TJ Spartak Vlasim
06
Zář

Na titul mistryně ČR nestačilo ani 8,5 bodu z 9

Jarda Pýcha

Jihomoravský Vyškov hostil o minulém víkendu MČR v rapid šachu mládeže, akci, která před rokem v Klatovech odstartovala zatím asi historicky nejúspěšnější sezonu vlašimského oddílu. Na jih Moravy vyrazila v pátečním silném provozu naše osmičlenná výprava, v níž nechyběl ani jeden z obhájců cenného kovu, společně s českobrodskými Horákovými, kteří se tak stali součástí naší skupiny a kterým tímto ještě jednou děkujeme za ochotnou pomoc při dopravě. V hotelu Dukla, kde jsme byli ubytováni a kde po dva dny probíhala šachová klání, se prezentovalo a bylo připraveno hájit dobré jméno Vlašimi šest našich hráčů (H14 – Jirka Rýdl, Patrik Pýcha, Vojta Filip, H12 – Fanda Helebrand, D12 – Nela Pýchová, Anežka Vlková), nápomocni k tomu jsme jim byli já společně s Ondrou Matějovským. Hotelové pokoje i s televizí uvítaly hlavně děti, mohly tak zhlédnout určitě už poněkolikáté třetí díl Harryho Pottera, zatímco my jsme udržovali v místní restauraci přátelské vztahy se zástupci jiných oddílů :-) . A udělali jsme dobře, jinak by se například Maťa nedozvěděl od pana Kalužného z Údlic naši sestavu pro extraligové boje, kterou ani on sám přesně neví :-) .


Společné foto u kašny na náměstí

Zahájení samotného turnaje mělo proběhnout v sobotu před 10. hodinou. Tady bych jen připomenul, že se hrálo jako vždy šest samostatných kategorií (D10, 12, 14 – H10, 12, 14) tempem 20 minut + 5 vteřin za každý provedený tah a že zástupci Středočeského kraje zde hráli na základě výsledků krajského přeboru, konaného v dubnu v Českém Brodě, plus přímo postupující z loňského MČR.

Slavnostní zahájení se zástupcem města i předsedou komise mládeže ing. Fialou sice proběhlo dle časového plánu, první tahy na šachovnici však byly provedeny kvůli problémům s hracími místnostmi přeci jen se zpožděním. Děvčata do 10 a 14 let totiž měla hrát v prostorách „Pekla“ (opravdu příznačný název), kde noc předtím proběhla diskotéka, a to se samozřejmě na stavu a ovzduší „hrací místnosti“ muselo podepsat. Děvčata tak našla azyl ve venkovní zahrádce u restaurace, ale nutno dodat, že na tom byla určitě lépe než ostatní šachisté. Ti totiž museli namáhat své mozkové závity, řekl bych v až neregulérních podmínkách, v místnosti s nízkým stropem a hlavně nemožností otevřít okna, kde bylo chvílemi nedýchatelno a problém byl partie jen sledovat, natož ještě přemýšlet. Tady to pořadatelé trochu podcenili a já docela obdivuji všech těch 142 aktérů, kteří v tomto parnu vydrželi všech 9 kol. My jako doprovod jsme naopak ocenili protější klimatizovaný Tipsport bar, kde jsme mohli během jednotlivých kol zhlédnout i divadelní představení naší fotbalové reprezentace ve Skotsku, díky němuž si Maťa i trochu vylepšil svou finanční situaci :-) .

Co se týká samotného šachového dění, budu stručný, výsledky si každý může najít. Že bychom napodobili loňský superúspěch, jsem moc nevěřil, i když podle ankety se takových optimistů našlo dost. Ale musíme vzít v potaz, že Vojta Filip a Jirka Rýdl, kteří loni získali medaile, hráli letos ve velmi nabité kategorii H14 jako mladší. Jako starší hrál H14 a loučil s rapiďáckým MČR i Patrik, takže jsme měli v této nejprestižnější kategorii poměrně početné zastoupení. K okruhu favoritů patřil druhý nasazený Jirka, turnaj ho ale nezastihl v úplně nejlepší formě, a tak z toho bylo nakonec 14. místo (5 bodů), určitě se ale nejedná o nějaké zklamání, konkurence byla obrovská… Neztratili se ani Vojta (5 bodů – 17. místo) s Patrikem (4,5 bodu – 22. místo), kteří zahráli přibližně na své, i když lepší to samozřejmě mohlo být. Vojtův čas přijde třeba zase za rok.

Fanda Helebrand bojoval mezi dvanáctiletými chlapci a jednou dívkou (Jitka Jánská) statečně, nasazen byl až ve druhé polovině, a tak jeho 3,5 bodu a 32. místo lze hodnotit taká přijatelně, zvláště když se podíváme na jeho soupeře, kteří byli většinou papírově silnější. V této kategorii jsme samozřejmě drželi palce i Martinu Horákovi (15. místo – 5 bodů) a naší posile ze Zaječic Jitce Jánské, která dala před soubojem s Nelou přednost kvalitnější chlapecké kategorii jako lepší přípravě před ME v Bulharsku, kam o nadcházejícím víkendu odlétá. I mezi chlapci ale dokázala své kvality a skončila na výborném 5. místě.


Fanda Helebrand (uprostřed) se diví svému prvnímu tahu :-)

A to už se dostávám k naší jediné medailové radosti. Kategorie děvčat byla ochuzena o účast již zmiňované Jitky Jánské z Klatov, a tak se dalo očekávat, že si to o vítězství rozdá naše Nela Pýchová hlavně s členkou Beskydské šachové školy Natálkou Kaňákovou, a tento předpoklad se naplnil do puntíku. Po jejich vzájemné remíze ve třetím kole už to byly v podstatě jen bodové dostihy a čekání  na zaváhání soupeřky.


Předčasné finále ve 3. kole: Kaňáková – Pýchová

Protože ani jedna ze soupeřek v žádném kole ani náznakem nezaváhala, rozhodla o pořadí na prvních dvou místech při osmi stejných soupeřkách vlastně partie hraná v posledním kole někde na zadním stole. Nele tentokrát štěstí nepřálo, a tak se musela spokojit „jen“ se stříbrnou medailí kvůli nižšímu plnému bucholzu :-( . Výkon však lze hodnotit pozitivně, do časovek se Nela sice dostávala, ale vždy už s jasným herním plánem nebo přivyhranou pozicí. Docela kladně bych hodnotil i výkon osmé Anežky Vlkové (4,5 bodu), kdyby se vyvarovala hrubých chyb, mohlo být umístění ještě lepší. Určitě má stále na čem pracovat, což by mělo být v rukou hlavně Jirky Mejzlíka.


Anežka Vlková

Takže letos „chudší“ rok, důležité ale je, že nikdo nezklamal a všichni si určitě dobře zahráli. Přeci jen rapid není ta nejdůležitější soutěž. Nicméně je trochu alarmující, že jsme neměli žádné zastoupení  v nejmladších kategoriích, uvidíme zda se během  roku nějaký talent schopný hrát na MČR přeci jen neobjeví.


Nela Pýchová s medailí za 2. místo

Co se týká samotné organizace, tak kromě potíží s hracími sály pořadatelé svůj úkol, myslím, zvládli, výborné bylo hlavně, že se vše odehrávalo pod jednou střechou, chutné jídlo  i rychlá obsluha v restauraci také zaslouží pochvalu. Tak poděkování pořadatelům a za rok zase někde…

Na závěr musím ještě poděkovat MěDDM Vlašim, který jako téměř na každém turnaji uhradil našim dětem startovné.

Stránky pořadatelů s výsledky všech kategorií

Fotky

17 reakcí na “Na titul mistryně ČR nestačilo ani 8,5 bodu z 9”

 1. 1
  Maťa píše:

  O konečném 1. místu v D12 rozhodovala nakonec partie Náplavová – Kočí, ve které bílá (Nelina soupeřka ze 4. kola) záhy získala kvalitu a dobrou pozici, bohužel pro nás to ale nedotáhla a prohrála. Kdyby byl výsledek partie opačný, měla by Nela s Kaňákovou všechna zveřejněná pomocná hodnocení stejná a nevím, co by rozhodlo o vítězce – možná, že los. Každopádně Nelu chválím za suverénní výkon a dosud nejlepší umístění na MČR v rapidu (zatím měla dva bronzy)! Samozřejmě je škoda, že tolik bodů nestačilo na titul, ale hlavně že to stačilo před půlrokem v Koutech :-) : http://chess-results.com/tnr45422.aspx?art=1&rd=9&lan=5 .

  Jardovi moc děkuji za výborný článek, ke kterému téměř nemám co dodat, vše vystihl výborně. Kluci makali a nikomu z nich nelze nic vytknout, k lepším umístěním jim chyběla trocha štěstí (pěkná fráze, ale stojím si za tím :-) ). Anežka doplácí na nevyrovnanou výkonnost – umí sehrát pěknou partii a porazit silnou soupeřku, bohužel ale také umí nastavit jednotahově věž… Nicméně 8. místo na MČR je určitě solidní výsledek.

  Ohlasy na organizaci MČR ve Vyškově se dost různí, já bych se přikláněl k Jardovi, že to bylo spíše dobré – ona je to velmi náročná akce na organizaci (viď, Petře Havelko! :-) ). Takže také děkuji pořadatelům!

 2. 2
  AdolfR píše:

  blahoprani Nele ke krasnemu rapidu a diky vsem, kteri se o deti starali a kteri je privazeli a odvazeli

 3. 3
  Jarda P. píše:

  Jen pro zajímavost,docela dobrodružně cestuje na ME mládeže naše výprava podle komentáře Davida Kaňovského na novoborském :
  “ 10.09.2011 13:59:49 | dejf721
  Zdravím, jen tak na okraj: nějaká vyšší moc se mi asi opravdu mstí za to, že nemáme obsazenou kategorii H12: zrušili nám náš ranní let, tudíž jsme se museli rozdělit na tři skupiny; dvě už jsou na cestě z Bukurešti do Albeny, nicméně poslední skupina, která měla letět 12:50, sedí stále na letišti v Praze, poněvadž nám zrušili i druhý let (!!!!). Takže poletíme až k večeru a do Albeny se dostaneme kolem čtvrté ráno… Krásný začátek mé první zahraniční mise ve funkci repre trenéra…:) Více napíšu v Zápisníku z Bulharska, který se budu snažit psát každý den.

 4. 4
  Maťa píše:

  Na ME mládeže budeme asi nejvíc sledovat klatovskou Jitku Jánskou v D12, která už dvakrát hrála za Vlašim (naposledy v květnu na Zaječicích) a vloni se také zúčastnila našeho tábora v Růžené. Z dobře informovaných zdrojů vím, že Jitka je jednou z těch, co odnesli organizační problémy nejvíce – je v té poslední skupině, která odletěla z Prahy do Frankfurtu až odpoledne a na místo by se měla dostat někdy zítra dopoledne. Vzhledem k tomu, že sraz na Ruzyni byl už v 5 ráno (mělo se letět v 7), je to čekání a cestování opravdu velmi náročné, a to se od 15 hodin hraje první kolo… No nic, Jitko (a další), do toho!

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Na svazových stránkách již napsal David Kaňovský první dva díly svého deníku z ME mládeže,je tam podrobně popsaná i dobrodružná doprava výpravy do Albeny :
  http://www.chess.cz/www/mladez/reprezentace/me/me_mladez.html

 6. 6
  Maťa píše:

  Na ME dopadla naše výprava celkem dobře – viz http://www.chess-results.com/tnr55700.aspx?art=25&fedb=CZE&lan=5 . Jitka Jánská skončila na výborném 13. místě (6/9), takže velká gratulace! … Nejsilnější kategorii H18 ovládl švédský velmistr Grandelius, který si před 4 roky na jednom vlašimském hráči vylámal zuby. Však jsem vás v článku http://www.sachyvlasim.cz/?p=19 varoval, že se tím jednou budu chlubit :-) .

 7. 7
  Maťa píše:

  Autor článku výše (a samozřejmě i mnoha dalších na tomto webu) Jarda Pýcha se dnes dožívá úctyhodných 40 let! :-) Takže, Jardo, vše nejlepší a ještě aspoň jednou tolik!

 8. 8
  Maťa píše:

  Teď si říkám, jestli bude mít Jarda radost, že jsem ho takhle prásknul pár hodin před žákovskou ligou v Říčanech… :-)

 9. 9
  Pavel Vojta píše:

  Jardo přeji vše nejlepší a moc to s oslavou nepřežeň :-) .

 10. 10
  Radim píše:

  No a já mu na fcb gratuloval ke třicítce … :-)

 11. 11
  Vláďa píše:

  Jardo, přeji vše nej… a aspoň ještě další dvě čtyřicítky :-))

 12. 12
  visvi píše:

  Vše nejlepší i ode mě! Co se týče Pavlem vzpomínaného oslavování – jistě je výhodou mít narozeniny na státní svátek :-)

 13. 13
  Jarda P. píše:

  Děkuji všem za přání, jen škoda, že jsem se do tohoto požehnaného věku nebyl schopen naučit taky tahat figurky a být s vámi rovnocenným partnerem při diskusích :-) .

 14. 14
  Jarda P. píše:

  Ještě k ME mládeže-pěkně napsaná reportáž přímé účastnice : http://www.sklipa.com/?p=1738

 15. 15
  AdolfR píše:

  vsechno nejlepsi Jardovi i od nas, at jdou krasne harantici a rodina, i fotbal i sachy a vsechno

 16. 16
  Jarda P. píše:

  Za dva týdny se koná v Klatovech MČR v rapid šachu mládeže. Předběžné startovní listiny :http://chess-results.com/tnr79840.aspx?art=0&lan=5

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist