TJ Spartak Vlasim
03
Úno

Bakovské dvojice 2020

Před několika měsíci přišla Blanka s nápadem, že by potřebovala doplnit rozbité skleněné nádobí. K tomu se prý přímo nabízí turnaj Bakovské dvojice, kde se bakovské skleničky tradičně nacházejí mezi cenami. Tak jsme se dohodli, že s Kubou opět sestavíme duo Voříšci a vyrazíme na sever.

Dosáhnout na skleničky však znamená uhrát dobrý výsledek, podle seznamu vítězů v propozicích bývá turnaj velmi dobře obsazen. Proto mě mírně překvapilo, že po přihlášce jsme byly nasazeni jako Nr.1. V propozicích mě ještě znejistilo tempo 15 min na partii (+3s/tah), kterým jsem hrál několik turnajů v Bavorsku, v tomto tzv. Schnellschachu se mi příliš nedařilo.

V sobotu 25.1. jsme tedy vyrazili a já s napětím očekával, jaká bude hrací místnost a případné možnosti občerstvení, protože moje poslední návštěva Bakova nad Jizerou před 3 lety spočívala v neúspěšném hledání otevřené restaurace. A byl jsem velmi příjemně překvapen, prostorná hrací místnost, bufet s občerstvením a nachystaným obědem pro každého účastníka. Pořadatelé zajistili hrací materiál pro všechny hráče a ulevili v pravidlech o alkoholu, mobilech a nemožných tazích, čímž vytvořili velmi pohodové turnajové prostředí.

A nyní se už dostávám ke hře. Kuba se odvážně ujal 1. šachovnice a podle startovní listiny bylo jasné, že ho čeká nelehký turnaj proti silným hráčům. 

Na úvod jsme si zopakovali souboj s dvojicí Dolenských, výhra 1,5:0,5 byla zlepšením oproti našemu poslednímu měření sil v Pravoníně. Zajímavé je, že proti sobě zasedli stejní hráči, ale s tím rozdílem, že mládí se posunulo na 1. šachovnici.

Ve 2. kole přišel první úspěch 2:0, který je v olympijském systému velmi prospěšný. Po partiích jsme si s Kubou říkali, jak je hrací tempo šíleně rychlé.

A to jsme netušili, co nás čeká v kole třetím: se silnou dvojicí Vltavský – Ďúran jsme si vypracovali lepší pozice, já dokonce čistou figuru víc, ale oba jsme dosáhli pouze na remízu.

A tak před 4. kolem poprvé zaznělo zaklínadlo: „Rozkaz zněl jasně: přivézt bakovské skleničky!“ Následovala výhra 2:0, oběd a krátká procházka s Honzou po okolí. Na okraji města jsme narazili na železnici s přemostěním řeky Jizery. Tak jsem rozvinul anketu, jestli se Honzovi a Kubovi více líbí příhradové mosty na turnaji v Bakově nad Jizerou nebo na turnaji v Týnci nad Sázavou:

Anketa měla málo účastníku a nejasný závěr.

Ale meditování o stavbě mostů se nám přece jen hodilo. Po obědové pauze jsme narazili na silné Sýkorovi. Já ztratil pěšce, ale soupeřova zatoulaná dáma mi dala kompenzaci a později i bod. Kubovi se povedla střední hra, kde taktickým obratem získal pěšce a koncovku na trojsekundě dokázal dotáhnout v „mostařském“ stylu:

1. Vh1 Vb3 2. Ve1+ Kf7 3. Ve4 1-0

Naše výhry 2:0 a kolísavé výsledky ostatních dvojic nás vynesly do čela, ale zbývalo ještě mnoho kol. V následujícím souboji s dvojicí Groh – Melich zaznamenal Kuba svoji jedinou prohru. Moje pozice byla nejasná až podezřelá, ovšem nevhodný ústup soupeřova krále mi umožnil rozhodující útok a vyrovnání na 1:1.

Opět jsme použili zaklínadlo a vrhli všechny síly do následujícího 7. kola. Kuba narazil na nejsilnějšího hráče turnaje Martina Řehořka a s vypjetím všech sil udržel remízu. V mé partii jsem byl Jardou Záhorbenským překvapen v zahájení, sice jsem se z toho vyhrabal s dobře vypadající pozicí, ale s časem neslučitelným s dobrým výsledkem partie. Soupeř nakonec s ubývajícím časem znejistěl a v přivyhrané pozici nabídl remízu. Hodně vydřený zápas 1:1.

Před 8. kolem jsme mírně ztráceli na 1. místo, opět zaklínadlo a hurá do závěrečných bojů. Moje partie začala 1. d4 (hlavně nechci být překvapen) e5 (jsem překvapen) 2. e4 (i překvapený může překvapit)… partie pokračovala bleskově rychlou hrou soupeřky, naštěstí občas chybovala a zbylý čas mi stačil na realizaci. Kuba pěkně udolal soupeře v koncovce a důležitá výhra 2:0 nás posunula do čela turnaje.

V posledním kole jsme zopakovali stoprocentní výsledek a zajistili si vítězství v turnaji. Jinak to ani nešlo, protože … „rozkaz zněl jasně: přivézt bakovské skleničky!“

K štíhlým bakovským skleničkám přidali organizátoři další pěkné ceny, nezbývá než poděkovat pořadatelům za velmi povedený turnaj.

Výsledky

Fotky

Stránky pořadatelů

(autor článku: Jaroslav Voříšek)  

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist