04
Led

2. ročník Memoriálu Vlastimila Mareše

V sobotu 28. prosince uspořádal Šachový klub Světlá nad Sázavou turnaj v rapid šachu „Memoriál Vlastimila Mareše.“ Turnaj byl poctou našemu obětavému trenérovi, který se věnoval šachové mládeži 40 let. Turnaj se konal v tanečním sále Společenského domu města Světlá nad Sázavou. Do turnaje se přihlásilo 66 hráčů, ale řadě účastníků zabránila v účasti nemoc. Na startu turnaje se sešlo 49 hráčů a hráček. Zúčastnili se hráči nejen z Kraje Vysočina, ale i z Pardubického kraje, Královehradeckého kraje, Jihomoravského kraje, Středočeského kraje, Prahy a z Austrálie.

Pohled do hracího sálu

V turnaji na devět kol měl každý z hráčů dvanáct minut na partii plus pět sekund na tah. Pořadatelé z domácího Šachového klubu zajistili veškerý materiál a měli vše předem připravené, takže se v sobotu ráno mohlo zahájit včas. Hlavním rozhodčím turnaje byl IA Jaroslav Benák a o organizaci turnaje se staral Zdeněk Fiala. Občerstvení a oběd jsme měli zajištěné v Městské kavárně, která je propojená se sálem. Účastníci tak měli dostatek prostoru nejen pro hru, ale i pro oddych mezi jednotlivými koly.

Souboj nejlepších hráčů

Turnaj vyhrál ziskem 8 bodů FM Lukáš Karásek z Gordicu Jihlava. Lukáš porazil loňského vítěze FM Tomáše Vojtu a následně i druhého nasazeného FM Josefa Kratochvíla. V následujících kolech si takticky uhlídal první místo. Druhé místo obsadil s půlbodovou ztrátou na vítěze FM Tomáš Vojta ze TJ Spartak Vlašim. Tomáš se snažil dohnat ztrátu na vítěze, ale v posledním kole remízoval s FM Kratochvílem. S odstupem jednoho bodu následovala skupinka tři hráčů, jejichž pořadí určilo pomocné hodnocení. Třetí místo obsadil 14 letý Petr Mach z Unichessu Praha. „Bramborová“ medaile zbyla na FM Josefa Kratochvíla z ŠK Caissa Třebíč. Na pátém místě skončil Ondřej Matějovský z TJ Spartak Vlašim. Nejlepším hráčem domácího ŠK Světlá byl Martin Štukheil, který získal 6 bodů a umístil se na 6. příčce. Shodný bodový zisk zaznamenal i 12 letý domácí talent Šimon Lang, kterému patřilo 8. místo.

Nejlepším seniorem se stal Daniel Hadžala z TJ Neratovice. Nejlepší ženou se stala Renáta Brožová a nejlepší juniorkou byla Šárka Volaninová, obě z ŠK Světlá nad Sázavou. Cenu pro nejlepšího juniora získal domácí Petr Brož. V kategorii 16 letých hráčů byl nejlepší Lukáš Kaňka z TJ Spartak Pelhřimov, v kategorii 14 letých dominoval Petr Mach z Unichessu Praha, mezi dvanáctiletými byl nejlepší Šimon Lang z ŠK Světlá nad Sázavou a v kategorii desetiletých mládežníků byl nejlepší Martin Policar z TJ Spartak Pelhřimov.

Zvláštní cenou byli oceněni Šimon Lang a Martin Policar, kteří úspěšně reprezentovali Kraj Vysočina na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže 2019. Cenu pro nejmladšího hráče obdržel šestiletý Pavlík Brož z domácího ŠK Světlá nad Sázavou.