TJ Spartak Vlasim
10
Zář

Pár slov o turnaji ve Starém Městě – díl 2

5. kolo. Soupeř mě úplně převálcoval. V turnaji skončil třetí a smekám před jeho znalostmi a uměním. Třeba toho budu šachově taky tolik umět v sedmdesáti jako pan Dobrovolský. :-) Při popartiovém povídání jsem pochopil, že jsem neměl vůbec šanci.

ČNT. Do této pozice jsme oba směřovali výměnami lehkých figur na poli e5. Schválně, komu ta pozice přijde vyrovnaná, jako přišla při partii mně? Po partii si myslím, že bych ji černými prohrál přibližně 0,5 : 9,5. :-)  

6. kolo. Nic se neděje, dostal jsem lekci, jedeme dál. Soupeř černými hraje šipku jako já. Připravil jsem si na něj boční variantu, ve které nemůže hrát standardně jako normálně. Fajn, je rozhodnuto, budu to hrát, určitě na to skočí a získám slušnou výhodu zadarmo. Skočil na to.

ČNT. 11. tah a v suchym triku dost slušná výhoda.

BNT. 13.Jd4! a výhoda už je velká. Cítím výhru. :-)

BNT. První zkrat. Přišlo 15.exd5? Místo toho vyhrávalo…..

…jednoduché 15.Jxg7 Kf8 16.Jf5… Variantu jsem samozřejmě viděl, ale vybral si lepší…

Ještě několikrát jsem prošel kolem slušné výhody. Ale pozice byla ostrá. Pak jsem dostal poslední šanci – nabídl jsem soupeři kvalitu nebo figuru, protože jsem chtěl vyhrát a nabídky remízy jsem odmítal. Soupeř se spletl a vybral si kvalitu.

 

BNT. Hodně zajímavá a dost ostrá pozice. Po plánovaném 25.Sh5+ Kf8 26.Dd6+ Kg7 27.Vxa1 podle mě má černý slušné šance nepřežít. Místo toho jsem se vzhlédl v jiné variantě, zahrál jsem 25.Vc1 a přehlédl, že na šach na c7 má soupeř jednoduchou obranu …Je7.

Konečná pozice.

            Prohra mě mrzela, ale nakonec jsem to vzal dobře. Měl jsem tam sice jednoduchou variantu s vyhranou pozicí. Variantu jsem viděl. Ale rozhodl jsem se blbě a pozice byla hodně ostrá a udělal jsem několik nepraktických rozhodnutí. Na druhou stranu, tohle je typ pozice a výhody, kterou bych měl proměnit. Nebo že bych se měnil…? :-) Takže, OK, jedeme dál. Mimochodem, den na to můj soupeř získal další bod, který mu jeho soupeř (a můj soupeř pro osmé kolo) daroval. Nakonec s šesti body skončil šestý.

7. kolo. Soupeře jsem přehrál psychologií. :-) Zpočátku jsem z něj měl velký respekt, v prvním kole porazil Petra Koutného, který potom radši odstoupil z turnaje. Pak jsem si ale přehrál jeho partii s Maťou ze Vsetína a ta mě uklidnila a začal jsem věřit tomu, že ho můžu porazit. A šlo se na tu psychologii. Nejdřív jsem ho nalákal na remízu opakováním tahů v Zajcevově variantě a když jsem zjistil, že ji opravdu chce, tak jsem zahrál něco, co jsem do toho rána nikdy neviděl ani nevěděl, že existuje. A dokonce to hrají i velmistři!

 

Tady jsme si dvakrát zahráli …Ve8, Jg5, …Vf8, Jf3 a pak jsem dal přípravu: 13…Vb8. Schválně, kdo z vás to zná? Pak se obětuje pěšec na d5 a oba hráči tvoří a končí to následujícím diagramem.

B se vzdal.

8. kolo. Rozhodlo o tom, že můj další turnaj skončil neúspěchem. Soupeře jsem za podpory Voříškových u onlinu úplně přehrál.

BNT. Dohrává se předposlední partie. 46. tah. Na hodinách mám ještě přes deset minut. Vidím, že vyhraju po 46.Se5 i 46.Df5, vím, že mat není daleko, spočítám, co vede k výhře nejrychleji a půjdeme domů… Teď někdy podle mě Blanka od onlinu odešla. :-) Po Se5 nevidím obranu… Takže klid, ještě jednou ověřit…Ještě můžu obětovat kvalitu po 46.Vxf6 Sxf6 47.Dh5+ Vg6 (jediné) 48.Je5+ konec…Několikrát ověřuju, že je to nejrychlejší cesta k výhře a zahraju 46.Vxf6, zapisuju a hned mi to dojde – střelec z f6 mi toho jezdce na e5 vezme, mat se nekoná… Chvíli čekám, než se vrátí soupeř k šachovnici a uklidňuju se, zjišťuju, že pozice je pořád vyhraná, varianty to potvrzují. Mimo jiné varianta, která se stala na šachovnici. 46.Vxf6 Sxf6 47.Df5! De8.

BNT. Sem jsem směřoval s tím, že zahraju Je5+ a po ústupu krále na g sloupec (na druhé straně to jde do matu) budu dámou šachovat po g a h sloupcích a je tam mat po Dh6 nebo zisk střelce nebo kvalitu zpátky s vyhranou pozicí…Počkat…A co když mi král začne utíkat přes g6 na f5? … Do háje, tam mu mat nedám…Musím jednat, protože můj král je taky slabý…….

Tak jsem vymyslel 51.Se5?? Vg6 52.d6??? Dxc6+ a mat dostane bílý. Samozřejmě jsem měl dát 51.Je5 a král by přes g6 nikdy neprošel.

Takhle zahazovat body umí málokdo. Prohra v partii s Ondrou Nytrou mě moc nemrzí, ale tahle hodně. Soupeř neměl žádnou šanci, celou partii jen dělal tahy a já vytvářel hrozby, na konci byl úplně bezmocný, jen tahal… Po partii mi bylo do breku a ještě teď mi z toho je smutno…

9. kolo. Po noci, kdy se mi zdálo o jezdcích a střelcích, jsem ráno vstal unavený a šel na partii, ve které jsem měl lehce získat pohodovou vyrovnanou pozici ve výměnném dámském gambitu, kterou jsem už několikrát úspěšně hrál. To se i stalo, jenže u této partie mi mozek nefungoval a byl jsem rád za remízu, v jednu chvíli mohl soupeř po mojí hazardní hře získat vyhranou pozici.

BNT. Poslední můj tah byl 34…Ke6?? Vidíte hezkou jednoduchou výhru bílého?

Mělo přijít 35.Sxd5+ cxd5 36.c6+-. Já jsem doufal, že soupeř bude chtít do koncovky a Sxd5 nezahraje. Hrál 35.De3+?, šli jsme do koncovky, o které jsem myslel, že je pro mě lepší. Blbost. :-)  

ČNT. Jasná remíza…

První čtyři fotografie jsou z archivu autora článku, ostatní s laskavým svolením stažené ze stránek pořadatele turnaje.

První díl článku

Výsledky

Stránky turnaje

(autor článku: Ivo Hradecký)

6 komentářů na “Pár slov o turnaji ve Starém Městě – díl 2”

 1. 1
  Blanka píše:

  Ivo, děkuju za rozepsání partie z 8.kola. Dívala jsem se na online až do konce :-). Jak jsem psala, některé tahy mi přišly podivné a teď už aspoň vím, jak to mělo být zahrané líp. Budu držet palce Vlašimákům příští tyden v Pankrác Rapid Cupu :-).

 2. 2
  Patrik P. píše:

  Ivo, díky za možnost nahlédnout do tvé šachové kuchyně. ;-) :-)

 3. 3
  Blanka píše:

  Spíš si myslím, že jsme nahlédli do Ivovy šachové duše:-).

 4. 4
  Ivo píše:

  Nedalo mi to a nad kuchyní i duší jsem se zamyslel. Myslím, že jsem poodhalil obojí – svou šachovou kuchyni i duši; nějak to tak dělám v každém svém článku.
  Z jiného soudku. Věty o fotografiích na konci článku patří k prvnímu dílu. Netušil jsem, že článek bude rozdělen na dva, tím to vzniklo.

 5. 5
  Blanka píše:

  Ivo, a právě proto jsou tvé články pro mě šachového začátečníka tak zajimavé. Těším se na další „cesty do hlubin šachistovy duše“ :-).

 6. 6
  Ivo píše:

  Blanko, doufám, že zůstane u kategorie „zajímavé“, ale ne „inspirativní“ ve smyslu „Tak to taky chci mít.“ :-)

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist