TJ Spartak Vlasim
14
Pro

Utrpěné vítězství: Kolín D – Pravonín 2,5:5,5

Pavel Vojta

V neděli 11. 12. jsme v mrazivém ránu vyrazili směr Kolín na poslední letošní zápas regionálního přeboru. Cestou už bylo znát, že se ke slovu hlásí paní zima, a silnice byla místy namrzlá, ale Míra Lalouček, coby zkušený pilot, nás dovezl do Kolína v pořádku a včas.

Soupeři nám byli borci místního týmu „D“ a zápas se pro nás začal vyvíjet dobře ještě před výkopem, když nám domácí oznámili, že jim jejich béčko sebralo dva hráče, a kvůli tomu musí nastoupit v sedmi hráčích. Vedli jsme tedy 1:0, ale jako by toto spíše vyhovovalo domácím.

Po mé první obhlídce partií zatím nic nenaznačovalo tomu, že bychom byli někde ohroženi. Bohužel netrvalo dlouho a rovnováha na šachovnicích se začala převažovat na stranu domácích. Nejdříve to pocítil Lukáš, když po aktivně rozehraném zahájení začal pozici kazit a výsledkem byla ztráta figury s neudržitelnou pozicí. Domácí srovnali stav na 1:1 a já jsem neviděl, kde budeme dělat body my. Jako další pocítil počáteční nepřízeň Caissy Vojta, když v ostré sicilce byl v honbě na krále při opačných rošádách pomalejší než soupeř a musel svého monarchu sklonit. Pro bratry Filipovy tedy neděle moc úspěšná nebyla a pro nás to znamenalo dílčí stav 1:2.

V tu chvíli jsem obhlížel zbylé partie a hledal nějaký pytel, abychom si měli ten příděl v čem odvézt. Já měl figuru za pěšce méně, David čistého pika míň, Míra víceméně v rovnováze, Fanda pika míň a Filip pika míň v čtyřvěžové koncovce.

Najednou ale jako by se nás bohyně Caisse zželelo nebo soupeře postihla předčasná sněžná slepota a začaly se dít věci. Nejprve Filipův soupeř nechal Filipovi udělat volného vzdáleného pěšce, svého pěšce navíc ještě k tomu dobrovolně odevzdal, a to už si ligovými zkušenostmi z mládežnických družstev zocelený Filip nenechal utéct a soupeře dorazil. Stav se tedy vyrovnal na 2:2 a obrat pokračoval. Fandův soupeř vrátil Fandovi pěšce za obsazení volného sloupce, ale nepokračoval přesně. Fanda na sloupci poměnil, co se dalo (obě věže), a vznikla dámsko-jezdcová koncovka s Fandovým volným pěšcem, kterého podporovala dáma i jezdec a o výsledku nebylo pochyb – prošel!!! Výsledek se tedy otočil o 180° a vedeme 3:2.


Fanda Helebrand

V mé partii se děly věci. Po třech dnech braní prášků jsem patrně ztratil zdravý rozum a cit pro hru (pokud jsem kdy nějaký měl) :-) . Rozehrána byla sicilská (ježek) a soupeř provedl malou rošádu a dal f4 a g4. Říkal jsem si, že dost brzo oslabuje svého monarchu a že ho za to potrestám. Obětoval jsem jezdce na e4 s tím, že si figuru pohodlně doberu zpět postupem centrálních pěšců. Jaké bylo ale moje překvapení, že dobírání figurky není až taková hitparáda, neboť bych dostal cca pěti až šestitahový mat. Výsledek mého provinění – figura za pika míň a pozice žádná sláva. Vnitřně smířený s prohrou jsem partii tahal dál dle receptu našeho předsedy, že na vzdání je vždycky času dost. Netrvalo dlouho a soupeř také chyboval. Hrubě podcenil postup mých centrálních pěšců, pod kterými se chtěl schovat králem, a rázem odevzdává figuru zpět. Vznikla pozice D+2V+S+4p na každé straně se slabými králi. Tristní byl pohled na moje piky na sloupcích a, 2 x e, h. Musel jsem tedy zaútočit na krále, jinak všechny koncovky byly pro mě prohrané. To se mi i částečně podařilo, a když jsem tam v časovce vrazil „vítězné“ Vf1+, tak se soupeř vzdal. Doma jsem se na to podíval a PC „vítězný“ tah Vf1+ oznámkoval na +2 pro soupeře. To vzdání bylo soupeřovou poslední a asi největší chybou v partii. Jo znáte to, když se štěstí unaví, sedne i na …..

S bouchnutím o šachovnici přišlo „drtivé“ Vf1 a soupeř se s němým úžasem ve vyhrané pozici vzdal :-)  

V tu chvíli už tedy bylo jasné, že s prázdnou domů nepojedeme, stav 4:2 a zbylé partie dávaly tušit, že 1 bod pro nás nebude konečná. David přešel do koncovky sice s pikem míň, ale aktivním králem. Jeho soupeř, jak hrál celou partii na vysoké úrovni, tak koncovku sehrál prachbídně. Poztrácel dva piky a Davidovi volní úderníci dílo zkázy pro domácí dokonali. Vedli jsme 5:2 a dohrával Míra (a to si před partií říkal, jak se půjde projít po Kolíně :-) ). V jeho partii se nic moc zvláštního nedělo, borci poměnili, co šlo, a i přesto, že Mírův soupeř přitom získal pika, dostal se pouze do koncovky různopolných střelců, kterou už Míra bez sebemenších problémů udržel.

Sokol Kolín D   ŠK Pravonín
Tyko Josef V 1869 0 1 2211 Vojta Pavel V
Kalík Jan H 1823 0 1 2145 Zvára David V
Gabriel Jan 1761 1 0 1902 Filip Vojtěch V
Sobotka Bohumil 1720 ½ ½ 1682 Lalouček Miroslav
Zrůst Tomáš 1621 1 0 1599 Filip Lukáš
Šulc Radovan H 1658 0 1 1543 Helebrand František
Vejvoda Jindřich 1483 0 1 1450 Zvára Filip
    0 1 1365 Helebrand Peter
  :

Vítězstvím 5,5 : 2,5 jsme odvrátili nějaké ty obavy o setrvání v této soutěži a doufám, že si přes Vánoce odpočineme a budeme vyhrávat po novém roce bez takovýchto infarktových partií.

Tabulka po 5. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. Dolní Kralovice A 5 0 0 15 27.0 22
2. JAWA Brodce B 4 1 0 13 27.5 23
3. Klub šachistů Říčany 1925 E 4 0 1 12 21.5 14
4. TJ Sokol Sendražice B 3 1 1 10 22.5 15
5. Sokol Český Brod B 3 0 2 9 20.0 14
6. ŠK Pravonín 2 2 1 8 20.5 15
7. TJ Sparta Kutná Hora B 2 0 3 6 22.0 17
8. Sokol Kolín D 2 0 3 6 19.5 13
9. ŠK Medvědi Zvole A 1 1 3 4 18.0 13
10. Sokol Neveklov 1 1 3 4 17.0 10
11. Klub šachistů Říčany 1925 F 0 0 5 0 13.0 6
12. TJ Sokol Benešov 0 0 5 0 11.5 6

Stránky věnované RP

35 reakcí na “Utrpěné vítězství: Kolín D – Pravonín 2,5:5,5”

1 2
 1. 31
  Jirka Mejzlík píše:

  Já bych s Jardou mírně oponoval.

  1) Není tam přesné pořadí konce partií – vedli jsme už 4:1 a pak teprve Standa vzdal svůj boj s větrnými mlýny.

  2) V mé partii soupeř rozhodně neobětoval figuru za útok, prostě si nechal dát dvojšach, kde jsem si pak mohl vybrat mezi čistou figurou víc nebo kvalitou, pěšcem a nějakou výměnou. Sice pak chvíli kalil vodu, ale to bylo vše. Čekal, jestli odtahám 40 tahů a bylo hotovo.

  3) Největší kuriozita byla v Nelině partii, ale to se čtenáři jistě dozvědí z Patrikova článku :)

 2. 32
  Maťa píše:

  Tou kuriozitou v Nelině partii myslíš, Jirko, že soupeř (oprávněně) reklamoval třikrát opakovanou pozici za stavu 2:4? Nebo se tam stalo ještě něco jiného, když jsem zrovna vedle obědval vynikající guláš? ;-)

 3. 33
  Jirka Mejzlík píše:

  Jo, jo, Nele jsme nahlas s Vojtou řekli, že stačí plichta, že vedeme 4:2. Soupeř to slyšel a zopakoval tahem potřetí pozici. Nela vzápětí nevyužila možnosti reklamace remízy a zahrála. Opět zopakovala potřetí pozici. Nereklamovala. Remízu pak okamžitě reklamoval soupeř. Opakované pozice byly bezprostředně po sobě, bylo to klasické opakování tahů.

  Pozice byla už asi remízová, soupeř to dost zkazil. Předtím byla Nela dost připrohraná, nicméně všichni věřili, že tu půlku „vysedí“. A vyseděla.

 4. 34
  Maťa píše:

  V konečné pozici už to asi Nela mohla zkoušet i na výhru, a kdyby to nebylo za stavu 4:2 pro nás (+ podezřelá Makyho pozice k tomu), asi by ještě chvíli pokračovala. V předcházejícím průběhu ale samozřejmě přežila svou smrt, zahájení se jí tentokrát moc (vůbec) nepovedlo… Co se týče té 3x opakované pozice, tak podle zápisu se na desce objevila jen jednou a byla hned soupeřem úspěšně reklamována.

 5. 35
  Maťa píše:

  Jinak je zajímavé, že Nela remizovala po soupeřově reklamaci 3x opakované pozice i o týden dříve za béčko proti Říčanům C, v prosinci zase v koncovce s pěšcem míň mohla uplatnit stejné pravidlo v souboji s českobrodským talentem Martinem Horákem (nevšimla si a na remízu se ještě dost nadřela…). Nevzpomínám si, kdy jsem měl naposledy na desce 3x opakovanou pozici, a Nela za poslední měsíc hned třikrát… :-)

1 2

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist