Bře
Střípky z archivu – OP blic druž. 1982-98 díl IV
V závěrečném vzpomínání na okresní přebor 4členných družstev v bleskovce si vezmu pod lupu ročníky 3. až 7. (jak už jsem dříve zmiňoval, výsledky z úvodních dvou turnajů se nedochovaly). Ty proběhly v Čerčanech mezi lety 1984 až 1988 a vlašimské družstvo v nich dosáhlo vždy pěkných umístění. Možná si řeknete, no a co, vždyť to jsou jen turnaje té nejnižší kategorie. Nutno si ale uvědomit, že vlašimský šach před rokem 1990 na takovéto úrovni byl. Nikdy se u nás žádné vyšší soutěže nehrály. Většinou to byl jen okresní přebor hraný v 5 lidech, a když se občas postoupilo do krajské soutěže, tak z toho vždy byl okamžitý sestup. To jen taková malá vsuvka, které měla ozřejmit, že medailové příčky z takovýchto turnajů byly pro vlašimské týmy tehdy úspěchem.
7. ročník (1988)
Před 33 lety sahalo vlašimské družstvo v sestavě 1. Miroslav Vyhnal 2. Stanislav Vojta 3. František Krunert 4. Tomáš Sysel po vítězství (naše hráče si můžete prohlédnout na úvodní fotografii), ale nakonec to o chlup nevyšlo. Vlašim měla stejně bodů jako Jawa Brodce, a protože i pomocná hodnocení byla stejná, tak o 1. místě rozhodl dodatečný zápas. A v něm byli lepší poměrem 3:1 soupeři. Útěchou našim mohlo být alespoň to, že František Krunert a Stanislav Vojta vyhráli své šachovnice. Za pozornost stojí sestava Zdislavic (ano, i v této vesnici vedle Vlašimi se dříve hrávaly šachy), ve které najdeme hned 2 současné členy našeho oddílu.
6. ročník (1987)
O rok dříve se vlašimskému týmu vedlo jen o fous hůře. Navlas stejná sestava skončila třetí a svou šachovnici vyhrál „jen“ Stanislav Vojta. V turnaji startovalo i naše béčko a v sestavě 1. Milan Němec 2. Tomáš Vojta 3. Marcel Innemann 4. Pavel Vojta jsme skončili desátí. Mně bylo tenkrát 10 a bráchovi 9 let a byl to pro nás jeden z prvních turnajů dospělých. A zároveň i šachový svátek, na turnaje jsme jako děti moc často nejezdili.
5. ročník (1986)
V roce 1986 se zrodilo první ze čtyř vlašimských vítězství v okresním přeboru 4členných družstev. V dramatickém turnaji, kde se nejlepší 3 týmy srovnaly v pouhém půl bodu, se o zlaté medaile postarala sestava 1. Miroslav Vyhnal 2. Stanislav Vojta 3. František Krunert 4. Rudolf Lískovec. Své šachovnice navíc vyhráli František Krunert a Stanislav Vojta. Bez zajímavosti není, že nejlepším hráčem na čtvrté desce byl Tomáš Hašek, dojem ale trochu kazí to, že to bylo v barvách Benešova.
4. ročník (1985)
Pouhý půlbod rozhodl o vítězství i o rok dříve. Tentokrát se štěstěna přiklonila k domácím Čerčanům a vlašimská sestava 1. František Innemann 2. Arnold Krischke 3. Stanislav Vojta 4. František Krunert se musela spokojit se stříbrnou příčkou. Malou náplastí bylo alespoň vítězství na šachovnicích Františka Innemanna a Arnolda Krischkeho.
3. ročník (1984)
U 3. ročníku turnaje už je čerčanská kronika na výsledky skoupá. K dispozici je jen tabulka, ze které se dozvíme, že Vlašim skončila čtvrtá.
Tím končí mé vzpomínání na tehdy populární okresní přebor. Škoda, že se podobných akcí v dnešní době příliš nekoná, alespoň pro mě je hraní za tým zábavnější než turnaje jednotlivců.
OP v bleskovce družstev – díl I, díl II, díl III
(autor článku: Tomáš Vojta)
Tome, díky jak pěkně jsi ve čtyřech dílech historii čerčanských bleskových turnajů družstev zpracoval. Bez toho bych málem už ani nevěděl, jaké máme v kronice poklady. Prohlížet po dlouhých desetiletích originál papírovou kroniku má určitě svoje kouzlo, ale přiznám se, že některé drobné detaily jsem objevil až ze Tvých článků
.
23. března, 2021 v 10.24A taky jsem si rád připomenul skutečnost, že jsme jako pořadatelé alespoň jednou ochutnali pocit vítězství i za šachovnicemi (1985).
Pan Fialka z Brodců vypadá nyní úplně stejně jako tehdy. Přijde mi, že prostě nestárne!
23. března, 2021 v 12.45Kom č.1.: Čerčanská kronika je poklad sám o sobě, díky ní (a samozřejmě hlavně tobě) se lze dozvědět výsledky vlašimských týmů z 80 a konce 70 let. K jejich uveřejnění se časem taky dostanu (někdy za pár měsíců). Skvělé jsou samozřejmě i staré fotky, podobných se mi povedlo získat (přes značnou snahu a kontaktování řady pamětníků) už jen několik.
Nemám informaci o tom, že nějaký jiný oddíl na okrese by si kroniku vedl a dohledávat staré výsledky před rokem 1990 je opravdu nesnadná práce a kronika Čerčan je dobrý zdroj informací. Ještě jednou díky za to!
24. března, 2021 v 11.10Ad 3: Co potřebuješ od pana Fialky, Kubo? Naučit kulaťák?
24. března, 2021 v 12.30Jak si tak znovu pročítám články a vracím se ve vzpomínkách do minulosti, objevuji další drobný detail. Tentokrát jsem ho však nenalezl v historických zápiskách z kroniky, ale v doprovodném textu. Budu asi za hnidopicha, ale nemohu si pomoct, jdu do toho
.
:
25. března, 2021 v 3.26Moji spolubojovníci z vítězného družstva Čerčan v ročníku 1985 – Franta Košata, pan Jiří Růžička a pan Ladislav Mach (mimochodem zakládající členové oddílu Slavoje Čerčany v roce 1976) – by určitě měli výhrady (zvláště pan Růžička), kdybych se coby benjamínek družstva (bylo mi tenkrát 26) neozval. Tak se tedy ozývám
Nepřipadá mi, že by vítězství našeho A-družstva bylo dílem „příklonu štěstěny“. Naopak, první místo bylo zcela zasloužené. Svědčí o tom odstup druhého v pořadí o 1,5 bodu, třetího o 2,5 bodu, jakož i výsledky vzájemných zápasů s druhým (3:1), třetím (2:2) atd. Pokud by se přeci jen čirou náhodou mohlo jednat o dílo štěstěny, tak potom jen v tom smyslu, že bylo štěstí, jsem to svým spoluhráčům nezkazil více, než se ve skutečnosti stalo (ztratil jsem téměř tolik bodů, co oni všichni dohromady).
No jo, máš pravdu, mám to v textu špatně. Ve 4. ročníku nevyhrály Čerčany o půl bodu, ale o jeden a půl, díky za upozornění. Tedy oprava: Nebylo to dílem štěstěny, ale skvělou hrou celého družstva!
Jinak mě u tohoto ročníku zaujal nízký počet kol. Jen 7 blicek, to jste byli na oběd doma.
25. března, 2021 v 7.59Tomáš Gergelits (5): Taky bych to někdy chtěl týmu takto kazit, 5,5 bodu ze 7 partií
. Řekl bych, že právě tvůj velmi dobrý výsledek na 4. desce rozhodl o výhře Čerčan, když jsi na ní uhrál o 1,5 bodu víc než náš František Krunert. Na prvních třech šachovnicích získali hráči Čerčan a Vlašimi shodně 19 bodů, což bylo fakt hodně. A myslím, že čerčanské prvenství bylo tenkrát velkým úspěchem a že nebylo úplně očekávané. V sestavě třetí Jawy Zbořený Kostelec (dnešní Brodce) byli, pokud se nepletu, samí nositelé 1. VT a těch na našem okrese v tu dobu moc nebylo…
Jinak mě zaujal čas tvého komentáře – 3.26. Kdyby to psal David Navara, bylo by mi jasné, že už vstal, a kdyby Jirka Mejzlík, tak že ještě nešel spát. U tebe vůbec nevím
.
25. března, 2021 v 21.33Tom (6): S tím nízkým počtem kol máš pravdu, obzvláště ten 4. ročník byl extrém. Což ovšem ale určitě nesnižuje hodnotu 1. místa ani v tom roce 1985, jelikož všechna nejlepší družstva z benešovského okresu byla přítomna
. Od roku 1986 sice byly tři ročníky s třinácti družstvy, tak jsme si zahráli o něco více, ale jak šel pak (od r. 1989) počet zase k deseti, tak mi to začalo vadit. A to tím spíše, že minimálně třetinu většinou tvořila čerčanská družstva. A tak se od roku 1993 hrávalo dvoukolově, později pak i systémem kvalifikačních a finálových skupin. To už jsme si potom zahráli dosytnosti. Navíc v posledních několika ročnících nejen stoupl počet družstev, ale turnaj i výrazně přesáhl hranice okresu, takže i konkurence na přední příčky byla poněkud větší. Za skutečnost, že i za takovýchto okolností měl turnaj hladký průběh, můžeme poděkovat nejen mojí ženě (která se od roku 1985 výrazným způsobem podílela na organizaci turnaje), ale i její mamince, ke které jsme od roku 1986 v termínech konání odkládali vždy skoro na celý den postupně jedno, dvě, a nakonec tři děti.
.
26. března, 2021 v 3.29Maťa (7): Rozumím tomu, že časy mých některých komentářů mohou budit určitou pozornost. Jestli mám tím ovšem blíže k Davidu Navarovi, či Jirkovi Mejzlíkovi, to asi nedovedu určit. Řekl bych, že je to tak „něco mezi“. Když někdy nemohu usnout a tedy radši ještě na chvíli vylezu z pelechu, tak se asi přibližuji k Jirkově metodě. Pokud zaberu včas, pak použiji metodu Davida. Ostatně někdejší dlouholeté pracovní angažmá ve firmě MARS mě vybavilo schopností být bdělý a výkonný v každé – denní či noční – době
Ahoj Tome,
trochu jsem zase začal po více než 30 letech hrát šachy. Řekl jsem si, že se podívám na Vaše stránky jak si vedete. K mému překvapení a pobavení, první co vidím je fotka, kde jsem s Tvým tátou, panem Vyhnalem a panem Krunertem. To je tedy náhoda!
S pozdravem
Tomáš
26. března, 2021 v 13.00Tak to je super, že si se zase vrátil k šachům. Ve vlašimských hospodách se stále mluví o tom, jak si 22. 10. 1989 za stavu 3:4 vyrovnal proti Kutné Hoře (nejsilnějšímu týmu krajské soutěže) na 4:4.
Tehdy se partie v 18h. (a to se začínalo v 9h.) posílala na odhad. A komise rozhodla jasně, věžovka s pěšcem více tedy Sysel – Kopecký 1-0! Pamatuješ?
Kdybys měl, Tomáši, náhodou nějaké fotky (nebo výsledky, partiáře apd.) z dob, kdy si hrál šachy za Vlašim, pošli mi je prosím. Starých fotek z 80 let máme jako šafránu. Děkuju, že se podíváš.
Mail.: vojta.tomas@seznam.cz
26. března, 2021 v 17.05Tomáš Syslík hlásí comeback. Tak to je bomba. Často si vzpomenu, jak jsem tě jako malej na šachách zlobil. Hlavně u těchto starých článků
26. března, 2021 v 21.18Mrknu se. Ale moc to nevidím.
26. března, 2021 v 22.34Starý věci moc neschovávám, a tohle je doba ledová
Tu partii si jako jednu z mála pamatuju.
26. března, 2021 v 22.39Nebyl jsem na tom nejlíp , potom udělal chybu a nechtělo se mu domu. Tak to dohrával co to šlo.
Co se týká comebacku, tak jsem na to zvědavej. Je to dlouhá doba.
26. března, 2021 v 22.40Vy si ale vedete skvěle.
Gratuluju.
Návrat krále!
27. března, 2021 v 8.01Tomáš Sysel (9): Od tvého ukončení (nebo přerušení?
) šachové kariéry uplynula dlouhá doba, ale určitě se mýlíš v tom, že je to víc než 30 let, ten čas je o něco kratší. V roce 1991 jsi byl ještě z pohledu našich tehdejších zvyklostí celkem aktivním šachistou – hrál jsi pravidelně KP II. třídy za Zdislavice (připomeňme třeba pěknou výhru nad Honzou Stoklasou) a k vidění jsi byl i na turnajích (viz třeba Tomášův 3. díl vzpomínek na blicky v Čerčanech http://www.sachyvlasim.cz/?p=53823). A s Tomášem Vojtou jsme se shodli, že jsi pak po rozpadu Zdislavic hrál ještě chvíli za Vlašim A, minimálně jednu sezonu určitě.
28. března, 2021 v 13.44