TJ Spartak Vlasim
04
Čvn

60. Šachové Zaječice

V tradičních prostorách muzea v Chrudimi se ve dnech 25. – 26. 5. uskutečnil již 60. ročník „Šachových Zaječic“. Turnaje šestičlenných družstev starších žáků, který se už víc než 30 let hraje jako mistrovství republiky, se Vlašim pravidelně zúčastňuje od roku 1997. Vynechali jsme jen jednou (loni) a dvakrát se turnaj nekonal kvůli covidu (2020, 2021). Byla to tedy naše 25. účast, pokud jsem to dobře spočítal. :)

Za ty roky, co na akci jezdíme, jsme zažili různá místa konání (Zaječice, Seč, Chrudim) a také různé výsledky a ambice – od radosti z umístění v první polovině až po medaile, kterých se nám podařilo v letech 2011-2019 získat sedm, tři stříbrné a čtyři bronzové.

Áčko

Letošní ambice se těžko odhadovaly. Družstvo TJ Spartak Vlašim A (Stein, Petrášek, Slánský, D. Zeman, Kváčová, J. Vilinger) bylo v 73členném poli nasazeno 26., ale rapid elo má většina našich hráčů podhodnocené, což se však určitě týkalo i spousty jiných týmů. Jsem rád, že se potvrdil můj odhad, že bychom měli skončit lépe než podle nasazení. Hrálo se klasicky švýcarem na 9 kol, tempem 25 minut na partii + 10 sekund za tah. 

Vlašimské áčko vstoupilo do turnaje skvěle. Po zahřívacím kanáru Říčanům C se nám podařilo porazit shodně 4:2 sedmé nasazené Ústí nad Labem a třinácté Kobylisy. Za odměnu se naše děti dostaly do elitního sálu, kde sehrály napínavý a vyrovnaný zápas s loňskými vítězi z Říčan, bohužel s trochu smolným koncem a nejtěsnější prohrou.

Slánský J. – Popov R. – pozice po 46 … f2??:

Silnému soupeři Jáchym dlouho vzdoroval, ve vyrovnané věžové koncovce se ale černý orientoval lépe a dosáhl vyhraného postavení. Jenže přišla oboustranná časová tíseň a v ní začal říčanský hráč zmatkovat. V pozici na diagramu mohl Jáchym potrestat soupeřovu hrubku jednoduchým 47. Vh1+! s okamžitou výhrou: 47 … Kg2 48. Kxe2 Kxh1 49. Kxf2 a pěšec „h“ uteče. Jáchym bohužel blicnul 47. h6 a na výhru stál opět soupeř (nejjednodušeji po 47 … Ke1). Zmatky ale pokračovaly a na konci partie měl Jáchym v dámské koncovce o pěšce víc. Vyhrát to ale nešlo a partie skončila remízou.

Stein M. – Martirosyan D. – pozice po 28 … Sf6:

Míša sehrál ostrou partii s opačnými rošádami a v pozici na diagramu mohl dosáhnout vyhraného postavení. Zajímavé je, že i zde se jedná o tah Vh1. :) 29. Vh1!!  a černý nemá jak rozumně pokrýt tah Dxc8 se ziskem věže. Například na 29 … Ke7 by přišlo 30. gxf7 se smrtící hrozbou De6. Míša zahrál 29. gxf7 rovnou a partie zanedlouho zamířila po výměnách do koncovky, kde měl náš hráč s pěšcem méně šance na remízu, nakonec ale bohužel prohrál.     

Dva naše poslední sobotní zápasy skončily remízou 3:3 a v obou rozhodoval v závěru Míša. Zatímco v tom s maskovaným áčkem Jihlavy (pod názvem Jihlava B) za stavu 2:3 vydřel výhrou nad silnou Rybáčkovou vyrovnání, s Plzní na konci za stavu 2,5:2,5 trochu zaváhal, když nedotáhl do vítězného konce vyhranou věžovku. Celkově byly remízy asi spravedlivé a při nově zavedeném dvoubodovém systému to nebyly takové ztráty jako při tříbodovém. Navíc jsme ani v jednom utkání nebyli favority, Jihlava byla nasazena s číslem 14 a Plzeň 12.

Do druhého hracího dne naše áčko vstupovalo ze 14. místa. Bohužel první nedělní zápas se nám nepovedl a desátému nasazenému Krnovu jsme podlehli 4,5:1,5. V dalším kole s papírově vyrovnanou Aurorou (nas. 21) jsme chtěli vyhrát a v posledním utkání pak zaútočit na první desítku. Bohužel se nám nadějně rozehraný zápas s následnými velkými zvraty na mnoha šachovnicích nepodařilo dotáhnout a zaznamenali jsme třetí remízu v turnaji. Na závěr programu jsme se poprvé od prvního kola dočkali role favoritů, kterou jsme v souboji s Turnovem (nas. 39) s přehledem uhájili a zvítězili nejen vysoko (5:1), ale i rychle, což se při hektickém závěru hodilo (oběd, focení, vyhlášení).

Vlašimské áčko nakonec skončilo s 11 body (4-3-2) na pěkném 15. místě a vešlo se mezi oceněné týmy na pódiu. Jednotlivým hráčům se bodově dařilo takto:

1. Michael Stein 4/9
2. Jiří Petrášek 3,5
3. Jáchym Slánský 7
4. Daniel Zeman 7,5
5. Lenka Kváčová 5
6. Jan Vilinger 5

Jak je vidět, největšími tahouny byli Dan s Jáchymem, za přístup a bojovnost musím ale pochválit úplně všechny. Například Míšův výsledek je zkreslen skutečností, že v zájmu týmu několikrát riskoval, na šachovnici měl určitě víc bodů, než získal. A na celkovém pořadí se významně podílel i jako skvělý lídr, když pravidelně povzbuzoval méně zkušené členy týmu. Myslím, že i díky němu uhrál 9letý Jenda, jenž hraje šachy závodně teprve od října, solidní počet bodů, to samé platí i v případě Lenky. 

Béčko

Náš rezervní tým TJ Spartak Vlašim B (Blahoš, Babický, Michálek, E. Vilinger, T. Zeman, Jindráková) přijel především sbírat zkušenosti, nasazovací číslo 60 mu nedávalo nějaké větší šance na přední umístění a každý získaný bod byl dobrý. V tomto kontextu není 6 bodů za tři výhry a šest porážek špatných, celkové (pro šachisty magické) 64. místo pak zhruba odpovídá papírovým předpokladům. Mohlo to být ale i lepší, po 7. kole bylo naše béčko 52., bohužel pak přišly dvě těsné prohry na závěr a ty tým v pořadí odsunuly.  

Výsledky jednotlivců:

1. Michal Blahoš 3,5/6
2. Jan Babický 5,5
3. Vladimír Michálek 3
4. Eliáš Vilinger 2,5
5. Tomáš Zeman 3
6. Alžběta Jindráková 6 (z toho jeden bod kontumační)

Výrazně nejvíc bodů uhráli Honza s Bětkou, každý hráč ale nějakým ziskem přispěl. Kapitán týmu Lukáš Filip říkal, že slabinou družstva byla zbytečně rychlá a zbrklá hra (s výjimkou prvních dvou šachovnic). To se ale určitě s přibývajícími zkušenostmi změní. Já bych ještě poděkoval Tomáši Zemanovi, jenž původně jet nechtěl, ale tři dny před odjezdem výpravu ochotně doplnil, aby béčko nehrálo v pěti lidech.  

Závěr

Celý víkend jsem si užil šachově i nešachově a snad to platí i pro ostatní. Vyrazili jsme už v pátek odpoledne a do Chrudimi dojížděli z kempu Hluboký u Holic, kde jsme byli ubytováni v chatičkách a jednom dvoulůžkovém sudu (holky). :) V kempu se letní sezona teprve rozjíždí, provozovatel restaurace byl tedy poněkud zaskočen naším požadavkem 17 večeří – byl tam totiž sám a venku měl taky nějaké zákazníky. („Celý den tady znuděně koukám na kachny, a teď tohle…“ :) ) Popral se s tím ale statečně a smažáky, kuřecí řízky a klobásy nám připravil, jen to „chvilku“ trvalo. :) Bylo fajn, že jsme měli vnitřní část hospody sami pro sebe, a tak se děti vyřádily při bleskovkách a holanďanech, aniž by někoho rušily. Je dobře, že Lukáše napadlo vzít z Pravonína šachový materiál, za odměnu si pak zahrál s dětmi. :) Dokud bylo světlo, vyblbli se také někteří při čekání na jídlo s fotbalovým míčem. Na druhý den nám číšník slíbil kratší čekání, protože měl objednanou posilu do kuchyně, ani s ní to ale o moc rychlejší nebylo, zejména Lukáš si na svůj vytoužený smažený hermelín počkal. :) Na druhou stranu musím napsat, že jídlo bylo dobré, porce dostatečné a cena rozumná (například řízek + hranolky za 140 Kč). K doprovodnému programu bych ještě dodal, že v sobotu večer se dva odvážlivci – Michal a Tomáš – společně se mnou vykoupali v rybníku.

Na závěr děkuji všem dospělým, kteří se podíleli na dobré atmosféře, pomoci s družstvy, dozorem a dopravou. Konkrétně to byli Lukáš Filip, Petr Havelka, Štěpánka Michálková a Klára Blahošová. V sobotu se v Chrudimi na půl dne objevil Patrik Pýcha – letos na Zaječicích jen v roli diváka, jinak ale dlouhodobě trénuje pět dětí z výpravy a na výsledcích má tedy svůj podíl.

Bylo to fajn, tak zase za rok!

Výsledky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Ondřej Matějovský)

3 reakcí na “60. Šachové Zaječice”

 1. 1
  Tomáš Gergelits píše:

  Gratuluji celé vlašimské výpravě k velice pěkným výsledkům na letošních Zaječicích!

  Obdiv v první řadě zaslouží hráči Áčka za konečné 15. místo, a to nejen z pohledu nasazení versus umístění, ale též vzhledem k faktu, jaká „ESA“ skončila v konečném pořadí za nimi. Tento úspěch je podtržen i faktem, že Vlašim A se utkala třikrát s družstvy do desátého místa v celkovém pořadí, zatímco družstva před nimi z 12. a (dokonce !) z 8. místa pouze jednou.
  Úspěch Béčka spočívá nejen v bodovém zisku, ale už ve faktu, že vůbec vzniklo. A zápasové zkušenosti se určitě budou v budoucnu hodit.
  Velké uznání a dík patří nejen všem hráčům výpravy, ale i všem členům doprovodného zázemí a též trenérům, kteří se o šachový růst dětí starají průběžně celý rok. Vše se určitě zúročí i v příštím ročníku ČLMD :-).

  Díky Ondrovi M. za pěknou reportáž. Má v sobě všechno, co jen si řadový fanoušek může přát – včetně šachových ukázek, fotek, popisu průběhu klání, výsledků či odkazu na ně. Článek navíc vychází v rekordně krátkém termínu od konání akce – myšleno samozřejmě neironicky :bye: .

  S potěšením a trochou nostalgie jsem se začetl též do popisu nešachového programu. Turnaj v Zaječicích mám spojený s pobytem v přírodě, ať už se konal v Chrudimi, u Sečské přehrady či v místě svého vzniku s hraním a nocováním ve stanech. A tak to bydlení v chatkách (a v sudu) s možností se vyblbnout v přírodě oceňuji jako skvělý tah :-).

  A ještě jednu věc si dopřeji zmínit: s obdivem a úctou jsem objevil, že v řadách pořadatelů (v roli rozhodčího) stále figuruje pan Jaroslav Hájek, jeden z party nadšenců, kteří v Zaječicích dali v roce 1963 vzniknout nejstaršímu mládežnickému turnaji v republice (navíc v některých ročnících i s mezinárodním přesahem) a který se v průběhu let dopracoval ke statutu Mistrovství ČR.
  Tak Jardo, pokud se to k Tobě dostane: přeji hodně zdraví a další vydařené ročníky skvělého turnaje.

 2. 2
  Maťa píše:

  Tomáši, díky za milá slova! Také jsem si vzpomněl, jak jsme na Zaječice jezdili spolu, ostatně při své premiérové účasti jsem tam v roce 1996 vedl tým Čerčan. Vlašim se podařilo postavit až o rok později, což na tomto webu bylo několikrát připomínáno.

  Ještě přidávám odkaz na fotky od Patrika Pýchy a Lukáše Filipa: https://eu.zonerama.com/patrikpycha/Album/11551900

 3. 3
  Maťa píše:

  V článku jsem právě opravil jednu nepřesnou informaci. Původně jsem psal, že dvoubodový systém byl na Zaječicích zaveden loni, ve skutečnosti tomu ale bylo až letos. Někdo mě mylně informoval a já si to neověřil (loni jsme nebyli).

  Ještě doplním, že v Chrudimi si zahrál i náš člen Vojta Břeský, a to jako host za tým OAZA Praha A. https://chess-results.com/tnr940328.aspx?lan=5&art=20&snr=53

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 

© 2024 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist