TJ Spartak Vlasim
08
Pro

Povedený Mikuláš: Vlašim – Liberec 6½:1½

Jan Stoklasa

Ve čtvrtém kole druhé ligy se Vlašim utkala s mladým a talentovaným týmem Liberce. Před zápasem jsme měli jeden bod a nevalné umístění v tabulce, takže rozkaz zněl jasně – pokusit se vyhrát.

Podle vlašimské tradice se o morální povzbuzení mužstva postaraly předzápasové vtípky na webu a také původně neplánová nominace našeho trumfového esa na první šachovnici, domácí hráči se navíc mohli těšit, že v hrací místnosti uvidí prestižní derby Vlašim C – Postupice (jak udiveně poznamenal nejmenovaný spoluhráč z áčka: „Teda tady je tolik šachovejch vesnic a za všechny hrajou Vlašimáci…“).

Soupeři měli z Liberce dlouhou cestu, kterou i v tomto divokém počasí naštěstí dobře zvládli. Na mikulášskou neděli se tedy v hrací místnosti sešla kompletní základní sestava Liberce a skoro kompletní základní sestava Vlašimi a další „matka všech bitev“ začala.

Jako první skončila moje partie s Jiřím Jarešem, podařilo se mi využít nenápadnou chybu soupeře v zahájení a vyšel z toho pěkný matový útok.


Honza Stoklasa sehrál partii jak zamlada :-)

Chvíli poté skončila remízou partie Vládi Horáka s Jiřím Grohem. Po klidném průběhu v zahájení přešla hra rovnou do koncovky, v ní stál Vláďa líp, ale po předchozích nezdarech se rozhodl neriskovat a přijal nabízenou remízu.

Vlašim vedla 1½-½ a v dalších partiích (kromě první desky) to vypadalo celkem nadějně. Honza Šťastný uveřejnil před zápasem krásnou analýzu své loňské partie s libereckou jedničkou a ve své partii s libereckou dvojkou (Marek Braun) zjevně pracoval na tom, aby měl materiál na další rok ;-) . Soupeře překvapil Blumenfeldovým gambitem a po jeho nepřesné reakci získal výhodu, kterou uplatnil přímým útokem. V autě jsme se bavili o tom, že nevíme, kdo byl Blumenfeld, wikipedie říká, že to byl ruský mistr hrající na začátku minulého století s Aljechinem, Nimcovičem, Rubinsteinem a dalšími klasiky (Blumenfeld na wikipedii).

Robin Hrdina hrál na osmé šachovnici s Janem Laštovkou a před partií i během ní hýřil dobrou náladou a zdravým sebevědomím, to jsou dobré sudičky mladých a talentovaných hráčů. To se projevilo i na šachovnici, Robin díky skryté taktice celkem rychle získal pěšce, zvládl následné soupeřovy pokusy o komplikace a s přehledem vyhrál.

Pavel Vojta se po roce opět utkal s Benediktem Polákem. Oboustranně pozičně vedený boj v Laskerově variantě dámského gambitu vedl po nepřesnostech černého k Pavlově výhodě, jasná výhra ale v pozici asi nebyla a po několika méně přesných tazích bílého a dobré obraně černého byla podepsána remíza.

Ondra Matějovský měl bílé v souboji s mladým talentem Alešem Suchomelem a jako trenér mládeže zvolil správný trenérský přístup na téma poziční hra, stupňování malé poziční výhody na větší a přechod do výhodné koncovky. Koncovka byla asi za bílého přivyhraná, černý se vykoupil pěšcem a nakonec partii zremizoval v nestejných střelcích.

David Zvára a Zdeněk Cakl měli na šachovnici strategicky složitou pozici, silné centrum bílého proti Davidovu pěšci na c4. Všiml jsem si, že David ve svých partiích velmi dobře zvládá strategické manévrování a umí být trpělivý, tyto užitečné šachové vlastnosti nemají zdaleka všichni mladí hráči – jen tak dál! V jedné fázi partie (snad to bylo v časovce) pak soupeř nekorektně obětoval kvalitu a David partii snadno vyhrál.

Jako poslední skončila nejdramatičtější partie zápasu na první šachovnici, osoby a obsazení: vlajková loď vlašimského šachu Tomáš Vojta versus známý šachový rebel Marcel Bednář. Tomáš postavil bílými zavřenou sicilku a těšil se na pěšcový útok na královském křídle. Marcel Bednář to ale zahrál silně, obětí koně změnil materiální poměr na zdánlivě nevýhodnou věž za dvě figury a po přechodu do koncovky byla věž překvapivě obratná. Volný pěšec černého vypadal hrozivě a Tomášova nabídka remízy se dočkala oprávněného odmítnutí. K výhře černého bylo asi v tuto chvíli blízko, Tomáš se ale nevzdal a po nepřesnostech černého vykřesal protišance, díky kterým se najednou odněkud objevili bílí volní pěšci blízko u pole proměny a bílý byl vyhraný. Obě strany si postavily dámu, ale Tomáš byl o tah napřed a zmatil soupeře ve středu šachovnice – vybojovaná výhra!

TRW autoelektronika Vlašim   Desko Liberec
Vojta Tomáš 2369 1 0 2199 Bednář Marcel
Šťastný Jan 2249 1 0 2153 Braun Marek
Vojta Pavel 2160 ½ ½ 2138 Polák Benedikt
Stoklasa Jan 2157 1 0 2036 Jareš Jiří
Matějovský Ondřej 2033 ½ ½ 1954 Suchomel Aleš
Zvára David 2009 1 0 2114 Cakl Zdeněk
Horák Vladimír 2082 ½ ½ 2001 Groh Jiří
Hrdina Robin 1909 1 0 2144 Laštovka Jan
  :

Vlašim tedy vyhrála 6½ – 1½ a v dobré náladě se těší na zápas s velmistry z Jičína. Nakonec, proč hrát s velmistry simultánky, když si s nimi můžeme pěkně zahrát v druhé lize. :-)   

Tabulka po 4. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. ŠK AD Jičín „B“ 4 0 0 12 21.5 17
2. JOLY Lysá nad Labem „B“ 4 0 0 12 21.0 18
3. Desko Liberec 3 0 1 9 15.5 10
4. TJ Neratovice 1 3 0 6 17.0 11
5. Sokol Kolín 1 3 0 6 17.0 6
6. TJ Pankrác „B“ 1 2 1 5 15.5 10
7. TRW autoelektronika Vlašim 1 1 2 4 17.0 11
8. ŠK Zikuda Turnov „B“ 1 1 2 4 16.0 9
9. TJ Slavia Hradec Králové „B“ 1 0 3 3 13.5 9
10. Sokol Bakov nad Jizerou 1 0 3 3 11.5 7
11. ŠK Bohemia Pardubice 0 1 3 1 14.0 10
12. Stadion Kutná Hora 0 1 3 1 12.5 5

Zpravodaj s výsledky 4. kola 2. ligy

Partie k přehrání

Podrobná statistika Vlašimi“A“

Zápas pohledem hostů z Liberce

19 komentářů na “Povedený Mikuláš: Vlašim – Liberec 6½:1½”

 1. 1
  Benedikt Polák píše:

  Blahopřeji k výhře, reportáž máte pěknou :-). Jen doplním že moje partie s Pavlem Vojtou prohraná byla, za bílé místo h4 snadno vyhrává Dh5 s dalším Jh4 a ziskem koně…takže jsem měl hlavně kliku.

 2. 2
  Maťa píše:

  Já jsem asi opravdu stál celou partii o dost líp, i když konkrétní výhra tam nejspíš nebyla nikdy. Chtělo to víc trpělivosti a hlavně nechodit do těch různopoláků – před 40. tahem mi docházel čas a špatně jsem to spočítal, místo 2 spojených volných pěšců jsem měl navíc jen jednoho, což soupeř v pohodě udržel. Naštěstí mi to nemuselo tolik vadit – vedli jsme 4:1 a David už stál jasně na výhru :-) . Jinak je zajímavé, že jsme černými uhráli 4/4 a bílými vyhrál jen Tomáš, který v průběhu partie nabízel remízu :-) .

 3. 3
  Tom píše:

  U Pavla partie opravdu vyhraná byla, ale zas tak snadné to nebylo 26.Dh5!,Vc4 27.g4,Vxc3 28.Vxc3,Dxc3 29.Jh4,Dc2 30.Vxd5,Vxd5 31.Dxd5 a po těchto 5 tazích bylo potřeba vidět, že ikdyž je pozice materiálně vyrovnaná, černý král je pod palbou bílé dámy ve spolupráci s jezdcem ztracen.

  Ještě bych dodal k Honzově článku, že u Davida mi přijde, že soupeř kvalitu neobětoval, ale prostě 1tahově nastavil. A u Honzy Šťastného to nebylo tak růžové jak píšeš :-)

  K mé partii bych dodal, že soupeřova směna věže za 2 figury nebyla zas tak nevýhodná, protože k tomu měl jako bonus ještě 2 pěšce :-) Navíc jeho figurky byly nechutně aktivní, což jsem v partii dost podcenil.

 4. 4
  Pavel Vojta píše:

  Já jsem partii ještě nerozebíral, ale i tah 26.h4 se mi zdá v pořádku, akorát po 26….Vc4 jsem neměl chodit 27.Jd4 , ale měl jsem tam praštit 27.f4 s další hrozbou h5 a počkat, jak se soupeř vyjádří.

 5. 5
  Honza Šťastný píše:

  …jo, jo, Tomas ma recht, po vzeti kvality na d1 jsem byl sice nepochybne vyhranej, ale pak jsem stupidne vymenil sveho aktivniho cernopolaka za chciplou hajtru na e1 (chtelo to d4! rovnou, rikal jsem si min figur, min problemu) a to se mi mohlo seredne vymstit – kdyby byval souper nespachal harakiri tahem Vxf7 a hral Dg3, tak bych pry dle compu stal dokonce hur (hrozby typu Sc3 ci Sh6)!! Pravda, souper uz pusobil hodne odevzdane a navic to hral v podstate jen na 30-vterinovym bonusu, to se pak presne tahy hledaji blbe, takze jsem byl uz presvedcenej, ze ho takrikajic „dostanu“ a podvedome jsem trochu polevil v koncentraci (vubec jsem nevidel napr. evidentni Sc4), proti silnejsimu a psychicky odolnejsimu hraci bych ale na podobnej pristup mohl pekne dojet…Nastesti na „kdyby“ se nehraje a pro tentokrat mi to proslo:-)..

 6. 6
  Honza Šťastný píše:

  …tedy mel bych doplnit, ze ty napady typu Dg3 jsou dilem Toma a jeho pocitace, nikoliv dilem mym:-)..

 7. 7
  Franta Innemann píše:

  Tak Maťo,právě vstupuješ do druhého poločasu Tvého aktivního života a já Ti přeji, aby se zplnily všechna tajná přání, která v sobě nosíš a byl připraven na nebezpečnou „chobotnici“,protože až Tě zatkne,aby to bylo na celý život a měla pochopení pro koníčky a zájmy,které bude s Tebou radostně prožívat.On ten Tvůj zaměstnanec by se rád dožil dědečkovství jako já.Je to totiž druhé zrození nás dříve narozených.Franta.

 8. 8
  Maťa píše:

  F.I.: Díky! :-) A třeba jsem teprve ve třetině aktivního života … nebo víte něco víc? ;-)

 9. 9
  Franta Innemann píše:

  Nemáš za co. Jenže život je občas dost nečitelný jako ty naše partie na čtyřiašedeti polích.

 10. 10
  Honza S. píše:

  Maťa: a taky všechno nejlepší, mistře!

 11. 11
  Vláďa píše:

  Maťa: všechno nej…, doufám, že ti popřeju ještě jednou v Chotýškách :-)

 12. 12
  Jarka Z. píše:

  Maťa: i my se připojujeme s přáním všeho nejlepšího.Pevné nervy se šachovými dětmi a hlavně hodně zdravíčka.

 13. 13
  Maťa píše:

  Všem moc děkuji za přání … a Chotýšky zítra budou :-) (podrobnosti napíšu k tématickému článku).

 14. 14
  Irena Ž. píše:

  Také přejeme vše NEJ,NEJ,NEJ k narozeninám.

 15. 15
  Marie F. píše:

  Za sebe i za všechny svěřence z Pravonína se připojujeme ke gratulantům a přejeme Máťovi jen to nejlepší. Děkuji za vše, co pro děti děláš. Osobně všichni popřejeme na nejbližší schůzce u nás.

 16. 16
  Vojta M. píše:

  Taky Ondro přeji všechno nejlepší k započetí druhé třetiny života. Ať ti to dál bruslí na šachovnici i mimo ní :-)

 17. 17
  Maťa píše:

  Tak ještě jednou všem děkuji za přání, je to od vás milé! :-)

  A nyní se krátkým postřehem vrátím k Honzově článku o utkání Vlašim – Liberec. Myslím, že u rozhodujícího momentu partie Cakl – Zvára má pravdu Honza – bílý kvalitu podle mě obětoval (Tomáš si v komentáři č. 3 myslí, že přehlédl…). Hrál jsem vedle a přišlo mi, že se zarazil až po Davidově 36…Df2. Zřejmě si v té rychlosti (byl už v časovce) myslel, že se dostane k f6 a Dh6 s výhrou, přičemž podcenil Davidovu protihru spojenou zejména se slabou první řadou.

  A ohledně šachových vesnic měl „nejmenovaný spoluhráč“ pravdu. Za Postupice teď nastoupili čtyři obyvatelé Vlašimi a jen pan Innemann je z Chotýšan, nicméně i on ve Vlašimi bydlel – tipuji tak 50 let :-) . Také proto držím Postupicím palce, aby se jim dařilo! :-)

 18. 18
  Pavel Vojta píše:

  Maťo ,já se také připojuji ke gratulantům, takže všechno nejlepší a ať se ti splní tvá tajná přání :-) .

 19. 19
  Maťa píše:

  Děkuju i Pavlíkovi! :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist