TJ Spartak Vlasim
15
Kvě

Brod aan Zee

Již více jak dva měsíce se u nás nesehrála soutěžní partie, ale zato se vyrojila celá řada turnajů hraných na internetu. Věnovat se jim příliš nechci, přeci jen čučet do monitoru je jen slabá náhražka čučení na soupeře (nehledě k tomu, že hraní online umožňuje bezrizikové podvádění), ale jednu výjimku udělám. Kamarádi z Českého Brodu totiž připravili velmi pěkný turnaj pojmenovaný podle prestižní akce ve Wijk aan Zee. Ve startovní listině bylo možné najít i špičkové hráče Vlašimi. 

Pozváno bylo 8 mladých talentovaných borců a průměrné elo 2263 z něj udělalo nejsilnější online turnaj v historii naší země. :-)   Každý s každým odehrál 4 partie tempem 15+3 s tím, že nejlepší 4 hráči postoupili do semifinále. V základní části překvapivě dominoval s 12 body papírově nejslabší hráč David Zvolenský.

Davidovi  se dařilo i v semifinále, kde hladce vyřadil Kiliána Slováka. A zastavit ho nedokázal ani ve finále Ríša Mládek (ten v semifinále vyřadil nasazenou jedničku Jirku Rýdla) a zaslouženě se tak může radost z vítězství v Brod aan Zee 2020. O průběhu se více rozepisovat nebudu, díky vtipným komentářům Vítka Moravce se do turnaje můžete ponořit na webu Českého Brodu. Zde najdete i několik zajímavých diagramů od Ríši Mládka, na ukázku třeba souboj první a druhé šachovnice prvoligové Vlašimi. :-)

Rýdl J. (2424) – Horák M. (2333) – pozice po 24. tahu černého:

 

Zkuste najít sami, jak Jirka partii rychle rozhodl:

Řešení: (zobrazí se označením následujícího prázdného řádku):
25.Jc5+,Ka1 26.Ve4! Slušná procházka černého krále. 1-0

Pořadatelé připravili i tipovačku, do které se zapojilo celkem 25 soutěžících. Naprosto suverénně zvítězil Kryštof Křížek, ten kluk má prostě ty jedničky, nuly a křížky v krvi. :-)

Doporučuji se podívat na web Českého Brodu, kde naleznete spoustu dalších zajímavých informací. A klobouk dolů před Vítkem, jak pěknou akci zorganizoval!

 (autor článku: Tomáš Vojta)

11 komentářů na “Brod aan Zee”

 1. 1
  HonzaS píše:

  Ahoj,
  koukal jsem na ty ukazky a byl to teda super turnaj, vlastne superturnaj!

 2. 2
  David Navara píše:

  Při přehrávání té partie Rýdl – Horák se člověk diví, jak černého mohlo napadnout jít králem na takové nebezpečné pole. :-D

 3. 3
  Maťa píše:

  Taky jsem se tomu divil, ale možná už to Martin někde viděl a nechal se inspirovat. :-)

 4. 4
  visvi píše:

  Oba pánové tady tak trochu uličnicky mlží, tak pro ostatní jen dovysvětlím, že mají na mysli pochopitelně partii Tsapanidis – Moravec, Janské Lázně 2016.

 5. 5
  Tom píše:

  Jak inspirovat? :-) Jestli si dobře pamatuji, tak jak v partii Davida:
  https://www.chessbomb.com/arena/2015-biel-gm/04-Navara_David-Wojtaszek_Radoslaw

  tak v partii Vítka:
  http://www.sachyvlasim.cz/?p=34612

  král slavně obešel šachovnici a přispěl tak k velkému vítězství. To Martin si nechal dát mat jak malý Jarda. :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Tak když dva dělají totéž, není to totéž :-) . Jinak po letech připomínám, že legendární královskou tsapaprocházku si můžete přehrát i s komentářem nešťastníka, který tenkrát (jak napsala Blanka Voříšková) marně hledal mat, zatímco mu soupeřův král sbíral figurky, na: http://www.sachyceskybrod.cz/clanek.php?id=386.

 7. 7
  Robin píše:

  Já bych ještě upozornil na Ríšovi hajlajty, kde je partie z článku také uvedená: http://www.sachyceskybrod.cz/clanek.php?id=611
  Pokud se tedy dát Ríšovi věřit, tak Martinův výlet králem byl v pořádku. Jen kdyby to nebylo v rapidu, ale ve vážný, tak to třeba dopadne úšpěšně jako v partii Davida. :-D

 8. 8
  Tom píše:

  Začátkem června se díky mlaďasům z Frýdku uskuteční další velmi pěkný uzavřený online turnaj. 6 míst už je obsazeno (např.: FM Míča, FM Stalmach, Finěk atd.), o další 4 se bude hrát zítra v kvalifikačním turnaji. Bližší informace (akce je určena pro ročníky 2002 a mladší):
  https://www.chess.cz/topsach-open-pod-taktovkou-mladeze/

 9. 9
  Kuba Vojta píše:

  Zítra začíná online turnaj „TopŠach Trophy“, který pořádá mládež z BŠŠ. Kluci udělali i krásnou upoutávku, můžete mrknout sami ;-) .

  https://www.youtube.com/watch?v=JiFjcycXwQI

 10. 10
  Tom píše:

  Kuba se na úvod TopŠach Trophy blýskl výhrou nad úřadujícím juniorským mistrem České republiky Markem Míčou (po remíze v rapidu 1:1 i v bleskovkách rozhodl až armagedon :-) ) Tabulka:
  https://docs.google.com/spreadsheets/d/1J-Sho7_XrYadgKFdoFjMuMNbp8oguii9VgDOSLD2PiQ/edit?fbclid=IwAR2Ubt4oR-3dl-VNP7Ja6QDf-NqFXEwu4PwWV7r2VLQ3gQlQxmE8HWgr92k#gid=0

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist