TJ Spartak Vlasim
04
Bře

Áčko prohrálo v 1. lize počtvrté za sebou

V 8. kole jsme hladce prohráli 5,5:2,5 s DP Praha a v 9. kole jsme to bohužel jak přes kopírák zopakovali. Opět jsme nastoupili bez dvou klíčových hráčů a opět jsme od silného soupeře nedostali žádnou šanci. Tentokrát nás vyškolil tým Pankráce, a jestli takto budeme pokračovat, těžko nás může čekat něco jiného než sestup o soutěž níže.

Humornou vložku obstarala na začátku zápasu paní rozhodčí, když dorazila v 10.05h. (domácí to vtipně okomentovali, že chodí pozdě pravidelně, protože dojíždí až z Prahy) a začala ze zápisu číst, kdo s kým má hrát. Že se už 5 minut hraje, jí uniklo … :-)   Skóre utkání načala nudná remíza na první desce. Velmistr Jirovský měl svůj obvyklý cíl remizovat a s tím se černými hrajícímu Jirkovi Rýdlovi dělalo něco těžko. Pak začaly body přibývat na straně soupeře. Kuba Vojta v zahájení obětoval pěšce, zajímavá kompenzace se ale po několika chybách rozplynula a výsledkem byla rychlá prohra. Podobné to bylo i u Nely Pýchové (tady navíc bílými) a neodpustím si poznámku, že takto hladce by Kuba a Nela odevzdávat body neměli. Patrik Pýcha doplatil na neznalost teorie a vlezl si do varianty, která má velmi nízkou úspěšnost za bílého. Za 2 figury měl sice věž a několik pěšců, ale aktivita černých figur byla hrozivá …

Pýcha P. – Vokoun J. – pozice po 20. tahu černého:

Tohle se brání opravdu velmi těžko. V partii přišlo 21.0-0-0 d4 21.Vhe1 Sxf3 22.Vd2 Sb4 a bílému se postavení rozpadá. Ve 33. tahu 0-1.

Stav byl 3,5:0,5 a bylo v podstatě po zápase. O to, že si z Pankráce neodvezeme debakl, se postaral Kuba Voříšek. Ten ve francouzské po velmi dobrém výkonu přesvědčivě přehrál soupeře s elem 2269! Naplno bodovat jsem mohl i , ale bohužel stejně jako v minulém kole jsem nedokázal dotáhnout do vítězného konce vyhranou koncovku těžkých figur. Jsem už starý (pomalu o 20 let než druhý nejstarší hráč týmu) a nevydržím hrát dobře celou partii. :-) Zajímavý boj byl k vidění na druhé desce. Při obrácených rošádách se zdálo, že bude útočit jen náš hráč, v pozici se ale lépe orientoval soupeř a nakonec se Robin musel zachraňovat v koncovce bez dvou pěšců.

Hrdina R. – Polášek J. – pozice po 31. tahu černého:

Přítomnost různopolných střelců dává bílému solidní šance na záchranu, což se v partii i povedlo. Černý zvolil plán vniknout králem do pozice bílého přes dámské křídlo (při tom ale odevzdal svého volného pěšce na „a“ sloupci), tím ale ničeho nedosáhl a Robin bez potíží udržel plichtu. Nadějnější plán je, myslím, nechat černého pěšce na a6 a pokusit se nejprve na královském křídle vytvořit druhého volného pěšce. I tak by byly šance na udržení remízy pro bílého dobré, ale zapotil by se víc než v partii. :-)  

Poslední stejně jako minule dohrával Ruda Jun a stejně jako minule neudržel špatnou věžovou koncovku (tentokrát 4věžovou).         

Máme tedy za sebou dva stejné nepovedené zápasy. Jasně, soupeři jsou velmi silní, ale tentokrát mi přišlo, že jsme i špatně hráli. V tabulce jsme na sestupovém 10. místě a mnoho příležitostí s tím něco udělat už není. První šancí bude souboj 22. 3. s týmem Neratovic. Ty v 9. kole ostudně dohodly výsledek s vedoucími Líněmi a už jen proto by si zasloužily, abychom je porazili.

Stránky 1. ligy

(autor článku: Tomáš Vojta)

30 komentářů na “Áčko prohrálo v 1. lize počtvrté za sebou”

 1. 1
  Patrik P. píše:

  Výkonný výbor ŠSČR rozhodl o přerušení všech soutěží družstev: https://www.chess.cz/oznameni-sscr-o-preruseni-vsech-svazem-rizenych-soutezi/

 2. 2
  Cinzano z Bergeracu píše:

  *svazem řízených soutěží (zatím se netýká krajských)… nešiř nepodložené informace :P :-)

 3. 3
  Maťa píše:

  No, ale přerušené jsou i všechny soutěže řízené Středočeským šachovým svazem. Přišel mi teď večer mail od sekretáře.

 4. 4
  Tom píše:

  Pro zajímavost rozhodnutí šachového svazu Slovenska o dohrání soutěží družstev:
  http://www.nss.cz/rozhodnutie-stk-ssz-o-postupe-pri-ukonceni-rozohranych-sutazi-riadenych-vv-ssz-

 5. 5
  Maťa píše:

  To v Jihočeském šachovém svazu už soutěže předčasně ukončili 12. 3.: http://jcsach.cz/index.php/dospeli/souteze-druzstev/156-ukonceni-krajskych-soutezi-druzstev.

 6. 6
  Tom píše:

  Zajímavé, to je obrácený postup než na Slovensku. Na jihu Čech jsou výsledky nižších soutěží anulovány, na Slovensku je chtějí nechat v platnosti po 9. kole (když se nedohrají do 30.6.). Tak jsem to alespoň pochopil.

 7. 7
  Maťa píše:

  A z čeho jsi to tak pochopil? Hned ze dvou bodů tam vyplývá, že v případě nedohrání soutěží teprve rozhodnou, co dál:

  – V prípade, že v takto stanovenom čase sa z dôvodu platnosti opatrení proti šíreniu koronavírusu resp. iných závažných dôvodov nepodarí súťaže regulárne dohrať, ŠTK SŠZ príjme nové rozhodnutie pre nasledujúce obdobie súvisiace s postupom pri ukončení súťaží sezóny 2019/20 a príprave ročníka 2020/21 najneskôr 5.júna 2020.

  – ŠTK SŠZ pre túto chvíľu nepreferuje žiadny model rozhodovania po 30.6.2020.

 8. 8
  Tom píše:

  Co tahle věta:
  f) bude rešpektovať výsledky a vyplývajúce práva postupu z krajských súťaží aj prípade, že tieto súťaže budú predčasne ukončené so stanovením poradia.

 9. 9
  Maťa píše:

  Tak tam je jen jinými slovy napsáno, že si to kraje můžou udělat po svém, což je stejné jako tady.

 10. 10
  Tom píše:

  Stejně je zvláštní, že by každý kraj měl rozhodnout zvlášť. Jeden výsledky anuluje, druhý nechá, moc spravedlivé to asi nebude. No uvidíme jak se to vyvine dál, snad se situace brzy vrátí k normálu.

 11. 11
  Maťa píše:

  Tak pokud se to nepodaří dohrát, tak to vždycky někoho poškodí. V tom Jihočeském kraji to z mého pohledu zavřeli dost brzy, ale když už to udělali, tak asi neměli jinou možnost než příští ročník opakovat ve stejném složení týmů (s možnou výjimkou, že pokud z 2. ligy sestoupí Strakonice, nahradí je Prachatice, které měly dvě kola před koncem náskok 7 bodů)). Jak mi v Koutech říkal Michal Novotný, v některých skupinách byly vinou chřipkové epidemie (té běžné“) odloženy a zatím nedohrány některé předchozí zápasy, takže konečné pořadí by bylo dost neregulérní… Uvidíme, jak to dopadne u nás, pokud by bylo zvoleno „jihočeské řešení“, přineslo by to pár nečekaných věcí, například záchranu družiny Jiřího Feierfeila (Brodce) v KP :-) .

 12. 12
  Tom píše:

  Podle tohoto (dnešního) harmonogramu vlády, by se sportovní akce mohly začít 8.6.
  https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jednani-vlady-opatreni-proti-sireni-koronavirus-scenare.A200414_051755_domaci_kop/foto/AUG82b5d2_EVk519EXkAMLuco.jpg

  Samozřejmě těžko to brát vážně, může se to změnit ještě 10x. Ale i kdyby to platilo, tak si těžko představit, že by se šachové ligové soutěže dohrály. … :-(

 13. 13
  Robin píše:

  https://www.chess.cz/souteze-druzstev-terminy/

  Tak to ted vypada, ze by se to dohrat mohlo. :-)

 14. 14
  Tom píše:

  Uvidíme, bylo by to dobře, ale stejně tomu moc nevěřím. Opatření vlády by měla končit 8.6. , tedy stačí aby to byť je o chvilku ještě posunuli … (i v tom článku je zmíněno, je jakékoli posunutí znamená ukončení soutěží).

  S termíny ale samozřejmě počítejte. :-)

 15. 15
  Robin píše:

  Bylo dobrý, kdybychom měli možnost se zachránit normálně. Na druhou stranu, když jsem nad tím přemýšlel, tak si nedokážu představit hraní v roušce (Pokud by bylo nutný ji mít.). Stačí mi půl hodina když jdu nakoupit a už mi je z toho blbě. :-D

 16. 16
  Tom píše:

  Jestli se hrát bude, tak je prakticky jisté, že v roušce. ^^ Navíc do poslední chvíle určitě nebude jasné, zdali se opatření vlády neposunou a jestli se vůbec bude hrát. Ach jo, na jednu stranu by byl člověk rád, aby se soutěže normálně dohrály, ale na druhou stranu mi přijde nejrozumnější je ukončit (ať už by to pro nás znamenalo cokoli).

 17. 17
  Blanka píše:

  Co se týče roušky, tak dětem tuším doporučují vzít dvě. Jednu na dopolední vyučování a druhou na odpolední. Navíc mají sedět 1m od sebe a ve třídě max 15. Šachisté jsou k sobě blíž a navíc si navzájem osahávají figurky :-). S rozhodčím jich bude 17. Uvidíme, co bude v červnu.

 18. 18
  Tom píše:

  Povinná výbava šachisty od června: tužka, 2 roušky a rukavice. :-) Když máme sedět daleko od sebe, tak bychom tahy mohli diktovat rozhodčímu a ten by je na šachovnici prováděl (alespoň by tam k něčemu byl). :-)

 19. 19
  Blanka píše:

  Nebo si každý bude sahat jen na své figurky. To by pak hráč např. říkal protihráči, aby si odendal ze šachovnice koně, protože mu ho jde svým střelcem vzít. Museli by to ale provést koordinovaně, aby se figurky ani ruce nedotkly :-). V časovce by to mohl být problém. Navíc protihráč by mohl s odendáním své figury zdržovat :-)

 20. 20
  Petr H. píše:

  Ne, ne. Žádné roušky a žádné rukavice. Mezi hráči bude plexisklo a každý bude mít svoji šachovnici… :-)

 21. 21
  Tom píše:

  Extraliga zrušena a výsledky anulovány. 1. a 2. liga se má dohrát (v případě, že tomu okolnosti zabrání, budou ročník 2019/2020 anulován).

  Aktuální info k soutěžím družstev:
  https://www.chess.cz/souteze-druzstev-aktualizace/

 22. 22
  Robin píše:

  Já bych chtěl, aby se soutěže dohrály, ale…Jestli se opravdu bude muset hrát v roušce, tak bych byl snad pro to anulování. Opravdu si nedovedu představit v tom hrát 5 hodin. Zrovna ve Sporthotelu se občas nedá dýchat ani bez roušky…. :-$

 23. 23
  Tom píše:

  Otevřeme okna dokořán, venku bude v půlce června jen něco kolem 30 stupňů, to dáš. :-)

 24. 24
  Blanka píše:

  Robine, kdyby jen roušku… Kadeřnice budou muset mít ještě ochranný štít :-).

 25. 25
  Maťa píše:

  Myslím, že ochranný štít pro kadeřnice zas tolik v dohrání šachových soutěží nebrání, ty případné roušky za šachovnicí jsou určitě horší :-) .

 26. 26
  David Navara píše:

  Kadeřnice jsou díky štítu připraveny na útok vlašimských rytířů. :-)
  (Mimochodem, kvůli nasazeným rouškám to šachovým svazem zmiňované zívání nejspíše nedosáhne avizovaného cíle.)

 27. 27
  Tom píše:

  Zdá se, že se soutěže družstev opravdu dohrají a dokonce bez roušek:
  https://www.chess.cz/souteze-druzstev-aktualizace/

 28. 28
  Robin píše:

  Parada! :-)

 29. 29
  Tom píše:

  Docela mě zaujal tenhle dodatečný bod k pravidlům:

  STK ŠSČR rozhodla (platí, pokud v červnu budou legislativní podmínky pro dohrávání):

  1) Upravit pravidla 1. a 2. ligy 2019/2020 ohledně čl. 5.3.5 Soutěžního řádu ŠSČR tak, že 2 kontumace družstva v posledních 2 kolech nebudou znamenat jeho vyloučení ze soutěže a tedy ani přeřazení do nižší soutěže.

  Jestli to dobře chápu, tak předem tolerují, že když se nějaké družstvo na zápasy vykašle (třeba to, kterému o nic nejde), tak je vše v pořádku. Úžasné rozhodnutí STK … :-(

 30. 30
  Maťa píše:

  Už dva lidi se mě ptali na to, co Tomáš v předchozím komentáři psal, a oba si to mylně vyložili tak, že pokud by se Vlašim na poslední dvě kola v 1. lize vykašlala, nespadla by :-) . Tak to samozřejmě není, jde jen o to, že za normálních okolností družstvo, které v sezoně dvakrát nenastoupí k zápasu, je automaticky vyloučeno a sestupuje (i kdyby to podruhé bylo v posledním kole a družstvo bylo třeba i první). Teď tam tedy dali změnu, že se vylučovat v takovém případě nebude. Ale asi bych se neshodoval s Tomášovým názorem, že STK tímto případné nedohrávání soutěže některými družstvy toleruje, tedy pokud budou v plné výši uplatňovány nemalé pokuty z rozpisu soutěží: v 1. lize je to 10.000 Kč, ve 2. lize 8.000 Kč za zápas….

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist