TJ Spartak Vlasim
01
Úno

Návrat do 1. ligy mládeže se přiblížil

Krajský přebor se odehrál o dvou lednových sobotách. První lednová sobota proběhla ve Vlašimi 11. 1. a druhá v Říčanech 25. 1. 2020. Turnaje se celkem zúčastnilo osm šachových družstev. Za TJ Spartak Vlašim byla postavena dvě družstva, a to Spartak Vlašim „B“ a „C“. Dále se krajského přeboru družstev zúčastnily Šachová škola Stamat, Kavalier Sázava a KŠ Říčany 1925 „D“, „E“, „F“ a „G“. Největší šance na výhru KP a postup do finálové čtyřky měla družstva Spartak Vlašim “B” a KŠ Říčany 1925 “D”.

TJ Spartak Vlašim nominoval 22 šachistů a z těchto šachistů nám 20 potvrdilo účast, za to jsme moc rádi. Nakonec do družstva Spartak Vlašim “B” byli vybráni Petra Píšová, Michael Stein, Štěpán Filip, Jan Veselý, Filip Kůra, Jakub Moulík a Vojtěch Vopálka. Družstvo bylo posíleno nominací šachistů z extraligy dorostu Kubou Vojtou a Kryštofem Křížkem. Cíl družstva byl vyhrát skupinu D krajského přeboru družstev mládeže, jelikož tato výhra by znamenala pozvánku do finálové čtyřky a vítěz této čtyřky se dostane do 1. ligy dorostu. Družstvo Spartak Vlašim “C” bylo postaveno tak, aby mladí šachisté nabrali zkušenosti. Pro některé to byl první turnaj s vážným tempem hry. Tým se skládal z 11 hráčů. Jmenovitě Filip Vopálka, František Jelínek, Ondřej Hrabě, Adam Slavík, Lukáš Smetana, Natálie Štanderová, Lukáš Machyán, Michal Škaryd, Matěj Duda, Eliška Škarydová a Vít Duda.

První část KP se odehrála ve Vlašimi 11. 1. 2020 ve Sporthotelu, kam se sjely celky Kavalier Sázava, Šachová škola Stamat a domácí 2 družstva Vlašimi. Současně v Říčanech hrála zbylá čtyři družstva Říčan.

 Spartak Vlašim „B“: Honza, Filip, Vojta, Štěpán, Kryštof a Míša.

Spartak Vlašim „C“: horní řada: Franta, Ondra a Filip, dolní řada: Vítek, Matěj a Lukáš

V prvním kole ve Vlašimi se střetla vlašimská družstva. Spartak Vlašim “B” smetl svoje kolegy 6:0. Musím pochválit Vítka Dudu z céčka, který držel se zkušenějším Vojtou Vopálkou krok, a dokonce ve věžové koncovce stál lépe. Škoda, že nakonec zvolil špatný plán a přešel do prohrané pěšcové koncovky, se kterou už Vojta věděl, co má dělat.

Ve druhém kole se opět Vlašimi „B“ povedla výhra nad Kavalierem Sázava 6:0. V tomto zápase byla jedna malá krize, když Kryštof ztratil kvalitu s Milanem Peštou, ale i přesto zkušenější Kryštof nakonec vyhrál.

Zápas jak na houpačce nám předvedl Spartak Vlašim “C” se Šachovou školou Stamat. Po první půlhodině vedl Stamat 3:0, zadní desky rychle kapitulovaly a přední desky (Filip V., Franta J. a Ondra H.) měly problémy. Nakonec však přišel nečekaný zvrat a Ondra s Frantou otočili pozice a vyhráli. Stav byl 3:2 pro Stamat. Dohrávali ještě Filip s Kamčou a Filip po dlouhém boji Kamču přehrál. Vydřená remíza 3:3 je na světě.

Třetí a zároveň poslední kolo, které proběhlo ve Vlašimi, dává dohromady Spartak Vlašim “B” a Stamat. Vlašim “C” se utkala se Sázavou. Během pár desítek minut béčko prohrávalo 1:0. Vojta dostal vidličky na dámu a krále. Míšovi, který hrál s Daliborem, se však povedlo srovnat stav zápasu. A začínal nám tak dramatický průběh. Filip K. ztratil jednotahově figuru a vzdal se. Štěpánovi byla nabídnuta remíza, kterou odmítl, a po několik tazích vyhrál. Poslední dvě partie hráli Kryštof s Kamčou a Honza s Jáchymem. V partiích se hrály vyrovnané koncovky a Kryštof s Honzou věděli, že musí vydřít potřebné body. Honza bohužel udělal chybu a partii prohrál. Celý zápas stál na Kryštofovi, který tahal horší koncovku. Zkušenosti Kryštofa a chyba Kamči nám dala bod a zápas skončil 3:3.

Spartak Vlašim „C“ prohrál se Sázavou 2:4. Body uhrál Filip V. a Lukáš M. Škoda průběhu zápasu, jelikož Fanda a Ondra byli blízko bodu.

Po prvních třech kolech jsme vedli ve skupině „D“ na pomocné hodnocení před celky ŠK Říčany 1925 „D“ a „F“.

Na závěr bych chtěl ještě poděkovat Vojtovi Vopálkovi, který „narychlo“ zaskočil za nemocnou Petru Píšovou.

Druhá část krajského přeboru se odehrála 25. 1. 2020 v Říčanech ve školní jídelně základní školy. Vlašimským celkům chybělo odehrát zápasy s domácími čtyřmi družstvy. V obou družstvech Spartaku Vlašim proběhla oproti hře ve Vlašimi změna. V béčku vystřídala Petra Píšová Vojtu Vopálku a v céčku se sestava obměnila o pět hráčů. Jako noví hráči nastoupili: Adam S., Lukáš S., Natálka Š., Michal a Eliška Š. A ze staré sestavy zůstal pouze Franta.

Spartak Vlašim „C“, horní řada: Já, Franta, Adam a Lukáš, dolní řada Eliška, Michal a Natálka.

Ve čtvrtém (zahajovacím) kole Vlašim “B” celkem snadno porazila mladé družstvo Říčany “G” 6:0. Zato Vlašim “C” prohrála s Říčany “F” 2:4. Body uhráli Lukáš a Eliška. Chci pochválit Elišku, že i v prohrané pozici hrála dál, ačkoliv mohla dát věčný šach a zachránit se, ale to jí nestačilo a Eliška proměnila zápas na výhru.

 

V pátém kole béčko opět zabodovalo s říčanským celkem „E“ 6:0. Spartak Vlašim “C” remizoval 3:3 s Říčany “G”. Vyhráli Fanda, Adam a Míša. Za stavu 2:3 pro Říčany se nevzdal Adam a vydřel tak pro tým důležitý bod.

V předposledním kole Spartak Vlašim “B” porazil Říčany “F” 6:0 a připsal si pátý kanár. Vlašim “C” dostala nakládačku 6:0 od déčka Říčan.

V posledním kole se utkala Vlašim “C” s Říčany “E”. A zároveň pro nás začal i velmi důležitý “finálový zápas” Vlašim “B” a Říčany “D”. Ve výhodě bylo družstvo Vlašimi, kterému stačila remíza, zatímco Říčany “D” by musely vyhrát. Céčko mezitím podléhá soupeři 2,5:3,5. V jídelně už všechna družstva dohrála, kromě prvního stolu, kde hrálo všech 6 šachovnic. První bod pro tým získal Honza.

Sehnoutková Laura – Veselý Jan – pozice po 23. tahu (a4):

23… Dc6+ 24. Kf1 Jh3 25. De3 Dh1+ a bílá se vzdala.

Na druhou stranu Petra měla po zahájení problém a soupeř ji drtil.

Píšová Petra – Hampl David – pozice po 19. tahu (Jf3):

19… Sxf3 20. Dxf3 Jc2+ 21. Kd1 Jxa1 -+

Filip získal druhý bod pro družstvo.

Kůra Filip – Day Sophia Olivia – pozice po 26. tahu (… Vf6):

27.Vd8+ Vxd8 28. Dxd8+ Kf7 29. Df8≠

Míša dal remízu a Petra prohrála, stav je 2,5:1,5 pro nás. Hráli už jen Kryštof a Štěpán, oba měli lepší pozice i časy. Štěpán tahal za delší provaz v koncovce různopolných střelců a po chvilce se mu soupeř vzdal.

Filip Štěpán – Mandát Kryštof – pozice po 57. tahu (… Ke6):

58.Sd5+ Ke7 59. e5 a soupeř se vzdal

Vlašim se mohla radovat, protože věděla, že je první! Kosmeticky skóre zápasu navýšil po výhře Kryštof.

Spartak Vlašim „B“: Filip, Petra, Já, Kryštof, Míša, Štěpán a Honza.

Hodnocení – Spartak Vlašim „B“:

Kryštof Křížek 7/7 – zodpovědně bránil první desku. Byl bych rád, kdyby i nadále 4. 4. 2020 hájil první šachovnici. Krizi s Milanem Peštou dokázal otočit a s Kamčou při něm stálo štěstí, když s ní uhrál ten důležitý bod.

Petra Píšová 3/4 – Petra zahrála kvalitní a dlouhé partie, 3 body jsou super a odsunula těžší soupeře. V poslední partii se jí nepovedlo zahájení a bohužel ztratila bodík.

Michael Stein 6,5/7 – Míša vyhrával partie jak na běžícím páse. V partii získal výhodu a rychle ji dotáhl k vítězství. Škoda poslední partie, ale to ho rozhodil batoh, který nešel sundat :) .

Štěpán Filip 7/7 – jistota týmu – 7/7 mluví za vše. Štěpán se řídil heslem “Remíza je málo, já chci body.” Štěpán 3x odmítl remízu a dokázal vydřít body. Mám však jeden vroubek k poslední partii s Kryštofem Mandátem, kde mohl dvoutahově získat figuru! To by měl Štěpán vidět :( .

Jan Veselý 6/7 – stále lepšící se šachista. Šachovou hru zklidnil. Partie měly plán a švih. Slabou chvilku si vybral ve třetím kole, kde ve vyrovnané dámské koncovce prohrál.

Filip Kůra 6/7 – Jedna partie ho určitě mrzí. Slabá chvilka nastala s Adamem Handlem, kde ho jedna hrubka stála plný počet bodů.

Vojta Vopálka 2/3 – ještě jednou chci poděkovat Vojtovi, že zaskočil za nemocnou Petru. Dva body uhrál se slabšími šachisty. Bod ztratil po začátečnické chybě.

Z Vlašimi “C” bych chtěl pochválit výkon Filipa Vopálky 2/3, Adama Slavíka 2/4 a Lukáše Smetany 2,5/4. Od Fandy jsem čekal trochu víc, 2/7 je málo, minimálně 3 soupeři byli hratelní. Zbytek družstva sbíral zkušenosti, ale určitě bych zvolnil a hrál pomalu. Pak se nebude stávat, že uděláte nemožný tah či dokonce dostanete jednotahové maty. Tyto partie trvají hodinu, proto je nepřístupné prohrát do 5 minut a mít na hodinách více času než na začátku.

Nakonec bych chtěl ještě zmínit, že už známe i finalisty ze skupin A, B a C. Jsou jimi šachová družstva Bakov nad Jizerou, Řevnice a Čelákovice.

Také bych chtěl poděkovat rodičům za dopravu a trpělivost a všem, kteří mi pomohli při organizaci družstev Spartak Vlašim „B“ a „C“.

Fotky z Vlašimi 11.1.2020

Fotky z Říčan 25.1.2020

Výsledky turnaje

(Zaznamenal: Lukáš Filip)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist