TJ Spartak Vlasim
21
Pro

Krajský přebor základních a středních škol

Patrik Pýcha

Za poslední léta už se stává tradicí, že se krajský přebor škol v šachu pro Středočeský kraj koná v Neratovicích, a ani letos tomu nebylo jinak. Ve třech kategoriích zde soutěžila celá řada družstev z různých škol, mezi nimi i Gymnázium Vlašim (kategorie střední školy) a dvě družstva ZŠ Dolní Kralovice (kategorie 1. – 5. třída i 6. – 9. třída).

Průjezd Prahou v ranních hodinách byl bezproblémový, a tak jsme na místo dorazili včas. Příjezd družstev také bylo to jediné, co se včas uskutečnilo. Největší zpoždění padlo na kategorii 6. – 9. třídy, protože zatímco už další dvě kategorii radostně hrály, zjistilo se, že chybí deset šachových souprav. Namísto nějakých zápisů o utkáních, které jsme mohli psát stejně jako na okresním kole na nějaký malý papír, byl každému hráči dán papírek, jenž podle mě a dalších účastníků neměl téměř žádný smysl. Při hlášení výsledků se na ně stejně nikdo nepodíval a po turnaji z nich ani nikdo nevytvořil žádnou tabulku. Udělat jí bez chyb by z těch „hezkých“ papírků stejně pro normálního smrtelníka nebylo možné. Nikdy v minulosti se nic takového nedělalo a myslím, že se už ani příště dělat nebude. Nakonec byla odstartována i zbývající kategorie. Hrálo se olympijským systémem tempem 20 minut pro oba hráče.

Kategorie 6. – 9. třída:

Ve složení Patrik Pýcha, Nela Pýchová, David Pikal a Anežka Vlková bylo naše družstvo pod jménem ZŠ a MŠ Dolní Kralovice obrovským favoritem a očekávání také splnilo. Zvítězili jsme s náskokem 3 bodů (22 bodů) před Gymnáziem Příbram (19 bodů) a DG Kralupy A (17 bodů). První dvě družstva stejně jako v ostatních kategoriích postupují na Mistrovství ČR. Naše cesta turnajem byla hladká, i když jsem původně čekal, že bude hladší ještě víc. Kromě dvou remíz (2:2) a jednoho těsného vítězství 2,5:1,5 jsme soupeře poráželi bez problémů, o čemž svědčí tři výhry 4:0 a jedna 3,5:0,5.


ZŠ Dolní Kralovice

Já jsem na první šachovnici uhrál 5 bodů ze 7 možných. Můj výkon je podprůměrný, ale může mě těšit, že ve dvou partiích, které skončili remízou, jsem tahal za delší konec já. Poražený jsem odešel jen s Adamem Čápem, který mě tentokrát jasně přehrál.

Oporou družstva byla Nela, jež nepustila soupeřům ani půlbod a získala plný počet bodů. Neměla nejmenší problémy s časem a všechny soupeře přejela s naprostou lehkostí.

David na třetí šachovnici získal 5,5 bodu. V poslední době se mu nedaří, zde však hrál velmi dobře. Škoda partie z prvního kola, kde kvůli času nedotáhl pěknou partii k vítěznému konci a prohrál.

Anežce se turnaj nepovedl. Čekali jsme, že na poslední šachovnici získá mnohem více než 4,5 bodu. Bohužel skvělou formu zapomněla na žákovské lize v Sedlčanech. V Neratovicích totiž hrála zbrkle a ve třech partiích nastavila velice brzy figuru. Doufám, že to byl jen chvilkový výpadek a příště už Anežka potvrdí svou vzrůstající výkonnost.

Kategorie 1. – 5. třída:

V této kategorii zvítězila ZŠ F. J. Řezáče Liteň (21,5 bodu) před ZŠ Stříbrná Skalice (20,5 bodu) a dalším naším družstvem ZŠ a MŠ Dolní Kralovice (18,5 bodu) ve složení Petr Laňka, Pavel Laňka, Matěj David a Pavel Roháč. Třetí místo bohužel není postupové, ale šance bude v této kategorii ještě za rok.

Kategorie středních škol:

Zde zvítězil suverénně tým Gymnázia Kladno (23,5 bodu). Gymnázium Vlašim ve složení David Zvára, Lukáš Jelínek, Michal Sibal a Kačka Krejčiříková obsadilo druhé místo (19 bodů) a postupuje také na Mistrovství ČR. Třetí příčka zbyla na DG Kralupy nad Vltavou (16,5 bodu).


Gymnázium Vlašim

S cenami se pořadatelé příliš nevytrhli, první tři družstva dostala jen společný pohár a diplom, navíc si v bufetu ani nikdo za odměnu nemohl nic koupit, protože na poslední dvě kola byl uzavřen. Praha nebyla tentokrát moc ucpaná, takže jsme se domů dostali docela brzy.

Závěrem bych už jen dodal, že předběžné termíny pro konání MČR škol v šachu jsou stanoveny na začátek dubna.

Výsledky všech kategorií

56 reakcí na “Krajský přebor základních a středních škol”

1 2
 1. 31
  Patrik P. píše:

  Tak máme za sebou pět kol. Já jsem na tom tak průměrně, krásně hraje Nela (5/5), ale druhá polovina týmu hraje bohužel špatně. Asi při nás stojí Štěstěna, protože jinak si ty výsledky neumím vysvětlit. Anežka střídá katastrofy s čistým nebem, v dnešní poslední partii jí soupeř odchytil dámu za věž, postupně to začalo vypadat, že snad ještě Anežka vyhraje, když přišla další rána a stejně to nakonec skončilo nerozhodně. Davidovi se zatím povedla jen partie v druhém kole, kdy však nakonec ve skvělé pozici spadl na čas. Neuvěřitelný byl zápas s Hradcem, kde jsem si ještě pár minut před koncem nedělal iluze, že prohrajeme 3:1. Avšak stal se zázrak. Snad nás Štěstěna neopustí, nebo kdyby se tak stalo, tak doufám, že se vzpamatují Anežka s Davidem. Zatím je to rozjeté dobře, navíc když je turnaj letos papírově mnohem silnější než když jsme ho hráli naposledy (předloni).

 2. 32
  Maťa píše:

  Držím palce, ať to vyjde na medaile, pro které jsem hlasoval! :-)

 3. 33
  Maťa píše:

  Jinak 7.30, to je fakt brutální začátek… ;-)

 4. 34
  Patrik P. píše:

  Maťa (33): A to jsme ještě byli na snídani.

 5. 35
  Jarda P. píše:

  Tak s Táborem bohužel prohra 1,5:2,5 a do dalšího kola za odměnu 1.nasazené Brno .

 6. 36
  Maťa píše:

  Držím palce a s napětím čekám na výsledky 8. kola. Zůstanou po dvou ranních těsných prohrách medailové šance?

 7. 37
  Maťa píše:

  Tak výhra 3,5:0,5 – skvěle, tak se nám to líbí! :-)

 8. 38
  Jarda P. píše:

  8.kolo – skvělý !!! Patrik dokonce svému soupeři sebral vůbec první bod .

 9. 39
  Maťa píše:

  A Nela po dvou loňských nezdarech (ELD, Zaječice) porazila Kláru Zemkovou – zajímalo by mě, zda si naše hráčka po nepovedené sečské partii troufla jít opět do dračích labyrintů… ;-)

 10. 40
  Jarda P. píše:

  Vypadá to,že Nela tam hraje opravdu v pohodě,tak jen to nepokazit.

 11. 41
  Maťa píše:

  Akorát škoda, že už nemá perfo 2400 jako po 6. kole – to by měli Mejzlíci co komentovat ;-) .

 12. 42
  Maťa píše:

  Poslední kolo proti Orlové (mj. sestry Kubošovy) by mělo dle chess-results začít za chvíli, přesně v 11 hodin. Držíme palce!

 13. 43
  Patrik P. píše:

  Výsledky ostatních nám nahrály na 100 %, takže bychom po remíze s Orlovou 2:2 měli být na 2. nebo 3. místě!!! :D :D :D: :D Aspoň jsem to tak spočítal.

 14. 44
  Jarda P. píše:

  A kdo bodoval ?

 15. 45
  Patrik P. píše:

  Já remis a David remis, Nela výhra (8,5/9), Anežka prohra.

 16. 46
  Iveta P. píše:

  :-P :-D

 17. 47
  Maťa píše:

  S gratulací týmu počkám, až bude medaile definitivní (ne že bych nevěřil Patrikovým výpočtům, ale pro jistotu :-) ). Ale už teď můžu gratulovat Lionele – super výsledek, dívko! ;-)

 18. 48
  Jarda P. píše:

  Nela to tam opravdu řezala :-) . Ale všichni super,jen ještě čekám s gratulací na oficiální výsledky.

 19. 49
  Maťa píše:

  Nela to řezala, ostatní hráli tak nějak na své – a je z toho 3. místo! Gratuluji celému týmu!

 20. 50
  Jarda P. píše:

  K R A L O V I C E – třetí v republice :-) :-) :-) .
  A Nela nejúspěšnějším hráčem turnaje :-) .

 21. 51
  Iveta P. píše:

  :-D 8-) :-D Tak teď už mohu s jistotou napsat „Vážení, klobouk dolů „ . Velká gratulace!!

 22. 52
  Jirka Mejzlík píše:

  SUPER! SUPER! SUPÉÉÉÉÉR!!!!!!!!!!!! :D

  Tahle generace si takový výsledek určitě zasloužila!

 23. 53
  AdolfR píše:

  Tak to je bomba. A blahoprani Kralovicim, obzvlaste pak Patrikovi, Nele, Davidovi a Anezce

 24. 54
  Jarda P. píše:

  Krátký článek a pár fotek na stránkách dolnokralovické školy : http://www.zsdolnikralovice.cz/inpage/mistrovstvi-cr-v-sachu-druzstev-2012/

 25. 55
  Maťa píše:

  Díky fotkám pod odkazovaným článkem jsem dostal odpověď na svou otázku z komentáře č. 39 :-) : http://www.zsdolnikralovice.cz/foto/img-5732-jpg/ . Stručný článek od ředitele mistrovství si můžeme přečíst na http://www.nss.cz/?modul=zpravodajstvi&akce=aktual&orderby=4986&strankovani=0&zobrazeni=ano .

 26. 56
  Maťa píše:

  Ještě jsou nějaké fotky ve fotogalerii od pořadatelů: https://picasaweb.google.com/115085634347738786411/MistrovstviCRSkol20126Az9Trida .

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist