TJ Spartak Vlasim
22
Čvn

Valašská slivovička k IM normě nepomohla

Tomáš Vojta

Předminulou sobotu jsme společně s Ondrou Matějovským vyrazili autobusem směr Brno, kde na nás již se štamprličkou slivovičky v ruce čekal náš vsetínský kamarád Radek Zádrapa, abychom se společně vydali přes Vídeň, Graz a Villach do italského horského městečka Forni di Sopra, kde se od neděle hrál velice silný otevřený mezinárodní turnaj. Cesta zpestřená výhledy na rakouské Alpy a s množstvím tunelů proběhla bez nejmenších problémů a po více jak 10 hodinách na silnicích jsme se tak mohli ubytovat v hotelu Posta (kdybyste měli cestu tímto směrem, tak hotel Posta vřele doporučuji – hezké ubytování, dobré jídlo, příjemný personál, prostě hotel, jak má být :-) ).

 
Pohled od hrací místnosti na dolomitské vrcholy

Do turnaje “A“, kterého jsme se všichni 3 zúčastnili, se prezentovalo celkem 72 hráčů – mimo jiné z Ekvádoru, Mexika, USA, Ruska, Turecka, Švédska, Norska, Španělska a spousty dalších zemí. Hlavními favority byli Mikhail Gurevich (elo 2617), Rafael Antoniewski (2598) a Pavel Jaracz (2575). Na první cenu ve výši 1 400 Euro si dělalo zálusk ale i dalších 10 velmistrů. Já jsem byl nasazen jako 30., Ondra 64. a Radek 67. Z toho je jasné, že naše cíle nemohly být příliš vysoké :-) . Hrálo se v příjemném sále Palasportu, vzdáleného od hotelu slabých 5 minut chůze. Na programu bylo tradičních 9 kol tempem 90 minut na 40 tahů + 30 minut do konce partie s přídavkem 30s. za každý provedený tah. Pro internetové fanoušky byl připraven online přenos z 24 šachovnic.

 
Hrací sál

Úvod turnaje mi vyšel nad očekávání. Po povinné výhře v prvním kole jsem ve druhém dokázal poprvé v životě porazit ve vážné partii hráče s elem přes 2500. Po remíze v kole třetím jsem pak ve čtvrtém nastoupil na třetí šachovnici proti poláku Antoniewskému (elo 2598). Bojoval jsem, ale soupeř mě v koncovce udolal. A abych si moc nevyskakoval, tak jsem po této prohře hned dostal další eso v podobě německého velmistra Arkadije Rostejna (elo 2547). Tato partie mě bude mrzet ještě dlouho. V Čigorinově obraně jsem obětoval figuru za 2 pěšce, soupeře zatlačil, získal postupně další 2 pěšce a přešel do přivyhrané koncovky. Tu jsem ale hrozným stylem zazdil… Takže po 5 kolech 50% bodový zisk. Ondrovi naopak první polovina turnaje vůbec nevyšla a po 4 prohrách a jedné remíze se krčil na úplném chvostu výsledkové listiny. Ondrovi ale jako by vlila krev do žil krásná středeční túra, kterou jsme společně absolvovali.

 

 

V závěrečných 4 kolech uhrál 2,5 bodu a odvrátil tak nebezpečí, že by skončil poslední :-) . Nakonec z toho bylo 65. místo. Podobně na tom byl i Radek, který za stejný počet bodů jako Ondra skončil na místě 67. Já jsem v 6. kole zdolal němce Schmitze…

Vojta – Schmitz po 22. tahu černého:

 

23.Jfxe5+! Šlo hrát samozřejmě i 23.Jxd6+ Kg7 24.Dxb4 +-, ale tah v partii je důslednější. 23…dxe5 24.Jxe5+ Kg7 Černý je ztracen. Po 23…Jxe5 přijde 24.Dxh8 a černý musí odevzdal jezdce, poněvadž hrozí mat na f6. 25.Jxd7 Vxb8 26.Jxb8 +- O 4 tahy později se černý vzdal. 1 – 0

V dalších dvou kolech jsem zaznamenal po jedné výhře a prohře, a tak v posledním kole nezbývalo než na zisk normy IM porazit černými amerického mezinárodního mistra Briana Smitha (elo 2481). Hned v zahájení se mi povedlo ukořistit pěšce, ale pak soupeř prokázal své kvality a rozhodl partii pěkným útokem. Škoda, k normě IM tak nepomohla ani valašská slivovička, kterou jsme si vždy před partií na bojovnost dávali :-) . Celkové 32. místo odpovídá mému nasazení, ale po tom dobrém úvodu to asi mohlo být i o fous lepší.

Nejlepších patnáct:

Celkové výsledky turnaje

Fotogalerie

Partie ke stažení 

Týden v Itálii utekl jak voda a nebylo by od věci se sem zase za rok vrátit. :-) Za příjemnou společnost a v neposlední řadě i jazykovou pomoc děkuji Radkovi a Míše Zadrapovým a samozřejmě i jejich 2leté Amálce. :-) Na závěr článku ještě pár fotek:


Největší hvězda turnaje Mikhail Gurevich


Ondra poráží Fabia Caprara

 
Tomáš Vojta – Nicola Altini


2 fotky ze středeční túry


Značkami v Itálii zrovna nešetří :-)

14 reakcí na “Valašská slivovička k IM normě nepomohla”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Škoda té nesplněné normy, forma byla a chyběl jen kousíček štěstí. Pěkná fotka těch dopravních značek :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Neřekl bych, že v tom hrálo nějakou roli štěstí. Bohužel spíš chybí výkonnost … :-(
  Škoda je té partie z 5.kola proti Arkadiji Rostejnovi, tu to chtělo dotáhnout. Tam se to nějak zlomilo a závěr turnaje už nebyl herně dobrý. Jestli se k tomu dostanu, tak tu partii /a možná i tu s Petkovem/ okomentuji.

 3. 3
  Robin píše:

  Pěkný článek! Turnaj vypadá opravdu dobře! :D Jinak Tome, nechtěl bys ještě okomentovat tu s Antoniewským ? :D :D

 4. 4
  Tom píše:

  S Antoniewským určitě ne, ta partie byla moc dlouhá :-) Už nevím kolik měla tahů, ale pamatuji si, že jsem dohrával skoro poslední a málem nestihl večeři :-D

 5. 5
  Robin píše:

  Škoda :D ale ta střední hra byla dost zajímavá! ;) :D

 6. 6
  Vláďa píše:

  Tome, když se ti do toho nechce, tak já ji teda okomentuji :-). Partie měla 74 tahů a už od 24. tahu jsi tahal za kratší konec provazu :-D.

 7. 7
  Tom píše:

  Vláďo, dobrej nápad! Beru tě za slovo a těším se na tvou analýzu. ;-)

 8. 8
  Vláďa píše:

  Počkej, počkej, tys to nepochopil, to už jsem udělal ad6) ve druhé větě :-D :-D

 9. 9
  Honza Šťastný píše:

  …no, ja myslim, ze to dost mozna Tom pochopil, jen Vladu trosku chytl za slovo:-)..Ale pravda, mne to taky vterinku trvalo, nez jsem Vladovu vykutalenou formulaci prohledl:-)..

 10. 10
  noELO píše:

  ad Tom: na komentovanou partii s tím Rotsteinem se těším. Sledoval jsem on-line a fandil, ale i jako šachový blb jsem se divil, proč v koncovce zaháníte šachováním soupeřova krále tam, kde ho asi chtěl mít :-)

 11. 11
  noELO píše:

  Ten můj pocit může být samozřejmě naprostá blbost – viz sebedefinice v předchozím příspěvku.

 12. 12
  Tom píše:

  noELO: s Rostejnem byla hloupost braní pěšce na h2 /37…Vxh2/, pak už je pozice prohraná. Ty pozdější šachy byly už jen ze zoufalství :-( K okomentování partie jsem se ještě nedostal, snad příští týden. Okomentoval jsem ale partii s Petkovem, tu bych rád zveřejnil dnes odpoledne nebo večer.

 13. 13
  Maťa píše:

  Minulý týden jsem zapomněl pochválit Tomášův článek – popsal vše výstižně. Sice jsem nehrál dobře, ale líbilo se mi tam a dovedu si představit, že se do Forni zase někdy vydám. Formát turnaje mi maximálně vyhovuje, v áčku hráli až na jednu výjimku jen hráči s elem přes 2000, takže jsem se ani po 4 prohrách nepropadl mezi slabé soupeře… Jo, a zmiňovaná středeční túra neměla chybu – škoda, že se počasí takto povedlo jen jeden den…

  Na http://www.chess.cz/kraje/jmss/view_artefact.php?type=jmss_article&id=1112 si můžete přečíst reportáž pana Mlýnka z Brna, který z pětice českých reprezentantů jako jediný bral finanční cenu.

 14. 14
  Tom píše:

  Reportáž pana Mlýnka je opravdu pěkná, popsal turnaj rozhodně podrobněji a lépe než já.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist