TJ Spartak Vlasim
13
Lis

Ve 3. kole žákovské ligy hrálo 103 dětí!

Marie Filipová

Tuto sobotu 12. 11. 2011 jsme měli naplánováno „vyvézt“ z Pravonína na první Regionální žákovskou ligu naše prvňáky – Petrušku Píšovou, Filípka Vopálku a Filípka Kůru, k nim jsme ještě přidali Štěpánka Filipa, který chodí ještě do mateřské školy, ale uznali jsme, že už to může „zkusit“. Vybrali jsme si právě toto 3. kolo, které pořádali Medvědi ze Zvole v ZŠ v Jílovém, abychom měli dost času uhrát si v sezoně 5 turnajů celkem. Ukázalo se, že podobný nápad mělo více klubů, protože se sem sjelo 103 šachistů. Ve skupině „A“ hrálo tradičně 16 dětí, v „béčku“ 44 šachistů a v „céčku“ pak zbývajících 43 milovníků šachu. V letošním roce to je prozatím rekordní počet!

Naše cesta začala o tomto krásném dni celkem hekticky, když jsme museli hned ráno měnit auto, protože paní Hejná se svým píchla pneumatiku, ale protože nikdy nejezdíme „na střih“, tak jsme malé zpoždění vůbec nepocítili a byli v Jílovém včas. Právě proto, že pořadatelům přijelo tolik dětí, tak ještě dochystávali další a další stoly. Tak než se začalo, mohli jsme „prověřit“ kiosek, kde bylo dostatek párků, sladkostí i pítí po celý den. Naše výprava z Pravonína dnes čítala 8 hrajících dětí a 5 členů doprovodu (Lukáš Filip si jel „dohlédnout“ na svého bráchu Štěpánka a bratrance Filípka, kterým se ve volném čase o víkendech věnuje), Filípka Vopálku jel sledovat spolu s tatínkem brácha Vojtík, který šachy hraje ve školce, Petrušku doprovázela maminka a Dana babička. Všem, kdož se podíleli na dopravě, moc děkuji.

Po nezbytných formalitách a odsouhlasení startovních listin mohl koordinátor RŽL zahájit toto 3. kolo a po přímluvě paní Strakové ze Zvole byl dán pokyn: „Podejte si ruce! Začínáme. Černý spustí hodiny a bílý táhne!“

Starší děti prominou, já dnes musím nejvíce prostoru věnovat našim začátečníkům v céčku. Martin Belada hrál sice už vícekrát, ale jeho dnešní umístění je bezesporu jeho nejlepším letošním úspěchem. Skončil na velice pěkném 2. místě, uhrál 5,5 bodu ze 7 možných. Prohrál jen jednou v 5. kole s Vojtou Štochlem z Říčan a v posledním kole remizoval s Jakubem Hejnou také z Říčan. Za tuto remízu si zaslouží pochvalu. Partii vlastně vyhrál, protože soupeř v závěru hry položil krále, ale protože to bylo vlastně v patové situaci, tak se čestně se svým soupeřem o bod rozdělil. Martin má nakročeno do skupiny B a možná, že si v ní už příště zahraje. Záleží na tom, kolik se sjede 17. listopadu do Říčan hráčů. Dnes nás moc mile překvapil a gratulujeme mu.

A nyní už naši skuteční začátečníci, kteří byli na první RŽL a rovněž překvapili – a mile! Na 23. (ze 43 hráčů) skončil Filípek Vopálka, uhrál 3,5 bodu ze 7 možných. Nejistý začátek korunoval perfektní závěr, kdy v závěru uhrál 2,5/3! Na 25. místě s 3,5 body ze 7 možných se usadil Štěpánek Filip, ten zase střídal lepší kolo s horším, ale na svůj věk podal velmi hezký výkon! Škoda, že je především fotbalista! Třicáté druhé místo patří Filípku Kůrovi, který uhrál 3 body ze 7 možných. Hrál odvážně a všechny tři partie ukončil pěknými maty. Ani ty jeho prohrané partie nebyly tak špatné. U něj zaznamenáváme velké zlepšení od jeho posledního turnaje dvojiček. Petruška Píšová bojovala s trémou, ale v posledním kole se rozehrála a „vypracovala“ pěknou matovou situaci, kdy soupeřka před posledními dvěma tahy „zabijáky“ raději položila krále. Tentokrát dva body, příště to bude určitě lepší!


Štěpán Filip

Neodpustím si, abych všechny čtyři malé šachisty zvlášť pochválila. Velice jste mě všichni překvapili. Myslela jsem si, že každý poveze domů jeden či dva body, a ona taková úroda: „12“!!!!! Blahopřeji všem!

V „béčku“ hrál z našich dnes jen Honza Vašíček. Tentokrát 18. místo ze 44 účastníků. Oproti nasazení si o jedno místo polepšíl, uhrál 4/7. Ovšem jeho hra zaznamanala oproti minulému kolu zlepšení a sám uznal, že jeho trénink na Chess Tempu je znát! Velkou radost měl, když porazil Šimona Remeše z Říčan v předposledním kole.


Vítěz turnaje „B“ Vašek Voldán

No a v „áčku“ dnes tak trochu rozpačitě! První nasazený Vojta Filip se musel spokojit se třetí příčkou. Ztratil celý bod ve třetím kole s Patrikem Pýchou a hrál na výkon 1795! A to je málo. Startovní pole uzavíral svým půlbodem (uhrál jej s Petrem Laňkou ve 3. kole) Daniel Ždych, jeho výkon 1036 na pochvalu není. Takže áčkaři mají co vylepšovat!


Nejlepší z turnaje „A“

Všem děkuji za reprezentaci ŠK Pravonín, dnes jsme, po dlouhé době, zase nastoupili ve velmi početné skupině a den všem utekl jako voda a odváželi jsme si hezké zážitky.

Připomínám, že další 4. kolo RŽL se bude hrát už 17. 11. 2011 v Říčanech! Propozice.

VLAŠIMSKÁ LÍHEŇ do Jílového „dodala“ dnes, kromě našich 8 šachistů, z Vlašimi 10 dalších hráčů (Helebrand František, Voldán Václav, Vojta Jakub, Houdek Adam, Helebrand Jiří, Toupal Vít, Ladanová Valerie, Žirovnický Jan, Kaprál Jan a Domin Lukáš) a z Dolních Kralovic hráli 4 šachisté (Patrik Pýcha, Petr Laňka, Pavel Roháš a Pavel Laňka). Celkem tedy 22 účastníků!!!! Není to rekord?

Protože jsem nestíhala sledovat nikoho jiného, kromě dětí z Pravonína, tak jen pár postřehů, které jistě přítomný Ondra Matějovský, Tomáš Vojta nebo David Zvára doplní.

 • Patrik Pýcha byl druhý v „áčku“
 • Václav Voldán vyhrál „béčko“
 • David Zvára „vyvezl“ také poprvé své svěřence z šachového kroužku MěDDM Vlašim
 • Valinka byla druhá v dívkách v „céčku“
 • Jakub Vojta se trvale „usadil“ v „béčku“
 • velké zlepšení zaznamenal Jirka Helebrand


David Zvára dohlíží na své ovečky :-) .

Kompletní výsledky všech turnajů

Fotky

Průběžné pořadí Regionální žákovské ligy po 3 kolech

6 reakcí na “Ve 3. kole žákovské ligy hrálo 103 dětí!”

 1. 1
  Tom píše:

  Na Žákovské lize v Jílovém bylo z našeho pohledu určitě nejvíce pozitivní, že se turnaje poprvé zúčastnila spousta malých dětí. Jak už od Davida z kroužku, tak i z Pravonína. Snad to prcky chytlo a budou mít chuť vyrazit i na další turnaje.

 2. 2
  Vláďa píše:

  Pod to se můžu podepsat. A že to prcky chytlo, můžu potvrdit z dnešního tréninku :-), byli nadšeni. Koneckonců jsi to mohl vidět na vlastní oka v Domečku.

 3. 3
  Maťa píše:

  Já jsem tentokrát stejně jako Marie Filipová sledoval především turnaj C a premiérové vystoupení pravonínských „supermladíků“. Jejich pěkné bodové zisky je snad do dalších turnajů povzbudí, v Jílovém bylo vidět, že je to bavilo! Jinak je turnaj C docela „maso“ :-) , téměř se tam nenajde partie, kde by nedošlo k porušení pravidel (hráči zůstávají v šachu atd.) … u začátečníků na tom samozřejmě není nic divného, jen by mě zajímalo, kdy a jak můžeme my dospělí do partií zasáhnout. Třeba v 1. kole dal Štěpán s obrovskou materiální převahou pat a soupeř se z něj zkoušel pořád dostat, čemuž Štěpán bránil slovy „tam nemůžeš…“, načež soupeř pronesl něco jako „tak je to asi mat“ … nicméně byl přivolán rozhodčí a samozřejmě remis… Někde zase bylo vidět, jak hráč unikl z regulérního matu (samozřejmě přes šach), Petrušce pro změnu soupeř sebral krále, soupeřka Filipa Vopálky dala pat, načež pak zkusila vrátit hned dva své poslední tahy :-) … prostě hodně takových příhod. Zajímavý byl i zmiňovaný závěr poslední partie Martina Belady – Martin matil samotnou dámou, jenže to nezvládl a dal pat. Soupeř ale reagoval vzdáním partie. Co s tím vlastně? Jsem rád, že Martin sportovně uznal remízu a že to nemusel řešit rozhodčí…

  Jinak kdo by chtěl jet ve čtvrtek na žákovskou ligu do Říčan a nemá zatím dopravu, může jet z Vlašimi s panem Voldánem, který má v tuto chvíli tři volná místa. Stačí napsat sem do diskuze.

 4. 4
  Marie F. píše:

  To je pozitivní zpráva, blokuji si ta místa zítra do oběda pro Pravonín. Zrovna dopravu řeším.

 5. 5
  Maťa píše:

  Marie F.: Není problém. Plánovaný odjezd v 7.45 z Vlašimi, určitě by ale v případě potřeby šlo s panem Voldánem domluvit i zajížďku do Pravonína.

 6. 6
  Marie F. píše:

  Jsme již domluveni a děkuji.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist