TJ Spartak Vlasim
19
Říj

Pankrác B – Vlašim A 5:3

aneb: Hájili jsme se dobře, ale rozsudek je konečný a bez odvolání

Jan Stoklasa

V neděli Vlašim hrála první druholigový zápas v této sezoně, hostitelským týmem byl jediný pražský zástupce v naší soutěži – Pankrác B. Soupiska soupeře a omluvenky před zápasem naznačovaly, že to na Pankráci nebude lehké, pověrčivé povahy a hráče se špatným svědomím  :-)   mohla znepokojit i  blízkost vrchního soudu a populární pankrácké věznice.

Naše družstvo nastupovalo bez prvních tří hráčů základní sestavy, a tak byly tentokrát předzápasové prognózy spíše pesimistické. Pankrác rovněž postrádala tři spoluhráče ze základní sestavy, ale přesto byli domácí jasnými papírovými favority, s elovou převahou sto a více bodů na všech šachovnicích kromě mojí a Vláďovy. Jediným důvodem k optimismu nám mohly být dobré výkony vlašimské mládeže z poslední doby, v zápase nastoupili hned čtyři zástupci nové generace a proti silným soupeřům hráli výborně!

Jirka Rýdl obětavě přijel do Prahy těsně před náročnou cestou na MS mládeže, poděkování patří i Jirkovu tatínkovi, který Jirku na zápas přivezl a psychicky podpořil během partie. V Jirkově partii s panem Maškem se bylo na co dívat, principiální varianta francouzské vedla k ostré pozici, ve které rozhodovalo, kdo bude znát teorii o tah dál, kdo to líp spočítá nebo kdo bude mít prostě kliku… Pan Mašek variantu zjevně dobře znal a v partii nakonec zvítězila zkušenost, ale myslím že pro Jirkův šachový růst je dobré hrát takovéto zajímavé a principiální šachy. Když si vzpomenu, že v jeho věku jsem každou partii  zahajoval pokusem o ovčácký mat…  


Jirka Rýdl a Robin Hrdina jsou velkými nadějemi vlašimského šachu.

Vláďa Horák se černými utkal s Milanem Liznerem. Ze zahájení vyšel pan Lizner lépe, v aktivní pozici to vypadalo na bílý útok na černého krále. Vláďa psychologicky nabídl remízu, soupeř ji odmítl, ale pak se v taktice zamotal, Vláďa předvedl rozvahu a klid ligového hráče a zkušeně zvítězil.

Ondra Matějovský se černými bránil pozičním tlaku pana Picka, bílý to zahrál solidně se střelcem v domečku na malou výhodu a pomalu roztlačoval centrální pěšce. Ondra se trpělivě bránil, soupeřův tlak vhodně rozptýlil výměnami  a remíza v koncovce byla spravedlivým výsledkem.

Patrik Pýcha hrál s panem Mrkosem a svoji ligovou premiéru rozehrál ve velkém stylu, s bílými figurkami se do soupeře pořádně pustil a černá záloha nestíhala, i když měla na svojí straně statistickou převahu 465 bodů ela. V divoké a dvojsečné pozici Patrik obětoval materiál za útok a v jednu chvíli měl na desce vyhrávající tah, v časovce ho ale nezahrál a nakonec se radoval soupeř. Je to škoda, ale předvedená hra si zaslouží pochvalu před nastoupenou jednotkou.

Pavel Vojta měl na první šachovnici černé kameny a těžkého soupeře Svatopluka Svobodu (jak se říká, elo 2279 hovoří  :-)   ). V partii se hrála sicilská se Sb5, Pavel se připravoval na jiného soupeře a jinou variantu, a tak po zahájení stál hůř, alespoň podle mých letmých pohledů z vedlejší šachovnice. Bílý pěkně vystupňoval tlak a partii rozhodl obětí kvality za útok.

Čas na další pochvalu, David Zvára porazil bílými pana Kroužela (FM). Ve střední hře měl černý asi výhodu v tlaku na izolovaného pěšce, na výhodu se ale šachy nehrají a partii nakonec rozhodla Davidova kombinace na téma poslední řady.

Pankrác vedla 3 ½ – 2 ½ a hrály se poslední dvě partie, jednu z nich hrál autor článku s panem Pleškem.

Stoklasa – Plešek

Bílý má malou výhodu a vzhledem ke stavu zápasu musí hrát na výhru, tady mělo přijít trpělivé 35.Vd3 axb4 36. axb4 a po 36…Vd7 37. Ke2 s malou, ale nadějnou výhodou. Nevím, jestli by moje technika stačila k dosažení úspěšnému výsledku, ale věřím že Capablanca nebo Maťo by to vyhráli.  :-)  Místo toho přišlo 35.Jd6+ Jxd6 36.Vxd6 axb4 37. axb4 a po 37…Vd7 jsem rychlým okem chybně ohodnotil pěšcovku. 38.Vxd7? Realistické bylo 38.Vb6 s remízovou věžovkou, pěšcovka je možná opticky lákavá, ale pro bílého úplně špatná. 38…Kxd7 39.b5 e5 40.g4?? Brání f5  a doufá v 40…g6 41.h4 f5? 42.h5!, ale dostává se do jasně prohrané pozice. Nutné bylo 40.Ke2 s podobnými variantami jako v partii s užitečným vyčkávacím tahem  bílého navíc, nemám sílu na podrobnou analýzu, a tak to zhodnotím jako boj o život s praktickými šancemi na remízu. 40…Ke6 41.Ke2 Kd5 42.c6 bxc6 43.b6 Kd6 44.Kd3 Kd7! 45.Ke4 f6 46.Kd3 Kc8 47.Kc4 Kb7 48.Kc5 a sklapla klasická pěšcová past, černý bílého vytempoval na královském křídle a vyhrál –  0-1.

Robin Hrdina je odvážný útočník podle mého gusta (Míííša), ale v partii s panem Urbánkem ukázal i svoji tvář pozičního hráče, po zahájení stál líp a (opět podle dojmologie komentátora) v podstatě celou partii hrál na výhru. Elový rozdíl 192 bodů ve prospěch soupeře asi ani nemá cenu zmiňovat, co jsou nějaký číslíčka na naše mladé talenty… Partie skončila remízou až po vyčerpání všech možností, Robin hrál za družstvo a do poslední chvíle hledal šance – velmi dobře!

TJ Pankrác „B“   TRW autoelektronika Vlašim
Svoboda Svatopluk 2279 1 0 2160 Vojta Pavel
Plešek Jiří 2146 1 0 2157 Stoklasa Jan
Pick Štěpán 2165 ½ ½ 2033 Matějovský Ondřej
Kroužel Jaroslav 2213 0 1 2009 Zvára David
Lizner Milan 2070 0 1 2082 Horák Vladimír
Urbánek Štěpán 2101 ½ ½ 1909 Hrdina Robin
Mašek Miroslav 2191 1 0 1906 Rýdl Jiří
Mrkos Miroslav 2088 1 0 1623 Pýcha Patrik
  5 : 3

Zápas jsme tedy nakonec prohráli, důvodem k radosti můžou být dobré výkony našich mladých spoluhráčů – liga je tvrdá škola, snad to společně zvládneme…

Tabulka po 1. kole:

Poř. Družstvo V R P Body Skóre Partie
1. JOLY Lysá nad Labem „B“ 1 0 0 3 6.0 6
2. ŠK AD Jičín „B“ 1 0 0 3 5.5 3
3. Desko Liberec 1 0 0 3 5.0 5
4. TJ Pankrác „B“ 1 0 0 3 5.0 4
5. Sokol Kolín 1 0 0 3 5.0 3
6. TJ Neratovice 0 1 0 1 4.0 2
7. ŠK Bohemia Pardubice 0 1 0 1 4.0 2
8. ŠK Zikuda Turnov „B“ 0 0 1 0 3.0 3
9. TRW autoelektronika Vlašim 0 0 1 0 3.0 2
10. TJ Slavia Hradec Králové „B“ 0 0 1 0 3.0 1
11. Stadion Kutná Hora 0 0 1 0 2.5 0
12. Sokol Bakov nad Jizerou 0 0 1 0 2.0 2

Zápas pohledem domácích

Kompletní výsledky 1. kola 2. ligy

Partie k přehrání

30 komentářů na “Pankrác B – Vlašim A 5:3”

 1. 1
  Tom píše:

  Tak jsem Honzo jen tak v rychlosti zkusil mrknout na tu tvoji pešcovku a nemyslim si, že bylo úplně špatné do ní přejít /teda v tom smyslu, že snad není prohraná :-) /. Samozřejmě 40.g4 je hrubka, která prohrává. Ale přirozené 40.Ke2 nevypadá zas až tak špatně. Rozdíl oproti partii je, že se dostaneš králem na políčko c5 v momentě, kdy černý král budu na d7. Například: 40.Ke2,Ke6 41.Kd3,Kd5 42.c6,bxc6 43.b6,Kd6 44.Kc4,f5 /po některých jiných tazích může mít černý ještě starosti, aby partii neprohrál/ 45.Kb4,Kd7 46.Kc5, e4 /po jiných tazích to je remis/ 47.g3,g5 48.Kd4 a teď má černý 2 zajímavé možnosti jak zkusit hrát na výhru a to 48…g4!? nebo 48…Kd6, ale obě 2, myslím, vedou při přesné hře bílého opět jen k remíze. Takže jestli se nepletu, i ta pěšcovka je remis. Pravda ale je, že k získání půl bodu bylo jistější neměnit ty věže :-)

 2. 2
  Honza Šťastný píše:

  …prohry skoda, nicmene i tak vsem zucastnenym pochvala za dobrej vykon, jak je zrejme z popisu partii, k bodu(m) nebylo az tak daleko..Uz jsem zvedavej, az si budu moct ty partie prehrat:-)!

 3. 3
  Maťa píše:

  Díky, Honzo, za zařazení po bok exmistra světa Capablancy. Já si zatím nějaké skvělé techniky ve své hře nevšiml, ale když to píšeš… :-) Jinak jsi vše popsal výstižně a je jen škoda, že jsme tam neuhráli aspoň o bod víc. Jinak stejně jako ty věřím v záchranu, ostatně po úvodním kole zatím držíme nesestupovou příčku – liga by teď klidně mohla skončit :-D .

 4. 4
  Honza Šťastný píše:

  …to neee, byla by skoda pripravit se o postup:-)..

 5. 5
  Maťa píše:

  Navzdory mému přání 2. liga teď nekončí, ale naopak teprve začíná a na udržení se asi ještě nadřeme :-) . Na stránkách Neratovic, které mají podobně silnou soupisku jako my, jsem si přečetl zajímavý článek pana Purnocha o naší (prý nejsilnější) skupině C: http://www.sachy-neratovice.cz/-aktuality-co-nas-letos-ceka-v-2.-lize-c–/242/ .

 6. 6
  Honza Šťastný píše:

  …jo, jo, taky jsem to uz vcera objevil a cetl:-)..

 7. 7
  AdolfR píše:

  A jo, dobre se nam tam s vami bylo, i kdyz dostal Jirka napraskano. Tak dekujem a treba jeste nekdy priste (ale zatim prece jenom asi radsi za dorost nez dospele)

 8. 8
  Maťa píše:

  Honza Š.: Partie před chvílí dorazily, pan Šmajzr je rychlík! :-) Počítám, že Tomáš je dá brzy do sekce „partie k přehrání“ a zároveň rozešle hráčům áčka mailem. Koukal jsem, že Pavel nakonec dojel na přehlédnutou taktiku – stál sice o něco hůř, ale nic zvláštního se nedělo. A Patrika je fakt škoda, ten vítězný tah byl ještě silnější, než jsem si myslel – soupeř si mohl vybrat mezi ztrátou čisté dámy a matem…

 9. 9
  Tom píše:

  Na konec článku a v sekci PARTIE K PŘEHRÁNÍ naleznete partie z nedělního zápasu Pankrác B – Vlašim.
  Případně tady je přímo odkaz na přehrávač:
  http://www.sachyvlasim.cz/viewer/Pankrac_Vlasim_2010.htm

  Někdy v dohledné době se pokusím udělat na web diagramy ze zápasu. Ale teď něk nevím co dřív, taky bych měl už začít psát něco o Tatrách … :-)

 10. 10
  Taky Lukáš píše:

  Tedy když už byla v diskuzi zmínka o těch Neratovicích – není náhodou Jirka Rýdl spíše nadějí neratovického než vlašimského šachu? :-)

 11. 11
  Maťa píše:

  Tak to bude muset jednou rozhodnout Jirka, čí je nadějí :-) . U nás se mu určitě líbí, ale jestli se někdy bude chtít vrátit do Neratovic, bránit mu samozřejmě nebudeme. Ale pokud bude na sobě i nadále pracovat, tak je možná nadějí Nového Boru nebo jiného extraligového týmu :-) .

 12. 12
  Marian Sabol píše:

  Teda nasadit v 1.kole 2.ligy hned 4 nadějné mládežníky a málem uspět se silnou Pankrácí, tak to klobouk dolů. Máte skvělé naděje, výborného trenéra a slibnou perspektivu skvělých úspěchů. Co tak letos získat medaili v extralize dorostu? Nebo dokonce sejmout F-M?

 13. 13
  Maťa píše:

  Marian: Díky za pochvalu! Na té Pankráci to byla trochu z nouze ctnost, protože první tři desky nemohly, nicméně je dobře, že si Jirka i Patrik 2. ligu zkusili. Případné extraligové medaili se nebráníme – uvidíme, co soupeři :-) .

 14. 14
  Jirka Mejzlík píše:

  Z ostatních výsledků našich konkurentů v boji o udržení mě zaujala výhra Liberce na Turnovem B, která vyvrátila papírové předpoklady. Liberec tak udělal první důležitý krok k záchraně.

  Naopak nám nahrává remíza Neratovic a Pardubic, v tříbodovém systému je to ztráta pro oba.

  7. listopadu si to rozdáme s Neratovicemi přímo, potřebujeme 3 body, snad se zadaří.

 15. 15
  Pavel Vojta píše:

  Maťa kom.8 :Já jsem tam tu taktiku viděl, ale už jsem měl jen pár sekund a zazmatkoval jsem.Pozice už ale byla asi stejně přizdechlá :-( .Rozhodně jsem neměl natahovat pika na d5.To bylo citelné oslabení pozice, ale já jsem to chtěl nějak rozpohybovat :-) .U Patrika to byla „jen“ dáma za věž né? Alespoň takové pokračování jsme tam našli – po Vc3 přijde Dh5 a na Vh3 Kh7 – útěk krále z vazby.Ale možná je tam i něco jiného :-) .

 16. 16
  Pavel Vojta píše:

  Každopádně je ta konečná pozice za Patrika vyhraná.

 17. 17
  Maťa píše:

  Pavel: Po 26.Vc3 Dh5 27.Vh3 Kh7 je tam ještě zvedák 28.Jg3! a černý nemá nic lepšího než 28…Dxh3 (po 28…Dh6 29.Vxh6+ dostane příštím tahem mat) 29.Dxh3+ Kg8 30.Dxc8+ +- (dle motoru +9,54 :-) ). Je dost možné, že by Patrik v časovce stejně jako vy v analýze to 28.Jg3 nenašel a zahrál by nabízející se 28.Vxh5+, i tak by nejspíš koncovku se 2 piky navíc (s dámou proti 2 věžím) vyhrál…

 18. 18
  Arny píše:

  No nevím Honzo jak na Tvou koncovku reagovat,ale havr—it za Tebe nebudu.

 19. 19
  Tom píše:

  Na stránkách Pandy jsme si přečetl zajímavý článek pana Daniela:
  http://www.panda-rk.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=403%3Alze-se-omluvit-na-mistrovsky-zapas&Itemid=1&lang=cs

  Je to napsáno docela ostře, ale jako kapitán se s tím docela ztotožňuji. U nás je to naštěstí s docházkou docela v pohodě, ikdyž po tom prvním zápase na Pankráci neuškodí, když si to všichni přečtou :-D

 20. 20
  Jirka Mejzlík píše:

  Článek Jirky Daniela je z pohledu celoživotního šachového nadšence, který:
  a) Šachy má jako svého koníčka na 1. místě.
  b) Již dávno je ve svém životě stabilizovaný (vztahy, rodina, zaměstnání,…)
  c) Je ze „staré školy“

  V každém oddíle určitě pár takových členů je a je skvělé, pokud se jádro jednotlivých týmů podaří sestavit právě z nich. Rozhodně to ale nikdy nebudou všichni na soupisce, pak by stačilo, kdyby měla soupiska tak 10 vyplněných řádků. A je na osobnosti kapitána ujasnit si ještě před sezónou s každým členem týmu jeho možnosti, ochotu a chuť k zápasům nastupovat a případně i podřídit své jiné životní aktivity a plány potřebám týmu. A dobrý kapitán si pak podle toho zajistí dostatek kvalitních náhradníků, případně angažuje ochotně hrající hosty.

  Srovnání účasti na zápasech s docházkou do zaměstnání je už dost přehnané:
  1) Do nějaké práce prostě chodit musíme, většina z nás nemá jiný rozumný způsob „přežití“. Šachy jsou koníček a když nechceme, tak je prostě hrát nemusíme. A hlavně ne „z donucení“ kapitánem.
  2) Když máme něco důležitého, tak si v práci vezmeme dovolenou nebo náhradní volno. Většinou to jde.

  Na druhé straně chápu pohled kapitána, kterému se zrovna na jeden termín (a může to být právě „důležitý“ zápas) omluví hned několik hráčů základní sestavy, z toho třeba někteří i na poslední chvíli.

  A ještě – co je to vlastně „základní sestava“? Je členem základní sestavy hráč psaný mezi prvními 8, který již před sezónou ví, že odehraje tak polovinu zápasů a dopředu neví, které termíny? Pokud má kapitán v týmu v první osmičce takové hráče třeba 4, musí počítat i s tím, že zrovna k jednomu zápasu nenastoupí žádný z nich. To je holt úděl kapitána, že se musí i s tímhle vyrovnat, překousnout to, a laxněji nastupujícím hráčům svým jednáním a poznámkami hraní za právě tento tým neznechutit.

 21. 21
  Tom píše:

  Popsal si to Jirko velmi výstižně, lépe bych to sám nenapsal :-) Ikdyž dodržovat tu poslední větu je někdy docela těžké. Laxněji nastupující hráči totiž úlohu kapitánovi dost stěžují a občas i znechucují.

 22. 22
  Maťa píše:

  Ve druhém kole jsme před chvilkou remizovali s Neratovicemi 4:4 – vyhráli oba Honzové (Štastný a Stoklasa), prohráli jsme já a Vláďa Horák, remizovali Pavel Vojta, David Zvára, Robin Hrdina a Emil Macků. Mohli jsme vyhrát i prohrát, škoda Pavla, který v časovce neviděl zisk figury…

  V souběžně hraném utkání zdolalo céčko silnou Zruč n/S 3,5:1,5 (Vonderka a Pazdera 1, Houdek, Vykouk, F.Helebrand 1/2). Stejně jako v případě áčka se dohrávalo až po 15. hodině, 4hodinovou partií mile překvapil Fanda.

 23. 23
  Maťa píše:

  Tak jsem právě naťukal do compu všechny dnešní partie áčka a podle motoru je 4:4 asi spravedlivý výsledek. Všechny rezultativní partie byly zasloužené, Honzové sice vyhráli rychleji (proto jsme dlouho vedli), ale i na naše prohry bylo zaděláno už před časovkami, jenom jsme se s Vláďou déle cukali :-) . Robin si po partii vyčítal, že přehlédl soupeřův věčňák, ale mrzet ho to nemusí – jak hrát koncovku na výhru, stejně nebylo vidět a Roman Burda je prý mistr koncovek :-) . David v horší koncovce balancoval nad propastí, ale nabízené přechody do pěšcovky vždy vycházely do remízy a soupeř tam výhru nejspíš nikdy neměl – důležitý vydřený (David si určitě hodně započítal) půlbod. Ve zbývajících partiích nedokázali hráči dotáhnout pozice s velkou výhodou (v obou případech přes +5) – na jedné straně Pavel v časovce neviděl jednoduchou kombinaci se ziskem figury a později promarnil vyhranou koncovku (to už bylo o dost těžší s tím časem), na druhé pro změnu Emilův soupeř tápal ve vyhrané pozici a našeho hráče včas nedorazil … Emilio pak ožil a nakonec našel věčňák.

 24. 24
  Tom píše:

  O včerejším zápase 2.ligy proti Neratovicím si můžete přečíst článeček na stránkách hostujícího týmu:
  http://www.sachy-neratovice.cz/-aktuality-ze-zapasu-ve-vlasimi-vezeme-jen-dalsi-ligovou-remizu–/244/

  Článek z našeho pohledu by měl napsat Emil. Já časem jako obvykle udělám nějaké diagramy.

 25. 25
  Maťa píše:

  Neratovický článek téměř přesně vystihuje dění na šachovnicích, je vidět, že si autor přehrál partie, které jsem večer i do Neratovic poslal – pokud ne, tak má výjimečný šachový pozorovací talent :-) . Snad bych jen upravil, že na 7. desce se i Robin snažil získat výhodu (alespoň mně to tak přišlo), po partii nevypadal, že by byl s remízou nějak extra spokojen. Také mi přijde, že to ve 12 hodin viděl autor článku příliš optimisticky, nikdy v průběhu zápasu mi nepřišlo, že bychom nemohli vyhrát, budeme-li mít štěstí. Celková remíza odpovídá průběhu utkání, výhodná ale asi nebude ani pro jeden tým…

 26. 26
  Honza Šťastný píše:

  …jo, taky jsem si zpetne rikal, ze 4-4 je OK a i pres Pavlovu partii za nej muzeme byt nakonec mozna i celkem radi (i kdyz ze bych citil nejakou radost, to teda fakt ne:-)), vzhledem k Davidove partii (Pavel a Emil se rekneme vyvazili), kde to opravdu celou dobu dost smrdelo – David rozhodne zaslouzi za druhou cast partie uznani, tu pulku fakt vydrel..

 27. 27
  Maťa píše:

  S Davidem jsme dneska partii rozebírali a pravděpodobně nebyl v žádné pozici výrazněji ohrožen, byť to tak z diváckého pohledu vypadalo. On sám tu koncovku s jezdcem proti střelci hodnotil optimisticky a v podstatě celou dobu si myslel, že hraje na výhru :-) . Remíza v té partii byla asi zasloužená, ani počítačový motor nikde žádnou výhru nenašel…

 28. 28
  Vláďa píše:

  Občas jsem na Davidovu partii jukal a taky jsem si myslel, že to celou dobu hraje na výhru, remis pro mě byla překvapením. Ale po přehrání partie doma jsem musel uznat, že soupeř to hrál dobře a měl skoro po celou partii malinkou převahu.

 29. 29
  Maťa píše:

  Já bych to zase hrál celou dobu raději za soupeře, nicméně objektivně to asi byla pořád remíza. Davidovi nahrávalo, že všechny případné pěšcovky vyhrával nebo remizoval, takže soupeř nemohl nikdy lehké figury vyměnit, pokud chtěl vyhrát. Je sympatické, že oba soupeři téměř do poslední chvíle hledali cesty k výhře…

 30. 30
  Tom píše:

  Dostal jsem zprávičku od Emila, že má takřka dokončen článek o zápase Vlašim-Neratovice, tak jestli mi ho pošle, tah ho večer zveřejním.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist