TJ Spartak Vlasim
28
Pro

Vánoční dárečky

Tomáš Vojta

Na Zlatou neděli se naše béčko utkalo v regionálním přeboru s Čáslaví. A jako by se hráči obou týmů dohodli, že v tento předvánoční čas na sebe nebudou zlí a raději si rozdají nějaké ty dárečky :-) .

Snad ten největší dárek nadělil soupeři Tomáš Hašek. V pozici na diagramu měl na poslední tah do časové kontroly přes 2 minuty…

Švadlenka – Hašek – pozice po 40. tahu bílého:

Jenže … TIK TAK TIK TAK … a bum!  :-) Tomáš poslední tah neudělal…  Přitom v této jednoduché pozici vyhrává prakticky cokoli, např.: 40…Sb3 41.Kc1 Sxc4  -+ …

Aby to ale našim hráčům nebylo líto, tak o chvilku dříve překročil čas pro změnu čáslavský hráč o šachovnici vedle.

A rozdávání dárků pokračovalo i na dalších šachovnicích.

Pýcha – Výborný – pozice po 38. tahu bílého:

38…Jb2?? 39.Sd4+ +- a bílý vyhrál v 46. tahu.

Nutno dodat, že i bez této hrubky stojí bílý výrazně lépe a Patrik si za výborný výkon v partii zaslouží velkou pochvalu!

A aby to bylo na střídačku, tak zas jeden dárek pro čáslavského hráče.

Král – Zvára – pozice po 23. tahu bílého:

Davidovi se partii vůbec nepovedla, postupně poztrácel 2 pěšce a svůj mdlý výkon korunoval tahem 23…Je4?? 24.Dxe4 Sxc3 25.bxc3 Vxc3 Hezký poslední pokus, jenže bílý se na fintu 26.Vxc3?? dxe4 27.Vxd7 Va1+ -+, nechytl a zahrál 26.De5+ 1-0.

Naštěstí pro nás poslední dáreček byl věnován našemu hráči. Tato partie se dohrávala za stavu 4:3 v náš prospěch jako poslední. Kdo by řekl, že černý nejenže partie neprohraje, ale že ji dokonce během pár tahů vyhraje!?

Hruban – Hrdina – pozice po 51. tahu černého:

Co teď dokáže bílý s partií provést je až neuvěřitelné. Dalších 8 tahů je prakticky co tah, to chyba.

52.a4  Po 52.d6! by si bílý postavil druhou dámu: 52…Dxc6 53.d7 De6+ 54.g4 +-. 52…g5 53.De2?! Opět okamžitě vyhrávalo 53.d6. 53…a5 54.d6? Bílý si vybral nejhorší moment, kdy pěšce natáhnout. V této konstelaci si nejenže druhou dámu nepostaví, ale naopak přijde o „c“ pěšce. 54…Dxc6 55.De7+?  Tento tah již vypouští výhru. Správné bylo uznat chybu a vrátit se 55.Dd3 +-, vyhrát tuto pozici už by ale nebylo nic snadného. 55…Kg6 56.d7 Dxf3 57.De8+ Kf5 A rázem má problémy bílý, hrozí Df1 mat. 58.De1 Dd5 59.Db1+ Ke6 60.Dh7??  Bílý svojí sérii chyb korunuje hrubkou jak hrom. Je ale pravda, že se situace zcela obrátila a je to již bílý, kdo bojuje o holý život. Remízu teď mohl dosáhnout efektním 60.d8J+! Dxd8 61.De4+ = s remízou věčným šachem. 60.g4+ a černý dá mat dalším tahem – 0-1.

Šachy by se takto před Vánoci  snad ani neměly hrát… :-)

6 reakcí na “Vánoční dárečky”

 1. 1
  Honza S. píše:

  Pobavil jsem se velmi!
  Chyby jsou kořením šachu :-)

 2. 2
  Jirka píše:

  Je obdivuhodné, že Robin takovou pozici ještě tahal. Já už bych na to neměl nervy a vzdal to. No a nakonec vidíme, co se všechno může stát… :-) . Čas vánoční – čas zázraků (nejen v Betlémě :-D ).

 3. 3
  Maťa píše:

  Robin je můj svěřenec, a tak dobře zná poučku, že „na vzdání je vždycky dost času“. Soupeř byl v závěrečné časové tísni (pod 5 minut do konce partie) a za stavu 3:4 pod tlakem. Partii sledoval hlouček diváků a někteří domácí po tazích svého spoluhráče kroutili hlavou, což panu Hrubanovi určitě moc sebedůvěry nepřidalo. Navíc to není žádný elitní hráč (elo 1483), jeho zmatkování v závěru podle mě lze pochopit. Je sice pravda, že počítač bílému ukazuje +11, ale když nenašel klíčové d6, tak to za popsaných okolností zas tak jednoduché neměl…

  Honza: To já své partie kořením víc, než je zdrávo… :-( :-)

 4. 4
  MartinVacek píše:

  Ať žijou chyby :-) Jaká by byla bez nich zábava? Je ale opravu zajímavý, jak vždycky kibic všechno vidí a samotnej aktér nevidí nic :-) Prostě PSYCHO.

 5. 5
  nula píše:

  Kdyby trénovali svoje ELA na OPJ pod Portychem, tak by pak takhle blbě nehráli :-)))))))

 6. 6
  Maťa píše:

  Nulo, to by chtělo podrobnější vysvětlení. Kde že to máme trénovat, abychom nehráli tak blbě? :-)

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist