TJ Spartak Vlasim
15
Pro

Přibyslavské bitvy 585 let po Žižkovi

Vít Moravec

Ve dnech 6. – 12. 12. se v Přibyslavi konalo Polofinále MČR juniorů H18, H20, spojené s MČR juniorek ve stejných kategoriích, letos hrané pod názvem ACO Cup. A poněvadž vlašimský oddíl není žádným trpaslíkem na šachové mapě, i on vyslal svou minivýpravu směrem k místu posledního výdechu Jana Žižky z Trocnova. Jmenovitě to byli Patrik Pýcha, Robin Hrdina (jehož taťka Karel s námi po dvě noci také nasával atmosféru turnaje) a přidala se ještě moje maličkost.

Účastnilo se 92 více, méně i víceméně talentovaných borců, kteří bojovali o 3 postupová místa v každé kategorii, děvčata pak o mistrovské tituly. Doprovodný Open pak přilákal dalších 16 přátel šachu. Hrálo se v moc pěkném prostředí hotelu „Přibyslav“, který skýtal takřka ideální prostory pro konání podobného turnaje. Jediné malinké mínus tak byly pouze strašlivě vrzající židle při jakémkoliv pohybu po vyleštěné podlaze, čehož mohli neúspěšní hráči využívat ke zbytečným výmluvám po prohrané partii.

Bydleli jsme na ubytovně spadající pod hotel a restauraci „U Kubínů“, která leží zhruba 150 metrů od místa konání, takže i největší spáč Robin stíhal všechny běžné ranní procedury, jako je čištění zubů, snídaně nebo příprava na soupeře i ve spojení s dlouhotrvajícím spánkem. Když už je řeč o spánku, s ním býval během sudých turnajových nocí trochu problém (další den nebylo dvoukolo) – kluky prý všeobecné veselí z vedlejších pokojů ze snů nebudilo, mně to zase občas i vadilo. Naštěstí jsem se zúčastnil nočního blicáku v Libčicích v pátek před odjezdem, takže jsem měl natrénováno. Stravovali jsme se různě po Přibyslavi, kluci měli nejvíce v oblibě restauraci „U Žižky“, zřejmě proto, že oproti hospodám ve městě tam bylo dráž, ale zato horší jídlo.

Nešachový program nebyl vzhledem k deštivému počasí (které, nemohu si pomoci, zakřikl pan Gonsior, když nás zdravil v pondělí ve městě při posledním nedeštivém dnu se slovy, že příští dny už nebude ani pod mrakem) a dvěma dvoukolům příliš bohatý, přesto jsme na začátku pobytu navštívili největší pamětihodnost, která se v okolí místa konání nachází, a sice Žižkovu mohylu, ležící asi 3 km za Přibyslaví. Ta připomíná, kterak pan Jan hrdinně padnul v bitvě roku 1424, nevím, jestli si druhé oko vydloub až tam, nebo už to měl delší dobu (respektive neměl), každopádně jestli šel jako slepý do bitvy, tak to nemohl snad ani myslet vážně. Počítám, že si těžko došel na záchod (a to ještě nepočítám obvyklé trable postarších pánů), a ještě aby poznal, jestli právě seknul do kamaráda, nebo nepřítele… Pokoušeli jsme se po Maťově příjezdu (čtvrtek večer) zajít i na tradiční bowling, ale obě dráhy ve Žďáru nad Sázavou byly bohužel nedostupné.

S Janem Žižkou

Robin a Patrik s Janem Žižkou

To by bylo vše o našem žití a bytí na Vysočině, v druhé části článku bych rád ztratil pár virtuálních slov o šachové části naší dovolené, takže…

Patrik Pýcha, ačkoliv to prý neslyší a nečte rád, jel především sbírat zkušenosti a také se chtěl pokusit o uhrání mezinárodního ela, aby se cítil ještě více jako Evropan. To se mu také, mám ten dojem, podařilo, takže gratulace! Performance 1711, cenné plichty s Lorencem (1855) a velmi talentovaným Vítkem Kratochvílem (1771), vesměs papírově silnější soupeři a výsledných 3,5 bodu jsou všechno pozitivní zjištění, a tak může Patrik považovat turnaj za nadmíru úspěšný.

Robin Hrdina začal turnaj senzační remízou s druhým z bratrů Kratochvílů – Pepou (2228) a vypadalo to, že dá zapomenout na své střelecké trápení z MČech do 14 let. Po zbytek polofinále bylo v jeho podání střídavě oblačno, slušné výkony střídal s horšími, sám Robin nebyl úplně spokojený, avšak já myslím, že výsledné perfo 1868 není v mládežnickém turnaji žádný propadák, spousta hráčů má elo podhodnocené, a tak bych 4 body a 63. místo hodnotil jako standard.

Hrdina - Kratochvíl

Partie 1. kola Hrdina – Kratochvíl krátce před zahájením

se trápil černými figurami (0-3-1) a bílými se vše zachránit nedá. Celou dobu jsem se pohyboval kolem první dvacítky a vlastně pouze násilně hraná partie v posledním kole rozhodla, že konec turnaje měl pro mě trochu trpkou příchuť. Na druhou stranu, kdybych přijal nabídku remízy kolem 20. tahu, vyčítal bych si, že jsem se nepokusil o umístění kolem první desítky… Výsledné perfo 1971 a 32. místo považuji za průměrný výkon.

Vítek Moravec

Vítek Moravec pravděpodobně při přípravě na soupeře

Pokusil jsem se v tomto článku přiblížit dění turnaje a všeho kolem z pohledu naší výpravy, kompletní výsledky jak samotného ACO Cupu, tak doprovodného Openu najdete pod článkem. Díky Patrikovi jsou k dispozici i nějaké fotky.

Výsledky turnaje

Stránky pořadatelů

Fotogalerie Patrika Pýchy

Článek Davida Kaňovského

81 reakcí na “Přibyslavské bitvy 585 let po Žižkovi”

1 2 3
 1. 61
  Jiří Mejzlík píše:

  Právě vyhrál Pilch :( ! Takže je to skutečně o Buchholzu a o tom, zda aspoň jeden z dvojice Straka/Kracík zůstane za Vítkem (případně i někdo jiný).

  Víťan je na body 2.-9., z té skupinky osmi hráčů jeden jediný dostane Černého Petra a v Koutech si mistrovský turnaj nezahraje. Doufám, že Vítek to nebude :) !

 2. 62
  Jiří Mejzlík píše:

  Ještě se čeká na výsledky 4 partií, z toho 3 jsou až v poslední třetině nalosování. Doufám, že průběh žádné z nich nebude připomínat tu ze závěrečného kola na Open Tatry :D !

 3. 63
  Jiří Mejzlík píše:

  No Víťanovy šance zase tak skvělé nejsou, dneska jeho soupeři udělali jenom 2,5/9, to je bída :( !!! Byla by to smůla neprojít třeba jenom o půl bodíku buchholze.

 4. 64
  Jiří Mejzlík píše:

  Tak už se hraje poslední partie Richterová-Lorenc na 33. šachovnici, doufám, že silnější strana třeba nematí koněm a střelcem :) .

 5. 65
  Jiří Mejzlík píše:

  Tak dohráno, Vítek celkově 8. a to by mělo na postup stačit :) !!!!!

  Bylo to neskutečně těsné, Vojta Straka se před Vítka dostal až na počet výher, Kracík je za ním o půl bodu stř. buchholze.

 6. 66
  Jarda P. píše:

  Tak Vítek nakonec 8.místo, jestli se teda nepočítá Seidl a Čižinský měl by asi postoupit :-) . Jestli je to opravdu tak, tak od nás z Kralovic obrovská gratulace.

 7. 67
  Radim píše:

  Jestli to dobře chápu, tak Vítek je 3. ve dvacítkách a tudíž i 3.postupující z této kategorie. Gratulace!!!

 8. 68
  Jiří Mejzlík píše:

  Medaili asi nedostane, tu mu vyfoukne některý z „mlaďasů“, zřejmě reálně 4. z H18. Postup by mít ale měl.

 9. 69
  Marie F. píše:

  Veliká gratulace Vítkovi!!!!!

 10. 70
  visvi píše:

  Je to tak, postupuju o půl buchholze před Kracíkem. Když jsem viděl, jak se dařilo mým „buchholzům“ v průběhu posledních dvou kol (5 bodů/18), tak jsem nevěřil vlastním očím a před vyhodnocením jsem se s postupem pomalu loučil. Naštěstí mé pomocné hodnocení odolalo a konečně jsem postoupil na MČR ve vážných :-) … Jinak průběh kola jsem raději nesledoval, jen chvíli po internetu, ale zaslechl jsem, že M.Kratochvíl měl v průběhu pika navíc… Rozhodně si nemohu stěžovat na smůlu v průběhu turnaje :-)

 11. 71
  Radim píše:

  Víťo, Kracík je kategorie do 18-ti let

 12. 72
  visvi píše:

  Já vím, ale ten mě mohl taky vytlačit, H18 hrajou jakoby obě kategorie.

 13. 73
  Radim píše:

  To znamená, že tě v Koutech zase zesměšníme při bowlingu a jiných hrách? :-)

 14. 74
  Maťa píše:

  Tak už jsem zase u počítače. Po práci jsem si dnes naordinoval trochu pěší turistiky a podíval jsem se v Kondraci na fotbal (Kondrac B – Ratměřice 3:3, ať jsou mé informace vyčerpávající :-) ). Děkuju Jirkovi, že průběžně informoval o vývoji Vítkových postupových šancí (na mobilu jsem na to koukal každých 5 minut), a hlavně Vítkovi moc gratuluju, je to prostě bomba! Co se kýblu kyselých rybiček týče, vezmi je, Víťane, do Koutů, podělí se o ně celá výprava! :-)

 15. 75
  visvi píše:

  No, teď když jsem splnil šachový cíl, tak se vrhnu na ten backgammon, ať tam nedělám ostudu :-)

 16. 76
  Maťa píše:

  Radim: Vítek bude mít v Koutech neskutečně nabitý program: kromě 11 vážných partií s top soupeři bude na místě probíhat 4denní intenzivní školení trenérů II. třídy. Snad ale čas na jeden společný bowling najdeme… :-)

 17. 77
  Radim píše:

  visvi: beru tě za slovo…

 18. 78
  Maťa píše:

  Ještě nebylo zmíněno, že poslední kolo se v Přibyslavi hodně povedlo Míše Hatašové, která v něm porazila úřadující mistryni ČR do 14 let a účastnici nedávného MS mládeže v Řecku Phamovou ze Zlína – takže taky velká gratulace! Míša nakonec 64. místo a 3,5 bodu, polepšila si oproti nasazení i perfem, takže určitě dobrý výkon – hlavně závěr turnaje se vydařil!

 19. 79
  Maťa píše:

  Visvi + Radim: A ten backgammon zahrajete, až bude mít Radim v openu volný los, že jo? :-)

 20. 80
  Radim píše:

  Sypeš sůl do rány, bejvalej kamaráde… :-;

 21. 81
  Maťa píše:

  To byla jen připomínka jednoho výroku z Harrachova … píšu pro ostatní, Radim to ví :-) .

1 2 3

Odpovědět

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
more...
 
 

© 2023 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist