TJ Spartak Vlasim
21
Pro

Čáslav – Vlašim B 3:5

Tomáš Hašek

Kdo neviděl, neuvěří … aneb na průběh zápasu se historie neptá a ve statistikách se jím také nikdo nezabývá … v tomto duchu se nesl náš, nakonec vítězný, zápas v Čáslavi. Ještě po pěti hodinách hry byly všechny trumfy  v domácích rukou, ale raději popořadě.  

K zápasu jsme přijeli oslabeni o 3 hráče základní sestavy, doplněni debutujícím benjamínkem Patrikem Pýchou, s cílem pokračovat ve vítězné sérii posledních tří zápasů, vědomi si však remízy Čáslavi v minulém kole se silným Kolínem.

Pohled na přední šachovnice na začátku utkání. Foto: Petr Havelka

Pohled na zadní šachovnice, utkání začíná… Foto: Petr Havelka

Zápas pro nás začal prohrou na třetí šachovnici. David Zvára, do dneška náš nejúspěšnější hráč, ztratil nejprve dva pěšce, pak figuru, a když mu soupeř nespolkl vějičku s obětí věže, prohrávali jsme rychle 0:1. Po chvíli připojil remízu Jirka Prokop v nejasné pozici s pěšcem méně, 0,5 :1,5.  V tu chvíli jsme byli s vývojem zápasu spokojeni. Nikdo nestál hůře, Robin Hrdina dokonce měl kvalitu navíc a chystal se k prvnímu letošnímu bodovému zisku. Vyrovnání bodového stavu přinesla partie Patrika Pýchy, v níž Patrik obětoval figuru za tři pěšce, pak získal čtvrtého, a když soupeř v tísni ztratil bez náhrady figuru, bylo rozhodnuto – 1,5 : 1,5. Patriku jen tak dál!

Vedení jsme se ujali téměř vzápětí – Dan Houdek soupeře od počátku partie zatlačil do velké defenzivy, poté v soupeřově časovce pozici začal komplikovat a soupeř nenašel dostatek času na svá pokračování a 4 tahy před limitem prohrává na čas – vedeme 2,5 : 1,5. V tento moment přišel na řadu můj syndrom štědrosti a já prostě neudělal 40. tah, i když jsem na něj měl celé dvě minuty a pozice byla vyhraná… 2,5 :2,5. V tento moment by na naše vítězství nikdo nevsadil.

Ondra na 1. desce byl pod palbou soupeřových šachů a neměl kam svého monarchu ukrýt,  Petrův monarcha stál s věží proti třem spojeným pěšcům soupeře a Robin svoji kvalitu odevzdal ještě s  dalšími dvěma pěšci, které měl soupeř na 6. a předposlední řadě, a my začali doufat ve šťastnou remízu…

Ondra Matějovský opravdu remizoval – 3:3. Věž Petra Havelky  zaúřadovala k naší radosti – vedeme 4:3. Dárkům však nebyl konec, vždyť máme ty Vánoce, a tak Robin Hrdina dostal od svého soupeře Ježíška už dnes a dokonce si mohl dát i mat! 5:3!!! V to nedoufal nikdo z nás, snad jen Robin, hrající prohranou pozici až do samého konce.

Slavoj Čáslav   Spartak Vlašim B
Poborský Josef K 1980 ½ ½ 2045 Matějovský Ondřej V
Berger Tomáš 1716 0 1 1934 Havelka Petr H
Král Vojtěch 1600 1 0 1826 Zvára David
Kořínek Luboš 1624 ½ ½ 1875 Prokop Jiří
Švadlenka Miloslav 1680 1 0 1845 Hašek Tomáš K
Vanc Vladimír 1467 0 1 1738 Houdek Daniel
Hruban Vladimír 1483 0 1 1636 Hrdina Robin
Výborný Václav ZK 1524 0 1 1441 Pýcha Patrik
  3 : 5

Další zápas hrajeme doma , 11.1.2009 se Sendražicemi B, sestavu dá dohromady Ondra Matějovský a já doufám, že vítěznou!

Na závěr chci všem hráčům béčka i ostatním členům našeho oddílu popřát štastné prožití vánočních svátků a v celém příštím roce mnoho úspěchů osobních, pracovních a v neposlední řadě šachových!

17 reakcí na “Čáslav – Vlašim B 3:5”

 1. 1
  Maťa píše:

  Čáslav byla houževnatým soupeřem a v jednu chvíli to opravdu na těch 4:4 vypadalo. Je dobře, že se výsledkově chytil Robin, teď už bude určitě sázet bod za bodem :-) . Patrik skvělá premiéra v béčku, David si vybral slabší chvilku – dneska v partii skoro nic neviděl, i tak ale zůstává bodově nejúspěšnějším hráčem týmu, ovšem dotáhl se na něj Herminátor :-D .

 2. 2
  Jirka píše:

  Jo, Herminátor hraje celkem nekompromisně, ale ty jsi v této soutěži totální plichtič :-) .

  A za áčko má náš Ondra stejně jako ty tady 4 plichty, že by to bylo tou druhou deskou?.

 3. 3
  Jirka píše:

  Jinak z fotky to vypadá, že Patrikův soupeř hrál první tři tahy jediným koníkem:
  1. e4, Jf6
  2. e5, Jd5
  3. c4, Jb6
  4. d4
  … úplná „Velká pardubická“ – zajímavé zahájení :-D . Doufám, že jsem to zrekonstruoval správně.

 4. 4
  Maťa píše:

  No, mám za béčko čtyři plichty, je to tak. Dneska jsem se snažil hrát na výhru téměř plochou pozici a nakonec se mi podařilo získat výhodnou dámskou koncovku s volným pěšcem. Bohužel jsem nezvolil zrovna ideální zesílení pozice a má dočasná oběť pěšce byla prostě nepovedená. Naštěstí plichta nakonec stačila. Samozřejmě bych taky rád jednou vyhrál, třeba se dočkám, až budu hrát někdy bílejma, pokud se to v této sezoně aspoň jednou stane. Vláďo, prosím, pojeď taky někdy ven! :-)

 5. 5
  Maťa píše:

  Jirko, zrekonstruoval jsi to dobře. Mimochodem, už jsi někdy slyšel o Aljechinově obraně? :-)

 6. 6
  Patrik píše:

  Jo,v Klatovech na mě soupeř hrál Aljechinku a protože jsem si nedal pozor na jednu věc,stál jsem za chvíli jako prase.Ten můj soupeř to nehrál nic moc ,dva pěšce mi nechal vepředu až do konce partie. :-)

 7. 7
  Patrik píše:

  Nic moc to nehrál ten soupeř v Čáslavi,s ním jsem stál dobře.

 8. 8
  Maťa píše:

  Včera si také zahráli bratři Vojtové za Říčany ve 2. lize proti Oáze Praha. Tomáš s Katkou Němcovou (2369) remizoval, Pavel bohužel podlehl Haně Pirklové (2188). Říčany prohrály nejtěsnějším rozdílem a klesly na předposlední 11. příčku. Vůbec se nedaří našemu někdejšímu hostu Mirkovi Voráčkovi (0/5), o moc lépe na tom není ani Honza Fojtů (0,5/5)…

  Zajímavá debata je na stránkách Českého Brodu: http://www.sokolceskybrod.cz/diskuze.htm . Zkusím získat vyjádření jednoho z aktérů „aféry“ Petra Hroníka, jestli opravdu v Kostelci udělali to, o čem Radovan Bednařík píše…

 9. 9
  Maťa píše:

  Na českobrodských stránkách mě také zaujal článek o nedělním utkání Říčany F – Český Brod B. Honza Fiala ho napsal hodně ostrým perem… http://www.sokolceskybrod.cz/b-tym.htm

 10. 10
  Hermelín píše:

  Na stránkách ČB jsem si přečetl nejen diskuzi, ale i článek o nedělním zápase. To co provedli v Říčanech asi trochu (hodně) obchází pravidla :-( Když se po půl hodině hry zjistí špatné posazení hráčů, tak se prostě kontumuje (partie se snad můžou dohrát a poslat na ELO). Z článku na stránkách ČB není jasné, kdo špatně seděl. V každém případě se rozhodčí zápasu vytáhl !!!
  Jsem zvědavý, jestli Maťa zjistí podrobnosti zápasu Kostelce.

 11. 11
  milan píše:

  něco podobného se stalo v loňské sezóně v zápase Příbram B -Říčany B: 2 řady stolů, v první 5 šachovnic, první je tady, hráči se posadili, 6,7,8 jsolu tam, hráči se opět posadili. Bohužel špatně. Sedmička byla pochopitelně v pořádku ale hráli proti sobě šestky s osmičkami Kdo udělal chybu?
  Partie se tenkrát také opakova
  ly. Řešení je jednoduché. Stačí aby domácí byli povinni jednotlivé šachovnice zřetelně označit čísly a byl by klid.

 12. 12
  Jirka píše:

  Toto nechápu – já vždycky jako rozhodčí nechám všechny hráče posadit a podle zápisu o utkání přečtu všechny dvojice – zároveň to beru jako vzájemné představení se obou týmů. Pokud na každého ukážu a přečtu jeho jméno, tak prostě k omylu nemůže dojít. Jakýkoliv omyl pak beru jako nekompetentnost rozhodčího.

  Zároveň se vzájemně představím se soupeřem – vždyť šachy mají i nezanedbatelný společenský akcent. Podle zápisu opět vím, s kým hraju.

 13. 13
  Tom píše:

  Tak jsem si přehrál nedělní partie a moc povedený zápas to tedy nebyl. Skoro se mi chce napsat, že body si nezasloužilo ani jedno mužstvo :-) Diagrámky ze zápasu se na webu objeví v nejbližší době.

 14. 14
  Maťa píše:

  Tom: Já si myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, zásadně se otočily jen dvě partie a každá z nich na jinou stranu (5. a 7. deska).

  Ad zápas v Říčanech: Hermelín má pravdu, že pravidla v Říčanech dodržena nebyla, nicméně rozhodnutí zrušit špatně rozehrané partie a zahájit nové má svou logiku a nikoho nepoškodilo, zvlášť když se tak stalo se souhlasem všech stran. Pravdu má Jirka, že odpovědnost nese rozhodčí, ten má hráče postupně rozesadit. Alespoň v zápasech, kde hraji, se tak vždy děje, a že už jsem jich pár stovek odehrál… Na druhou stranu v Říčanech to byla „jen“ nedbalost, co udělaly Brodce v Zásmukách je cca milionkrát horší…

 15. 15
  Maťa píše:

  Včera na tréninku v Chotýšanech Tomáš Vojta ukazoval, že v jednu chvíli mohl prohrát v Čáslavi i Herminátor, já jsem zase mohl v dámské koncovce v jeden okamžik přijít o pěšce a o remízu bych nakonec bojoval. Takže jsme přece jen trochu štěstíčka měli… :-)

  K případu Kostelec-Brodce mi Petr Hroník napsal podrobné vyjádření, na jeho přání ho sem nebudu kopírovat. Podstatné je, že podobnou věc už nikdy nehodlá zopakovat, doufejme, že pan Holub taky ne…

  Kdyby někomu ještě chyběly dárky (třeba doutníky nebo DVD :-) ), tak jsem v trafice cca do 16.30 :-) . Jinak samozřejmě přeju všem pěkný Štědrý večer, hodně dárků a pozor na kosti! :-)

 16. 16
  Robin píše:

  Dnes se hrálo další kolo.
  Vlašim „B“ – Sendražice „B“ 6:2
  Body: Zvára, Hašek, Hodek, Hrdina, Vykouk 1, Havelka,Prokop 1/2, Innemann 0

 17. 17
  Maťa píše:

  Vzpomínám si, jak po vítězství v Zásmukách napsal Vláďa Horák: „Je vidět, že beze mě vám to jde líp“. Teď nezbývá než konstatovat, že ještě líp to jde bez Vládi a beze mě :-D . Gratulace týmu a dík Robinovi za info! Nyní už výsledky najdete ve svazové databázi – a protože Brodce prohrály těsně s Kutnou Horou, dostali jsme se na 2. místo!

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist