhráli jsme Ondra, já, Kristýna, Lukáš a Jirka, remizovali pan Snížek a Standa.

 16. 16
  Vláďa píše:

  Benešov – Pravonín 3,5-4,5

 17. 17
  Maťa píše:

  Pravonín nejtěsněji vyhrál – celý bod připsal Vojta, remizovali Tomáš a Mirek.

 18. 18
  Jarka Z. píše:

  Gratulace do Pravonína. A vlastně už i do Kralovic.

 19. 19
  Vojta M. píše:

  Já jsem nakonec po dost zajímavé partii, kde jsem celou dobu měl dva pěšce méně, vyhrál nad panem Laubacherem a konečný stav dotáhl na pěkných 7:1

 20. 20
  Vojta M. píše:

  gratulace do pravonína.

 21. 21
  Patrik P. píše:

  Řekl jsem si, že článek asi mám napsat já, tak jsem ho už napsal. I když než článek je to tentokrát spíš zpráva.

 22. 22
  Patrik P. píše:

  Výsledky dnešního kola RPA už jsou zveřejněny.
  http://db.chess.cz/soutez.php?sid=979

 23. 23
  martin v píše:

  jo video je hodne zajimavy,rikal sem ze by si meli role prohodit,karel mel jit pred kameru a i skoro tip na vysledek vysel…

 24. 24
  Nela píše:

  Ahoooj, zdravím z olympiády!!! :-) :-D

 25. 25
  Vojta M. píše:

  Patrik: super patriku, díky:)

  Nela: chceme olympijské zlato .-)))

 26. 26
  Patrik P. píše:

  Odkaz jsem dal pod jiný článek, tak ho dám i sem:
  http://www.sachyricany.cz/?q=node/730
  a
  http://www.odm2012.cz/

 27. 27
  Nela píše:

  Vojta M.: To já bych taky chtěla! :-)

 28. 28
  Maťa píše:

  Správně, Nelo! „Malý je ten, kdo zná jen malý cíl…“ ;-) … O olympiádě zkusím v rychlosti napsat stručný článek, abys měla kam psát postřehy z dějiště.

  Ad dnešní výsledky RPA: Tentokrát žádné překvapení, týmy zepředu tabulky si upevnily pozice. Samozřejmě gratuluju Kralovicím i Pravonínu!

 29. 29
  Patrik P. píše:

  Nela: Teď ještě dovést chtíč k uskutečnění. ;-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist