TJ Spartak Vlasim
01
Zář

Bestie řádí už 40 let!

Náš kamarád, dlouholetý hráč a díky svým populárním glosám až ikonická postava vlašimského oddílu Lukáš Vonderka dnes slaví 40. narozeniny! Lukáše jsem poprvé zaznamenal někdy v první polovině 90. let, kdy se svým bratrancem Milan Hlavičkou začal chodit do kroužku pana Štětiny v MěDDM. Tam se postupně stal nejsilnějším hráčem (z tohoto kroužku dodnes aktivně hraje Jarda Pazdera) a ve svých 15 letech vstoupil do klubu dospělých. Hned na úvod se v oddílovém přeboru blýskl výhrami nad hráči základní sestavy áčka, když porazil mě :-) a pana Vojtu. Tím si samozřejmě řekl o zařazení do soutěží družstev a od té doby jsme se vídali pravidelně. Bilanci ve vážných partií mám s Lukášem dodnes zápornou – sice jsem vyrovnal, ale ve třetím  vzájemném souboji na turnaji v Rakovníku 2003 (kde jsem nakonec béčko vyhrál se ziskem 7,5/9) mi po bezmála sedmi hodinách hry nepomohly ani patové obrazce :-) . Jistá zarputilost a výdrž byly vždy Lukášovými přednostmi, asi každý uzná, že za šachovnicí působí neobyčejně silně a také nekompromisně. Však ne nadarmo si vysloužil přezdívku Podblanická bestie… :-)

Lukáš sice nepatří do úplné oddílové špičky, ve své kariéře ale dosáhl několika pozoruhodných úspěchů. Asi nejvíc si bude cenit 2. místa v regionálním přeboru juniorů, díky kterému si zahrál týdenní polofinále MČR . Za zmínku také stojí dvě třetí místa v turnaji B v Janských Lázních, finanční cenu za přední místa tam pak bral několikrát. Blízko medaili byl tak v Harrachově 2014, tam ale v posledním kole zariskoval, odmítl remízu, a nevyšlo to. Tehdy k tomu pronesl jednu z mála publikovatelných hlášek: „Tak to máš jedno, jestli jsi druhej nebo padesátej…“  

V současné době Lukáš Vonderka už několik let žije s rodinou v Praze a šachy téměř (dočasně?) pověsil na hřebík, nicméně v „provozní teplotě“ se udržuje a každý rok si jednou zahraje vícedenní turnaj (Vsetín, Pardubice nebo Janské Lázně). Setkání s ním jsou pak pro všechny jeho kamarády a kamarádky velkým zážitkem, jeho osobité hlášky jsou prostě bez nadsázky geniální – velká škoda, že veřejně publikovat většinou nejdou… :-)

Tak Luky, za celý oddíl ti přeji vše nejlepší, ať se tobě i celé rodině vše daří a ať si ve svých aktivitách stále nějaké to místo na šachy nacházíš! Jinak by byla nuda :-)

7 komentářů na “Bestie řádí už 40 let!”

 1. 1
  Patrik P. píše:

  Všechno nejlepší! :-)

 2. 2
  Kuba píše:

  Gratuluji, to by mě zajímalo, koho je ten žlutý rukáv na druhé fotce? Nevíte někdo? :-D

 3. 3
  Nela píše:

  Všechno nejlepší ke kulatinám!!! :-D

 4. 4
  visvi píše:

  Luky, přeju ti všechno nejlepší!

  (ideální příležitost připomenout, kdo je autorem té přezdívky :-))

 5. 5
  Maťa píše:

  Jestli se dobře dívám, tak nikde v článku nejsem podepsán, tak pro jistotu ještě tady přeju všechno nejlepší! :-)

 6. 6
  Maťa píše:

  Jinak potvrzuji, že autorem přezdívky Podblanická bestie je opravdu Vítek Moravec. Cituji jeho komentář ze 7. 5. 2013: „Něco mi říká, že letos už si „Podblanická bestie“ nenechá vítězství proklouznout mezi prsty a odveze si domů ušatý pohár za první místo v Openu B.“

 7. 7
  Ivo píše:

  Všechno nejlepší.

Odpovědět

:-) 
;-) 
:-D 
:-| 
more...
 

© 2020 TJ Spartak Vlašim | Články (RSS) a Komentáře (RSS)

TOPlist