28
Lis

Cenné zkušenosti z Vlachovic

Ondřej Matějovský

Jak jste jistě na našem webu zaznamenali, ve dnech 16. – 22. listopadu startovali David Zvára (1826) a Robin Hrdina (1636) na silně obsazeném Polofinále MČR juniorů do 18 a 20 let ve Vlachovicích u Žďáru n/S. Turnaje, který již tradičně pořádal šachový oddíl TJ Neratovice v čele s Romanem Burdou, se v hotelu Pavla zúčastnilo 78 hráčů, z toho 16 dívek. Děvčata bojovala rovnou o titul mistryně ČR, hoši o postupy do finále MČR. Hrálo se švýcarským systémem na 9 kol, nepříliš obvyklým tempem 90 minut na 40 tahů + 15 minut do konce partie + 30 sekund za každý tah.

Po celotýdenních bojích zvítězil se ziskem 7 bodů Jaroslav Bureš z Grygova, jen o půl bodu středního buchholzu zpět zůstal Martin Cuhra z Českých Budějovic. Do finálového turnaje postoupili ještě 6,5bodoví Václav Svoboda (Oáza Praha), Vojtěch Rojíček (Frýdek-Místek), Lumír Mrázek (Orlová) a Vojtěch Zwardoň (Karviná). Mistrovský titul v kategoriích D 18 i D 20 vybojovala celkově sedmá Kristýna Havlíková (Klatovy) rovněž se 6,5 body. Souboje na předních deskách se Vlašimi netýkaly, přesto jsem špici turnaje občas sledoval, a to živě i na rozborech u pánů FM Gonsiora a IM Jasného. Zdálo se mi, že kluci v závěru možná až příliš taktizovali, rychlých remíz bylo opravdu hodně. Chvályhodnou výjimkou mezi postupujícími byli Vojtěch Rojíček a Lumír Mrázek.

Vlašimští hráči přijeli především sbírat zkušenosti, v nabité konkurenci jsme nějaký útok na přední umístění nemohli očekávat. David Zvára byl nasazen jako 58., Robin Hrdina hrál s číslem 70. Turnaj se více povedl Robinovi, který se silnými soupeři uhrál 4 body, když dokázal porazit  Holeše (1882) ze Sokolova a remizovat se čtyřmi hráči s elem přes 1900. V konečném pořadí si 52. místem oproti nasazení polepšil o 18 příček a uhrál výbornou performanci 1872. Naopak David si do Žďárských vrchů dobrou formu nepřivezl. Obsah jeho partií nebyl špatný, ale bohužel tentokrát hodně přehlížel a po 6. kole se tak s jedním bodíkem ocitl na chvostu průběžného pořadí. Dobrým finišem (2,5/3) svůj výsledek nakonec vylepšil, nicméně 3,5 bodu, 65. místo a performanci 1685 samozřejmě jako úspěch hodnotit nemůžeme. Ale není každý den posvícení… Pro oba kluky byla účast v takovém turnaji výbornou zkušeností a určitě jim pomůže v dalším výkonnostním růstu. Juniorské polofinále si můžou zahrát ještě několikrát: David 5x, Robin dokonce 7x…

Momentka ze 3. kola. David Zvára sleduje fotografa, Robin Hrdina se prochází po sále… Foto ze stránek pořadatelů.

Součástí naší výpravy byl také Vít Moravec (2008) z Českého Brodu, v nedávné době první deska Vlašimi v lize dorostu. Vítek uhrál 4,5 bodu a skončil na 38. místě, jeho výsledek tak zhruba odpovídá papírovým předpokladům. Příští rok už prý ale zaútočí na postup! :-)

Vedle hlavního turnaje proběhl ve Vlachovicích také Open Pavla pro rodiče, trenéry a doprovod. Mezi osmičkou účastníků jsem byl i a přes nepřesvědčivé výkony jsem nakonec s 5 body obhájil pozici nasazené dvojky. Zvítězil největší favorit Tomáš Vaněk (2269) z Teplic, třetí pak skončil Karel Horák (1803) z Vyšehradu.

Na závěr bych rád poděkoval panu Václavu Moravcovi za zajištění ubytování. V ubytovně na Harusově kopci u Nového Města na Moravě (necelých 10 km od Vlachovic) jsme měli svůj klid a veškeré pohodlí (stolní tenis, kuchyňka, televizní místnost…).  A také hodně sněhu, čehož kluci den před odjezdem využili a postavili sochu populárního IM Vávry, který ve stejném týdnu vyhrál Open Liberec :-) .

Dílo trojice Moravec, Zvára, Hrdina – IM Vávra v nadživotní velikosti… Foto: Václav Moravec

Turnajové stránky (výsledky, partie, fotky…)

Článek na Novoborském šachovém serveru

Na žádost Jirky Mejzlíka z diskuze pod článkem Vlašimská mládež na dvou frontách („Tak to do článku můžeš rovnou zmínit sobotní dvoukolo 1.LDMD, ať je kam psát online zpravodajství ze zápasů ve Sporthotelu.“) tak trochu mimo téma zmiňuji, že v sobotu 29. 11. od 10 hodin pokračuje ve Vlašimi 1. liga dorostu :-) . Dopoledne nás čeká Šachklub Tábor, odpoledne pak České Budějovice. V obou utkáních je Vlašim favoritem, tak držte palce, ať to hoši a dívka potvrdí, případně se přijďte do Sporthotelu podívat!

39 reakcí na “Cenné zkušenosti z Vlachovic”

1 2
  1. 31
    Hatašáci z Úholiček píše:

Ahoj všem Vlašimákům. Moc nás těší, že sledujete naše stránky a výsledky. Pavel Vávra možná alespoň na chvilku skutečně změnil svůj životní styl, protože když jsem s ním mluvil po pátém kole říkal, že si bude muset jít taky někdy lehnout… Turnaj v Litomyšli se nám móóóc líbil a každému ho vřele doporučujeme.

2. 32
    Maťa píše:

Do Litomyšle jezdívali Ondra a Vojta Mejzlíkovi a také turnaj chválili. Mně ale asi v tomto termínu turnaj nevyjde: 26. 12. tradičně pořádáme Memoriál Stanislava Vojty a v noci z 1. na 2. ledna dělám inventuru. Letos jsem to ani všechno nestihl a čeká mě ještě jedna noční… :-(

3. 33
    Maťa píše:

Jistě většina čtenářů přes aktuální odkazy na články na serveru 63+1 zaznamenala, že Pavel Vávra útočí na turnaji v Praze na třetí prvenství v řadě: http://chess-results.com/tnr18600.aspx?art=1&rd=7&lan=5&turdet=YES&flag=30&m=-1 ! Jak napsal Tom (31. 12., 7.41), je to fakt ďábel! :-)

4. 34
    Tom píše:

Panejo, toho bych nechtěl potkat ani v noci a ani za šachovnicí :-)

5. 35
    Jirka píše:

Když je u nás tak oblíbený, nepozveme ho třeba na oddílovou simultánku :-) ?

6. 36
    Tom píše:

To není špatný nápad! Na Kopečku by se mu určitě líbilo. :-)

7. 37
    Maťa píše:

Simultánka s IM Vávrou Na Kopečku v Chotýšanech? To vážně nezní špatně, zkusit bychom to mohli!

Dnes přerušil vítěznou sérii našeho oblíbence Štěpán Žilka a vystřídal ho tak na špici. Doufejme, že v závěrečném 9. kole se zítra IM Vávra ještě o medaili popere!

8. 38
    Robin píše:

Tak IM Vávra bohužel prohrál a končí na 15. místě. :-( Škoda, kdyby vyhrál tak je nejhůř 2.