TJ Spartak Vlasim
17
Kvě

Střípky z archivu – rapidy v Písku

V půlce března jsem chtěl po dlouhé době opět vyrazit na rapid O pohár starostky města Písku. Bohužel pár dní před začátkem byl turnaj z důvodů už milionkrát omílaných zrušen, a tak místo hrání teď mohu jen vzpomínat na minulé účasti. K dalšímu historickému článku jsem si ho vybral proto, že nás na tuto akci dříve jezdila velká banda, sem tam se povedl nějaký dobrý výsledek a hlavně jsem objevil několik pěkných divokých partií. :-)

Osobně jsem v Písku hrál celkem 4x – v letech 1999, 2000, 2002 a 2011. O poslední účasti už jste si na našem webu mohli přečíst, a tak se budu věnovat těm zbývajícím. Rád jsem si ale připomněl i rok 2011, na neskutečně dramatickou partii s maďarským mezinárodním mistrem Zoltanem Hajnalem jsem už úplně zapomněl (odkaz na komentovanou partii). :-)  

Na tomto rapidu bývá díky pěkným cenám vždy velmi dobrá účast. Malinkou výjimkou byl hned úvodní ročník v roce 1999 (ani tehdy turnaj rozhodně nebyl nijak slabý, ale další ročníky byly o level silnější), čehož jsem dokázal využít a zapsat se mezi vítěze.  1. cena tehdy byla 5.000 Kč, což při průměrném měsíčním platu 12.797 Kč byla opravdu bomba.  Předám teď slovo Maťovi, který o turnaji napsal článek pro regionální časopis Gambit:

Druhý ročník v roce 2000 byl dokonce dvoudenní a hrál se na 11 kol, tempem 2×25 minut. A jak jsem již zmiňoval, byl o level (nebo spíš o dva) silnější než ten předchozí. I o tomto turnaji si bylo možné přečíst v Gambitu a krásná partie s panem Bartošem mě pobavila i po letech. :-) Zapadnout by nemělo ani velmi pěkné umístění Tomáše Haška.  K tomuto ročníku mám i jednu vtipnou historku. Když jsem hrál s velmistrem Vokáčem (tehdy to byl úřadující mistr České republiky ve vážných partiích s elem 2512), tak poté, co v dobré pozici udělal hrubku, tak celý sál pobavil hlasitou průpovídkou: „Vokáči, ty seš ale vůl!“ :-)   Cenný skalp už jsem si vzít nenechal. Dobrá je i historka pana Vyhnala, která je zmíněná v posledním odstavci mého příspěvku pro Gambit:    V roce 2002 se turnaj hrál dokonce jako Mistrovství Čech v rapid šachu. Účast byla opět výborná, hrací systém (7 kol, tempem 2×25 minut) byl ale při 112 účastnících již na hranici regulérnosti. O akci jsem našel krátkou zprávičku s výsledky na slovenském webu Šachové správy:

Hlavní favorit velmistr Meduna (elo 2481) skončil až na 20. místě i díky tomu, že se mi ho v 5. kole povedlo černými takto přesvědčivě přehrát:

Bohužel jsem ale prohrál v posledním kole s IM Juřkem, a tak z toho bylo 17. místo. Opět skvěle zahrál Tomáš Hašek (elo 1697), který uhrál 50 % bodů se soupeři s průměrným elem 2061 (a to ještě nešťastně prohrál v posledním kole)! Jirka Prokop získal 2,5 bodu a vůbec se nedařilo Honzovi Kořínkovi, který skončil šestý od konce.

Ani nevím, proč jsme do Písku přestali jezdit, zas tak daleko to není (možná proto, že se turnaj občas kryl s bleskovkou v Postupicích). Nebylo by od věci tam zase za rok vyrazit (nejlépe s Tomášem Haškem, tomu se tam vždy dařilo :-) ).

(autor článku: Tomáš Vojta)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist