TJ Spartak Vlasim
14
Pro

D. Kralovice remizovaly

Jirka Mejzlík

V pátém kole přivítaly Dolní Kralovice na domácích šachovnicích sedlčanské áčko. Hosté přijeli téměř v základní sestavě, a tak byli mírnými favority. To se také asi po hodině hry ukázalo. Štěpán Vopěnka, který letos za „dospělý“ tým Kralovic nastoupil poprvé, přišel o pěšce a navíc stál celkem nepohodlně. Na ostatních šachovnicích byla celkem rovina.

Po hodině a půl skončil jako první Standa Vávra, když v koncovce všech těžkých figur při nestejných rošádách přijal nabídku smíru od pana Šurnického. Mezitím se začaly dít věci v partii Patrika Pýchy. Maroušek prý obětoval postupně dvě figury za 4 pěšce. Já jsem viděl partii až ve chvíli, kdy počet figur na šachovnici byl vyrovnaný a Patrikův nekrytý král byl pod palbou těžkých figur soupeře. Partie vzala rychlý konec :-( , téměř současně se vzdal i Štěpán, který mezitím přišel o další dva pěšce. Prohrávali jsem 0,5 – 2,5 , nicméně zápas ještě úplně ztracen nebyl.

Na 4. šachovnici stála vyrovnaná pozice, jsem v taktických zápletkách získal dvě figury za věž. Můj soupeř Michal Krůta stál navíc dost pasivně, vypadalo to na zisk dalšího materiálu. Když se mi naskytla možnost matového útoku, tak jsem se ji i vzhledem k výrazně horšímu času snažil využít:

J.Mejzlík – M.Krůta po 26. tahu černého:

 

V pozici na diagramu jsem zahrál 27. Sc3, obrana proti matovým útokům je 27. … Dg5. Soupeř téměř bez přemýšlení skočil na nabídnutou vazbu dáma-střelec a zahrál 27. …Vc8 (nastavení kvality si všiml po přemáčknutí hodin, nicméně útok by vyšel i bez střelce na h3). Další překvapení pro Michala následovalo – místo vzetí kvality přišlo 28. Dh6 – konec. Matům lze zabránit pouze za cenu ztráty věže, kvality a pěšce.

Výsledek zápasu měl ve svých rukách Jarda Snížek. Partie byla plná taktických zápletek, které vyústily ve ztrátu figury kompenzované dvěma pěšce. Vzápětí získal Jarda i pěšce třetího. A ukázalo se , že dvojice spojených volných pěšců je silnější než koník na opačné straně šachovnice. Správný plán hry Jarda viděl stejně jako diváci okolo, vynutil výměnu obou párů věží. Soupeř už se ani nepokoušel dále vzdorovat. 

Dolní Kralovice   ŠK KDJS Sedlčany A
Vávra Stanislav 1744 ½ ½ 1790 Šurnický Milan
Vopěnka Štěpán 1472 0 1 0 Mandovec Antonín
Pýcha Patrik 1441 0 1 1718 Maroušek Jiří
Snížek Jaromír 1513 1 0 1531 Vopat Jan
Mejzlík Jiří 1476 1 0 1422 Krůta Michal
  :

Domácí prostředí nám i tentokrát přineslo štěstí, ve Stříteži jsme opět neprohráli. Zajímavé bylo, že ve všech rezultativních partiích vyhrála zkušenost nad mládím :-) . Mají se ti mladí ještě dost co učit. Po Novém roce jedeme do Struhařova, který je naším sousedem v průběžné tabulce. Tady lze výsledek těžko předvídat, náš příští soupeř má velmi nevyzpytatelnou soupisku.

7 reakcí na “D. Kralovice remizovaly”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Jirko místo 27. .., Vf8 mělo být 27. ..,Vc8??
  Nějak se ty zugzwangy, kdy se táhne figurkou z políčka na kterém figurka stojí, na stejné políčko, množí ;-)

 2. 2
  Jirka píše:

  Jasně, hned to opravuju :-D . Tak to vypadá, když člověk stává v neděli v 7 ráno aby zatopil v hrací místnosti a článek dopisuje před půlnocí.

 3. 3
  Vláďa píše:

  Po té opravě je to moc hezká kombinace :-)

 4. 4
  Maťa píše:

  Pěkný závěr, Jirko! Pro jistotu doplňuji, že po 28.Dh6 hrozí kromě matu na g7 i Jg6 mat, kdyby to někdo neviděl.
  Jinak není nad zkušenosti: například mladík Vopat ve svých 59 letech proti zkušenému 64letému Snížkovi příliš šancí neměl :-D .

 5. 5
  Tom píše:

  Pěkná kombinace, Jirko!

 6. 6
  Jirka píše:

  Soupeř hrál chvílemi dost rychle, a tak jsem doufal, že zbrkle pokryje mat na g7 a umožní mi dát mat koníkem :-) . K mému zklamání do pozice 5 minut koukal a pak položil krále :-( . Zase jsem se na listinu těch, co „zavěsili“, nedostal. Tak snad někdy příště…, optimismus mi přidává široký seznam známých, kterým se to během této sezóny povedlo (viz. diskuse u „Vídeňské divočiny“), posledním v řadě je prý čerstvě Honza Stoklasa.

 7. 7
  Jirka píše:

  Nadpis tohoto článku bohužel pro další kolo se Struhařovem neplatí, Kralovice prohrály nejtěsnějším rozdílem. Podle soupisek jsme byli mírnými favority, první dvě skončené partie jsme ale prohráli (Patrik, Lukáš). Poté jsem já snížil, Standa ani Petr ale ze svých partií víc než remízu nevykouzlili. Škoda :-( .

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist