TJ Spartak Vlasim
10
Srp

Táborový deník 2011

Aktualizováno 13. 8. v 16.40

Prolog

Rok utekl jako voda a máme tu opět náš tradiční šachový tábor v Růžené. Tuto frázi opakujeme v různých obměnách pravidelně, ale je těžké se jí vyhnout – čas opravdu letí až neuvěřitelně a téměř tři desítky ročníků tábora jsou už slušnou tradicí… Do areálu v Růžené u Milevska zavítáme pošesté za sebou a věříme, že celý týden proběhne ve stejné pohodě, na jakou jsme z předchozích let zvyklí. Byli bychom rádi, kdyby k tomu přispělo i počasí – předpovědi jsou sice nic moc, ale naštěstí všichni víme, jak často se meteorologové mýlí :-) .

Den nultý – sobota 6. srpna

Den před zahájením tábora dorazilo na místo připravit vše potřebné rekordních 12 vedoucích a praktikantů. Jako první přijelo do Růžené auto Petra Havelky (s Vítkem Moravcem a nezbytnými chůdami na palubě) kolem 15.45, ale bylo to velmi těsné – Pavel Vojta byl se svou posádkou v závěsu, nicméně na úzké příjezdové cestě k areálu příležitost předjíždět nedostal. Naopak jako poslední přivezl svou skupinu Honza Starec krátce po půl sedmé, nicméně i to bylo v časovém limitu – večeři všichni stihli. Večer na klubovně byl pak věnován rozdělení dětí do oddílů a plánování týdenního programu, v závěru došlo i na volné blicky a koupání.

Den první – neděle 7. srpna

Už dlouho se nám nestalo, aby v den nástupu přijeli všichni přihlášení účastníci. Letos tomu tak bylo – nikdo neonemocněl, nikdo si to na poslední chvíli nerozmyslel, a tak jsme se nakonec sešli v plánovaném počtu 58 táborníků (8 vedoucích, 6 praktikantů a 44 frekventantů).

Po rozdělení do chatek následoval úvodní nástup s představením vedoucích. Sestava je hodně podobná těm z minulých let, novou tváří je jen  letošní šéf celotáborové hry Honza Kyselka. Ten také ihned po obědě celotáborovku odstartoval. Při krátké úvodní hře si jednotlivé oddíly našly v lese své vedoucí (přičemž musely uniknout pohledům ostražitých druidů) a poté se prostřednictvím dopisů dozvěděly své názvy – od té chvíle máme v Růžené Kelty, Řeky, Římany, Egypťany a Féničany. Tématem letošní celotáborové hry je tedy Starověk. Protože hodně pršelo, proběhla další část programu v klubovnách – oddíly si vytvořily vlastní vlajky a oddíloví mluvčí své výtvory v krátkém proslovu představili. Nezávislá komise nakonec vybrala jako nejlepší vlajku Féničanů, v těsném závěsu pak byli Egypťané, kterým velmi pomohla skvělá řeč Patrika Pýchy (ten by se určitě uživil jako advokát :-) ).

Po večeři byl rozehrán úvodní turnaj v rapid šachu za účasti 52 hráčů. Do večerky se stihla tři kola, zbývajících šest přijde na řadu v pondělí.

Den druhý – pondělí 8. srpna

Jak bylo avizováno, po nezbytných ranních procedurách byl dohrán turnaj v rapid šachu (2 x 15 minut). V absolutním pořadí zvítězil s 8,5 body David Zvára před největšími favority Pavlem Vojtou a Vítkem Moravcem. Protože ale vedoucí hráli mimo soutěž, na medailových pozicích byli za Davidem vyhlášeni 2. David Pikal a 3. Ondra Máslo – oba zahráli výborně a v celkovém pořadí za sebou nechali hodně papírově silnějších hráčů.

Po obědě a krátkém poledním klidu proběhl turnaj ve vybíjené. Oddíly se střetly systémem každý s každým a k vidění byly atraktivní zápasy s vydatným povzbuzováním vedoucích a praktikantů. Asi nejvíc bylo slyšet realizační tým Římanů, tedy Pavla Vojtu a Jirku Žádníka, nicméně nakonec se nejvíc smáli Féničané, vedení rozvážnými Vítkem Moravcem a Martinem Pospíšilem. V závěrečném exhibičním střetnutí vedoucích proti praktikantům pak zvítězilo mládí nad zkušenostmi (bohužel :-( :-) ) … Zbývající čas do večeře vyplnila především soutěž v pantomimě. Stejně jako před 2 roky dokázaly jednotlivé dvojice téměř nemožné, jako příklad uveďme Kačku Krejčiříkovou s Adélkou Kopeckou, jež zvládly bez pomoci slov vyjádřit „dušený mat na kameni“. Celkově nejúspěšnější byli v pantomimě Řekové.

Závěr dne byl zasvěcen Caesarovi a Kleopatře, kterou nezapomenutelným způsobem ztvárnil Jirka Žádník :-) . Všichni hoši měli za úkol říct Kleopatře co nejoriginálnější lichotky a o vítězi a „titulu“ Caesara rozhodoval potlesk přítomných děvčat. Ta rozhodla, že nejlepší byl Patrik Pýcha, ovšem nedá se říct, že by z toho měl zrovna radost :-) . V další části soutěže se naopak dvořily dívky Caesarovi a o vítězkách rozhodovali kluci. O prvenství se nakonec rozdělily dvě Kačky (Žádníková a Krejčiříková) a staly se tím hlavními ochutnávačkami – také díky nim se nikomu nepodařilo Caesara otrávit.

Do večerky se ještě stihly krátké společenské hry a malá diskotéka na klubovně. Zatím vše probíhá bez větších problémů, jen to počasí by se mohlo polepšit – nepanují nám tu zrovna letní teploty a občas prší.

Den třetí – úterý 9. srpna

Dopolední program byl opět zasvěcen šachu, tak už to holt na našem táboře chodí. Tentokrát jsme rozehráli tři hlavní turnaje  (A, B a C), do kterých jsme děti a praktikanty rozdělili podle ela a výsledků z rapidu. Áčko hraje 20 účastníků švýcarským systémem na 7 kol, tempem hodina na partii pro každého hráče, se zápočtem na národní elo. Do béčka jsme zařadili 16 mladých šachistů, kteří se střetnou systémem každý s každým v klasických 30minutovkách. V céčku se díky rychlejšímu tempu (15 minut na partii pro každého) utká všech 14 hráčů navzájem dvakrát. Turnaje A a B se zapisují, C nikoliv. Již úvodní kola přinesla několik překvapivých výsledků, ale takto na začátku těžko soudit, jak to nakonec dopadne…

Od oběda až do večeře (nebereme-li v potaz krátký polední klid) probíhala v Růžené olympiáda. Přestože mraky nad námi vypadaly občas výhružně, déšť se nespustil a uskutečnily se tak všechny 4 naplánované disciplíny – baseball, hod granátem na dálku, štafetový běh a přetahovaná lanem. Do všech soutěží se zapojili všichni členové oddílů. Disciplíny čtyři, ale vítězné oddíly jen dva – Římané totiž vyhráli baseboll i přetahovanou, Řekové zase naházeli v celkovém součtu nejvíc metrů a byli i nejrychlejší ve štafetě. V hodu granátem jsme také vyhodnotili nejlepší individuální výsledky – z kluků hodil nejdál Míra Šťastný (30 metrů), z holek pak Kačka Müllerová (23 metrů). Jak se to má správně dělat, předvedl posléze Pavel Vojta, jehož 55 metrů stačilo na prvenství mezi vedoucími a praktikanty, nicméně roky jsou přece jen vidět – na vojně dal Brambor před nějakými 15 lety 63 metrů :-)

Díky Vítkovi Moravcovi jsme obohatili naše soustředění o soutěž v řešení taktických obratů a kombinací, jež přišla na řadu právě v úterý večer. Vítek připravil materiály pro tři výkonnostní skupiny – v hodinovém limitu řešili všichni 8 diagramů, obtížnost byla samozřejmě různá. V nejsilnější skupině získali plný počet bodů David Zvára a Martin Pospíšil, coby praktikanti ale řešili jen o čest mimo soutěž   :-) , a tak byli jako vítězové odměněni další v pořadí – Patrik Pýcha a Míša Hatašová s 5 body. V prostřední skupině vyhrála suverénně Anežka Vlková (7 bodů). Při řešení nejlehčích diagramů zazářil nejmladší účastník tábora, teprve 5letý Jakub Vojta, jenž získal 100% bodů! Odměněni byli i sedmibodoví řešitelé – Adam Houdek, Adam Sklenář a David Lang.

Je potěšitelné, že jsme za první tři dny nezaznamenali žádné větší zdravotní problémy, a tak se naše milá zdravotnice Sandra může kromě vedení oddílu Keltů soustředit na bodování úklidu na chatkách. Zatím děti docela uklízejí, i když samozřejmě jak které, každopádně prasat bylo od začátku týdne o dost méně než sluníček – ale třeba je na ně Sandra až moc hodná… :-)

Den čtvrtý – středa 10. srpna

Na středu byl od začátku naplánován celodenní výlet. Když jsme se ovšem ráno probudili, nastaly menší pochybnosti – lilo totiž jako z konve. Aktuální předpověď počasí nás ale ujistila, že měnit plány nebudeme (mimo jiné jsme měli zrušené obědy), jediný středeční mrak nad Českou republikou měl z naší oblasti zmizet co nevidět. A udělali jsme dobře, protože se opravdu záhy vyčasilo, a tak už to zůstalo po celý den.

Cílem našeho pochodu byl Vysoký Chlumec a v něm návštěva tamního skanzenu, motivací pro pochodníky se stala tradičně i restaurace :-) .  Podle věku a předpokládaných schopností jsme děti rozdělili do dvou skupin – ta elitní šla celou cestu po svých (vinou mírného zabloudění nakonec cca 18 km), zbytek se přibližně polovinu trasy popovezl linkovým autobusem. První skupina vyšla z Růžené dříve a podařilo se jí dorazit na místo zhruba s 40minutovým náskokem na tu druhou, což umožnilo plynulé vystřídání všech dětí v restauraci. On by ten náskok za normálních okolností nebyl tak velký, ale požadavek 34 lístků rozhodil řidiče autobusu natolik, že se Petra Havelky zapomněl zeptat na cíl cesty a rovnou mu vyjel Sedlčany (možná ho znal a věděl, odkud je :-) ). Po následné reklamaci se ukázalo, že storno pan řidič už dlouho nemusel dělat, a pokud to někdy uměl, už to zapomněl. Bylo z toho zpoždění 15 minut a „normální“ cestující nás určitě měli rádi :-) . Personál restaurace Na Statku zvládl naši obsluhu skvěle, všech 58 táborníků bylo odbaveno za necelé dvě hodinky. Podle plánu jsme se tedy všichni vystřídali ve skanzenu, přičemž první skupina stihla i nákup v místním obchodě.

Cesta zpět probíhala dokonce ve třech partách. Převážná většina se popovezla linkovým autobusem na kraj obce Libčice a zde pak všichni dostali volbu, zda se do Růžené dopraví  autem, či dojdou zbývajících 8 km pěšky. Překvapivě se více zájemců (celkem 35) rozhodlo pro pěší variantu, autem Honzy Starce tak odpendlovalo jen 18 lidí. Borci dne se stali Jára Spilka a ještě ani ne 11letý Honza Černý. Ti si vyžádali zařazení do speciálního týmu (Pavel Vojta, Jára Shejbal, Filip Zvára), který šel i celou zpáteční cestu z Chlumce po svých. Výlet se vydařil. Někteří po něm sice trochu pajdali (přece jen trasy 35 nebo 25 km nechodí každý den), ale svaly si odpočinou a puchýře se zahojí, a bude zas dobře :-) . Kvůli pozdnímu návratu jsme nakonec přeložili původně plánované šachové přednášky a po nástupu už byla vyhlášena příprava na večerku.

Den pátý – čtvrtek 11. srpna

Čtvrtek byl na letošní Růžené nejšachovějším dnem. Celé dopoledne pokračovaly hlavní turnaje, jen skupina C stihla ještě zajít na chvíli do lesa na houby. V turnaji A v předčasném finále porazil David Zvára Martina Pospíšila a zdá se, že o vítězi je téměř rozhodnuto. Ale jeden nikdy neví, což platí samozřejmě ve všech turnajích – na konečné pořadí si musíme počkat do soboty.

Odpolední program zahájily šachové přednášky ve třech výkonnostních skupinách. Áčko vedl Ondřej Matějovský a posluchače seznámil s tvorbou a šachovou kariérou prvního mistra světa Steinitze. V béčku probíral Vítek Moravec remízové motivy v koncovkách a céčko se pod povedením trojice David Zvára, Martin Pospíšil a Honza Starec věnovalo základním pěšcovým koncovkám. Po svačině se celý tábor vydal trochu proběhnout na louku, kde se uskutečnila matematicko-běhavá hra „čísla“. Nejlepší v ní byli Kelti.

Kdo neměl šachů dost, měl možnost zahrát si v závěru dne turnaj v bleskovce (tempo 3 minuty + 2 sekundy za tah). Toho se včetně vedoucích a praktikantů zúčastnilo 20 hráčů, zbytek si zahrál baseball i jiné hry. Absolutním vítězem bleskovky se stal Vítek Moravec, z dětí byli nejlepší Martin Horák, Pepa Kučera a Petr Laňka.

I po 5. dnu tábora jsme zatím bez větších úrazů – jen tak dál! :-)

Den šestý – pátek 12. srpna

Páteční program začal našim frekventantům hodně brzy. Již 20 minut po půlnoci vstávaly první chatky na start noční bojové hry za účelem hledání nápoje nesmrtelnosti. Dvoučlenné hlídky se vydávaly na cca dvoukilometrový okruh, na kterém se setkaly mimo  jiné s vodníkem, čarodějnicemi a andělem. Bojovka byla vydařená – všichni nástrahy cesty zvládli a dorazili v pořádku do cíle, nicméně nesmrtelnost nikdo nezískal.

Po pár hodinách spánku následoval obvyklý šachový program – hlavní turnaje už nám pomalu finišují do svého závěru, o všem podstatném se definitivně rozhodne v sobotu.

Odpoledne jsme vyhradili pro závod v orientačním běhu. Na trať vybíhaly 2-3členné týmy a cestou plnily několik různorodých úkolů. Po započítání času a bodů za dovednostní disciplíny zvítězila trojice Honza Černý, Czech Sangsongfah a Anička Zlámaná, druzí byli Šimon Remeš a Martin Staněček a o třetí místo se podělili Martin Horák, Zuzka Petrášková, Tadeáš Jiroušek a dva Honzové – Kučera se Sadilem. Nejvíce bodů do celotáborové hry připadlo Keltům, kteří byli nejvyrovnanější a bez slabin.

Po večerním nástupu jsme se sešli na klubovnách, kde se konaly další šachové přednášky. V áčku probíral Vítek pěšcové koncovky, v béčku Maťa k pěšcům přidal ještě věže a na chvíli i střelce :-) . Skupinu C opět vedli praktikanti Martin s Davidem (základy koncovek) a po jejich lekci zorganizoval Honza Starec oblíbenou obíhačku.

Závěr dne zpestřilo hledání mobilu jednoho z našich dětí na cestě od kluboven do tábora, naštěstí se druhý den ráno za světla našel (výhoda, že je deník tvořen s denním zpožděním, jinak bychom toto nevěděli :-) ).

Den šestý – sobota 13. srpna

Dopoledne se podle plánu dohrály všechny hlavní šachové turnaje. Áčko ovládli praktikanti (1. David Zvára, 2. Martin Pospíšil), z dětí byli nejlepší Martin Horák, Míša Hatašová a Nela Pýchová. Béčko vyhrál stejně jako vloni (za rok už ho tedy áčko nemine) Jára Spilka před Aničkou Zlámanou a Honzou Kučerou. V céčku se nejvíce dařilo Adamu Sklenářovi, Davidu Langovi a Kačce Krejčiříkové. Za zmínku určitě stojí i pěkné 5. místo pětiletého Jakuba Vojty.

Protože do oběda zbývalo ještě dost času, dokončil Vítek svou přednášku z předchozího dne a v různých věkových skupinách proběhly simultánky s časovou kontrolou. Ve všech zvítězili vedoucí, ale v případě nejsilnější skupiny, proti které se střídali Pavel Vojta s Vítkem Moravcem, to bylo velmi těsné (5,5:4,5). Náš tradiční táborový host Vašek Gergelits si se svými soupeři poradil v poměru 17:3 a Honza Starec vyhrál 10,5:4,5. Kdo a jak proti komu hrál, si můžete prohlédnout na stránkách KDJS Sedlčany.

Namísto tradičního poledního klidu čekala 9 našich chatek (tedy všechny kromě dvou velitelských) akce „Kulový blesk“. Včera jsme totiž byli požádáni, zda bychom se na poslední noc nepřestěhovali – prý by to provozovatelům areálu hodně pomohlo kvůli dnešnímu střídání turnusů jejich velkého tábora. Žádná velká zábava to není, ale pochopitelně jsme vyhověli – starají se tu o nás dobře a mimo jiné nám třeba odpustili úhradu rozbitého skla u hydrantu… Celá akce proběhla rychle, energicky a naráz, takže jsme již ve 14.30 mohli pokračovat v táborovém programu :-) .

Informace na stránkách Sedlčan

14 reakcí na “Táborový deník 2011”

 1. 1
  Maťa píše:

  Tak deník konečně protlačen (mám tu letos velmi špatný signál). Jsem si vědom, že jsme v něm 2 dny pozadu, pokusím se vše dohnat co nejdřív. Úplně hned to ale nebude, za pár hodin vyrážíme na celodenní výlet… Doporučuji kliknout na odkaz na stránky Sedlčan, tam najdete fotky, průběžné výsledky turnajů a jiné zajímavosti.

 2. 2
  Hana Hušáková píše:

  Díky za fotky a za deník. těšíme se na další :)
  Pozdravejte Vaška Hušáka
  Všem Táborníkům držíme palce, ať máte lepší počasí

 3. 3
  Maťa píše:

  Dopsáno pondělí, během dopoledních šachů zkusím něco připsat. Jinak celodenní výlet se vydařil, někteří si i hrábli na dno sil :-) (nejdelší trasa kolem 35 km). Blíže později přímo v deníku.

  H. Hušáková: Vyřídím! :-)

 4. 4
  Radek píše:

  Škoda že nejsem trochu mladší. Takový tábor by se mi líbil. A to nemluvím o vedení. Přeji více sluníčka a teplých dní.

 5. 5
  Maťa píše:

  V blicáku bylo mezi dětmi trochu jiné pořadí, než jsem dnes v deníku uvedl. Konkrétně 1.Martin Horák, 2.Pepa Kučera, 3.Petr Laňka. Až se dostanu k počítači, opravím to (teď píšu ze stanoviště při orientačním běhu).

 6. 6
  Maťa píše:

  Během toho, co právě v lese probíhá populární hra nemoci, se mi podařilo v deníku téměř „dohnat čas“ :-) . Teď už nevím, jestli se v Růžené ještě k počítači dostanu, dokončení tedy nejspíš čekejte až v příštích dnech – však už toho tolik dopsat nezbývá :-) .

 7. 7
  Jirka Ž. píše:

  Byl to moc hezký tábor, doufám, že mě příští rok Maťa zase vezme:-). Dovolím si ale poznámku k k přítomnosti Petra jako prvního v táboře; na můj krásný čas 13:15 prostě nemá:-D.

 8. 8
  Maťa píše:

  Tak to se, Jirko, omlouvám. Já jsem tě zaznamenal až tak 15 minut po našem příjezdu a netušil jsem, že už jsi na místě přes 2 hodiny :-) . Na příští rok s tebou samozřejmě počítáme. Jinak jsi mi nenápadně připomněl, že by to pomalu chtělo dokončit deník… :-)

 9. 9
  Maťa píše:

  Definitivní termín letošního tábora v Růžené: 4. – 11. srpna 2012 (sobota – sobota). Propozice připravíme nejpozději do konce měsíce, ale termín je závazný a můžete si ho poznamenat.

 10. 10
  Tom píše:

  Tak tady jsou propozice na rok 2012:
  http://www.sachyvlasim.cz/download/Ruzena2012.doc

  Docela s časovou rezervou :-D

 11. 11
  Pavel Vojta píše:

  Jak už jsem předesílal, tak letos bohužel na tábor nepojedu :-( ,ale řekl bych, že mne zastoupí v roli vedoucího někdo mladší a perspektivnější :-) .Snad to vyjde za rok :-) .

 12. 12
  Maťa píše:

  Jasně, Pavlíku: přijde novej, mladej, ale to bude sekáč, ten se nezakecá… Ale stejně je škoda, že nepojedeš!

 13. 13
  Vláďa píše:

  Asi to pořadatelé tábora vědí, ale raději pro jistotu upozorňuji na článek Marka Vokáče http://www.chess.cz/www/informace/komise/km/lekarske-osetreni-deti-na-sachovych-taborech.html

 14. 14
  Maťa píše:

  Díky za upozornění, Vláďo. Víme o tom, zrovna včera jsme to s Petrem v Praze probírali a na radu jeho kamaráda lékaře si plnou moc necháme od rodičů podepsat.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2021 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist