TJ Spartak Vlasim
09
Led

Krajský přebor žákovských družstev

Patrik Pýcha

Dostat další družstvo do ligy dorostu nebyl samozřejmě náš cíl, když jsme v sobotu zamířili v sychravém počasí do Říčan na Krajský přebor žákovských družstev. Náš „C“ tým ve složení já (Patrik Pýcha), Petr Laňka, Dan Ždych, Pavel Roháč, Pavel Laňka a Adam Houdek si jel do Říčan prostě jen zahrát a mohl pouze překvapit. Já jsem byl na místě řekněme jako pomocný trenér. Předem bylo dohodnuto, že budu hrát pouze jednu partii, a to se silným soupeřem, se kterým by si asi Petr Laňka moc nezahrál. Z toho je patrné, že družstva hrála pětičlenná.

Naše družstvo poskládané do dvou aut dorazilo na místo konání včas, což se nedalo říci o všech domácích. Protože družstvo Českého Brodu mělo v prvním kole volno a přijelo až na druhé, byli jsme zcela sami na nepřátelském území, navíc v menšině, Říčany postavily družstva tři („C“, „D“ a „E“).

Jak už jsem naznačil v úvodu, naše družstvo si příliš velké ambice nekladlo, a to se také záhy (v prvním kole) ukázalo. Hned po pár minutách hodiny, kterou měli hráči na partii, to začalo vypadat dost bledě. A to ještě k tomu s nejslabším celkem Říčan („E“), kde jsme se měli pokusit urvat nějaké ty body. Brzy jsme s Maťou zjistili, že nemá moc cenu pozice na šachovnicích rozebírat, protože se stále neuvěřitelně mění, hrubky prostě lítaly jako střelené. Pavlík Roháč musel sklonit krále, když nesmyslně „obětoval“ jednu a později i druhou figuru, a poté bohužel i Adam Houdek, jenž bohužel ve skvěle rozehrané partii s dvěma pěšci víc nastavil věž. Nakonec prohrál i Pavel Laňka a prohru alespoň zmírnili Dan Ždych (výhra) a Petr Laňka (ušmudlaná remíza).

Další zápas byl už o něco lepší, Říčany „C“ nás porazily jen 3:2. Pěkně vedenou partii dotáhl do vítězného konce Dan Ždych a díky štědrosti soupeřky i Pavel Laňka.

Následoval souboj s Českým Brodem, kde jsem měl nastoupit poprvé a naposledy já, Maťa se šel s Petrem Laňkou zatím projít po městě. Za stavu 2:2, kdy moc pěknou partii předvedl Adam Houdek a zvítězil i Pavel Laňka, rozhodoval výsledek zápasu titánský souboj (v rámci této soutěže) na první šachovnici. Stále se zlepšující svěřenec Vítka Moravce Martin Horák mě ve střední hře přehrál a zasloužil si vyhrát a rozhodnout tak i celý zápas ve prospěch Českého Brodu. Nicméně se hrubka nevyhnula ani tomuto titánskému souboji, jak můžete vidět na diagramu.

Pýcha P. – Horák M.
Pozice po 33. tahu bílého:


Pozice bílého je už na první pohled žalostná. Má pěšce méně a navíc černé figury jsou hodně aktivní. Nicméně i když už je černý téměř vyhraný, nesmí stále polevovat na pozornosti, Martin však k mému štěstí polevil a zahrál 33…h5??. Vypadá to, že černý získává figuru, opak je však pravdou. 34.Vd8+ Kh7 35.Jg5 mat. A je to rázem bílý, kdo slaví výhru.

Porážíme tedy Český Brod 3:2 a zbývá už poslední soupeř, Říčany „D“. Tento zápas byl podobný tomu prvnímu, avšak neuhráli jsme ani půlbod. Nejblíže zisku byl na první šachovnici Petr Laňka, který sehrál velmi zajímavou partii s Martinem Vystrčilem.

Do posledního kola jsme dostali jako nejvzdálenější účastníci volno a díky tomu jsme se dostali dříve domů. Protože jsme porazili Český Brod, musíme hodnotit vystoupení našeho „C“ týmu za úspěšné a navíc jsme ani nebyli poslední, Říčany „E“ měly o půl bodu horší skóre. Z družstva nejvíce chválím stabilně hrajícího Petra Laňku a Dana Ždycha, kterému se povedly první dvě partie, pěkně ale hráli i Pavel Laňka a Adam Houdek. Pavlíka Roháče tentokrát moc chválit nemůžu (0/4, hrubky).

Říčany Vlašimi tentokrát bohužel jasně dokázaly, že mají momentálně mnohem větší základnu mladých šachistů a šachistek a my máme co dohánět.

Do baráže o ligu dorostu postoupily Říčany „C“, palce však budu držet v baráži Sedlčanům, které v jiné skupině slavně zvítězily i bez své hvězdy Honzy Sadila.

Kompletní výsledky KP žákovských družstev

24 reakcí na “Krajský přebor žákovských družstev”

 1. 1
  Maťa píše:

  Děkuji Patrikovi za pěkný článek i za pomoc s vedením týmu. Na vysvětlenou: Patrik v současné době věnuje hodinu týdně skupince nadaných dětí na kralovické ZŠ (Laňkovi, Pavel Roháč, Anežka Vlková) a do Říčan se jel podívat, jak si jeho svěřenci povedou. A když už tam byl, tak jsme se rozhodli nechat ho zahrát proti silnému Martinu Horákovi, s čímž Martinův trenér Vítek Moravec nadšeně souhlasil, protože každá delší partie se silným soupeřem se hodí … to aby se někdo nedivil, že zrovna spřátelenému Českému Brodu děláme „naschvály“ :-) . No, a kdyby se některý nezasvěcený čtenář podivoval, proč Patrik střídal zrovna Petra, tak proto, že Petr Laňka byl stejně jako Patrik volným hráčem (v ligovém béčku je členem základní sestavy), a volný hráč smí v zápase nastoupit jen jeden… Jinak ambice jsme opravdu žádné neměli, i 4. místo je, dá se říct, překvapivé – v žádném utkání naši hráči favority nebyli. Snad nasbírané zkušenosti našim borcům pomůžou… V závěru komentáře děkuji za dopravu Pavlu Roháčovi staršímu a Danu Houdkovi!

  Jo, a v baráži budu taky fandit Sedlčanům! :-)

 2. 2
  Maťa píše:

  Letos jsme družstvo do KP družstev nepostavili, svého zástupce (respektive zástupkyni) ale budeme mít v Nele Pýchové, která bude pomáhat Sedlčanům při jejich dalším pokusu o otevření brány do ligy dorostu: http://www.chess-results.com/tnr89613.aspx?art=8&lan=5&wi=821 . Hraje se dnes v Říčanech a za týden v Řevnicích. Budeme týmu Petra Havelky fandit, i když by nám případný postup Sedlčan trochu zkomplikoval tvorbu soupisky Vlašimi B v příštím ročníku ;-) .

 3. 3
  Patrik P. píše:

  Sedlčany vyhrály oba dnešní zápasy 5:0!

 4. 4
  Jirka Kocourek píše:

  Děkuji Patrikovi za super aktuální a dobré zprávy (já s Klárkou jsme odjeli za stavu 3:0 a na prvních deskách byla pozice vyrovnaná).
  Nele patří velké díky za skvělou hru a příkladnou bojovnost (s takovou kapitánkou je potom radost vyhrávat 5:0)!

 5. 5
  Petr H. píše:

  V Řevnicích, kde se hrála druhá polovina naší skupiny, smetlo domácí béčko céčko 5-0, ale potom porazilo Jince jen 3-2. A pro úplnost Jince porazily Řevnice C 3,5-1,5.

 6. 6
  Maťa píše:

  Tak to je pěkný vstup do soutěže pro město sýrů a výborných šachových organizátorů! :-)

 7. 7
  Maťa píše:

  Pokud Sedlčany proniknou do baráže, tak jednoho soupeře už mají: 1. skupina už dohrála a z ní postupuje AŠ Mladá Boleslav: http://www.chess-results.com/tnr89750.aspx?art=1&lan=5&wi=821.

 8. 8
  Maťa píše:

  Dnes se „sedlčanská“ skupina dohrává v Řevnicích. Sedlčany první dva dnešní zápasy vyhrály (Nela 1,5/2, když remizovala s Vrecionem) a právě se hraje zápas o 1. místo Řevnice B – Sedlčany. Nela prý s Janem Havelkou bohužel stojí na prohru (2 pěšci míň), celkově vypadá zápas vyrovnaně. Sedlčanům stačí k postupu celková remíza 2,5:2,5.

 9. 9
  Maťa píše:

  Tak Nela opět potvrdila svou houževnatost a za stavu 2:2 při téměř maximálním oboustranném vyčerpání času zachránila koncovku se 2 pěšci míň a nakonec remizovala věčným šachem. Město sýrů tak stejně jako vloni postupuje do baráže!

 10. 10
  Maťa píše:

  Podle Nely to bylo tentokrát pro Sedlčany hodně se štěstím, ona sama prý stála v jednu dobu úplně na prohru a Honza Sadil na druhý vyhrál s figurou míň…

 11. 11
  Petr H. píše:

  Málem se historie opakovala. Loni Řevnice B své soupeře hladce porážely a pak odevzdaly zápas s námi. Letos jsme si skoro přesně role prohodili.
  Zápas s Řevnicemi byl už po půl hodině asi prohraný, pak jsme zase chvilku stáli na výhru. Po nešťastné prohře Klárky jsme byli na ručník …
  Ale my jsme letos měli Nelu ! Šachistku s velkým „Š“ :-) Dík za pomoc!

 12. 12
  Maťa píše:

  Čistě řečí čísel je 1. místo Sedlčan suverénní a zasloužené: http://www.chess-results.com/tnr89613.aspx?art=1&lan=5&wi=821 .

 13. 13
  Tom píše:

  Tak Maťo, čistě řečí čísel vítězství rozhodně suverénní není. Představuji si ho tedy jinak než mít stejně bodů a vyhrát na skore :-) V každém případě ale gratulace do města sýrů.

 14. 14
  Maťa píše:

  Záleží, která čísla si vybereš a použiješ ;-) .

 15. 15
  Jarda P. píše:

  Bylo zajímavé, že Sáďa měl už skoro podepsané přestupní lístky a Nela mu to nakonec překazila :-) .
  Jen ještě pro upřesnění, na konci partie už byl počet pěšců stejný (2), nicméně soupeřův volný, společně s aktivním králem, byl asi vyhrávající.

 16. 16
  Maťa píše:

  Když Nela před 2 roky pomohla ve stejné soutěži k účasti v baráži Českému Brodu, věnoval jí Vítek Moravec 2,5 hodiny bezplatného tréninku, ještě navíc ve Vlašimi, kam přijel čistě za tímto účelem linkovým autobusem. Uvidíme, jestli se stejným způsobem odvděčí i Petr Havelka :-) .

 17. 17
  Maťa píše:

  Po dvou letech Nela dnes opět pomáhá spřáteleným Sedlčanům, tentokrát přímo ve finále KP (základní skupinu zvládli její spoluhráči vyhrát i bez ní). V úvodním kole narazila na Marka Otrubu (Říčany C) a po necelé 1,5 hodině stojí lépe. Sedlčany zatím vedou gólem Jana Kučery 1:0.

 18. 18
  Maťa píše:

  Sedlčany – Říčany C 1,5:1,5 (prohrál Pepa Kučera, remizoval Jakub Moulík). Nela má kvalitu navíc a o něco málo lepší čas (hrají se hodinovky bez přídavku).

 19. 20
  Maťa píše:

  Sedlčany zvítězily 4:2 (Nela a Ondra Hlaváček 1, Klárka remis z pozice síly).

 20. 21
  Tom píše:

  Tak Říčany C, i přes porážku v úvodním kole od Sedlčan, nakonec postupují. Sedlčany jsou druhé.

 21. 22
  Petr H. píše:

  Bohužel jsme nezvládli závěry obou zbývajících zápasů. V každém se jedna hladce vyhraná partie změnila v prohru a bylo vymalováno :-(

 22. 23
  Tom píše:

  No, 2.místo je z vlašimského pohledu to nejlepší, co se mohlo stát, tak Petře nezoufej. ;-)

 23. 24
  Maťa píše:

  Nadějné pokusy Sedlčan o vybojování 1. ligy dorostu neberou konce – letos opět do baráže! :-) http://chess-results.com/tnr256435.aspx?lan=5&art=1&wi=821

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist