Pro

Přehled významných událostí roku 2020

Do konce roku 2020 zbývá již jen pár chvil, a tak je nejvyšší čas ohlédnout se za úspěchy, kterých za uplynulých 366 dní vlašimští šachisté dosáhli. A bude to zvláštní vzpomínání, vždyť díky restrikcím vlády jsme takřka půl roku nemohli hrát. Spousta tradičních akcí se tak nemohla uskutečnit, ale i přesto se nám povedlo dosáhnout řady pěkných výsledků. Ty nejlepší se pokusím vypíchnout v následujícím souhrnu, kdybych na něco nebo na někoho zapomněl, tak se předem omlouvám a doplňte mě pod článkem v komentářích.

VÁŽNÉ PARTIE

Velkým okamžikem pro vlašimský šach byl druhý červnový víkend, kdy družstvo dospělých úžasně zvládlo závěr 1. ligy a obsadilo skvělé 6. místo (druhý nejlepší výsledek v historii našeho oddílu). Tento úspěch navíc podpořilo béčko, které skončilo sedmé ve 2. lize (což je historicky vůbec nejlepší výsledek).

V Extralize dorostu obsadili naši mladíci pěkné 5. místo. Rezervní tým pak vyhrál krajský přebor a po roce se opět vrátil do 1. ligy mládeže.

Z turnajů jednotlivců vyniká výborný výkon Kuby Vojty a stříbrná medaile na Mistrovství České republiky mládeže v kategorii do 16 let.

Z dalších výsledků stojí za zmínku:

– David Zvolenský se díky 2. místu na Openu Říčany stal krajským přeborníkem mezi muži. Hned za ním skončil Tomáš Vojta.

– Martin Horák vyhrál doprovodný open při MČR mládeže.

– Ríša Mládek skončil na 16. místě v kvalitně obsazeném Openu Letní Praha.

– Družstvo Vlašimi obsadilo 9. místo na MČR 4členných družstev.

– Martin Horák bral 4. místo na Openu Jeseník.

Perličkou nebo spíše perlou na závěr může být simultánní zápas vlašimského áčka proti dlouhodobě nejlepšímu hráči České republiky Davidu Navarovi, který se nám díky Blance Voříškové povedlo uspořádat v srpnu.  Níže si můžete připomenout reportáž, které běžela v hlavní zpravodajské relaci České televize:

RAPID

Nela Pýchová sice ve Vlašimi už „jen“ hostuje, ale stejně jí považujeme „za naši“ :-) , a tak nesmím zapomenout i na její úspěchy. Nele se povedlo vybojovat s Moravskou Slavií Brno hned několik medailí na MČR 4členných družstev, tím největším úspěchem ale byl zisk titul mistryně České republiky v rapidu.

Z dalších výsledků vyniká 5. místo Pepi Dudkové na MČR v rapidu v kategorii D12 a zisk stříbrné medaile Kuby Vojty v družstvu Středočeského kraje na Zimní olympiádě mládeže.

Dařilo se ale i dalším:

Kuba Voříšek se svým strejdou vyhráli Bakovské dvojice. Tomáš a Kuba Vojtovi brali první dvě místa na rapidu v Počátkách. Štěpán Filip zvítězil na Lukavecké věži. Míša Stein byl třetí na RŽL v Čerčanech. Povedlo se uspořádat 2 velmi silné oddílové přebory (průměrné elo hráčů +- 2200), v červnovém vyhrál Tomáš Vojta, v prosincovém Ríša Mládek. Tradiční turnaj rodinných dvojic v Pravoníně ovládli Vojtovi (Tomáš a Kuba). Štěpán Filip vyhrál RŽL v Týnci a v celkovém pořadí seriálu těchto turnajů skončil bronzový.

BLESKOVKY a ONLINE TURNAJE

Bleskovky se v letošním podivném roce v podstatě nehrály. A tak jediné co stojí za zmínku je zisk titulu krajského přeborníka na kvalitně obsazené blicce v Hostomicích pro Tomáše Vojtu.

Online turnajům se moc věnovat nechci, považuji je jen za nutné zlo (ale uznávám, že můžeme být rádi, že v dnešní době alespoň tuto možnost máme). Zmínil bych se pouze o dvou hezkých akcích, a to o jarním rapidu Brod aan Zee, kde triumfoval David Zvolenský, a přátelském bleskovém zápase proti skotskému Edinburghu (Vlašim vyhrála 46:35).

A co si přát do nového roku? Asi by stačilo, abychom se v roce 2021 zbavili všech těch covidů, Babišů, Prymulů, Blatných a aby nad hysterií a strachem začal znovu vítězit zdravý rozum.

Přehled událostí roku: 20192018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011

(autor článku: Tomáš Vojta)