TJ Spartak Vlasim
19
Lis

Dvě stříbra z Tábora

Jaroslav Pýcha

V Táboře se ve dnech 15. – 17. 11. 2008 konalo Mistrovství Čech do 8 a 10 let. Turnaje, který se konal v pěkném učňovském areálu, se zúčastnilo v obou mistrovských kategoriích rovných 100 malých šachistů. A nutno dodat, že pro nás to bylo mistrovství možná nad očekávání úspěšné!

Vlašim vyslala do „boje“ 4 své naděje. V kategorii D10 nás reprezentovaly Nela Pýchová a Anežka Vlková, v H10 Fanda Helebrand, v H8 pak Matěj David. Součástí výpravy byl také Patrik Pýcha, který působil jako pozorovatel a jeho postřehů je využitu dále v článku.

Začneme kategorií HD10, která hrála na 9 kol tempem 2×60 minut se zápisem (v sobotu 3 kola, v neděli 4, v pondělí 2). Zde jsme měli v podobě Nely Pýchové určitě největší naději na zisk cenného kovu a asi se spíš čekalo, která z medailí to bude. Naše hráčka začala turnaj dobře, po prvním dnu měla 2,5 bodu, i když nutno dodat, že úvodní vítězná partie s Anežkou patřila určitě k těm nejméně povedeným. Druhý den bohužel přišlo to, na co jsme u Nely už tak trochu zvyklí. Více než se soupeři bojovala s časem na svých hodinách, vinou čehož prohrála 2 partie, mrzí hlavně ta s Wagnerem v 6. kole. V pondělí  naštěstí zabojovala a výhrou v posledním kole (opět v časové tísni) předstihla Doležalovou z pořádajícího oddílu a obhájila tak cenné druhé místo z loňských Sedlčan. BLAHOPŘEJEME!

Zmiňované derby v 1. kole: Nela Pýchová (vlevo) proti Anežce Vlkové…

Mistryní Čech v D10 se stala opět Jitka Jánská z Plzně o půl bodu před Nelou a o bod před Doležalovou.  Druhé místo Nely (celkově 10.) je určitě výborné, ale je škoda, že zbytečně špatné hospodaření s časem ji připravuje o možnost poprat se o příčky ještě vyšší. Letos určitě ta šance byla, ani vítězná Jánská nebyla tak suverénní jako obvykle. Patrik vystoupení Nely zhodnotil takto: „Nela hraje hrozně pomalu a s posledními 10 minutami na hodinách, když je na tahu, se klidně dívá vedle na partii. Jinak hrála dobře, až na první partii s Anežkou, kde měla štěstí. Se svými 6 body a 2. místem mezi děvčaty je spokojená, ale myslím, že kdyby zrychlila, měla by bodů více .“

Druhá naše zástupkyně Anežka Vlková přijela hlavně sbírat zkušenosti. Příliš jí nevyšel úvod (0/3), pak střídala lepší výsledky s horšími. Hrála se 6 holkami, takže opravdu takové dívčí mistrovství, získala 3,5 bodu a bylo z toho krásné 6. místo v D10. Myslím, že Anežčin čas určitě přijde za rok, ale i tady hrála pěkné partie, jen ne vždy  s úspěšným koncem. Patrik: „Anežka hraje vcelku dobře, ale hodněkrát něco přehlédne, například jednotahové dvojúdery, nevynucené maty, odtažné šachy… Někdy je její tempo moc rychlé, se svým výsledkem může být však  spokojena – 3,5 bodu.“

Fanda Helebrand začal mistrovství tak, jak ho známe. 0,5 bodu ze 3 partií darovanou remízou, spotřebovanými nanejvýš 10 minutami a ve dvou partiích i ztracenou věží. Po prý velmi důrazné domácí domluvě začal hrát od 4. kola pomalu a na výsledcích to bylo hned znát. Ve zbývajících 6 kolech získal 4,5 bodu a s konečnými 5 body a 25. místem může být docela spokojen. Patrik: „František zahájil turnaj svým zběsilým tempem a hrubými chybami. Po prvním dnu se v něm něco zlomilo a začal hrát klidně a dobře. Jeho 5 bodů je solidní výsledek. Doufám, že mu to vydrží do budoucna.“

František Helebrand

V H10 zvítězil Matyáš Szücs (7,5 b.) z Hradce Králové před Danielem Kadlecem (7,5 b., SK Most) a Janem Vykoukem (6,5 b., DDM Most). Jediným středočeským zástupcem, který postoupil na březnové MČR je Tomáš Gruber (8. místo – 6 bodů) z Kralup, kterého jediným přáním, podle slov jeho otce, bylo nehrát s Nelou…

Konečně se dostáváme ke kategorii HD8, která nám připravila nečekané a o to příjemnější překvapení. Zde se hrálo od neděle 9 kol tempem 2×30 minut bez zápisu. Že by Matěj David mohl získat jednu z medailí, tomu asi věřili jen ti největší optimisté a ani po 6. kole tomu nic nenasvědčovalo (3,5 b.). Matěj se ale nadechl k mohutnému finiši, v posledních 3 kolech naplno zabodoval  a až neuvěřitelnou souhrou náhod se vyhoupl na skvělé 2. místo se ziskem 6,5 bodu. Moc blahopřejeme dalšímu talentu z „dílny“ Jirky Mejzlíka! Stejně jako vítěz Mencl se Matěj vyhnul souboji se suverénkou tohoto turnaje Dwilewicz (9/9) z Polska, která byla vyhlášena mimo pořadí MČ. Patrik: „Matěj hraje moc rychle, ale i tak se mu podařilo dosáhnout tak skvělého umístění. Po 6 kolech měl Matěj 3,5 bodu, ale další 3 kola rázně zakončil a všechna vyhrál. Jedním z důsledků jeho zběsilé hry byla ztráta dámy ve 4. tahu s Majdou Kořenovou.“

                                            Stříbrný medailista Matěj David

Ještě bych připomenul vynikající výsledek Zuzky Petráškové z Říčan, která se stala mistryní Čech do 8 let. Také blahopřejeme!

Co se týče pořadatelů v čele s pány Odehnalem a Doležalem, myslím, že svou úlohu zvládli velmi dobře, za což jim patří náš dík. Jediným, i když pro někoho závažným nedostatkem tak byla chybějící aktualizace průběžných výsledků na internetu. Nám osobně se v Táboře líbilo, jen škoda, že nebylo více času navštívit některá zajímavá místa, kterých je v Táboře dost a dost.

Konečné výsledky kategorie do 10 let

Konečné výsledky kategorie do 8 let

Stránky pořadatelů

10 reakcí na “Dvě stříbra z Tábora”

 1. 1
  Maťa píše:

  Ještě jednou gratuluju Nele i Matějovi k medailím, Františkovi a Anežce pak k dobrým výsledkům! Děkuji všem rodičům, kteří pomohli s organizací a vedením naší výpravy, Jardovi Pýchovi také za jako vždy pěkný článek, dále i Patrikovi za odborné postřehy!

 2. 2
  Patrik píše:

  Soupeři Matějě se v posledním kole skvěle pobili.Kdyby se pobili tak,jak jsem si původně myslel,byl by Matěj asi čtvrtý.O tom svědčí jeho strašný bucholz,ale první kritérium jsou prostě body a já jsem rád,že to v posledním kole mezi Matějovými soupeři dopadlo takhle. :-) :-D

 3. 3
  Tom píše:

  Koukám, že Patrik působil v Táboře jako trenér :-)
  Jinak samozřejmě velká gratulace Nele a Matějovi !

 4. 4
  Jirka píše:

  Taky velká gratulace oběma medailistům i všem dalším účastníkům :-) .

  Po medailovém půstu v letech 2002-2005 nám cenné kovy z MČ a MČR pěkně cinkají :-) :
  2006 – 1x bronz MČ Natálie Vernerová
  2007 – 2x stříbro MČ Robin Hrdina a Nela Pýchová
  2007 – 1x bronz MČ David Zvára
  2008 – 1x stříbro MČR rapid Robin Hrdina
  2008 – 2x stříbro MČ Nela Pýchová a Matěj David
  2008 – 1x bronz MČ Patrik Pýcha
  Celkem 8 velkých medailí od listopadu 2006, a podílelo se na nich 6(!!) různých hráčů a hráček. To už jistě není náhoda nebo štěstí na jednoho supertalenta spadlého z nebe :-) .

  Už jen chybí třešnička na dortu v podobě titulu, párkrát už jsme k němu měli blízko.

 5. 5
  Jarda P. píše:

  Na stránkách Říčan je napsáno ,že Matěj David je z Pravonína. Někdo se asi seknul.

 6. 6
  Filipová píše:

  Také jsem to četla, ale v „tlachárně“ už jim to Ing.Mejzlík vysvětloval. Ale je to milé, když berou v Říčanech Pravonín v potaz, ale nechceme se chlubit cizím peřím! Dodatečně moc a moc blahopřeji Nelince a Matějovi k tak pěkným výsledkům a mám pro ně za jejich výkony na zítra připravený dárek.

 7. 7
  Maťa píše:

  Včera večer jsem napsal stručný článek o úspěchu v Táboře pro regionální tisk. Přečíst si ho můžete v sekci „ke stažení“ (O. Matějovský pro tisk).

 8. 8
  Jirka píše:

  Maťa: Četl jsem přepis tvého článku v internetové verzi (viz. Aktuální odkazy), a překvapilo mě, že Nela získala první medaily ;-) ,asi byla z hodně „tvrdého“ kovu. Takovou hrubici jako pěst na voko už jsem dlouho nečetl, kdo to v té redakci opravuje … . Hlavně, že v tištěné verzi novin to vyšlo správně. Naštěstí je to již po tvé připomínce opraveno :-) .

 9. 9
  Maťa píše:

  Včera pozdě večer jsem se podíval, jestli už tam ten článek je, a hned mě to udeřilo do očí (opravdu jak rána pěstí :-) ): „O první medaily se postarala Nela Pýchová…“ a pod článkem podepsán Ondřej Matějovský. Honem jsem otevřel text, který jsem do novin posílal (v sekci „ke stažení“), a zjistil, že s tou hrubkou nemám nic společného. Napsal jsem tedy do komentářů pod článek prosbu o opravu a zde musím redakci pochválit za pružnost, poznámku jsem totiž psal v 0.26 a už ve 3.04 byl článek aktualizován. Nicméně skutečnost, že v celém článku redakce změnila jen jedno slovo („O první medaili/y se postarala…“ místo mého „O tu první se postarala…“), a přesto se jí „povedla“ taková věc, nesvědčí o dobré práci jazykových korektorů… Na druhou stranu buďme rádi, že naše texty tisknou, šachů je teď v regionálním tisku hodně! :-)
  Jinak, Jirko, v tištěné verzi snad ještě článek nevyšel, tipuji, že by mohl být zveřejněn zítra. Vyšel ale v dnešní Jiskře, i s fotkou a bez chyb :-) .

 10. 10
  Maťa píše:

  Tak v tištěné verzi Benešovského deníku vyšel nakonec článek až dnes. Bez hrubky, ale také bez fotky a bez odkazu na náš web…

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist