TJ Spartak Vlasim
28
Lis

Zápas Kostelec „B“ – Vlašim „B“ v diagramech

Tomáš Vojta

Utkání 3. kola Regionálního přeboru Kostelec nad Černými lesy „B“ – Vlašim „B“ slibovalo vyrovnaný průběh, k naší radosti byl ale zápas jednoznačnou záležitostí hostů, kteří v náhradní hrací místnosti v Zásmukách zvítězili vysoko 6:2. Pojďme si úspěšnou neděli připomenout prostřednictvím několika zajímavých diagramů z partií.

Na 3. desce narazil Petr Havelka na nebezpečného Miroslava Formana a v průběhu boje nebyl daleko od prohry. V pozici na diagramu se zdá, že je černý ztracen, visí věž, hrozí Dh8 mat a ještě k tomu Va7 ze ziskem dámy. Petr však našel hezkou možnost, jak partii zachránit.

Forman – Havelka – pozice po 45. tahu bílého:

45…Ve2+ Efektní mezitah pro diváky :-) . Na situaci nic nemění, Vh2 šlo hrát i hned.  46.Kd1 Věž vzít nešlo – 46.Kxe2 Dc4+ = s remízou věčným šachem.  46…Vh2 47.Va7 b2! 48.Vxf7+ Kxf7 = Bílý sice získal dámu za věž, ale partii vyhrát nemůže. Maximálně teď může dosáhnout zisku pěšce f6, ale zabránit tahu b1D s dalším Vh1 a přechodu do remízové pěšcové koncovky nemá jak. 0,5-0,5

Výbornou formu z posledních týdnů potvrdil František Innemann. Svého papírově silnějšího soupeře v průběhu partie přehrál a svůj dobrý výkon korunoval drtivým matovým útokem.

Innemann – Bednařík ml. – pozice po 33. tahu černého:

34.Vxc8 Vxc8 35.Sd4! Proti hrozbám Dg7 nebo Dh8 není obrany. Zbytek je pro bílého lahůdkou. 35…Sc5 36.Dh8+ Kf7 37.Dg7+ Ke8 38.Ve1+ Kd8 39.Df6+ Se7 40.Sb6+ Ke8 41.d6 a černý dostane mat nejpozději 4. tahem… 1-0

Tak to byly dva světlejší momenty zápasu a teď dva tmavší :-) :

Na posledních dvou šachovnicích se naši hráči nevyhnuli pořádným kopancům. Překvapivě ale tento minizápas skončil nakonec 1:1.

Na 8. šachovnici se povedla hezká partie kosteleckému hráči. Již ve 14. tahu se blýskl pěknou obětí střelce na h3 a v pozici na diagramu mu Robin dovolil zakončit partii i matem.

Hrdina – Pácha – pozice po 21. tahu černého:

22.d4?? Bílý ukončuje své trápení, ale i bez tohoto tahu stojí na prohru. 22…Dh3+!  0-1

O šachovnici vedle zůstala chyba nepotrestána a paradoxně dokonce vedla k rozhodující výhodě. S nadsázkou se dá říci, že vlastní hrubá chyba vedla k výhře :-) .

Bednařík st. – Hašek – pozice po 24. tahu bílého:

Tomáš zahrál 24…Sxe4?? Po správném 24…Dd6 by měl černý díky dvojici střelců malou výhodu. Soupeř ale tahu Sxe4 uvěřil a po 25.Jxe4?? Dxe4 26.Dxe4 Vxe4 27.Vxc7 Vxe3 -/+ mu zůstal pěšec méně v koncovce a díky tomuto handicapu nakonec partii prohrál. Kdyby ovšem zahrál 25.Dxc4! +-, tak by měl čistou věž navíc…

6 reakcí na “Zápas Kostelec „B“ – Vlašim „B“ v diagramech”

 1. 1
  Vláďa píše:

  Franta zraje jak víno, čím starší, tím lepší :-)

 2. 2
  Tom píše:

  Přesně tak! Nejprve si smlsnul v miniaturce na Mrňovi, teď porazil Bednaříka a v neděli si prý dá jako zákusek někoho z Říčan :-) :-)

 3. 3
  Pavel Vojta píše:

  No já doufám, že v neděli bude těch zákusků trochu více, aby nám nezhořklo pivko na Vorlině.

 4. 4
  Tom píše:

  No, jen abychom jako obvykle nedostali přes papulu :-)

 5. 5
  milan píše:

  No říčanské déčko bude pro vlašimské áčko těžký oříšek

 6. 6
  Maťa píše:

  Říčanské déčko zatím formu hledá, už čtyři hráči nasbírali tři nuly. To u nás velkou rošádu provedl zatím jen Emil. Tak snad se Říčany D nechytí právě na nás…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist