TJ Spartak Vlasim
13
Led

Liberec – Vlašim 3:5

aneb Příjemný výlet pod neviditelný Ještěd (napsal Honza Stoklasa)

Letošní druholigový program zahájila Vlašim v neděli 8. 1. 2012 zápasem v Liberci. V předchozích letech se nám proti přednímu sudetskému týmu poměrně dařilo, není divu, že kibicující odborníci se na základě předchozích výsledků a papírových elových předpokladů dožadovali další výhry. Na to se ale zápasy nehrají, mladé sympatické družstvo Liberce se každým rokem zlepšuje a ela mladých hráčů obvykle jen dovedně maskují skutečnou šachovou sílu. Naštěstí náš kapitán soupeře nepodcenil, postavil základní sestavu a ještě řidiče včas varoval, že hledání hrací místnosti nemusí být jednoduché.

Naše pražské auto se s novou navigací skutečně pěkně projelo malými uličkami mezi libereckými vilami, nebyla to nejjednodušší cesta, ale mohli jsme tak alespoň ocenit zajímavý ráz města Liberce, ve kterém není o kopce, údolí a zajímavou architekturu nouze. Ještěd byl ukrytý někde v mlze a počítačový hlas na většině křižovatek zarputile mlčel, takže jsme se orientovali hlavně podle citu, naštěstí jsme vyrazili včas a tak krátce po desáté byli všichni šachisté na místě.

Zápas začal pěkně zostra a nebyla v něm nouze o krátké partie. Pokud si pamatuju správně, tak jako první skončila remízou v 17. tahu partie Davida Zváry (černé) se Zdeňkem Caklem. I na tak málo popsaném partiáři dokázali oba borci vytvořit zajímavý šachový obsah. V pozici, která začínala vypadat jako výhodná pro černého, obětoval bílý figuru za dva pěšce a černý dal přednost remíze věčným šachem před nejasnou pozicí se slabým králem, která by se asi na výhru hrála těžko.

Tomáš Vojta (bílé) sehrál zajímavou a pěknou partii s Benediktem Polákem. V původně zablokované pozici obětoval bílý pěšce na dámském křídle a potom koně na f7 ve stylu … Míši Tala! Kompenzace nebyla hned vidět, ale po pár tazích se ukázala být drtivá, na ztrojené těžké figury na f sloupci byl pěkný pohled a Tomáš partii elegantně zakončil obětí dámy s matem.

20.Jxf7!? (Vojta T. – Polák) Článek s rozborem partií bude zveřejněn v průběhu příštího týdne.

V podobném stylu se pokusil hrát autor článku (bílé) proti Jirkovi Jarešovi. Útočný nápad s obětí figury, (správně odmítnuté) věže a další figury byl snad zajímavý, ale bohužel nekorektní, černý našel pěknou protioběť dámy a v závěrečné pozici černý jezdec dominoval nad bílou dámou.

Robin Hrdina (bílé) rozehrál s Jiřím Grohem ostrou variantu sicilské, ve které to vypadalo na hodně nervů a diskusi na věčné sicilské téma „kdo koho zmatí o tah dřív“, Robin ovšem jako zkušený mazák zinkasoval pěšce s použitím vazby a po přechodu do věžovky výhodu s přehledem uplatnil.

Míla Vanka (černé) sehrál s mladým hráčem Lukášem Václavíčkem pohnutou partii. Po zahájení měl černý zdravého pěšce víc a lepší pozici, pak ovšem přehlédl taktický obrat soupeře a bílý se vrátil do hry. Po dalších zápletkách získal černý figuru za dva pěšce, ale oslabený král a časová tíseň zabránili našemu hráči přemýšlet nad realizací výhody a partie skončila remízou věčným šachem.

Jirka Rýdl (bílé) sehrál bojovnou partii se Zdeňkem Krtoušem. Po zápletkách střední hry vznikla záludná koncovka, ve které měl sice černý pěšce víc, ale jeho pozice asi nebyla lepší vzhledem k (pro černého nešťastné) struktuře pěšců v centru. Černý se vyhnul remízovým možnostem, s pěšcem navíc by to asi udělal každý, ale po přechodu do střelcové koncovky to Jirka zahrál velmi silně a ukázalo se, že aktivní bílý král partii rozhoduje.

Ondra Mejzlík (černé) hrál na první šachovnici s „mladým a neklidným“ šachovým talentem Markem Braunem. Bílý hrál zahájení netypicky, ale silně, prostorovou převahu využil k výhodnému zdvojení věží na volném sloupci, které nakonec partii rozhodlo.

Vlašim tedy vedla 4-3 a v poslední partii stál Pavel Vojta (černé) o něco líp v nestejných střelcích s dámou v partii s Alešem Suchomelem, mohli jsme tedy začít tiše doufat v příznivý výsledek. Zkoušet to musel bílý, ale objektivně to ani moc nešlo, pokus o aktivitu oslabil bílou pozici a Pavel zakončil partii matovým útokem, který Vlašimi přinesl ne jednu, ale hned dvě jistící remízy najednou :-) .

Desko Liberec TRW autoelektronika Vlašim
Braun Marek 2129F 1 0 2243F Mejzlík Ondřej
Polák Benedikt 2178F 0 1 2351F Vojta Tomáš (H)
Suchomel Aleš 1996F 0 1 2197F Vojta Pavel
Jareš Jiří (H) 2058F 1 0 2188F Stoklasa Jan
Cakl Zdeněk 2078F ½ ½ 1979F Zvára David
Groh Jiří 2064F 0 1 2050F Hrdina Robin
Václavíček Lukáš (H) 1842F ½ ½ 2113F Vanka Miloslav (H)
Krtouš Zdeněk 2080F 0 1 2017F Rýdl Jiří
3 : 5

Příjemný a zajímavý zápas jsme tedy vyhráli 5-3 a těšíme se na další zápasy roku 2012!

Tabulka po 5. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. ŠK AD Jičín B 5 0 0 15 29.5 23
2. TJ Sokol Praha Kobylisy 5 0 0 15 27.5 20
3. TJ Jiskra Hořice 4 0 1 12 23.0 16
4. ŠK Sokol Vyšehrad B 3 0 2 9 25.0 19
5. Klub šachistů Říčany 1925 2 1 2 7 17.0 11
6. ŠK Zikuda Turnov B 2 0 3 6 23.5 17
7. TRW autoelektronika Vlašim 2 0 3 6 19.0 13
8. TJ Pankrác B 2 0 3 6 17.5 11
9. Sokol Kolín 1 1 3 4 19.0 9
10. TJ Sparta Kutná Hora 1 0 4 3 15.5 9
11. ŠK Zikuda Turnov C 1 0 4 3 9.0 4
12. Desko Liberec 0 2 3 2 14.5 8

Partie k přehrání

Stránky věnované 2.lize (s výsledky všech zápasů)

Podrobná statistika Vlašimi”A”

Fotky ze zápasu na stránkách domácích

7 reakcí na “Liberec – Vlašim 3:5”

 1. 1
  Honza S. píše:

  Doteď jsem na Kofilu před partií docela věřil (fotka) ale v Liberci nějak nefungovala – budu muset zkusit jinou značku čokolády nebo rovnou plyšovýho medvěda :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Děkuji Honzovi za pěkný článek. Vítězství v Liberci bylo „povinné“, jinak bychom těžko mohli myslet na záchranu. V dalším kole nás čeká velice silný Turnov“B“ v čele s dvojicí mezinárodních mistrů Neumanem a Možným. Zde pro změnu nemáme co ztratit a pokusíme se překvapit podobně jako v tomto kole Říčany, které Turnov udolaly 4,5:3,5.

 3. 3
  Maťa píše:

  Také děkuji Honzovi za článek a týmu ještě jednou gratuluju k cennému vítězství – na Liberec holt umíme (ve 2. lize zatím bilance 3-0-0)! :-) Co se týče Turnova B, tak uvidíme, v jaké sestavě přijedou – postupové ambice už asi zabalili, na druhou stranu by se mohli začít strachovat o setrvání v soutěži. Každopádně favoritem asi nebudeme, ale zkusíme překvapit… :-)

 4. 4
  AdolfR píše:

  Honza pise hezka a i mne srozumitelna povidani a Vlasim hezky hraje

 5. 5
  Tom píše:

  Výsledky 6.kola 2.ligy:
  http://db.chess.cz/soutez.php?sid=931

  Turnov C a Liberec jsou jasní kandidáti sestupu, doufejme že třetím do party nebudeme my :-)

 6. 6
  Jirka Mejzlík píše:

  Základem k záchraně bude porazit Kolín a Turnov C, tedy dva týmy, které jsou v tabulce za námi. Pak už by to mělo být jasné.

 7. 7
  Tom píše:

  Partie z nedělního zápasu Vlašim – Turnov B:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/Vlasim_TurnovB_120122.html

  Nějaký článek sesmolím, ale asi až někdy koncem týdne.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist