TJ Spartak Vlasim
18
Lis

Vlašim – Žebrák 3:5

Tomáš Vojta

V náhradní hrací místnosti (hrálo se v salonku kulturního domu Blaník) a se spoustou náhradníků jsme nastoupili ke 3. kolu krajského přeboru proti Žebráku. Hosté přijeli v nejsilnějším možném složení, a tak byli v utkání mírným favoritem.

Přesto se ale zdálo, že bychom mohli zaznamenat první vítězství v sezoně. Franta Innemann totiž překvapil svého soupeře hned v zahájení obětí figury, jak jsme se v pozápasové analýze v hospůdce přesvědčili, tak nekorektní, ale Vladimír Mrňa si se složitou pozicí vůbec nevěděl rady, kupil chybu na chybu a hladce ve 25 tazích prohrál. A když jsem přidal druhý bod v partii, která měla jen o 2 tahy více, vypadalo to, že máme zaděláno na dobrý výsledek. Bohužel opak byl pravdou a zejména na zadních šachovnicích se začala projevovat kvalita hostujících hráčů. Jedinou další šanci na zisk celého bodu měl Pavel Vojta, ale drobnou výhodu v koncovce zúročit nedokázal a partie skončila remízou.

Pavel Vojta stál celou partii lépe, ale na zisk celého bodu to nestačilo. Foto: Tomáš Vojta

Pak už se to začalo sypat. Nejprve prohrál Emil Macků, který s 30minutovým časovým mankem, které si zavinil svým pozdním příjezdem k zápasu, neměl proti zkušenému Hostičkovi šanci. Poté v takové nemastné neslané partii podlehl Vladimír Horák. Všechno se poměnilo a v mírně horší koncovce přišel náš hráč o pěšce a nebylo rázem o co hrát.  O výsledku utkání tak rozhodovaly poslední 2 desky. Tomáš Hašek dosáhl výborné pozice, ale v zápletkách střední hry se lépe orientoval soupeř a výsledkem byla špatná věžovka, kterou Tomáš bohužel udržet nedokázal. Na 8. šachovnici pak i přes prohru podal dobrý výkon Ondra Staněk. Proti soupeři, který měl takřka o 500 bodů vyšší elo, sehrál naprosto vyrovnanou partii a jen troška štěstí chyběla, aby partie skončila dělbou bodu. Za rozhodnutého stavu zápasu byla pak poslední partie mezi Ondrou Matějovským a Danielem Hadžalou dána rychle za remis, jistě ke spokojenosti Ondry, který stál dost nepohodlně.

Podtrženo a sečteno, dělali jsme, co bylo v našich silách, ale na silného soupeře to prostě nestačilo.

TRW A. Vlašim   Spartak Žebrák
Vojta Tomáš 2380 1 0 2004 Rujder Tibor
Macků Emil 2032 0 1 2178 Hostička František
Vojta Pavel 2160 ½ ½ 2145 Zdeněk Petr
Matějovský Ondřej 2053 ½ ½ 2075 Hadžala Daniel
Horák Vladimír 2097 0 1 2075 Hašpl Miroslav
Innemann František 1919 1 0 2004 Mrňa Vladimír
Hašek Tomáš 1884 0 1 1914 Cozl David
Staněk Ondřej 1726 0 1 2206 Mašek Miroslav
  3 : 5

Další zápas hrajeme 30. 11. 2008 opět doma, a to proti poslední týmu tabulky Říčanům „D“. Doufejme, že se chytíme a konečně budeme naplno bodovat. Držte nám palce!

Zpravodaj s výsledky ostatních zápasů si můžete prohlédnout v sekci „ke stažení“.

19 reakcí na “Vlašim – Žebrák 3:5”

 1. 1
  Maťa píše:

  Příště bych prosil pana fotografa, aby počkal, až se trochu protáhnu! :-) Jinak s remízou jsem sice spokojenej byl (dvojice střelců v koncovce proti mým koňům dávala soupeři slibnou šanci hrát na výhru, navíc jsem chvátal do Vlachovic), nicméně důležitější je, že jsme prohráli a že to letos na postup opravdu nebude :-( . Pokud se bude Žebrák scházet v takové sestavě a k utkáním bude i nadále přistupovat zodpovědně, je určitě jedním z kandidátů postupu. Když už jsme u přístupu k šachovým zápasům, doporučuji přečíst si článek Radima Hataše o souboji Úholičky D – Kolešovice B na http://www.caissa.cz/

 2. 2
  Pavel Vojta píše:

  Právě jsem dočetl zmíněnou reportáž a musím potvrdit Matějova slova , že to stojí za přečtení.Mančaft, který přijel do úholiček byl asi fakt hustej.

 3. 3
  Jarda P. píše:

  Taky jsem si přečetl zmiňovanou reportáž.Moc hezky napsaný,ale jinak docela síla,Děti by měli mít na takový zápasy zákaz vstupu .

 4. 4
  Jirka píše:

  Pochopil jsem z Radimova článku dobře, že jim hrací místnost zabrali jogíni :-) ? Jinak by mě zajímalo, jestli to Radim napsal také do zápisu o utkání!

  Z hlediska chování hráčů letos proběhly absolutně v poklidu Neratovice, akorát Tlamsa dvakrát rušil (jednou při rozbitých hodinách a podruhé, když mu vyhrával mobil asi jako mému soupeři v Říčanech). Ani Štefan Koper letos téměř nevykřikoval :-) .

 5. 5
  Tom píše:

  pro Maťu: já jsem fotek udělal víc, ale vy se u těch šachů tak kroutíte, že jsou všechny rozmazané :-) Tahle je taky mizerná, ale ještě je relativně nejlepší.
  Jinak Radimova reportáž ze zápasu Úholiček“D“ nemá chybu :-) Proti takovým soupeřům nemá cenu nastupovat, okamžitá kontumace byla určitě na místě.

 6. 6
  Jirka píše:

  Tom: Jestli ty se nekroutíš při focení :-D ! Ony fotky při špatném osvětlení okny nikdy moc nevyjdou – proto se např. na Seči vždycky fotíme před budovou. Měl jsi je vyhnat chvilku na ulici :-) .

 7. 7
  Vláďa píše:

  Jirko, před budovu by se měli někteří hráči vyhnat nejenom při focení, ale vždycky než sáhnou na figurku, alespoň já bych to potřeboval při té poslední partii ;-)

 8. 8
  Tom píše:

  Vláďo, myslíš proto, abychom se mohli poradit nebo abychom si pročistili hlavu? :-)

 9. 9
  Pavel Vojta píše:

  Já to vidím jasně – na cigárko.

 10. 10
  Vláďa píše:

  Tome, myslel jsem to tak, že bych si nejdřív tah promyslel, vyběhnul ven a po příchodu zahrál něco jiného lepšího, ale mám obavy, že by to byla podobná blbost :-)

 11. 11
  Radim píše:

  ad. můj článek: Děkuji všem za slova chvály. S přibývajícím časem to teprve všechno člověku dochází a dnes mne mrzí, že jsem je prostě nevyhodil a vše nedal do zápisu. Jenže na to by byl asi lepší rozhodčí nestranný, nikoliv domácí kapitán :-( . Chci se o tom s někým poradit , abych věděl jak to řešit příště… Důležité je, že jsme zápas zvládli (zvláště Míša s Ondrou) a na šachovnicích odpověděli jednoznačně.

 12. 12
  Tom píše:

  Radime, jak to řešit příště je přeci jasné – vyhodit a kontumovat na 5:0 ! A že si jako rozhodčí i kapitán domácích není podstatné, to je přeci v těchto nižších soutěžích běžná věc. Uznávám ale, že se mi to lehce píše, při zápase by se mi též rozhodovalo těžko :-) Nezbývá než doufat, že žádné příště nebude … Mimochodem, co dělat s takovouto siuací by nám mohl poradit Vláďa, jako ústřední rozhodčí by jeho slovo mohlo mít váhu. :-)

 13. 13
  Maťa píše:

  Radimovi jeho úlohu nezávidím, rozhodnutí o kontumačním výsledku 5:0 by asi vyvolalo spoustu emocí a těžko říct, jak by reagovali ti opilci, zda by se jen tak nechali vyhodit, nebo by to přineslo nějaké organizační potíže. Předpokládám taky, že hosté by později tvrdili, že opilí nebyli a tak dále. Nicméně slušná šachová veřejnost by se určitě přiklonila na stranu Caissy. Radimovo rozhodnutí zahájit zápas chápu, chtěl to prostě sehrát a taky určitě doufal, že za šachovnicemi se ožralové přece jen aspoň trochu uklidní. Leč nestalo se :-( . Každopádně je dobře, že o tom Radim bez obalu napsal ten článek, teď už se bude vědět, co jsou to Kolešovice „B“ …

 14. 14
  Vláďa píše:

  Radime, jako rozhodčí bych postupoval v souladu s etickým kodexem FIDE (viz http://www.chess.cz/www/informace/legislativa/fide/eticky-kodex.html , který je závazný i pro náš šachový svaz. Hráče Kolešovic, kteří by jej nedodržovali, bych vykázal z hrací místnosti a jejich partie zkontumoval ve prospěch domácích. Uvedl bych vše v zápisu a zbytek by dořešila disciplinární komise, od které bych očekával zákaz činnosti družstva Kolešovic do konce sezony a ještě nějaký finanční postih.

 15. 15
  Vláďa píše:

  Radime, dokonce jsem přesvědčen, že je Vaší povinností tuto událost oznámit vedoucímu soutěže, protože rodiče dětí, aby nebyla ohrožena jejich mravní výchova a pokud by se s tím nic nedělalo, by mohli v budoucnu svým ratolestem zakázat hrát soutěže „dospělých“ a to by jistě nebylo dobré. Držím palce a jsem přesvědčen, že se svou stížností uspějete.

 16. 16
  Radim píše:

  Maťa: Je to tak jak píšeš. Z našich už tam byl jen jediný chlap a to Ota Aron, o kterém nejsem přesvědčen, že by se mne chtěl v případné hádce nějak vehementně zastat. Otíka mám rád, ale kdo ho zná tak pochopí. Alenku, Míšu a Ondru jsem do případných sporů zatahovat nechtěl.

  Vláďa: Děkuji za radu. Příště už se něco podobného nestane. Už kvůli tomu, že se nechci potom takhle užírat a vyčítat si, že jsem to měl řešit jinak.

 17. 17
  Jaromír S. píše:

  S Etickým kodexem FIDE má Vláďa pravdu, ale o něm ti burani asi moc nevědí. Pro české soutěže ale máme Soutěžní řád a v něm úplně poslední věta hovoří zcela jasně (zákaz konzumace alkoholu).
  Před včerejší schůzí Výkonného výboru SŠS jsem se o tomto zápasu krátce zmínil a je tedy informován i vedoucí soutěže. Zástupcům Úholiček doporučuji o tom pohovořit v rámci diskuse při Konferenci SŠS na konci ledna.

 18. 18
  Vláďa píše:

  Jsem rád, že Radima podpořil i předseda komise rozhodčích SŠS. V soutěžním řádu je i odstavec:
  2.6.5. Hráči musí dbát, aby svým chováním a zevnějškem důstojně reprezentovali šachovou hru.
  Ale už neříká, co může (musí) rozhodčí učinit v případě, že hráč se nechová tak, jak by měl. Etický kodex FIDE přímo uvádí, jak lze proti osobám porušující jej postupovat a tyto postupy lze jistě adekvátním způsobem použít i v našich soutěžích.

 19. 19
  Tom píše:

  Tak diagrámky ze zápasu mám hotové, zveřejněny budou dnes večer nebo zítra. Byla to ale fuška z tohohle zápasu něco vytvořit, moc zajímavého se teda v partiích neudálo :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2022 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist